Worms Blast - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Worms Blast - recenze

10. 4. 2002 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Staří známí červíci jsou zpět v logické hře Worms Blast, která se ale od předchozích dílů série liší svým konceptem, kdy už nejde výhradně o likvidaci nepřítele přesně mířenou střelou z bazooky.

Autor: ABE
Publikováno: 10.dubna 2002


Obrázek zdroj: tisková zpráva Pokud nemáte o hře Worms Blast žádné bližší informace, asi si pod jejím názvem představíte další díl populárních Worms, kde bylo vaším cílem zlikvidovat nepřítele střelou vyslanou správným úhlem jako v dnes již klasické hře Scorched Earth. Skutečnost je ale někde trochu jinde, hra se sice odehrává ve světě červíků, ale je mnohem mírumilovnější a také mnohem náročnější na hraní. Worms Blast je totiž nečekaně hra spadající do logicko-akčního žánru.

Na první pohled je hra hodně podobná sice trochu starší, ale stále dost populární hře Puzzle Bobble. Na druhý pohled zjistíte, že jediné, co spolu tyto hry mají společné, je to, že v obou sestřelujete různobarevné kostičky (nebo spíše několika úhelníčky, ale pro naši potřebu postačí název kostičky :) Autoři totiž naštěstí přidali do hry mnoho všelijakých vylepšení a logických hříček, při jejichž řešení se pořádně zapotíte.

 Upravený princip Worms
Základním principem hry je tedy sestřelování barevných kostiček na obrazovce. Kostičky se dělí na několik druhů - na základní, kterých je několik druhů barev, na kostičky duhové, které sestřelíte čímkoliv a na kostičky neoznačené, které musíte nejprve obarvit a teprve potom jdou sestřelit. Dále se ve hře vyskytují ještě odrážecí kostičky, které nejdou zničit a jen odrážejí vaše střely a nakonec tu jsou kostičky nezničitelné, které fungují jako zdi.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Zbraní na jejich ničení je k dispozici několik. Každý level začínáte jen se standardní wormí bazookou, ale v bedýnkách můžete nalézt třeba brokovnici, laser nebo několik typů granátů. Kromě laseru střílejí všechny zbraně barevné střely, to znamená, že sestřelit můžete jen kostičky té barvy, jakou má zrovna vaše střela. Pokud se strefíte do barvy jiné, obarvíte okolní kostičky na barvu vaší střely, ale nesestřelíte je.

Barva vaší střely se mění náhodně a vždy vidíte jen barvu aktuální střely a barvu střely příští. Může se proto stát, že aktuální barvu střely nemáte na co použít - první, co mě za takové situace napadlo, bylo vystřelení jen tak do vody. Ihned nato jsem byl odměněn ledničkou, která spadla na mého červa a značně mu zredukovala životy.

 Herní módy
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Worms Blast nabízejí celkem tři herní módy. První z nich se jmenuje puzzle a je to vlastně hlavní kampaň celé hry. Nejprve si tedy vyberete postavičku, za kterou chcete hrát. Těch je několik druhů a liší se zaprvé vzhledem a zadruhé svými vlastnostmi. Zpočátku je k dispozici celkem šest postaviček a ty jsou rozděleny do třech skupin podle obtížnosti - nejlehčí (červík a paní červíková), střední (holub a šílená důchodkyně) a těžká (ovce a skunk).

Poté, co si zvolíte postavičku, se objevíte na mapě světa a vaším úkolem je, dostat se po vyznačené cestě až doprostřed k sopce. Cest k cíli je několik a zaleží jen na vás, jakou zvolíte. Některé mise jsou totiž natolik těžké, že je jednodušší je objet někudy jinudy. Ještě by se hodilo poznamenat, že oproti původním červíkům se celá hra odehrává na vodě a vaše postavička se pohybuje ve člunu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Druhým módem je tournament, což je výběr několika nejlepších levelů z puzzle části hry. Ke každému levelu jsou zde žebříčky úspěšnosti, takže můžete stále vylepšovat své rekordy.

 Multiplayer
Posledním módem je multiplayer, který je možný hrát buďto ve dvou nebo proti počítači. Osobně se mi multiplayer líbil na hře asi nejvíce - obrazovka se rozdělí na dvě části oddělené od sebe dřevěnou přepážkou, která se občas otevírá a tím umožní přímou střelbu na protihráče. Multiplayer nabízí celkem tři možnosti hry. Tou první je deathmatch a úkolem je zabít protihráče jakýmkoliv způsobem. Kromě zbraní ze single části hry, zde můžete najít ještě třeba obrovskou minu nebo přivolat bouřku a podobně. Skvělá je také možnost střílet přímo na protihráče skrz díru v přepážce nebo mu na hlavu sestřelit nějaké ty kostičky.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Další možností multiplayerového klání je sbírání hvězdiček. Ty jsou uvězněny mezi barevnými kostičkami a tudíž se k nim musíte prostřílet. Kdo první sesbírá určitý počet hvězdiček, je vítězem. Posledním možností hry je tide trial, což je boj se stoupající vodní hladinou, ten kdo se první utopí prohrává.

 Vysoká obtížnost
Na začátku recenze jsem psal, že sestřelování barevných kostiček je jen částí náplně hry. V puzzle části hry se pohybujete na mapě a mezi každými dvěma body na ní, musíte splnit dva úkoly. Jeden z nich je většinou nějaký střílející a úkoly jsou hodně rozmanité. Musíte například sestřelit všechny kostičky určité barvy na obrazovce a přitom nesestřelit žádnou jinou barvu nebo míříte do pohybujících se terčíků a podobně. Druhý úkol se většinou obejde bez střílení. Často se musíte třeba uhýbat padajícím kostičkám nebo utíkat před kamenným hadem, který vás pronásleduje.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Rozmanitost úkolů je opravdu veliká a autory za to nezbývá nic jiného než pochválit. Bohužel některé z nich jsou až nelidsky obtížné. Skoro vždy jste omezeni časovým limitem, který je opravdu velmi drsný. Jedna jediná chyba se většinou rovná opakování celého levelu. Takže pokud máte slabší nervy, raději se do tohoto herního módu ani nepouštějte.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Na závěr jsem si nechal audiovizuální zpracování. Na první pohled každého jistě upoutá grafická stránka hry, která je opravdu pěkná i když je občas až moc barevná. Celkově ale působí roztomilým dojmem a v pohybu vypadá ještě mnohem lépe než na screenshotech. Moc pěkná je hlavně voda a potápění vaší postavičky nebo efekty při střelbě. Oproti tomu zvuky jsou spíše průměrné a nijak zvlášť v ničem nepřekvapí.

Stáhněte si: Demo (24 MB), Video (4 MB), Trailer (9 MB)

 
ABE
připravil: jd
 
 

Verdikt:

Zajímavé zpracování populárních wormíků. Ačkoliv je hra vcelku pěkná, stráží jí bohužel obrovská obtížnost některých levelů. Pokud máte však rádi logické hry, nejspíše vás bude bavit.

Nejnovější články