zavřít

Hry zdarma: simulátor babičky, obsluhy výtahu a další

Windows

- Téma autor: Ladislav Loukota Komentáře: 0

Pro všechny fanoušky freeware her mám špatnou zprávu - nečekejte od tohoto přehledu příliš velké žánrové pokusy. Naštěstí, hned několik kreativních nápadů, jak třeba porcovat kybersamuraje a zombíky, se ale povedlo. Pojďme se na ně podívat.

Figure 8 (download)

Ačkoliv platí Figure 8 za relativně standardní walking simulator, kterým se v této rubrice snažím spíše vyhýbat, tentokrát si titul naštěstí vzal inspiraci i někde jinde - jmenovitě u The Stanley Parable. Ve Figure 8 prožíváte příběh literární postavy, vyprávěný skrze mentální pochody jejího spisovatele, který se nemůže rozhodnout, zda na konci svého hrdinu zabije, či ne. Ačkoliv jde o princip zcela okopírovaný ze Stanleyho příběhu, popravdě by mi vůbec nevadilo, kdyby po něm sáhlo víc tvůrců.

Pravda, Figure 8 je poněkud nedokončená, a titul působí dojmem, že byl sám původně daleko "rozepsanější", což vyprávění hry o tvůrčích nezdarech dodává další významovou a ironickou vrstvu. Zdejší produkční kvality však nejsou malé, jedná se totiž o autorskou bokovku profesionálního vývojáře Maria Marquardta, který pracuje na Star Citizen: Squadron 42. Je to poznat jak na grafice, tak i profesionálním dabingu. Sotva patnáctiminutová hratelnost tak neurazí - a kdyby snad ano, u hry o tvůrčí krizi se lze vymluvit na to, že jde o záměr!

Figure 8

Hyper Time Disruptor (download)

Pulsujících tunelovek, kde uháníte vznášedlem po neonové dráze, a vyhýbáte se ve vysoké rychlosti překážkám, existuje celá řada. Hyper Time Disruptor nemůže oproti mnoha předešlým nabídnout ani trasu generovanou z náhodné hudební stopy. Co však nabídnout může, je příjemně odladěná hratelnost a solidní tempo s kapkou novinek. Za hrou stojí čtveřice vývojářů v čele s Sybrenem Kruizingem (Critical Bit).

Hlavním prvkem je soupeření se svým minulým já, tedy jeho časem. Jasně, totéž najdeme v každé druhé Trackmanii nebo v Hyper Time Disruptor, ale nejde jenom o pozorování svého předchozího výkonu, nýbrž let v souladu s jeho trasou. Čím detailněji budete sledovat stopu, tím vyšší bonus k rychlosti dostanete. Je tam nutné lehce plánovat dopředu a netropit při letu hlouposti, protože o minutu později vám tyto jenom zkomplikují další průběh hry.


Shell Shift (download)

V arénovém survivalu Shell Shift máte po neúspěšné infiltraci na střeše mrakodrapu (samozřejmě v noci a za deště) jediný úkol: přežít, co nejdéle. Ať budete činit cokoliv, nakonec vás totiž nepřátelé udolají. Jenže, přežití je tu poněkud ošemetný termín - váš agent totiž ukradl artefakt, díky němuž se může vtělit do kteréhokoliv zabitého nepřítele.

Mechanika využívání mrtvol má samozřejmě své limity - nelze třeba vstoupit do jednoho těla dvakrát. Svého druhu jde navíc jenom o variaci na výměnu zbraní. Mrtvoly, do nichž se převtělujete, mají jiné typy zbraní, a tak musíte vybírat ta nejvhodnější těla pro konkrétní situaci, tedy příchod sniperů, plamenometčíků či samurajů. Nápad ke kyberpunkové stylizaci dokonale sedí, čas od času umí překvapit různými inovacemi (například možností vtělit se do mrtvého minibosse), a obecně zručné vyvedení premisy studentem ze studia (autor Help!) naznačuje, že se tu ukrývá nemalý potenciál.


Ground Floor Z (download)

Solidní potenciál tkví i v akční hře Ground Floor Z, které se podařilo zase trochu jinak pojmout žánr zombie akce. Jako obsluha výtahu, vybavená brokovnicí, tu máte za úkol převádět hotelové hosty z nejrůznějších pater budovy do jejího sklepa. Když už někoho vyzvednete v jednom patře, obvykle není úplně ideální s ním jet do akce v dalším patře.

Premisa je triviální a nedivil bych se, kdyby někdy něco podobného už vyšlo třeba pro arkády. Akce je dynamická, rychlá, a pokud namísto zombií trefíte přeživšího, nikdo kolem toho nedělá příliš cavyky - zábava příjemně pokračuje. Navzdory triviální povaze je možné při honbě za lepším skóre vydržet celé hodiny.
hc (4)

Toryanse: Reel (download)

V závěru přehledu se seznamte s Toryanse: Reel, simulátorem přípravy na práci jisté babičky. Kde pracuje, a jak, to už nechám na vás. Vzhledem k tomu, že hra postrádá jakékoliv další odhalení, bylo by vyzrazení finále sotva desetiminutové doby hraní poněkud demotivující. A to by byla škoda, protože navzdory triviální hratelnosti disponuje Toryanse: Reel famózní atmosférou!

freewares

Může se hodit aneb co se nevešlo výše:

V.H.S – Video Horror Story - hororová hra, ve které vývojář zkusil zcela nový prvek. Na VHS můžete přepínat mezi dvěma režimy vidění: můžete buď sledovat překážky v úrovni, nebo monstra. Experiment se podařil, a nyní již víme, že to není dobrý nápad! Zkuste si to ale klidně na vlastní oči.

Leadersheep - na papíře zní nápad vzít tower defense strategii, odstranit souboje a nahradit je propagandistickým bojem o přízeň, vskutku dobře. Leadersheep ovšem se svou premisou nečiní nic zajímavějšího. Nahradit zbraně tlampači, a ponechat mechaniky netknuté, není moc originální.

Writer's Cafe - další pokus o hru, definující virtuální realitu, má podobu simulace místnosti, v níž jste sami. To abyste měli klid na psaní. Konečně je tu hra, ve které mohu být sám v prázdné místnosti, zatímco sedím sám v prázdné místnosti!

The League of Lonely Geologists - nejbizarnější hra měsíce je vlastně zajímavým kouskem umění. League of Lonely Geologist se totiž daří simulovat stejné vzrušení z práce, jaké při svém výkonu profese musejí zažívat skuteční geologové - žádné! Alespoň z pohledu laika. Vzhled devadesátkových simulací povolání, možnost pojmenovat fiktivní kámen a sdílet jej s komunitou, však možná někoho přesto zaujme.

Dragon Tax Return Simulator 2015 - ještě než se budete chtít zabít u daňového přiznání, můžete si to celé natrénovat ve videoherní podobě. A kdo to celé přežije, s tím se uvidíme na viděnou zase za měsíc u dalšího přehledu freewarovek.

Tagy: freeware freeware-tipy

Zdroje: Rock, Paper, Shotgun,PC Gamer,itch.io

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.