zavřít

Hry zdarma: simulátor Cthulhu a barevná doomovka

- Téma autor: Ladislav Loukota Komentáře: 0

Měsíc se s měsícem sešel, a opět tu máme výběr toho nej (-lepšího? -divnějšího? -horšího?) z freeware scény. Krom tradičních bizarních experimentů korunovaných "feministickým dungeonem" potěší i doomovka připomínající Duke Nukem 3D. A pro ty, kterým by jarní přetlak veselých barev vypálil bulvy, je k dispozici i optimisticky rostoucí "simulátor Cthulhu", respektive jeho kultistů toužících nasekat Homo sapiens na kostičky.

Adventures of Square: Episode 2! (download)

Jako první vybranou hru měsíce si dáme druhý díl prazvláštně pojmenované 3D střílečky Adventures of Square. Čest nemáme s ničím menším, než s plnohodnotnou doomovkou postavenou na open-source GZDoom enginu. Již první epizoda v roce 2014 posbírala řadu cen za nejlepší konverzi, pomohl jí ostatně i parodický étos nikoliv nepodobný původnímu Duke Nukem 3D. Rozdíl mezi oběma hrami je nepatrný - oproti Dukovi se tu střílí do inteligentních sýrů...

Čtyřletý vývojářský cyklus přesto správně napovídá, že Adventures of Square není na koleni sesmolenou koninou. Stejně jako v Doomovi akce kvapně ubíhá. Tentokrát se navíc podíváme do kosmu, což je další prvek evokující orbitální eskapády Atomového vévody v polovině 90. let. Přítomnost namluvených hlášek, vzdor jejich nesmyslnosti, pak může (leč také nemusí) být pomyslnou třešničkou. Pro každého, komu militaristický odér moderních akcí již nepříjemně zavání, bude Adventures of Square nejspíše dokonalým oživením herního jídelníčku.

How to die in a Morgue (download)

Adventura How to die in a Morgue naproti tomu patří mezi slabší kousky a do přehledu pěti nej her ji dostal jediný výraznější klad - černý humor. Jsem prostý muž, takže když vidím hru, v níž se úkoly řeší pomocí stavění žebříku z mrtvých těl, to celé komentované ústy cynického protagonisty, stačí mi to k průměrné spokojenosti. V How to die in a Morgue se zhostíte role mafiánského pohůnka, který je vpašován do márnice, aby získal nazpět prsten od zesnulého kolegy. Cílem hry je pak dostat se napříč čtyřmi obrazovkami z areálu ven.

Průměrné rébusy jsou prokládány příjemným tempem hlášek a hratelností připomínající to nejlepší z devadesátkových adventur à la Polda. Titul má být údajně epizodického rázu, čili se jednou snad i dočkáme pokračování. Přitopí-li pod kotlem humoru, možná se k němu i vrátíme. Prozatím ale popojedeme k hrám, u nichž už žádné "ale" nenajdeme.

Nuts (download)

Pravěpodobně nejoriginálnější hrou měsíce - alespoň co do mechanik a ideje - je nenápadná záležitost Nuts. Když popíšu, že jde o simulátor nahánění veverek, nejspíše dá většina hráčů od projektu ruce pryč. Dodám-li však, že svou premisu Nuts naplňuje skrze geniálně vymyšlený prostorový rébus a vynalézá tak skoro zcela nový žánr, pár duší to snad zaujme dostatečně.

V praxi hráč veverku stopuje napříč řadou nocí uvnitř malého virtuálního lesíka. Namísto hledání stop může každou noc v terénu rozmístit trojici kamer, a pokud si na jejich záznamu všimne pohybu, další den může rozmístění upravit pro lepší stopování (opakujícího se) pohybu zvířete. Hra končí poté, co postupnou úpravou zobrazení objevíte skladiště oříšků.

Chvilkami to může být poněkud frustrující, jako cvičení v prostorové představivosti je však Nuts rozhodně chytře navržen. Na samostatnou plnohodnotnou hru je tu obsahu pomálu. Dovedl bych si však představit, že v nějaké běžné hře, řekněme v hypotetickém Half-Life 3, by podobné mechaniky mohly být zajímavým oživením jednoho segmentu hry, podobně jako lze kratičké minihry najít i v dílu druhém.

