The Matrix Online - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

The Matrix Online - recenze

Datum vydání:
15. dubna 2005
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

21. 8. 2005 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Zvolíte si modrou pilulku a život v klidné nevědomosti nebo raději sáhnete po červené pilulce, pokud chcete poznat nemilosrdnou pravdu o úrovni virtuálního pobytu v herním online světě Matrixu?

Autor: Semi Ennafaa
Publikováno: 21.srpna 2005
Verze hry: prodávaná/anglická
Doba recenzování: pár týdnů


Obrázek zdroj: tisková zpráva Každý si pod slovem Matrix představí stejnojmenný film, který byl bezpochyby přelomovým počinem v dějinách žánru sci-fi. To se už bohužel zdaleka nedá tvrdit o následujících dvou dílech, která spíše měla naplnit peněženky autorů. Distribuční společnost Warner Bros tak vydělala velmi slušný balík, a protože jen naprostý ignorant v branži zábavního průmyslu by si nepovšiml úspěchu herního žánru MMO, i WB si chtěli přihřát svou polívčičku a zkusit štěstí mezi online tituly. Koneckonců, svět Matrixu nabízel ideální námět pro online hru, byť je otázkou, zda se u této hry docílí stejné hratelnosti a zábavnosti jako u fantasy konkurence.

Veškeré práce byly svěřeny zkušenému týmu Monolith, který za svou existenci vytvořil celou řadu nadprůměrných titulů (Blood, No One Lives Forever, Alien vs. Predator 2 atd.), ovšem zkušenosti s MMO tituly této společnosti prozatím chyběly. Na následujících řádcích se dozvíte, jak snažení Monolithu dopadlo a především jak to vidíme my, kteří již pár Matrixů prošli…

 Tvorba virtuálního Nea
Než budete moci do samotného Matrixu vstoupit, musíte si samozřejmě vytvořit své co možná nejoriginálnější alter ego. Po krátkém intru máte možnost zvolit profil vaší postavy. Nabízí se jich celkem deset, na výběr máte novodobého hipíka, neustále bádajícího génia nebo fanatického dříče, jehož mottem je „No Pain No Gain“. Profily se liší svými statistikami a podle krátkých popisků velmi rychle zjistíte, že jde vlastně o obdobu klasických povolání, na která jsme zvyklí z fantasy žánru.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Následuje úprava zevnějšku, kde už ale máme své první výhrady - především bychom očekávali, že bude díky výpravnosti Matrixu výběr úprav podstatně rozmanitější, zde by vlastně nemuselo být téměř žádné omezení. Matrix Online je ale bohužel v tomto směru dosti chudý a může jen uctivě vzhlížet k tomu, co nabízí například EverQuest 2.

Po vybrání svého jména se ocitnete v místnosti, kde je vám položena zásadní otázka, a sice zda si chcete vybrat život v klidné nevědomosti (modrá pilulka) nebo zda chcete poznat nemilosrdnou pravdu (červená pilulka). Je to docela vtipný nápad - v případě, že zvolíte první možnost, se hra totiž sama nečekaně vypne a v tu chvíli zažijete ten správný pocit jako po skončení prvního dílu Matrixu. Pokud se rozhodnete pro spolknutí červené pilulky, ocitnete se ve světě, jehož osud stojí na nejistém příměří. A tím místem, kde budete žít i umírat, je samozřejmě samotný Matrix neboli Metro World.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Na začátku hry jste v tutoriálu zaučeni do ovládání hry, což můžete v případě alespoň základních znalostí systémů MMO her s klidem přeskočit. Jakmile jste vpuštěni do pravého světa Matrixu, začíná vaše postava žít běžným životem. Podle profilu, který jste si vybrali, se postava „zrodí“ s patřičnými vlastnostmi. Zpočátku náležíte mezi čerstvě probuzené duše, takže je veškeré vaše snažení spojeno se získáváním zkušeností a základních dovedností. S tím, jak roste vaše úroveň, roste i možnost získávat některé specifické skilly.

