Sherlock Holmes vs. Arsene Lupin CZ
6/10
zdroj: Archiv

Sherlock Holmes vs. Arsene Lupin CZ

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

24. 4. 2008 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Proti detektivovi nestojí nikdo jiný, než slavný mistr převleků, zloděj a gentleman v jedné osobě. Bude jeho snaha o krádež symbolů anglické státnosti úspěšná?

Autor: Michigan
Publikováno: 24.dubna 2008
Verze hry: prodávaná/česká/PC
Doba recenzování: 2 týdny

Obrázek zdroj: Archiv
Z adventur kyjevského studia Frogwares o Sherlocku Holmesovi se již pomalu začíná stávat seriál. Po loňském lovecraftovsky laděném The Awakened (u nás jako Procitnutí) přichází tentokrát na scénu Arséne Lupin – mistr převleků, zloděj a gentleman v jedné osobě. Na začátku všeho stojí dopis, v němž Holmesovi oznamuje, že v následujících pěti dnech ukradne pět symbolů anglické státnosti a tím zostudí celou Anglii. To samozřejmě Holmes společně se svým věrným Watsonem nemůže dopustit, a tak začíná dlouhá honba za jedním z nejmazanějších lupičů historie.

Příběh
Vyniká-li hra v něčem, je to způsob vyprávění, zapeklité hádanky a dobře napsané dialogy. Lupin je navíc celkem vynalézavý šprýmař a vždy je o krůček před vámi. To koneckonců předvede hned na začátku v galerii, kde se mu podaří i přes přítomnost policie vyměnit většinu obrazů. Jeho převleky jsou ale průhledné už na první pohled, neboť hráč podobné věci jednoduše čeká. Předvídatelný je v některých situacích i příběh samotný a napětí pramenící z neznáma je tu rozptylováno animacemi zachycujícími Arsénovo počínání během loupeží.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Celkem dobře rozjetý děj, který jsem si zpočátku užíval, bohužel ztratí zhruba v půli veškerou šťávu a závěr degraduje rozpačitý a neuspokojivý konec, díky němuž vyzní celé vaše snažení naprázdno. Pokulhávají i motivy některých postav - nejvíce mi asi vadilo nelogické Watsonovo chování, který v muzeu záměrně rozbije sochu a následně ukradne klíče ze sejfu. Úsměv na tváři naopak vykouzlí občasné narážky na události z předchozích dílů a na Holmesovy ostatní případy.

Londýnem křížem krážem
Dějištěm veškerého dění je tentokrát výhradně Londýn, tedy přesněji řečeno jeho čtyři centrální čtvrti. Stejně jako v minulém díle začínáte v proslulém Baker Street, které funguje jako základna, kam se budete na konci jednotlivých dnů vracet. Vaše kroky odtamtud povedou do Trafalgarské galerie plné obrazů, jejíž virtuální prohlídka je jedním slovem nezapomenutelná.

Podíváte se také do londýnského Toweru, který překvapí svou rozlehlostí, načež navštívíte Britské muzeum postavené v antickém stylu a nakonec zavítáte i do samotného Buckinghamského paláce a jeho podzemí. Tím je tento výčet úplný a to trochu zamrzí, protože větší rozmanitost prostředí by rozhodně neuškodila. S výjimkou Baker Street se bohužel pohybujete po téměř liduprázdných ulicích, což působí dost nepřirozeně.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Souboj mozků
Bitva v přemýšlení se v tomto díle neodehrává na úrovni vzájemného kombinování předmětů, ale o to víc tu budete řešit různé hádanky a hlavolamy. O tradiční lupu a metr na měření stop sice nepřijdete, ale nejlepším společníkem vám bude především bystrý úsudek. Přesto váš inventář prázdný nezůstane, i když vzhledem k rozlehlosti některých lokací budete mít občas co dělat, abyste různě poschovávané věci našli. Naštěstí se většina z nich nachází jen na určitých, klíčových místech, takže to není tak hrozné. Některé předměty (jako např. svíčka) jdou ale sebrat až po určité akci a to nepotěší zejména tehdy, když vše předtím důkladně prozkoumáte.

Zvětšit zdroj: Archiv Hra rozhodně není pro začátečníky a i mnozí znalci žánru si při hledání řešení některých složitých situací vylámou zuby. Arséne vás neustále zásobuje krátkými hádankami na lístečkách poschovávaných všude možně. Ve třetí části hry je to už dovedeno téměř do extrému. Převažují hlavně matematické hříčky, ale setkáte se i s logickými puzzly, jež otestují vaši trpělivost. Nikdo vás přitom nevodí za ručičku a co máte udělat, to si většinou musíte zjistit sami. K dispozici je pouze deník, kam se zapisují veškeré rozhovory a důležité poznámky.

