EA si došlápla na fanouškovskou službu udržující při životě starší Battlefieldy
zdroj: Archiv

EA si došlápla na fanouškovskou službu udržující při životě starší Battlefieldy

2. 11. 2017 10:45 | Téma | autor: Mars Vertigo |

Přibližně před třemi lety ukončila své aktivity legendární herní hostingová služba GameSpy. Na jejich dedikovaných serverech tenkrát aktivně běželo až na padesát her náležících do stáje Electronic Arts včetně klasik typu Battlefield 2, Crysis 2 či Bulletstorm. Jako reakce na to se z herní komunity zformovala skupina dobrovolníků sdružená pod jménem Revive Network. Ta vytvořila alternativní a neoficiální serverovou službu pro starší Battlefield 2, k nimž ještě později přibyl futuristický Battlefield 2142 a před pár měsíci též zrušená, avšak velmi populární F2P Battlefield: Heroes. Revive zároveň nabízela ke stažení zdarma modifikované klienty těchto jinak mrtvých her. Za více než tři roky své existence se do služby zaregistrovalo téměř milion hráčů (sám jsem skrze ně nedávno instaloval klienta BF2 kvůli modu Forgotten Hope2).

Ovšem jak staré otřepané rčení praví, nic hezké netrvá věčně, a ani Revive Network tak nebylo dopřáno, aby se její uživatelé mohli příliš dlouho radovat z její existence. EA jim totiž před několika dny doručila vcelku neformální nótu, ve které je slušně žádá, aby respektovali jejich IP a laskavě pozastavili šíření klientů s hrou a odstranili ze svých stránek loga, artworky a všechny ochranné známky patřící EA.

Odůvodněním této výzvy údajně spočívá v tom, že by se návštěvnici jejich webu mohli lehce splést a nabýt dojmu, že jde o oficiální projekt pod záštitou EA. Na stránce Revive Heroes se pak nedlouho nato objevilo oficiální vyjádření Revival Network, a sice ve formě krátkého leč dojemného rozloučení.

battlefield_retro zdroj: Archiv

Jde o pochopitelný a spíše tradiční krok ze strany EA, která má tendenci pravidelně naštvávat fanoušky svých starší her tím, že je umí dokonale za živa pohřbít. Stejně se mi zdá, že se přímo nabízí možnosti k domluvě a nějakému tomu kompromisu. Je ale i tak chvályhodné, že se projekt udržel naživu takhle dlouho.

Podobně neslavně třeba dopadl i populární hybrid RTS a karetní hry Battleforge, kterému EA vystavila oficiální stopku před čtyřmi lety. I ten má shodou okolností právě rozběhnutý neoficiální projekt, který si klade za cíl i jeho oživení. Inu uvidíme, jestli i je čeká stejný konec. Možná je asi jen škoda, že se EA neinspiruje třeba u Disneyho, který naopak nedávno vlastní iniciativou oživil multiplayerovou podporu pro původní Battlefront 2 z roku 2005 a to jak pro GOG, tak i Steam.

battlefield_retro zdroj: Archiv

Nejnovější články