Máte námět či připomínku? Napište nám
Call of Duty Elite oficiálně představeno i s videem
zdroj: Archiv
Téma

Call of Duty Elite oficiálně představeno i s videem

31. 5. 2011 15:55 | autor: Aleš Smutný |

Když už zpráva o Call of Duty Elite praskla, vydalo PR oddělení Activision vlastní oznámení, v němž vysvětluje oč půjde. Takže ještě jednou a s trochou méně spekulací. Služba bude zpočátku dostupná pro majitele Call of Duty: Black Ops a následně i Modern Warfare 3, při jehož vydání 8. listopadu vyjde oficiálně i Elite. Do betatestingu vstoupí někdy v létě. Každý uživatel bude mít jeden účet, který se bude přizpůsobovat jak novým hrám, tak tomu, zda budete či nebudete chtít platit měsíční poplatky (jejichž výši ale zatím přesně neznáme). Členství v Elite nebude povinné a neplatící zákazníci budou i tak mít přístup k některým funkcím, jako jsou statistiky a samozřejmě sociální kontakty. Co se týče bonusů z placeného Elite, Activision není konkrétní s výjimkou toho, že majitelé placeného Elite dostanou zdarma všechna DLC. Neplatící si pak mohou DLC nadále zakoupit klasickými cestami.

zdroj: Archiv


Chacko Sonny z Infinity Ward poznamenává ke vzniku Elite toto: „Původem tohoto nápadu bylo tříštění hráčské základny. V jednom momentu si lidé v Activisionu všimli, že je zde mnoho hráčů, kteří neopouští své hry, i když vyjde nové Call of Duty. Pokaždé, když jsme vydali novou hru, opustili jsme tak některé spotřebitele. Chtěli jsme najít cestu, jak sjednotit celou hráčskou základnu“. Osobně sice tipujeme, že za tímhle nápadem spíše stál potenciál monetizace online hraní u populární série a zesilující vliv sociálních sítí a jejich aspektů, ale přijměme i onu oficiální verzi.

Do systému Elite se dostanete jak ze hry, tak přes stránky i mobilní aplikace a uvnitř můžete čekat opravdu mamutí množství dat a údajů. Budete mít vlastní stránku, kde se ukáže vaše celková zkušenost, poslední zápasy, termální mapa ukazující, kde jste ve hře umírali a zabíjeli nejvíce, K/D poměr anebo kalkulačka toho, za jak dlouho se asi dostanete při tomto stylu hraní na další level.

Samozřejmě, že nás tedy čeká spousta srovnávání, sociální interakce a podobného hýření. Activision si bere za cíl zajistit, že ona interakce bude v mezích slušnosti. S problémem (ne)slušnosti v komunikaci se prý tvůrci spojili s odborníky z Blizzardu. Zajímavé je, že větší důraz na slušné chování bude kladen na placené platformě Elitu, protože dle Sonnyho je placená verze jakousi formou vybraného klubu, kde vyžadujete určité způsoby – a kdo se nepřizpůsobí, už se nevrátí.

Pro posílení sociálních prvků budou pravidelně pořádána klání, ať už o to, kdo zabije nejvíc nepřítel za týden, až po mnohem sofistikovanější výzvy. Budete moci soupeřit sami mezi přáteli a nebo v oficiálních turnajích o herní nebo reálné ceny. Budou zde i skupiny, dají se čekat stránky pro tvorbu klanů a prostě by měl být výsledkem ráj pro každého soutěživého jedince. Pokud byste se chtěli zúčastnit betatrstu, směle do toho! Následujte tento link, vyberte platformu a držte si palce. Nu a to je snad pro dnešek vše o Call of Duty Elite. O samotném videu a úvahy z rána nad potenciálem platformy si můžete přečíst níže.Update původní zprávy z 14:20
Bobby Kotick dobře věděl, že mají akcionáři pravdu, když volali po zpoplatnění multiplayeru v Call of Duty hrách. Jeho podřízení jen museli vyřešit, jak to udělat a po dlouhém vývoji přišli s universální službou s názvem Call of Duty Elite. Podrobnější popis hlavních prvků služby (třeba zajímavě zpracovaný Theater mód) najdete po rozkliku, to hlavní si však můžete prohlédnout na výše uvedeném videu. CoD Elite bude multiplayerová nástavba pro budoucí CoD hry (není tedy vázána na konkrétní titul), která nijak neovlivní fungování multiplayeru v jednotlivých hrách a poslouží k organizování hráčů do skupin, prohlížení statistik, vzájemnou socializaci, pořádání bitek i turnajů atd. CoD Elite bude k dispozici prakticky pro všechny používané platformy od PC až po mobilní telefony, a pokud bychom to měli k něčemu přirovnat, tak to bude asi Battle.net. Ale ani to není úplně přesné. Nicméně, mrkněte na video, které vám vše ozřejmí, a pokud máte rádi tento typ amerického humoru, tak vás snad i pobaví.

