Trainz - recenze
6/10
zdroj: Archiv

Trainz - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

21. 12. 2001 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Rádi byste se vrátili do svých dětských let, kdy jste měli po celém pokoji koleje a po nich proháněli elektrické vláčky? Pak Vám udělá radost hra Trainz, která ale bohužel zcela nenaplnila naše očekávání.

Autor: Bergy
Publikováno: 21.prosince 2001


Obrázek zdroj: Archiv Téma vláčků se v počítačových hrách za celou jejich historii mockrát neobjevilo, dá se říci, že až na pár světlých výjimek (třeba Railroad Tycoon), to byla vlastně celkem bída. Naštěstí se ale ukázalo, že se s touto situací dá něco udělat, a tak máme před sebou po Microsoft Train Simulatoru a Loco Commotion už třetí vláčkovský titul v relativně krátkém období. Zatímco Train Simulator (MSTS) byl pojat vyloženě jako simulátor a Loco Commotion zase jako logická hříčka, Trainz jsou někde mezi a dost těžko se dají zařadit do nějaké škatulky.

 Úvodní rozčarování
Ačkoliv jsou některé obrázky (zvláště pohled z kabiny strojvůdce) podobné těm z MSTS, v žádném případě si nesmíte myslet, že by se mohlo jednat o simulátor skutečných vlaků. Vše, co v Trainz naleznete, má představovat pouze modelovou železnici a to i přes to, že se na nástupišti vyskytují cestující a na silnicích jezdí auta. Pořád to jsou jen modely, podobné těm, které jsme si jako malé děti (no, některým to zůstává až do důchodu :)) pouštěli v pokojíku na vlastním kolejišti.

Dalším důkazem toho, že to není simulátor, je fakt, že vláčky se nechovají až tak reálně, jako jejich kolegové z MSTS. V Trainz například zabrzdíte rozjetý vlak téměř na místě, můžete projet přes špatně nastavenou výhybku a nic se vláčku nestane. K vykolejení kolikrát nedojde, ani když se dva vlaky čelně srazí na jedné koleji nebo když projedete zatáčku dvojnásobkem povolené rychlosti.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Když tedy Trainz nejsou simulátorem, tak jsem si myslel, že to bude alespoň zábavná hra. Jenže od první chvíle jsem měl zvláštní pocit, jakoby této hře něco chybělo. Ať jsem hledal jak jsem hledal, nenašel jsem nic, co by jen vzdáleně připomínalo volby, kde bych si mohl zvolit nějakou kampaň nebo misi s předem nadefinovanými úkoly. Něco takového u většiny her tvoří jejich podstatu a tohle mi tady právě citelně chybí. Ať mi nikdo neříká, že by nešel vymyslet nějaký mód, kde by se hráč vtělil do role dispečera, který by řídil provoz své oblasti a řešil například nějaké vyvstalé krizové situace. Zkrátka něco, co by člověka zabavilo a co by si předtím nemusel sám vyrobit.

 Virtuální modelařina
Obrázek zdroj: Archiv Takhle totiž Trainz působí dojmem nedodělané hry a Vám hráčům je tento titul předkládán jen jako polotovar, který si každý z vás musí dotvořit. Když pominu velmi slušný vozový park, kde si opravdu vyberete z velkého množství mašinek a vagónků, který už ale sami nijak nemůžete rozšířit (jedině skrz addony z internetu), tak se v celé hře vyskytují pouze dvě demo kolejiště a jenom jedno jediné kompletní. No uznejte sami, to je trochu málo ne? Finta „fň“ pravděpodobně spočívá v tom, že podle autorů si vy hráči vyrobíte vlastní tratě a tím budete mít vystaráno, takže proč by se oni namáhali vytvářením těch svých. Lepší vysvětlení se mi nepodařilo odhalit, a proto mám pocit, že Vám opravdu nezbude nic jiného, než si pustit editor a tuto hru dotvořit k obrazu svému, což mi ale připadá jako docela dobrý podvod.

Neříkám ale, že editor je špatný, spíše naopak. Můžete si v něm popustit uzdu své fantazie a vymodelovat si od základů své vlastní kolejiště snů. Vy kteří jste vždycky po něčem takovém toužili, ale nikdy jste to ve skutečnosti nemohli realizovat, se asi v tomto virtuálním modelářství doslova vyžijete. Jednak si navrhnete celkový terén kolejiště (vymodelujete kopce, prohlubně atd.), který potáhnete tapetami a znázorníte tak například travnatý, písčitý či kamenitý povrch. Poté vám už nic nebude bránit v pokládání kolejí a silnic.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Až budete mít hotovou infrastrukturu, můžete krajinu oživit stromy, keři, domy, auty a dalším příslušenstvím, které je k dispozici. Samozřejmě můžete stavět i tunely a nádražíčka, prostě všechno, co vás jen napadne. Po této stránce jsou Trainz docela vychytanou hrou, ale v ostatních směrech to už tak slavné není. Pokud totiž po instalaci této hry budete chtít jenom jezdit a nezabývat se stavbou, bude vám to připadat jakoby jste hráli jen jakési demo hry.

