UEFA Euro 2012 - recenze
5/10
zdroj: tisková zpráva

UEFA Euro 2012 - recenze

Datum vydání:
25. dubna 2012
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

3. 5. 2012 21:00 | Recenze | autor: Petr Poláček |

SLEDUJTE TISCALI.CZ SPECIÁL K EURO 2012!

Legrační a skutečnosti neodpovídající jména fotbalistů nemalého množství národních týmů v UEFA Euro 2012 možná vyvolala největší negativní humbuk. Věřte však, že tento datadisk, nebo spíše DLC, trpí celou řadou mnohem podstatnějších problémů, které by fanoušky série FIFA a virtuálního fotbalu obecně měly trápit.

EA se sice s tím nejlepším úmyslem rozhodla opustit cesty samostatných herních speciálů pro fotbalová mistrovství světa či Evropy, ale přesně v duchu známého přísloví nakonec stejně skončila těsně před branami pekla, které v herní branži znamená šeď, nudu a průměrnost hraničící se zbytečností.

Původnímu záměru, vydat speciál k blížícímu se ME v Polsku a na Ukrajině jako DLC/datadisk namísto klasické samostatné hry, jsem s chutí zatleskal a zaplesal nad logickým uvažováním, které nutně muselo sportovní divizi EA posednout. Proč cpát hráčům za skoro plnou palbu hru, která rozhodně není plnohodnotná a do jisté míry těží z marketingového humbuku okolo nadcházejícího fotbalového svátku.

No jistě, doba, kdy to nutné bylo, už pomalu umírá. Teď frčí digitální distribuce a DLC, díky kterým mohou hry žít mnohem déle, než předtím. A právě v podobě rozšíření pro FIFA 12 bude Euro přídavek levnější, takže cena bude konečně odpovídat obsahu, který podobné speciály obvykle nabízí. EA na to konto prodá další kusy FIFA 12 a určitě i spoustu samotných Euro speciálů. Bude to výhra pro EA i pro hráče. To jsem si myslel. A teď si ťukám na čelo, protože jsem během malby tohoto silně růžovoučkého plánu zapomněl na jednu podstatnou věc.

Něco speciálního

Speciály vydávané u příležitosti světového či evropského mistrovství v kopané možná byly datadisky s poněkud přemrštěnou cenou (která šla na druhou stranu hodně rychle dolů), ale zároveň v nich byly většinou odstraněny chyby a nedostatky předchozí FIFA hry. Nehledě na to, že to byly ukázky novinek a vylepšení, kterých se dočkáme v další FIFA hře. Na to konto se tak právě tyhle speciály obvykle pyšnily opravdu odladěnou hratelností a byly to tedy v daném roce ty nejlepší virtuální fotbálky, často lepší než následující podzimní FIFA, protože ta zas představila tisíce novinek, ale jen některé z nich fungovaly.

Právě o tohle jsme ale letos přišli, protože UEFA Euro 2012 jako DLC logicky používá ty samé technologie a herní prvky, jako samotná FIFA 12. Minulý rok jsem dvanáctce s radostí uštědřil devítku a při každém zápase si znovu a znovu uvědomuju, proč to podle mě bylo zaslouženě. Zároveň už nám ale přeci jenom nějaký ten pátek uběhl a nějaká ta stovečka zápasů byla odehrána, takže se mi v notýsku nashromáždilo docela slušné množství prvků, které by bylo potřeba odstranit, odladit, změnit, vylepšit. Jsou to chyby, které s postupujícím časem štvou stále víc, zejména při hře proti AI. U her, co vychází v ročním intervalu je logické, že se musí měnit, protože to, co bylo jeden rok skvělé, už za rok tak skvělé není. Čas je pro ně velkým nepřítelem.

UEFA Euro 2012 nic neupravuje ani nemění a přichází tím o jednu ze svých potenciálně největších předností a zbývá ji tak samotný obsah, čili speciální módy a novoty odvozené od toho, že je to produkt spojený s významnou sportovní akci. V tomto ohledu bohužel DLC do značné míry selhává prakticky na všech frontách a místo toho, co se přímo nabízí, se snaží zcela nelogicky zaujmout podivnými herními konstrukty.

Ztracená expedice

Na mysli mám herní mód Expedition, který nemá s ME prakticky žádnou spojitost, je překombinovaný, nemotivuje k delšímu hraní a je z něj na kilometry cítit, jak urputně vznikal jen proto, aby DLC přineslo papírově něco nového nebo jiného. Expedition je v podstatě jakýsi druh kariérního režimu, kdy si na začátku vyberete jednoho TOP fotbalistu jako šéfa týmu, vytvoříte týmu identitu a zbytek mančaftu vám hra doplní totálními nýmandy, načež vás vyšle na dobyvatelskou jízdu po Evropě.

