Trials 2 Second Edition - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Trials 2 Second Edition - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

1. 7. 2008 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Trialový jezdec často balancuje na hranici držkopádu, ale když se mu kaskadérské skoky na motorce povedou, je to parádní podívaná. A právě o tom je tato moderní variace na Elastomanii.

Autor: mindwarp.cz
Publikováno: 1.července 2008
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: Steam/PC/ang.
Doba recenzování: 2 týdny

Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Trialový jezdec často balancuje na hranici držkopádu, ale když se mu jízda povede, je to parádní podívaná. I v nové hře Trials 2 Second Edition se budete snažit zajet trať na své motorce co nejlépe, pokud možno bez spadnutí. Mohu vám ale dopředu říci, že to nebudete mít lehké a jen ti nejlepší hráči dokážou katapultovat naší republiku na první příčky. Budete to právě vy?

První metry
Trials 2 je nevšední motocyklová arkáda vydaná pouze přes distribuční systém Steam. Její závodní tratě jsou roztříděné do tří druhů obtížnosti, které se postupně odemykají, nejprve ale musíte absolvovat podrobně pojatý tutoriál. Ten sestává z asi deseti tratí, u kterých máte vždy dlouhý vysvětlovací text a možnost nechat si přehrát ukázkovou jízdu. Při jízdě se vám s nemilosrdnou přesností počítá počet spadnutí, čas a další faktory, ze kterých se ve výsledku vypočítá vaše umístění. Tutoriál doporučuji projít opravdu pečlivě, protože co se zde naučíte, později jako když najdete, jelikož je po vás neustále vyžadováno zlepšování se - to je motto celé hry.


video z hraní

Balancování
Ovládat vašeho bikera lze pouze pomocí klávesnice a sice směrovými šipkami, kdy šipka nahoru je plyn, dolů brzda, vpravo naklonění doprava (dopředu), vlevo naklonění doleva (dozadu). Přenášení váhy je alfou a omegou úspěchu, pokud nezvládnete tyto základy, nedojedete ani Easy tratě. Potom je tu tlačítko pro reset motorky a návrat k checkpointu. Těch je po trati vždy několik a zaručuji vám, že si je oblíbíte. A bude vám často docela jedno, že k němu dojedete s obličejem ryjícím do asfaltu. Hlavně, že dojedete. Nicméně, pokud vám to stejně jako mě moc nepůjde, budete tlačítko pro reset používat až nezdravě často.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Kromě klávesnice lze použít ještě joypad s analogovými páčkami, avšak jeho ovládání nelze kupodivu nijak předefinovat. Podle ohlasů hráčů je na joypadu ovládání příjemnější.

Jízda tmavou halou
Jezdíte vždy v nějaké temné hale, všude hoří barely, které občas osvětluje reflektor vašeho motocyklu. Vaší motorku ovšem neosvětluje nic kromě občasných statických světel v okolí Často se potom stane, že na svého jezdce skoro vůbec přes tu tmu nevidíte, osvětlení nějakým pohyblivým světlometem mi tu docela scházelo.

Jinak je 3D zpracování slušivé, engine umí moderní efekty jako je dynamické stínování, lesklé povrchy či ragdoll fyzika. Ta ve hře slouží k realističtějšímu zobrazení kolizí a pádů jezdce. Krev sice neteče, ale často to vypadá hodně bolestivě. Přepínání pohledů má mnoho možností, včetně toho z vlastních očí, který je sice adrenalinový, ale v praxi moc nepoužitelný. Základní pohled ze strany je asi nejlepší. Při sledování replay videí, která je možné i ukládat, lze pohledy také přepínat.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Strasti závodníka
Mé dojmy ze hry jsou celkem sklíčené, přišla mi až moc těžká - přemrštěná obtížnost se u Trials 2 na internetu diskutuje často. Autoři se brání tím, že chtěli lidem dát hru, která bude výzvou a bude mít trvanlivost. To je pravda, je taková, ale mě ta náročnost až odpuzovala a každé zapnutí Trials 2 bylo plné obav z milionů pádu z motorky. Je to sice stejné jako ve skutečnosti (Trial se často jezdí například na dvěstěpadesátkách od americké firmy GAS GAS), ale...

Vysoká obtížnost po vás vyžaduje neustálé zlepšování se a téměř každé nové kolo před vás postaví nové výzvy. Nejtěžší jsou daleké skoky a následné přistání na skoro kolmo nakloněné plošině. Tutoriál, Easy a Medium obtížnost jsem ještě zvládnul poměrně lehce, nicméně alespoň jsem tyto závody dojel. Hard obtížnost už dělá svému názvu čest - kola jsou opravdu těžká, ale zvládnout se také dají, jen musíte mít trpělivost a přijít na ty správné grify s tím správným načasováním.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Závodník by také mohl umět více pohybů, než se jen naklánět dopředu a dozadu. Přinejmenším by mohl zvládnout přetočit motorku na druhou stranu, zde totiž jedete vždy přímo vpřed. Škoda, i stařičká Elestomania měla tuhle možnost.

V hlavním menu hraje rocková hudba, která mi moc neseděla. Ale zbytek hry, tedy samotné závody, podkresluje příjemný nerušivý drum & bass a po rocku není ani památky. Celkově je ale hudba po čase až moc repetitivní.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Motivace k dalšímu hraní
V poslední době se do stále více her integruje vedení online statistik. Dost jsem se styděl, když jsem se viděl zprvu končit často někde na 6000. příčce ve světě. Ihned po dojetí kola totiž hra kontaktuje server a zveřejní vaše skóre. Tyto statistiky si lze přepínat buďto na celosvětové, národní, nebo týmové. Týmy lze vytvořit skrze Steam komunitu, stačí pozvat své přátele.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Hra vede i váš soukromý detailní žebříček, kde je u každého levelu uvedeno, jakého nejlepšího místa jste kdy celosvětově dosáhli a také achievementy. Ty jsou různého druhu, třeba hanlivé ocenění „every bone broken“, což znamená vysoký počet zlámaných kostí, které se také počítají. Ale jsou zde i lichotivé achivementy, na které budete hrdí. Tak třeba „top dog“ znamená, že jste některý ze závodů dojeli na prvním místě na světě. Schválně, jak dlouho vám to vydrží...

Stáhněte si: Demo ze Steamu

 
mindwarp.cz
autorovi je 24 let, studuje uměleckou školu se zaměřením na multimédia a mezi jeho hlavní zájmy patří tvorba hudby, kterou prezentuje na svých stránkách, kde jste vždy vítáni.
 
 
mindwarp.cz

Verdikt:

Celkem povedená motocyklová arkáda s obtížností simulátoru. K dobru lze přičíst slušnou grafiku, on-line statistiky a hodně trvanlivou hratelnost (zvlášť za cenu 150 Kč). Horší potom je stereotypní prostředí a přehnaná obtížnost.

Nejnovější články