Ski Resort Tycoon
5/10
zdroj: tisková zpráva

Ski Resort Tycoon

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

24. 11. 2000 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Ski Resort Tycoon - minirecenzeAutor:AvPPublikováno: 24.listopadu 2000Ski Resort Tycoon je...


Ski Resort Tycoon - minirecenze

Autor:AvP
Publikováno: 24.listopadu 2000

Ski Resort Tycoon je zvláštním, celkem originálním a vlastně nepopsatelným počinem firmy, která si říká Cat Daddy Games.

 Originální námět
Měl jsem, mám rád a asi vždy mít budu. Možností, které Vám takzvané budovatelské strategie dávají, jsou nepřeberné a více či méně dokáží oslovit všechny hráče po celém světě. Je zvláštní, jak moc se mění rok od roku nátura a chuť hráčova, jak moc se mění chuťové buňky všech těch, kdož jednou ochutnali a pořádně se zakousli do těchto her. Když se mi na počátku roku 1994 dostalo do ruky, proč to nepřiznat, tenkrát na jedné disketě od kamaráda a navíc zavirované SimCity a já se poprvé stal starostou, pohlcen stavbou silnic, domů, infrastruktury, starajíc se o spokojenost lidí, čelící přírodním živlům, jsem jako štastný kluk vydržel u této hry dlouhé týdny a měsíce. SimCity jako takové však není jedinou vlaštovkou mezi budovatelskými strategiemi. Jsou povedené i nepovedené, lepší a horší, příšerné i čas beroucí. Jedna tu však doposud chyběla.

Když jsem asi před třemi týdny procházel internet, spatřil jsem tam informaci, že se chystá hra Ski Resort Tycoon. Podíval jsem se na to tedy blíže a podle popisku by mělo jít o strategii, ve které, dedukce zapracovala, budete řídit své vlastní horské středisko. Takový námět tu dosud chyběl a tak jsem se hry chopil a upaloval stát se správným Pánem Krkonoš.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Seznámit Vás s hrou, díky které se dostanete do role majitele jedno z horských dosud neobydlených středisek, nebude tak těžké. Jedno dlouhé a intelektuální podrbání na hlavě to jistí. Již nespočetkrát byl popsán systém, cíle, klady i zápory strategií, ve kterých Vám autoři dávají možnost dát něčemu, či někomu podobu, dovézt ho na vrchol, či s ním skončit v kaluži kyselého deště. Tolikrát již byla řeč o tom, co všechno musíte či nemusíte udělat, abyste vybudovali úspěšné město, zábavní park, nemocnici, starověkou říši, železniční, či jinou společnost, zabývající se dopravou. Jednou je to povinnost postavit dostatek čvrtí pro chudé i bohaté, jednou je to o kvalitách autobusů a vlaků, či bezpečnosti horské dráhy.

Tentokrát je to jen a jen o co nejkvalitnějších lanovkách, atraktivních hotelích a penzionech, o spokojených a nespokojených lyžařích a snowboardistech. Stejně tak nesmí chybět spousta sněžních pluhů, roleb, horské služby, půjčovem lyží a sáněk a také motorové pily na leckdy důležité, Greenpeace příznivci prominou, kácení lesů.

 Chudá nabídka lanovek
Ski Resort Tycoon překvapí, potěší, ve většině případech i pobaví, ale na druhou stranu, ruku na srdce, i leckdy zklame. Boj příjemných a zábavných věcí v poměru k chybám je vyrovnaný. Na jednu stranu dokáže Ski Resort Tycoon oslovit variabilitou prostředí, dostatečným výběrem budov, míst pro zábavu, či jinými atraktivními doplňky. Druhá strana mince poté odhaluje leckdy nesmyslné chování lidí na sjezdovkách, jejich projíždění budovami a skrze chodníky a lampy. Jinak řečeno inteligence, která se rovná banánu s kremžskou hořčicí, stejně tak minimálnímu výběru vleků a lanovek k použití. Lanovky jsou bohužel jen čtyři, přičemž 4. v pořadí je v 95 procentech nepoužitelná vzhledem k tomu, že pokud už chcete Gondolu (tak se opravdu jmenuje) postavit, musíte vybourat, vyrovnat a posekat polovinu hrací plochy jen proto, aby se na Vás lyžaři posléze vykašlali s tím, že je pro ně lanovka nepoužitelná kvůli náročnosti tratě, na které je postavena.

Markantní rozdíl v hospodaření je ale u Ski Resortu až příliš čitelný. Nejen, že Vás hra vede po předem daných osách a liniích, ale nedovoluje Vám ani moc pracovat s penězi a financemi. Jste tak opravdu jen tím „bezduchým“ stavitelem horských středisek a to buď ve 4 kampaních, ve kterých máte za úkol dosáhnout toho, či onoho, či vrženi do sněhu bez křidýlek odkázáni na Instant Action, kde je jen a jen na vás zda budete úspěšní.

 Zpomalení po delší době hraní
Díky neustálému přepínání oken, ve kterých se zobrazují budovatelné položky, Vám například postavení obyčejného kina v již rozsáhlém městě zabere tak půl minuty. Představte si, že po 15 hodinách hraní máte město větší než polovina Krnapu a takto budujete jednu budovu za druhou. Hned zkraje jsem po několika okamžicích tuto chybu přisoudil hernímu rozlišení, které v té chvíli bylo 1024x768, ale ani přepnutí do nižšího, druhého použitelného 800x600 nepomohlo. A co potom pohled z vlastních očí, který Vám umožňuje většina objektů a všichni přítomní lidé na herní ploše. Horor, který se rovná pohledu lehce nalitého kamaráda, který sebou cuká a vypadá jako malý retard.

Grafika a hudební, nebo spíš v tomto případě zvukový doprovod se dá s klidem srovnávat s dnes již několikrát zmiňovaným Transport Tycoonem, který je ale z roku 1995. Hra se po několika hodinách stává, i přes to, že je na výběr dostatek budov nudnou, důvod je nejen v neskutečně zdlouhavém načítání a budování nových objektů, ale i v minimální velikosti mapy, která je pro srovnání podobná té, která byla použita v Transport Tycoonu. I přesto, čelem ke všem chybám, je Ski Resort hrou do jisté chvíle zábavnou, která ovšem nesnese srovnání s vynikajícím Rollercoaster Tycoonem.

AvPObrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Verdikt:

První minuty zábavné, rovnající se nadšení z let minulých a SimCity, následující hodiny a dny potom naplněné nudou a nad hlavou kroužící otázkou Proč? Silvestr ve Špindlu a pár lahviček Citrusu to jistí…

Nejnovější články