Trochu mi vadilo, že některé úkoly vyžadují znalost historie, třeba přehled všech panovníků Anglie, což je pro našince věc naprosto neznámá. Dobrá orientace v dějepisu je proto výhodou. Čas od času dostanete nějakou otázku, na níž je potřeba s pomocí získaných podkladů odpovědět písemně. Většinou to není nic jednoduchého, a tak mnohdy dojde i na osvědčenou metodu pokus-omyl. Vše je ale naštěstí přísně logické, takže se po chvíli s trochou štěstí nakonec trefíte.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Staronová grafika a zvuk
Hru ovládáte z pohledu aktivní postavy a obrazovku přitom nezakrývá téměř nic, takže si můžete plně vychutnávat okolní prostředí. Engine se ale od minula vůbec nezměnil a z toho plynou i veškeré klady a zápory. Kamera tak při pohybu jakoby plave a nejhorší na tom je, že myš v některých detailních oblastech reaguje i na výkonných počítačích se značným zpožděním. Dochází tak podivnému motion-bluru, který není moc příjemný na oči. Na druhou stranu většina lokací doslova překypuje detailem a i přes horší geometrii terénu je vidět, že byly použity fotorealistické textury. Však si z okolních screenshotů udělejte si obrázek sami.

Pro soundtrack autoři sáhli do škatulky vážné hudby, a tak vaše přemýšlení po celou dobu doplňují převážně houslové melodie od Dvořáka, Brahmse, Schuberta či Čajkovského. Děj se odehrává v roce 1895 a tam tyto skladby dokonale sedí. Anglický dabing je zvládnutý profesionálně a ostatních zvukových efektů si nejspíš ani nevšimnete, neboť probíhající dění spíše doplňují a nejsou nijak výrazné.

 Jak dopadla lokalizace?
Překlad hry formou titulků je na celkem dobré úrovni, i když překlepů by rozhodně míň být mohlo. Narazil jsem ale na pár do očí bijících excesů, hlavně tedy v menu, kde naštěstí ničemu nevadí („normální“ místo „normály“ či „květ“ místo „bloom“). A ve hře jsem v jednu chvíli dlouho přemýšlel, co že to vlastně je ten Pařížský soud, než mi došlo, že měl být Parisův. Podobné chybky ale působí spíše úsměvně.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Horší je to bohužel u hádanek, kde výjimečně chybí i některé části textů, které jinde zase přebývají. Nepotěší to zejména v případě, kdy jde o instrukce nutné k vyřešení daného úkolu - v jednom místě je takhle třeba zaměněno násobení za sčítání („obě čísla v jedno spoj“), kvůli čemuž pak není možné na výsledek logicky přijít. Delší betatest nebo alespoň dodatečný český patch by jistě nebyl na škodu.

Programových chyb tu naštěstí moc není. Pominu-li engine samotný, tak jsem narazil jen na jedinou - některé skripty spouští různé cutscény dvakrát, pokud na jejich konci rychle kliknete myší – občas se sice nic nestane, ale někdy pomůže jen nahrání dřívější pozice a v horším případě je nutný i restart. Není to ale nic zásadního, kvůli čemu by se hra nedala dohrát. Drobnou výhradu bych měl i ke konzistenci letopočtů, které se v některých dokumentech vzájemně liší.

 Mohlo být lépe
Z předchozích řádků je více než patrné, že si autoři předchozím dílem nasadili laťku příliš vysoko a nyní se jim ji už přeskočit nepodařilo. Hra sice lehce vybočuje z průměru, ale jinak nepřináší nic zásadního, co bychom nemohli vidět už jinde. Tam, kde Awakened exceloval, zůstává tady hlavně nuda a repetetivnost.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
další obrázky z této hry v galerii

Celkově to na mě působí dojmem, jako by autoři chtěli ze současného enginu ještě vydojit, co se dá. Více, než nová hra, je to spíše datadisk ke hře předchozí (dá-li se v tomto žánru hovořit o datadisku). Většina týmu zřejmě byla již dříve přesunuta na novou chystanou adventuru Dracula Origin, a tak nejspíš zbylo jen málo těch, co by dokázali toto pokračování posunout dál.

Zvětšit zdroj: Archiv Blíží se konec recenze a jsem nyní trochu na rozpacích, komu vlastně Sherlocka doporučit - rozhodně to totiž není titul pro začátečníky. Fanoušci A.C.Doyla si ho nejspíše stejně pořídí, ale pokud se s touto sérií setkáváte poprvé, zkuste raději lepší, minulý díl. Sherlock Holmes vs. Arséne Lupin je totiž určen hlavně pro hráče, kteří mají rádi výzvy a nevadí jim, že stráví klidně i několik hodin při hledání jejich řešení. Kladem je oproti normálu nižší cena (559 Kč) za českou verzi, která mohla být lépe otestovaná.

zdroj: Archiv


trailer

Stáhněte si: Demo

Související články: Novinky, Sherlock Holmes Awakened recenze, Sherlock Holmes recenze

 
Michigan
autorovi je 27 let, věnuje se překládání a hry hraje už více jak 12 let;žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má ty s dobrým příběhem či pohlcující atmosférou;ve volném čase s oblibou sáhne po fantasy knížce či zajímavém filmu 
 
Michigan

Verdikt:

Oproti předchozím dílům příběhově nemastné neslané. Stále se sice jedná o mírný nadprůměr, ale atmosféra jakoby se v druhé polovině hry vytratila. Všudypřítomné hádanky a matematické hříčky sice představují solidní výzvu, jejich obtížnost ale může být pro mnohé až příliš vysoká. Přesto hra dokáže dobře zabavit, jen musíte být ochotni překousnout všechna „ale“.

Nejnovější články