Whiteout - recenze
5/10
zdroj: tisková zpráva

Whiteout - recenze

Datum vydání:
10. prosince 2002
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

25. 12. 2002 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Zatímco v domácích podmínkách se sněžné skútry používají jako dopravní prostředek pro zraněné nebo společensky unavené lyžaře, jinde se s nimi pořádají závody a právě ty jsou náplní Whiteout.

Autor: ACE
Publikováno: 25.prosince 2002


Zvětšit zdroj: tisková zpráva A máme tu opět zimu. Venku padají kusy zmrzlé vody, díky kterým panuje na všech komunikacích totální chaos. Ale i přes tento zmatek a riziko náhlé smrti či poškození drahého automobilu na čerstvě prohrnutých silnicích pospíchají tisíce lidí do výše položených částí naší republiky, aby si odpočinuli od spěchu všedního života a stresovali se muldami na nekvalitně upravených sjezdovkách a frontami u vleků.

V takovýchto infarktových podmínkách pak není divu, že většina ze zimních rekreantů dává přednost familiérnímu prostření horských chat s polopenzí, kde dostanou guláš k večeři a čerstvé rohlíky se salámem ke snídani. Ovšem takové čerstvé rohlíky je potřeba na horskou chatu nějakým efektivním a rychlým způsobem dostat. A právě k tomuto účelu se nejlépe hodí sněžné skútry - malá vozítka s housenkovitým pásem, poháněným vysokootáčkovým motorem a s předními lyžinami, ovládajícími díky řidítkům směr pohybu skútru. Tito terénní ďáblové dokáží vyvinout vysoké rychlosti prakticky na jakémkoliv povrchu a nezastaví je ani černá sjezdovka.

 Whiteout není Wipeout
A zatímco v našich končinách se tyto skútry kromě svého pracovního nasazení používají maximálně na dopravu „společensky unavených“ lyžařů v pozdních nočních hodinách z hospody v údolí zpět na chatu, závodivé tvory za velkou louží napadlo na těchto strojích dokonce pořádat závody. A najdou se i tací, kteří na nich předvádějí akrobatická čísla, podobně jako na BMX nebo skateboardech. A právě těmto lidem je věnována hra Whiteout.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Whiteout je ve své podstatě vcelku průměrná závodní hra, neboli jeden z dalších rádoby-simulátorů sněžných skútrů. Zatím žádná hra na PC týkající se tohoto tématu nebyla lepší, než průměrná. Pro Whiteout sice hraje fakt, že byl vyvíjen pod ochrannými křídly distribuční společnosti Konami zároveň pro Xbox a PS2 - tím má zaručenu alespoň částečnou arkádovou akčnost. Zatímco na konzolovém poli hra kvalitativně víceméně propadla a v pomyslném žebříčku zimních závodních sportů zůstala daleko za tituly jako SSX Tricky nebo Sled Storm, na PC scéně má, díky absenci her podobného typu, alespoň částečnou šanci na úspěch. Přece jen, arkádových závodů se zimní tematikou na PC opravdu moc nemáme.

 Menu a možnosti hry
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Svou průměrností hra (ne)zaujme už v úvodním menu, které nabízí jednotlivé módy hry. Obligátní „Quick race“ pro ty z vás, kterým se nechce nic nastavovat a jen si tak zajezdit - obzvláště vhodné pro supermarkety a prodejny elektroniky, kde je konzole… erm, tedy PC se hrou vystaveno. Dále „Time trial“, který je určen naopak pro všechny sebemrskače, kterým nestačí závodit proti počítači, ale chtějí mít na jednotlivých tratích co nejlepší časy. V tomto režimu, jak bývá zvykem, jezdí po trati „ghost-car“ (v tomto případě spíše ghost-skútr), který reprezentuje vaši předchozí nebo nejlepší jízdu.

Zajímavější už začínají být dvě zbývající položky - Arcade a Career. V režimu Arcade jezdíte postupně po jednotlivých tratích a na každé z nich vás čeká několik úkolů - proskákat při závodě všemi obručemi (zapálenými), rozbít některé objekty na trase, nasbírat určitý počet bodů, atd. Po splnění těchto jednotlivých úkolů se vám pak odemykají další a další tratě se složitějšími úkoly.

 Kariéra a upgrady skútrů
V režimu kariéry váš postup probíhá trochu jiným způsobem - za vítězství v jednotlivých závodech získáváte peníze, za které si pak můžete dokoupit různé součástky do vašeho skútru, které zlepší jeho charakteristiky. Bohužel dostupné součástky jsou zcela neosobní a naprosto postrádají jakoukoliv inovaci - zrovna tak zde mohla být možnost pouze za určitý peníz zlepšit jednu ze tří statistik skútru (maximální rychlost, akcelerace a ovládání) o jeden či více bodů a také by se nic nestalo. A bylo by to přehlednější.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Závody v režimu kariéry jsou rozděleny do tří tříd podle obtížnosti, s čímž souvisí další patálie. Když už se dostanete do vyšší třídy, musíte si obstarat nový skútr, protože váš starý, i se všemi upgrady, jaksi nestíhá. K tomu ovšem potřebujete peníze, které nemáte, a tak musíte znova a znova jezdit závody nižší třídy, abyste vydělali. Tento postup sice prodlužuje hrací dobu, ale vzhledem k počtu tratí (celkem 10, ale v nižších ligách nejsou zastoupeny všechny) se hra stává dost monotónní.

