zavřít

Epic vrátí peníze backerům Shenmue 3, pokud jim vadí exkluzivita

PlayStation 4 Windows

- Téma autor: Šárka Tmějová Komentáře: 0

Příchod Epic Games Store způsobil na scéně digitálních herních obchodů menší zemětřesení. Exkluzivity jsou citlivé téma, zvlášť když jde o zexkluzivnění her, které fanoušci spolufinancovali třeba na Kickstarteru. To je mimo jiné případ Shenmue 3, jehož tvůrci z Ys Net se rozhodli vrátit peníze fanouškům, jimž roční exkluzivita pro Epic nevoní. Platit ovšem nebudou ani vývojáři, ani vydavatel, ale samotný obchod.

zdroj: Archiv

Šéf Epicu Tim Sweeney včera napsal na svůj Twitter: „Epic zafinancuje všechny vratky, které způsobil přesun Shenmue 3 na Epic Games Store, tak aby Ys Net nepřišli o žádné peníze na vývoj.“ Firma k tomuto kroku přistoupila po stížnostech, že backerům byly slíbeny klíče na Steam, kde hra ovšem vyjde až po uplynutí roční exkluzivní lhůty.

Sweeney v následných tweetech dodal, že podobný přístup plánuje i do budoucna. Epic se prý bude snažit domluvit s ostatními obchody a zajistit v nich dostupnost klíčů, anebo bude vracet peníze rovnou při oznámení exkluzivity.

zdroj: Vlastní

Pokud jste si nicméně na Kickstarteru zakoupili některou z dražších nebo fyzických odměn, dost možná nedostanete zpátky všechny svoje peníze. Svou PC verzi můžete vyměnit za kopii pro PlayStation 4, a to v dotazníku, který Ys Net backerům rozešle v blízké době. Zároveň v něm budete moct projevit zájem o klíč na Steam, který vám ale studio doručí až v listopadu 2020.

Strategie Epicu s nakupováním exkluzivit je poměrně kontroverzní, podle Sweeneyho jde ale o jediný možný způsob, jak prolomit monopol Steamu a dalších společností, které vývojářům vyplácejí 70% podíl z prodeje jejich her. Oproti obvyklým 30 % si Epic bere jen 12 % a za časově omezené i neomezené exkluzivity vývojářům mnohdy platí, aby vyrovnal jejich případné ztráty.

Shenmue 3 na Kickstarteru před čtyřmi lety vybralo přes 6,3 milionu dolarů (142 milionů korun) a mělo vyjít už na konci roku 2017, projekt ale postihlo hned několik odkladů. Ten poslední ho ze srpna posunul na 19. listopad, kdy by japonská akční adventura konečně měla vyjít na PC a PlayStation 4.

Tagy: Kickstarter crowdfunding japonské hry

Zdroje: Twitter

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.