 Výběr povolání
Celkem se nabízejí tři základní okruhy povolání: prvním jsou „Operatives“, tedy pěšáci se specializací na bojová umění, boj se zbraněmi nebo úkladné vraždy. „Hackers“ se zaměřují na útoky skrze systém, což sice může na první pohled znít velmi zajímavě, ale skutečnost je trochu jiná - tento okruh povolání prakticky odpovídá běžným uživatelům magie, na které jsme zvyklí z konkurenčních fantasy titulů. Hackeři tedy umí nejen sesílat ničící viry, ale i léčit své spolubojovníky. Konečně poslední „Coders“ jsou specialisté na tvorbu předmětů a jejich role je především podpůrná. Ačkoliv všechny okruhy povolání znějí pěkně matrixově, ve skutečnosti to není nic nového pod sluncem, vše je pouze šikovně přebaleno.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Na samém začátku nemáte jinou možnost než se specializovat na jeden okruh povolání, ale se stoupajícím počtem „informací“ na vašem účtu - což je v této hře ekvivalent peněz - získáte možnost jednotlivé „okruhy“ zkombinovat. Přesto však budete zčásti limitováni svým základním profilem, který jste zvolili při počáteční tvorbě postavy. Je jasné, že s postavou dvoumetrového „vazouna“ asi nebudete excelovat v disciplínách vyžadujících zapojení mozkových závitů. Nicméně některé kombinace mohou být i přesto velmi zajímavé, tito hybridi se však více hodí na styl hraní, kdy dáváte přednost možnosti sólovat.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Přechod mezi jednotlivými povoláními je velmi jednoduchý - postačí zakoupit patřičné informace a přes telefonní budku je načíst do vaší paměti. Vaše paměť je samozřejmě omezena a zvýšit její kapacitu lze jen se zvyšováním vaší úrovně. Když už byla řeč o telefonní budce - stejně jako ve filmové předloze musíte většinu důležitých nastavení řešit právě přes telefonní budku, která je vaším spojením s „centrálou“. Pohyb po světě Metro City je usnadněn teleporty (opět telefonní budky) nebo civilnější podzemkou.

V průběhu jednotlivých misí budete postaveni před volbu, ke které ze stran konfliktu se přidat. Nejprve jste ve službách Zionu, ale v dalších fázích hry máte na výběr buď spojení se stranou exulantů nebo strojů. Podotýkáme, že exulanti jsou ještě horší než odvěcí nepřátelé Zionu, tedy stroje. Tento vypečený spolek si naplno užívá výsady vědomí, že svět Matrixu je virtuální realita, a vychutnává si především téměř neomezené možnosti jak život v něm ovlivňovat. Vše zde vychází z Matrix Revolutions, a tak si jeho milovníci jistě přijdou na své.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Bojový systém a questy
Na první pohled vás nadchne nebo alespoň příjemně překvapí bojový systém. Zdá se být naprosto úžasný a skvělý, ale jen do chvíle, než přijdete na to, že většina bojových činností probíhá automaticky. Například v boji nablízko si můžete vybrat z různých bojových stylů nebo lépe řečeno postojů a chvatů. Můžete být agresivní - v tom případě jste ovšem zranitelnější - nebo se soustředit na úhyby. Použité triky jsou mixem všech možných bojových umění, od aikida přes kung-fu až po brazilskou capueru.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Když se prvně pustíte do boje, jste u vytržení nad bojovým stylem a velkým množstvím ovládacích prvků. Ale po pár hodinách zjistíte, že až tak velký rozdíl v jednotlivých postojích není. A že ve skutečnosti klidně můžete nechat svou postavu vybojovat jednotlivé bitky téměř bez vašeho zásahu. Ještě horší je v tomto směru hra z pohledu Hackera, tedy kouzelníka, protože veškerá snaha designérů byla očividně využita na vytvoření „impresivního“ boje zblízka a na zbytek jako by nezbyl čas. To je ostatně dojem, který získáváte při hraní čím dál více a s tím i pocit, že hra prostě není kompletní.

Naopak velmi zajímavě je do hry zapojen „bullet time“, tedy jakési zmrazení času, ve kterém vaše postava může na rozdíl od protivníka provést hned několik útoků naráz. Bullet time se objevuje zcela náhodně, neboť jak asi všichni víte, tento efekt je ve skutečnosti chybou v Matrixu, kdy se děje něco nepředpokládaného.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Jednotlivé úkoly, kterými můžete získat hlavní příděl zkušeností a peněz, jsou standardní, a tedy odpovídající modernímu trendu MMO. Po zadání úkolu jste navedeni k budově, ve které se má quest odehrát, a poté někoho sejmete nebo posbíráte dostatek a) předmětů, b) informací, c) popřípadě něco přenesete. Po splnění questu získáte patřičnou odměnu, ale musíte budovu urychleně opustit nebo by vaši stopu v Matrixu mohli zjistit agenti, kteří v tomto ohledu nejsou vůbec přátelští. Po krátké době se stanou tyto úkoly natolik stereotypní, že vás téměř celý Matrix Online přestane bavit, což je u žánru MMO na pováženou.

VÝSLECH PŘI RUŠENÍ ÚČTU?!?
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Matrix Online se v České republice vůbec nebude distribuovat, a pokud jste tedy skálopevní příznivci Matrixu, pak vám nezbývá nic jiného než si tento titul objednat po internetu. Nicméně pozor, Warner Bros. si pro vás připravili jeden nepříjemný a velmi laciný chyták. U všech běžně dostupných MMO můžete téměř okamžitě zrušit účet již v průběhu prvního měsíce hraní zdarma, ale v případě Matrix Online je to dosti komplikované.