 Triky a bonusy
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Protože pouhé ježdění na skútru by byla nuda, máte možnost využívat terénních nerovností na tratích a při velkých skocích předvést nějaké oslnivé triky. Jejich provádění je však velice krkolomné a pomalé. Zapomeňte na Tonyho Hawka, zde se vám s bídou povede udělat dvojité kombo. Navíc díky vcelku ubohé animaci postavy triky nevypadají vůbec zajímavě, takže začnou po chvíli nudit svým neustálým opakováním.

Bodové ohodnocení můžete ještě zvýšit kombinováním triku s rozbitím některých doplňků na trati, jako jsou bedny nebo cedule. Další možností je proskakování zapálenými obručemi, ale ani zde neočekávejte žádné zázraky - díky tomu, že za opakování stejného triku se jeho bodové ohodnocení snižuje, nejlepších skóre dosáhnete vhodně provedenými triky hned na začátku závodu.

Jistým oživením jsou bonusy, roztroušené po trati - tedy dva. Nitro, díky kterému váš skútr dočasně zvýší výkon a štít, který vás ochrání před zraněním při srážkách nebo špatných dopadech. Bohužel inteligence a možnosti protivníků jsou koncipovány takovým způsobem, že i když používáte nitro, stejně vám to moc nepomůže, protože oni dokáží zrychlit tak, aby hra byla alespoň trochu napínavá. Navíc je tu obvyklý akrádový problém - když narazíte do počítačem řízeného stroje, ten nerušeně pokračuje dál, ale vás to přibrzdí. A vzhledem k tomu, že se vám ukazatel zdraví neustále doplňuje, jsou i ty štíty k ničemu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Ovládání, grafika atd.
Průměrné hratelnosti nepomáhá ani úděsné ovládání, které navíc nejde změnit. Je vidět, že jde především o konzolový titul, takže i výrobce důrazně doporučuje použití gamepadu. Nám ostatním holt nezbývá nic jiného, než si u klávesnice polámat prsty - buďte rádi, že při hraní ještě nemusíte típat screenshoty, na to už je opravdu potřeba třetí ruka :)

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Grafika hry je spíše na úrovni roku 2000 než 2002. Textury mají nízké rozlišení, zpracování skútrů je více než podprůměrné, sníh prakticky nevypadá jako sníh (a už vůbec se tak nechová) a speciálních efektů je jako šafránu, takže ty to také nezachrání. Neříkám, že každá hra musí poskytovat grafické orgie, ale například takový Microsoft s Rallisport Challenge jasně ukázal, že kvalitně texturovat modely s vysokým rozlišením prostě současná PC už umí (a ostatně Xbox také).

Ozvučení celé hry je vcelku nevýrazné a závody podkresluje pro tento styl her standardní druh hudby - jakýsi mix mezi hip-hopem a kytarovým punkem. Tato muzika se k závodům obecně hodí, bohužel je ve hře stejný počet audio tracků, jako závodních tratí a tak na každé trati hraje vždy stejný song. Některé jsou navíc tak krátké, že je uslyšíte při jednom závodu dvakrát za sebou.

Zajímavým doplňkem je komentování průběhu závodu dvěma údajně profesionálními sportovními komentátory, kteří nejenže popisují vaše jednotlivé triky, ale mají i různé osobní poznámky či posměšky. Ale stejně tak jako u muziky, i tyto komentáře se po chvilce začnou opakovat a působí stereotypním dojmem.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v sekci screenshotů

 Multiplayer? Ani omylem
Na závěr recenze bych se ještě rád zmínil u multiplayeru, jehož zábavnost občas dokáže i z průměrné hry udělat bombu. To však není případ Whiteoutu, protože ten síťové klání vůbec neobsahuje. Jedinou možností je hra dvou hráčů na jednom počítači formou rozpůlené obrazovky, ale i k této možnosti potřebujete alespoň jeden joypad - na jednu klávesnici se prostě nevejdete a tak vám to hra ani neumožní zkusit.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva A právě absence multiplayeru je ten poslední hřebíček do rakvičky s nápisem Whiteout. Na první pohled pěkná zábava, která ale vlastně nepřináší vůbec nic nového a po několika hodinách vás začne nudit. Radši se seberte, jeďte na hory a půjčte si opravdový skútr…

Stáhněte si: Cheaty
Související články: Novinky

 
ACE
připravil: jd
 
 

Verdikt:

Průměrná hra, která vás zabaví možná na prvních pár hodin, avšak její celková užitná hodnota je povážlivě nízká. Nebýt hektického simultánního vypuštění s verzemi pro konzole a následného dodělání některých věcí, jako multiplayer, nebo definice ovládání, mohla se stát hitem některých lanparty. Takto je z toho ovšem obyčejná konverze ne příliš povedené konzolové hry.

Nejnovější články