Porážíte týmy, odemykáte nebo si zavíráte (když prohrajete) možnost hrát s týmy jinými, za vítězství sbíráte soupeřům z týmu vhodné čutálisty a postupně si tak stavíte stále silnější tým. Problém je ale v tom, že každý tým, kterých je 53, musíte de facto porazit třikrát, abyste všechen obsah vytěžili, přičemž slušnou posilu do družstva si můžete vzít až při třetí výhře. Znamená to, že musíte odehrát příliš mnoho zápasů se slabým týmem, kdy je hra pomalá, hráči nic moc neumí a celé to prostě nemá švih, napětí a šťávu. Je to stejné, jako byste museli celou sezónu povinně chodit na zápasy 4. třídy v Kotěhůlkách, aby vás fotbalový bůh pustil za odměnu na jeden zápas první ligy.

Expedition je přinejmenším nuda, přinejhorším hotové galeje, které budou bavit jen ty nejotrlejší masochisty. Normální člověk to po takovém desátém zápase, kdy jej hra nenechá udělat žádný výraznější progres a nijak ho neodmění, vypne a vrátí se k úplně obyčejným, ale mnohem zábavnějším módům (hlavně tedy k multiplayeru) v základní FIFA 12. Anebo si střihne naprosto klasický virtuální Euro turnaj, který je dalším módem tohoto přídavku.

zdroj: Archiv

Turnaj skončil, rytíři už odjeli

Turnaj tu samozřejmě být musel, jinak by tohle DLC nemělo už vůbec žádný smysl, ne za tuto cenu a v této podobě. Nic úžasného logicky v turnajovém módu nenajdete a od stejného klání, který si můžete sami naklikat ve FIFA 12, se liší jen oficiálními barvami, logy nebo stadióny Euro 2012. O hráčích nehovořím, protože sehnat si licence ke všem národním týmům se prostě nepodařilo. Ale to mě osobně zas až tak netrápí. Mnohem více mě mrzí, jak levně je turnajový mód zpracován. Přímo se nabízí, aby nás hra o připravovaném turnaji a mnoha jeho aspektech pořádně vzdělala, aby podrobně představila jednotlivá mužstva, města, země...nic z toho se však nekoná. Právě na tom měli tvůrci zapracovat a ne se zdržovat vymýšlením a následným komplikováním módu Expedition.

Dalším herním módem, který se pro přídavek typu UEFA Euro přímo nabízí, jsou historické zápasy s historickými týmy nebo speciální úkoly vyzobané ze známých zápasů. Jenom na tomhle by se dal postavit mód s obrovským potenciálem. Možná o tom vývojáři chvilku i přemýšleli, protože pod položkou Výzvy najdete úkoly typu „je 62. minuta zápasu Česko – Španělsko, stav 1 – 0 a tvým úkolem je za Španělsko zápas zvrátit a vyhrát.“ Průšvih je, že těchto výzev tam není pár desítek, ale vždy jenom jedna, která se mění automaticky jednou za pár dní. Navíc jsou tyhle mini-úkoly prakticky bez jakéhokoli kontextu, takže motivace je plnit je minimální. Jen ty zkušenostní body za ně sbíráte, stejně jako za vše ostatní. Promarněná šance.

Víc hlav, větší drak

Situaci jako obvykle zachraňuje multiplayer, ve kterém můžete zahrát buď docela zábavný turnaj, nebo jenom samostatné zápasy. U PC verze je od vydání občas problém s tím, aby vás hra s někým spárovala bez ohledu na level, nastavené ovládání a kvalitu vašeho připojení. Dá se to však přežít a mnohem více mi vadí, že hra nikde neuvádí údaj o tom, kolik hráčů je online, což paradoxně FIFA 12 zvládá. A jakkoli je multiplayerový Euro turnaj fajn zábava, opět není problém si jeho nápodobu bez grafických cingrlátek vytvořit ve FIFA 12.

Jen to symbolizuje nedomyšlenost celého tohoto rozšíření, jehož napojení na FIFA 12 je sice na první pohled fajn, ale velmi brzy se ukáže, jak je problematické. Jenže tvůrci ten druhý pohled získali příliš pozdě, a když si uvědomili, že to co projde v samostatné hře, jim v upravené formě v DLC jen tak neprojde, už bylo pozdě. Většina obsahu DLC tak dubluje to, co už obsahuje FIFA 12 a ještě ne zcela dokonale. Zpracování Euro licence je vyloženě základní. Co muselo být přebarveno, to přebarveno bylo, ale o nic víc se nikdo nesnažil. A těch pár nových vět v komentáři, vztahujících se k turnaji, potažmo opětovné zařazení českého nároďáku, to vážně nezachrání.

Verdikt:

Odfláknuté zpracování Euro licence, které přináší vlastně jenom jeden překombinovaný herní mód a český nároďák. Pokud pro úplný zážitek ze hry nutně nepotřebujete grafiku a loga letošního ME v kopané, ušetřete peníze a hrajte dál FIFA 12.

Nejnovější články