 Podivné chyby v grafice
Aby toho nebylo málo, tak ani další vlastnosti hry nejsou příliš pozitivní. Druhou nejdůležitější věcí (po hratelnosti) bývá u her grafika. Ta zde sice nevypadá špatně, ale je jedním slovem nevyladěná. Nevím, jestli se to děje jen u mého počítače s GF2MX, ale Obrázek zdroj: Archiv pokud hodně odzoomuju kameru, abych měl rozhled, krajina v dálce (zvláště u zakončení kopečků) má bílé obrysy, případně úplně vypadané textury. Na některém z přiložených obrázků je to i vidět.

Dalším problémem grafiky je až přílišná hardwarová náročnost. S PIII 800, výše uvedenou grafickou kartou a 256 MB paměti, byla hra jakž takž hratelná jen v rozlišení 800x600x16 s detaily na nízké až střední úrovni. Pokud jsem ale oddálil pohled, stejně se obraz místy dost cukal. Vyšší rozlišení bylo v mém případě přímo nemyslitelné a opravdu si netroufám odhadnout, jaký počítač by člověk musel mít, aby tohle chodilo v podstatně vyšším rozlišení a s detaily na max. I na Athlonu s GeForce 3 prý hra nechodí úplně plynule.

Přitom i když je ona grafika celkem slušná na pohled, přeci jen to není nic z čeho bychom měli padat na zadek, a proto už tuplem nechápu, proč je tak pomalá. Vysvětlení mám asi jediné, někdo prostě neodvedl dobrou práci. Aspoň, že je do hry začleněno i různorodé počasí, takže není problém jezdit jak ve slunečném tak deštivém počasí. To je vlastně malé plus, protože u skutečné modelové železnice jen těžko modelář ztvární různé počasí.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Řízení vláčků
Ovládání mašinek je vyřešeno docela dobře a hlavně velmi jednoduše. Mašinky se uvádějí do provozu přímo na panelu obrazovky a ovladač je podobný klasickému vláčkovskému trafu. Dalšími tlačítky ovládáte pohledy (interní, externí a něco na způsob televizní kamery), pantograf, světla a troubení lokomotivy. Nic jiného ovládat nejde a vlastně to ani nepotřebujete. Pokud máte zapnutý interní pohled, kabina je hezky zpracovaná a je 3D, ale jinak zcela nefunkční, opět vše ovládáte z toho samého panelu jako při pohledu externím.

Zvětšit zdroj: Archiv Důležitou věcí je ještě ovládání výhybek, jedině tak totiž nasměrujete svůj vlak tam, kam potřebujete. Modelářská kolejiště jsou většinou hodně přeplácaná a tak se na nich nalézá i velké množství výhybek, které je potřeba přepínat. Externí pohled, ale naštěstí umožňuje včas blížící se výhybku zpozorovat a pak není nic snazšího, než ji kliknutím myšky nastavit do vámi požadované polohy. Pokud chcete mít přehled o celkovém rozmístění všech výhybek, pak si musíte dát na obrazovku mapu kolejiště, kde je vše znázorněné.

 Závěrečné povzdechnutí
V Trainz je i řada drobných detailů, které přijdou vhod. Nástupiště je hned živější než v MSTS, když na něm jsou textury pasažérů. Všude je spousta výhybek a silniční provoz také potěší. Mezi jednotlivými vlaky se můžete přepínat (je tedy možné ovládat najednou i několik vlakových souprav) nebo sledovat jejich pohyb na centrální mapě, kde jsou vyznačené i ony výhybky a semafory. Pokud chcete zajistit bezpečný provoz, musíte si pečlivě hlídat, aby vám vlaky nejely proti sobe po jedné koleji atd. Když dojedete na konečnou, lze také odpojit lokomotivu a otočit jí na opravdické točně o 180°. Odpojit jdou i jakékoli vagónky (a to i za jízdy :)) Když už jsem opravdu nevěděl co by, hrál jsem si už i na posunovače a tady se znovu ukázalo, jak moc zde chybí nějaký ten herní scénář, který by člověku dával nějaké ty úkoly a hnal ho do dalších kol.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Když to tak vezmu kolem a kolem, na Trainz jsem se docela hodně těšil, ale výsledné dojmy jsou až příliš rozporuplné. Jádro myšlenky je vynikající, stavět modely železnice v počítači je výborná věc, ale musí zde být i nástroj zábavy ve formě různých her a ne jen editor. Pokud si vzpomenete třeba na Ripmax RC Simulátor (hra simulující létání s RC modely) tak i tam, ačkoli se jednalo o simulátor, se nacházelo plno herních módů, kterých mohli zábavy chtiví hráči plně využít.

Zvětšit zdroj: Archiv Tady není nic takového a jediné, co vás může zabavit, je prohánění vláčků po Vámi zbudovaném kolejišti, což uchvátí na delší dobu opravdu jen ty hardcore nadšence. A to ještě nesmíme zapomínat, že je potřeba opravdu dobrý počítač, aby se Trainz daly pustit v alespoň trochu rozumném rozlišení. No, nevím jak vy, ale pro mě samotného je to velké zklamání, rozhodně jsem od této hry čekal více.

Stáhněte si: Video (3 MB), demo (58 MB)

 
Bergy
připravil: jd
 
 

Verdikt:

Nedotažená a po grafické stránce dost odfláklá hra. Na druhou stranu, pokud jste snili o tom, že si postavíte své domácí kolejiště snů, je to asi jediná šance jak něco takového realizovat.

Nejnovější články