zavřít

Kauza chybějících sériových číslel u Spore

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

U očekávané simulace života nastal nemilý problém a EA možná nezvolili úplně ideální řešení situace z pohledu zákazníků.

Přestože je oficiálním datem vydání Spore až pátek 5. září, část obchodů pustila hru do prodeje nebo ji rozeslala předobjednávkám již včera. Díky tomu se dnes ráno začali ozývat první kupující, že v manuálu mají kolonku pro sériové číslo prázdnou. Tím se rozběhl celodenní kolotoč zjišťování informací a snahy o řešení mnoha zainteresovanými lidmi nejen v Electronic Arts Czech, z nichž někoho možná ranila mrtvice, protože pro ně jde o klíčový titul s odhadovaným velkým odbytem. Dopoledne web EA o tomto průšvihu mlčel, možná kvůli probíhajícímu stěhování do nových kanceláří, a krátce před čtvrtou hodinou dorazilo slíbené oficiální vyjádření:
    Tisková zpráva: "Část první várky Spore bohužel obsahuje evoluční chybku, v části nákladu chybí v manuálech sériové číslo, bez kterého není možné hru spustit. Protože je ale evoluce ve vašich rukách, všichni, koho se tento nedostatek týká, jej hravě vyřeší se Zákaznickou podporou na telefonních číslech pro Českou republiku +420 224 326 860 nebo emailu podporaCZ@ea.com, pro Slovenskou republiku (02) 20 602 905 nebo emailu podporaSK@ea.com. Zákaznická podpora je k dispozici ve všední dny od 9 do 20 hodin a o víkendech od 10 do 17 hodin. Za toto nedopatření, které se týká jen zlomku prvního vydání, se omlouváme, pracujeme usilovně na nápravě..." [více]

nové obrázky

Zdá se, že omyl, který se může přihodit každému, je napraven, ale tak úplně tomu není. Podle příspěvků od zákazníků Xzone, kteří se již dovolali na zákaznickou podporu EA, po každém chtějí, aby jim ofotil nebo nascanoval zadní stranu manuálu, aby měl výrobce jistotu, že jim tam klíč opravdu chybí a že na něj mají právo. Tento postup má zjevně zabránit zneužití situace ve prospěch toho, kdo by mohl získat klíč, i když nevlastní originálku. Jak známo, Spore vyžaduje internetovou aktivaci před prvním spuštěním právě přes unikátní sériové číslo, po nichž se proto očekává velká sháňka, hlavně kvůli důrazu na online služby zabudované ve hře. Potíž je v tom, že ne každý má doma scanner nebo toto může provést. A i když tak nakonec učiní, v tuto chvíli (17:00) stále ještě technická podpora nemá klíče k dispozici.

Update 19:00 - EA Czech už díky velkému úsilí klíče sehnali a začali je rozesílat všem postiženým. Ale naplno si hru beztak dnes ještě neužijí, protože jak nahlásil jeden z našich autorů, který si zakoupil dražší Galaktickou edici (u ní sériové číslo nechybí), hra se před pátečním oficiálním startem nedá aktivovat přes internet, přesto jde hrát alespoň v offline módu:
    "Vypnul jsem pro jistotu firewall... zkouším se registrovat, dostávám hlášku unknown error. Přesto mi došel registrační mail, že mě vítají s novým účtem. Když se s ním (a s jedním starším účtem, kterej je stopro vytvořený) zkouším připojit, hodí mi to že nemůže kontaktovat server. Každopádně hra jde rozjet v offline modu."
Na zvolený postup řešení problému s chybějícími klíči, který vyhovuje hlavně výrobci, ale už méně těm ostatním stranám, si stěžují i některé kamenné obchody. U kusů, které ještě mají na pultech/skladech, chybí u nich klíč a teprve je prodají, byly prodejny velkoobchodem instruovány takto: 1) nechť po každém zákazníkovi pořizujícím Spore chtějí, ať hru přímo před nimi rozbalí, 2) nechť prodavač ihned zkontroluje, že je pole pro sériové číslo skutečně prázdné, 3) nechat zákazníka hru zaplatit, 4) poslat ho domů (bez cdkey) a pak ať sám zkontaktuje technickou podporu (dle postupu výše). Mnozí proto nyní bojují za jednodušší řešení, např. aby EA dodali všechna nevytisklá sériová čísla obchodům, aby je mohly do her samy doplnit...

Pro srovnání: když se toto před pár dny přihodilo u americké várky hry Stalker Clear Sky, kde rovněž chyběla sériová čísla, místní distributor nechal všechny kusy stáhnout z obchodů a dodá je tam znovu o pár dnů později, již v pořádku. Celé situaci kolem Spore se budeme ještě průběžně věnovat - více v GC07 dojmech, o tvoření příšerek a našem předešlém zpravodajství:

NOVINKY
Videa: Prince of Persia., Spore, Golden Axe  [1.9.2008 10:10 - levis]
E3 videa: Prince of Persia., Cryostasis, Spore  [15.7.2008 17:17 - levis]
Will Wright o fázích Spore  [4.7.2008 20:20 - levis]
Demo Spore s tvořením příšerek  [17.6.2008 11:11 - jd]
Hardwarová nenáročnost Spore  [11.6.2008 11:11 - levis]
Nová protipirátská ochrana u Mass Effect a Spore  [7.5.2008 09:09 - jd]
zdroj: vlastní, PR, fóra

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.