Transformers: Rise of the Dark Spark - recenze
4/10
zdroj: Archiv

Transformers: Rise of the Dark Spark - recenze

Datum vydání:
27. června 2014
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

19. 7. 2014 15:15 | Recenze | autor: Lucie Jiříková |

S nástupem nové generace konzolí se všichni snaží o grafické či herní vylepšení. Dokonce i LEGO hry přišly s moderním přelivem. Skoro bych se nechala strhnout vlnou euforie. Jenže pak se objeví hra jako Transformers: Rise of the Dark Spark, která vás ze sluníčkové nálady bezpečně dostane. Rise of the Dark Spark totiž kašle na jakékoliv pozlátko tak dokonale, že vypadá a bohužel se i hraje jako deset let stará hra, kterou už tehdy nikdo nechtěl.

Herní série Transformers si doposud jela po vlastní dějové linii, která nebyla sladěna s filmovou. Snaží se to napravit právě Transformers: Rise of the Dark Spark a kombinuje filmové hrdiny a jejich filmové vizuální zpracování s herními prvky z titulů Fall of Cybertron nebo War for Cybertron.

Ve dvou dějových liniích sledujeme hledání Temné jiskry na Zemi a retrospektivně viděné střety mezi Decepticony a Autoboty na Cybertronu, kde se Autoboti snaží získat právě uvedený mocný zdroj síly. Teoreticky by se tak měli zabavit fandové povedené herní série i fanoušci filmů.

Soumrak nad Transformery

Že je něco špatně jsem pochopila už během prvních minut ve hře. Uvítalo mě naprosto generické prostředí, které nenabízí nic zajímavého graficky ani herně. Svět Rise of the Dark Spark je šedivý až běda, což by se dalo považovat za umělecký záměr. Jenže zrovna u titulu značky Transformers se nedá o podobném záměru hovořit a textury v tak nízkém rozlišení, že kusy trávy vypadají jako puntíkatý koberec, nikdo za umělecký záměr považovat nemůže.

Do odfláknutých textur tvůrci tu a tam náhodně zasadili objekt, často i opakovaně, protože kdo by se měl zbytečně dělat s modelem, který je ve hře k vidění jen párkrát,. Na každém druhém otevřeném prostranství na vás vykoukne stejná vodní nádrž, v každém třetím podzemí vidíte stejné vagóny metra atd. Přitom musíte bojovat se stále stejnými nepřáteli, kteří proti vám vybíhají spíše náhodně z různých koutů či dveří.

Vrcholem nenápadité hratelnosti jsou nezáživné souboje s bossy, kdy vedle střílení bossáka musíte kosit i vlny obyčejných pěšáků. Stejně jako tyto souboje, je i celá hra natolik stereotypní a nudná, že vám možná ani nedojde, kolik má hluchých míst. Obvykle v nich jen přebíháte z jedné líhně nepřátel do druhé a necháváte si vyprávět generický a nezajímavý příběh o krádeži všemocného krystalu a vašich snahách o jeho navrácení.

zdroj: Archiv

Kde nic není, ani Transformer nemorfuje

Tvůrci nedokázali vykřesat jedinou jiskru ani ze schopnosti Transformerů změnit se kdykoliv během hry v automobil nebo letadlo, případně si přehodit zbraň z jedné ruky do druhé. Hra to po vás nevyžaduje a zdá se, jako by nad stavbou jednotlivých misí nikdo nepřemýšlel a sekal je bez ladu a skladu. Hlavně, aby ve hře mise byly a stihlo se vydání v rozumném časovém rámci od premiéry filmu. Přitom dva roky stará hra Transformers: Fall of Cybertron ve stavbě misí a celkové koncepci vynikala a zvládala být zábavná i ve své relativní jednoduchosti.

Z průměru hře nepomáhá ani bohatý zbraňový arzenál s velkorysou možností upgradu nebo zajímavá nabídka aktivních perků. Kdo by se chtěl zatěžovat výměnou zbraní nebo aktivováním násobiče zkušenostních bodů, když mu je úplně jedno, jak se hrou probije, protože výsledný dojem je nemastný a neslaný. Jako kdyby se propojení s filmem stalo pro hru přízračným polibkem smrti.

Transformers: Rise of the Dark Spark vypadá jako ošklivější a nudnější sestra dva roky starého titulu Transformers: Fall of Cybertron. Kdyby se obě stejně hrály, bylo by to na pováženou, protože v mezičase uběhly dva roky. Bohužel nedošlo ani na tuhle variantu a akruální přírůstek do série Transformers se chová spíše jako černá ovce. 

Důvod je celkem prozaický. Za hrou stojí studio Edge of Reality, které štafetu přebralo od High Moon Studios. Řemeslníci z Edge of Reality vytvořili bezkrevný odvar, na který přilepili značku Transformers a dále už se děj vůle trhu. Transformers: Rise of the Dark Spark proto není vhodná ani pro nejzarytější fanoušky série.

Verdikt:

Zcela nezáživná hra. Po hráčích nic nechce a na oplátku jim vůbec nic nedává. Další ze zbytečných filmových přívěšků a prachobyčejný lapač peněz.

Nejnovější články