 

Původní zpráva z 12:05 - Spekulací ohledně toho, co bude Call of Duty Elite, se vytvořila spousta. Očekávalo se, že půjde o universální herní platformu pro multiplayer Call of Duty, ale nakonec Wall Street Journal, zřejmě předčasně, propálil, že půjde o jakési vylepšení, které nebude povinné a bude zadarmo... tedy až na tu část, která bude placená. Je to zmatené? Nebojte, ono se to vcelku rychle a logicky vysvětluje. Bohužel, asi ne ke spokojenosti všech.

 

Call of Duty Elite by mělo vyjít v součinnosti s Modern Warfare 3 (později budou pod Elite fungovat i další CoD tituly) a Bobby Kotick otevřeně řekl, že v základu bude služba zdarma, tedy v základu. Rozhodně tedy nepůjde o placený multiplayer. V té formě bez placení vám Elite nabídne spoustu zajímavých čísel o tom, jak hrajete, z čehož třeba i něco odvodíte. Samozřejmostí jsou pak aspekty sociální sítě, kdy budete moci komunikovat, chlubit se a dělat vše možné se svými výsledky – a „přáteli“. Jenže pak je tu ještě placená část a ta není zas tak opominutelná.

Za pravidelný měsíční poplatek dostanete přístup k blíže nespecifikovanému bonusovému obsahu, jímž budou třeba nové multiplayerové mapy. A všichni, kteří FPS multiplayer hrají, jistě potvrdí, že není nic otravnějšího, než, když najednou vypadnete z rozjeté série her jen proto, že nemáte daný DLC pack – anebo jej naopak máte a je vás málo. Poplatky by měly být v rámci chytře vyprojektované hladiny cca 8 dolarů. Ne moc, ale při měsíční platbě ani ne málo. Takže multiplayer nebude zpoplatněn, ale náklady na vývoj Elite, které podle Koticka byly vysoké, budou placeny tím, že se objeví další skupina hráčů, kteří prostě budou za bonusový obsah pravidelně platit.

Z hlediska finančního je to skutečně odůvodnitelné a logické... ale pro PR směrem k některým hráčům půjde, dle skromného názoru pisatele tohoto článku, o pořádnou ránu. Samozřejmě záleží na tom, v jakých intencích se bonusový obsah bude pohybovat, ale multiplayerové mapy jsou skoro to nejmenší. Doufejme, že nedojde k monetizaci ve stylu některých (mnoha) F2P MMORPG, která za peníze dávají silné výhody. Kde tohle rozkastování zavládne, tam se může křehká struktura FPS zhroutit. Stačí jedna „bonusová“ zbraň, která bude o 50% účinnější a je tu problém. Ne nadarmo je každé úspěšné a kvalitní multiplayerové FPS dlouho testováno a úpravy zbraní jdou do zdánlivě absurdně malých detailů. Jde ale zatím jen o spekulace, oč v Elite a její placené části půjde, se dozvíme nejspíše na E3. Každopádně, i hry jsou byznys a toto je takřka sázka na jistotu. Byť se nemusí všem líbit.

A co vy? Budete ochotni za bonusový obsah pravidelně platit? A co by v něm muselo být, abyste Elite začali platit?

Nejnovější články