Shrek 2: The Game - recenze
6/10
zdroj: Tisková zpráva

Shrek 2: The Game - recenze

Datum vydání:
17. června 2004
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

6. 7. 2004 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Tento týden má u nás premiéru animovaný film Shrek 2, k němuž vznikla i stejnojmenná akční hra pro mladší publikum. Chcete se vžít do role zlobra Shreka, princezny Fionny, vtipem hýřícího osla nebo kocoura v botách?

Autor: Ondřej Prokop
Publikováno: 6.července 2004
Verze hry: anglická/finální pro PC
Doba recenzování: 1 týden


Obrázek zdroj: Tisková zpráva Hodně vody uplynulo od doby, kdy kina ovládl první díl animovaného filmu Shrek. Protože sklidil poměrně velký úspěch, dočkal se samozřejmě pokračování, které bude mít v ČR premiéru v druhé polovině tohoto týdne. Jak se stává pravidlem, na úspěchu filmu se snaží svézt i hra, konkrétně akční adventura Shrek 2: The Game, které se ujali vývojáři z neznámé firmy Luxoflux. Narozdíl od filmové předlohy, která jistě zasáhne širší věkové vrstvy, je hra každým coulem určena pro ty nejmenší hráče (od 3 let). Je totiž velmi jednoduchá a dobře by se dala přirovnat k titulům ze série Harry Potter od Electronic Arts.

 Příběh
Hra navazuje svým příběhem na první díl filmu. Vaše dobrodružství tedy začíná po svatební cestě Shreka a Fionny, kteří se do sebe v minulém díle zamilovali a vzali se. Vše vypadá jako dokonalá idylka a pohoda, ale jen do chvíle než se oba hrdinové vypraví k Fionniným rodičům. Ti jsou velice šokováni výběrem manžela své dcery a začínají problémy.

Fionniny rodiče chtějí svou dceru za každou cenu zbavit prokletí, které ji proměnilo ve Zlobra a provdat ji za movitého prince. Ale mezi rodiči a snoubenci stojí věrní kamarádi Shreka a všichni dohromady tak začínají velký boj proti všem nástrahám, které jim připraví zlomyslní Fionniny rodiče. Jak to vše dopadne, se dá předpokládat, ale prozrazovat to rozhodně nehodlám. Jen dodám, že po dohrání hry budete nejspíše vědět, jak nakonec skončí i film.

Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva

 Hraní za osm různých postav
Úvod do příběhu vám z animované knížky přečte oslík, který se ujme po celou hru vypravěčské role. Úvodní misi začínáte sami s postavou Shreka, ale v průběhu vašeho putování si zahrajete celkem za osm různých postav. V některých kapitolách dokonce budete bojovat společně s až třemi dalšími přáteli, které bude ovládat počítač. Každá postava je něčím zvláštní a disponuje speciálním úderem. Například Shrek je velký a poměrně neohrabaný, ale když do někoho udeří, pořádně ho to zabolí. Osel zase svými kopýtky nepřátele doslova zaboří do země, kocour v botách je naopak rychlý a mrštný, a tak by se dalo pokračovat dál. Podle mého názoru je různorodost hlavních charakterů a možnost mezi nimi přepínat velkým kladem této hry.

Zvětšit zdroj: Tisková zpráva Bohužel samotný průběh hry již tak různorodý a bohatý není. Mám tím na mysli především veškeré souboje, které se ovládají prakticky jediným útočným tlačítkem. Je pravda, že záleží na tom, jak rychle a jak často za sebou se mačká - podle toho postava udělá různé údery a komba. Je ale třeba brát Shreka 2 jako hru určenou pro menší děti, kterým by složitější ovládání na více tlačítkách a tím i těžší (pro zkušenější hráče mnohem zábavnější) systém bojů mohl způsobit problémy.

 Přímočaré levely
Stejně tak i náplň jednotlivých levelů je velmi jednoduchá a nikomu by neměla dělat problémy. Další postup je většinou vyznačen šipkami okolo vyšlapané cesty. Ve většině případů jde jen o to projít úrovní a pobít všechny nepřátele, na které narazíte, sesbírat veškeré mince a pokračovat do dalšího levelu. Sem tam je potřeba najít a pohnout s nějakou pákou nebo zničit zábrany v cestě, ale většinou to není nic složitého.

Prostředí celé hry v rámci možností kopíruje předlohu, a tak se podíváte na většinu pohádkových míst, které budou k vidění ve filmu, ale je tu i pár nových scenérií. Design úrovní je díky tomu slušně obměňován a rozhodně je se na co dívat. Podobně jako v již zmíněném Harry Potterovi si zaskáčete přes mnoho propastí, po plošinkách plovoucích ve žhavé lávě, budete šplhat na stromy, prolézat bludišti a tak podobně. Obtížnost se lehce stupňuje s blížícím se koncem hry, ale nikoliv přehnaně. Kvůli nemožnosti svobodného ukládání pozice se herní doba vyšplhá o něco výše a zabere několik hodin (podle schopností hráče). Hra se ukládá u checkpointů, které jsou prezentovány úsměvným růžovým andílkem.

Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

 Technické zpracování a nelokalizace
Technicky není Shrek 2 žádný zázrak, ale pro tento žánr naprosto vyhovuje. Prostředí je hodně barevné, postavy jsou taktéž poměrně pěkně zpracovány a animovány. Zvukový doprovod se nese v duchu grafiky – neurazí, ale ani nijak nevynikne. Zahrajete si i na starších počítačích, výrobce udává jako dolní hranicí počítač s procesorem 800 MHz a 128 MB RAM. Já jsem hru zkoušel na počítači s Athlonem 1,2 GHz & 256 MB RAM a běhala velice svižně i na plné detaily. Součástí hry je multiplayer až pro čtyři lidi, ale neměl jsem možnost ho vyzkoušet.

Zvětšit zdroj: Tisková zpráva Asi největším problémem jsou dabing a texty. Protože jde o hru pro ty nejmenší, měla by nabídnout český překlad, a to minimálně textu. Bohužel český vydavatel Cenega Czech neobstaral lokalizaci (sice byla v plánu, ale provázely ji technické komplikace s implementací diakritiky), takže v našich končinách se jedná o těžko prodejný titul. Cílová věková skupina, pro kterou je určen, totiž bude těžko rozumět anglicky vyprávěnému příběhu. Bez znalosti anglického jazyka hráč přijde o kompletní příběh a všechny ty povedené vtipy, kterými perlí oslík vyprávějící příběh. I když je hra bez toho zábavná, děti si ji nemohou vychutnat naplno a to je určitě škoda.

Stáhněte si: Trailery ke hře i filmu

Související články: Novinky, Recenze filmu Shrek 2

Ondřej Prokop
autorovi je 18 let, studuje střední průmyslovou školu, nejraději má akční a strategické hry, ale nepohrdne ani kvalitní sportovní či závodní simulací, dříve psal pro Gameplanet, jako admin působí ještě na GameZone a E-sports.


 
 
Ondřej Prokop

Verdikt:

Na rozdíl od jiných předělávek filmových hitů, které jsou až na výjimky propadáky, je Shrek 2 vcelku podařenou a atraktivní zábavou hlavně pro méně zkušené hráče, i když herní doba mohla být delší.

Nejnovější články