K odhlášení účtu je nutné uskutečnit telefonní hovor do některé z poboček v Evropě, což je samo o sobě opruz, navíc jste při tomto procesu doslova vyslýcháni, proč a z jakého důvodu účet rušíte! Sakra, protože hra za ty prachy nestojí, to dá rozum, lidi! Každopádně je třeba počítat s tím, že i zrušení účtu obnáší nějaké náklady – pravda, sice můžete použít i e-mail, ale to je běh na dlouhou trať.

Hlavním trumfem Matrix Online mají být tzv. „live events“, tedy události probíhající v reálném čase, kdy se má doslova tvořit historie Matrixu. K tomuto účelu byl vytvořen speciální tým lidí, který se o tyto dynamicky se vyvíjející události stará. Díky této vymoženosti budete mít možnost setkat se s legendárními postavami jako Morpheus atd. Ovšem tyto události nejsou nikterak pravidelné, takže na každodenní akci po boku Laurence Fishburna můžete zapomenout.

 Technické zpracování
Grafika i animace postav je velmi dobrá a celkový vzhledem města má patřičnou ponurou atmosféru. V tomto ohledu je třeba pochválit Monolith za velmi dobře graficky zpracovaný bojový systém, jehož „povrchová“ kvalita převyšuje jeho funkčnost. Mnohdy jste enginem hry nepřirozeně naváděni ve směru pohybu, a to i přesto, že připojení bylo téměř perfektní. Hra je hardwarově velmi náročná a na nejvyšší kvalitu nastavení si ji můžete zahrát jen na opravdu nadupané mašině. Máme z toho ale dojem, že největší slabina hry rozhodně není v grafice ani technickém zpracování, ale spíše v nedostatečném betatestingu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Matrix Online tedy zdaleka nenaplnil potenciál, který zdědil po filmových předcích. Pokud se jeho autoři nebudou opravdu snažit, chyby neodstraní a řadu věcí nevylepší (i to se v MMORPG stává), pak je tento projekt odsouzen k záhubě. Byla by to škoda, hra odehrávající se ve světě Matrixu není bez potenciálu. Bohužel je to zatím to jediné, co je na hře zajímavého.

NEUSPOKOJIVÁ PRODEJNÍ ČÍSLA A ZMĚNA MAJITELE HRY -jd
Při pohledu na americký žebříček za květen, kterému trůní Guild Wars a World of Warcraft, je snadné podlehnout iluzi, že každá onlinovka je zlatým dolem, ale o opaku se nyní přesvědčili ve Warner Brothers a Monolithu. Jejich sci-fi The Matrix Online, ač zaštítěné slavnou filmovou trilogií bratří Wachovských, se totiž moc neujalo, a tím teď nemyslíme průměrné hodnocení 68% na GameRankings, nýbrž prodejní čísla. Za první měsíc a půl od startu vstoupilo do virtuálního světa Matrixu pouhých 43 tisíc zákazníků, z nichž samozřejmě ne všechny hra chytla, aby jim stála za hrazení měsíčních poplatků (15 USD/měsíc).

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Když všemu nepomohlo ani snížení ceny z 50 USD na 30 USD, Monolithu došla trpělivost a rozhodl se úplně skončit na poli MMORPG a soustředit se hlavně na své primárně singleplayerové chystané tituly Condemned nebo F.E.A.R.. Dříve zněly takové zvěsti dost překvapivě, ale dnes už bylo oficiální cestou potvrzeno, že skutečně přenechává provozování The Matrix Online konkurenční firmě Sony. Ta ho zařadí do svého Station Access Pass programu, kde se dají hrát všechny její onlinovky (EverQuest, Planetside, Star Wars Galaxies) za jeden měsíční poplatek (22 USD). Většina z třiceti zbývajících zaměstnanců Monolithu dělajících na MMO, včetně scénáristy Paula Chadwicka, dostala nabídku přejít pracovat pro Sony, přičemž distributorem hry nadále zůstává SEGA.

Tento článek původně vyšel v časopisu SCORE.

Stáhněte si: Trailery

Související články: Novinky, Enter the Matrix recenze, Vše o Matrix: The Path of Neo

 
Semi Ennafaa
autor časopisu SCORE


 
 

Verdikt:

Kladem je solidní grafika a bojový systém. Mezi zápory se řadí nudné a opakující se questy, nedodělanost některých herních prvků, náročnost na HW a problémy se správou účtu. Matrix Online je jen velmi těžko schopný konkurence. Neříkáme, že s tím nejde něco udělat, ale zatím zůstane výsadou pouze milovníků světa bratrů Wachowských.

Nejnovější články