Sea Salt (download)

Lovecraft je dnes ve hrách populárnější než kdykoliv dříve - jen málo her však umí skutečně vystihnout povahu díla starého dobrého H. P. Ty, které toho dosáhnou, pravidelně staví hráče do pozice někoho bojujícího proti pravěké hrůze. Ne tak Sea Salt! V tomhle kříženci akční hry a strategie totiž aktivně kopete právě za Dagona, Cthulhu a jim podobné pacholky.

Shora viděná záležitost by za normálních okolností byla 2D akční střílečkou. Namísto osamělého geroje zde však máte pod kontrolou roj potvor, které můžete na specifických bodech doplňovat. Strategické elementy tak pramení z potřeby správně načasovat a rozmýšlet vaše útoky, stejně jako z možnosti (a nutnosti) optimálně poskládat vaši jednotku z potvor různého druhu.

Sympatická atmosféra a možnost v duchu Evil Genius a Dungeon Keeperu zase jednou hrát za "ty zlé" už vygenerovala snahu hru překovat v plnohodnotný titul. Projekt původně vznikl jako freewarovka pro No More Sweden game jam, skrz výše přiložený odkaz je pak ke stažení demo, a dobrou zprávou je, že dubnová kampaň na Kickstarteru skončila úspěchem.

Black Room (odkaz)

Kdyby se Terry Gilliam narodil dnes, Black Room by dost možná mohla být jeho první hrou. Obskurní mišmaš žánrů i grafických stylů vyvolává konotace dalších možných slov a pojmů - "Amanita Design", "surrealismus" či "LSD" - a díky každému z nich stojí za pozornost.

Black Room sama sebe popisuje jako "feministický dungeon crawler", což bude u mnoha hráčů jistě velmi populární definice. V praxi to ale znamená, že zde hráči procházejí skrze množinu místností obsahující především populární herní hrdinky od roku 1970 po současnost. Vyskytnou se tu tedy jak Chun-Li ze Street Fighteru, tak třeba i Catwoman. To celé na "vypůjčených" pozadích z podobně barvité řady her počínaje prastarým Oregon Trail až po modernější pixelartové záležitosti. Neméně unikátní je i paleta využívaných žánrů. Dungeony nejsou jediná inspirace mechanik. Najít tu lze prvky z plošinovek, adventur i walking simů.

Říct, že výsledek není pro každého, je ještě málo. Ovšem hráči, u nichž je originalita na prvním místě, by Black Room měli věnovat zvýšenou pozornost. Když pro nic jiného, tak aspoň jako živoucímu důkazu, že i minimum původní grafiky může podtrhnout celkový zážitek.


Může se hodit, aneb žádný učený atakdál:

The Fish Market - spíše než hra jako taková je The Fish Market cvičením v level designu. Ocitáte se na doslovném rybím trhu, tedy trhu, kde prodávají ryby své zboží... humor! Úkoly jako takové absentují, prostředí je však vyvedené v mňamózní roztomilosti a jednomu vžene slzy do očí při vzpomínce na Hledá se Nemo.

Last Man Green - tuzemský příspěvek k aktuálnímu Ludum Dare 41, v němž se kombinuje adventura a sportovní hra. Vzhledem k dvouminutové hratelnosti a legrační pointě jde spíše o interaktivní vtip, držím však vývojářům palce v dalších, snad již delších projektech.

READY SET DRESS! - jak zkombinovat závodní hru a virtuální striptýz? Překvapivě snadno! Ready Set Dress vypadá jako Need for Speed, jen s tím rozdílem, že se během jízdy zároveň musíte na střeše vozu převlékat. Vítěz kategorie "WTF měsíce".

4GK+u3

The Colony - další titul, který působí dojmem vývoje pro "LSD game jam". Colony je relativně obsáhlý titul, v němž vyšetřujete smrt ženy v kolonii, která působí dojmem domova zombíků z prvního Half-Life. Obskurní kousek, u něhož je potenciální prožitek ukryt pod nánosem bizarní stylizace.

Here Comes the Bride - také jste vždycky toužili hrát v Kill Bill během jejího souboje s Crazy 88 za Nevěstu? Ano? Pak je tu pro vás tenhle titul! Ne? Pak vás snad více uspokojí další přehled zábavných, zvláštních i zabugovaných freewarovek zase za měsíc.

Tagy: freeware freeware-tipy

Zdroje: PC Gamer,Ludum Dare,Gamejolt,itch.io

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.