Settlers V Expansion pack - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Settlers V Expansion pack - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

2. 8. 2005 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Jedněmi zatracovaný a druhými oblíbený pátý díl Settlerů se po půl roce dočkal svého prvního datadisku v anglické verzi. Stojí ale vůbec za úvahu a přináší něco zásadního, co by vylepšilo hratelnost?

Autor: Bergy
Publikováno: 2.srpna 2005
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: finální/anglická
Doba recenzování: 10 dnů

Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Páté pokračování slavné série s názvem Settlers přineslo mnohá zklamání, ale i přesto jsem nakonec v únorové recenzi došel k závěru, že se nejedná o vyložený propadák. Osadníci už tedy nejsou onou unikátní hrou, ale spíše akčněji pojatou budovatelskou RTS s velkým důrazem na dějovou linii. Velké části příznivců to však zřejmě vyhovuje, protože díky dobré prodejnosti vznikl první rozšiřující datadisk. Druhý s názvem Legends se už v podstatě dokončuje, přičemž jeho vydání je v Německu plánováno na konec léta.

 Příběh pokračuje
Po vítězství nad Kerberosem a jeho temnými přisluhovači starodávná říše vedená nyní právoplatným králem Dariem doslova rozkvetla. Sen o prosperitě a míru však bohužel netrval dlouho. Vše začalo stavbou velkého mostu ve vzdálené východní části království, jehož dokončením mělo dojít k propojení s dalšími provinciemi. Dělníci však svou práci pomalu ani nezačali, když se na ně začaly vrhat pod rouškou mlhy záhadné temné stvůry. Do inkriminované oblasti se tedy vypravuje obhlédnout situaci samotný Dario i se svojí družinou hrdinů. Je totiž jasné, že za řekou číhá pro království velké nebezpečí, které nelze přehlížet.

Hlavním tahákem prvního, bezejmenného přídavku pro Settlers V je nová kampaň s devíti misemi. Technické řešení je obdobné jako v původní hře tj. posouvání se z jednoho políčka mapky na druhé, dokud se nedojde na samotný konec. Jednotlivé scénáře jsou protkány řadou in-game animací a rozhovory s postavami, které obvykle tvoří předehru následnému dění na mapě.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

 Náročné mise
Herní náplň tvoří různorodé úkoly. Hned ze začátku je například nutné postarat se o dostavbu velkého mostu. Poté je na řadě útok mající spasit jednoho z vašich hrdinů, který zůstal uvězněn za několika těžce opevněnými koridory. Putování pokračuje do spřáteleného města, jenž je nutné ochránit. Protivníkem jsou opět masy nestvůr, které utočí v několika vlnách a z různých směrů. Cílem je se v relativním klidu před bouří nejprve dobře opevnit a posléze ustát všechny nájezdy. Jednotlivé mise ale nejsou jen čistě útočné nebo obranné, některé v sobě šikovně kombinují obojí. Třeba při ochraně obchodních stezek musíte nejdříve dobýt malé pevnůstky a poté vás ještě čeká likvidace nepřátel útočící na dopravní karavany.

Ačkoliv se může zdát, že počet misí je velmi nízký, nenechte se tímto číslem zmást. Žádný ze scénářů totiž není nijak odpočinkový a každý vám dá pěkně zabrat. Vždy, když si budete myslet, že už nemůže být hůř, přichází obvykle ještě větší pohroma, kterou musíte stůj co stůj zažehnat. Nehledě na to, že jenom boji se věnovat nelze, protože výroba nových jednotek je přímo závislá na fungování celého hospodářství včetně nutnosti zajišťování stravy a noclehu vašim dělníkům. Obtížnost tohoto datadisku je tedy na velmi slušné úrovni a mě samotnému trvalo zdolání jedné mise i kolem dvou hodin.

 Noví hrdinové
Během putování novou krajinou se postupně hráč seznamuje s novými hrdiny, kteří rozšiřují řady současných jedinečných jednotek. Jako první dostanete k dispozici dívku asijského původu jménem Yuki. Stejně jako všichni ostatní i ona má určité schopnosti. Buď svými ohňostroji dohání k panickému ústupu své protivníky nebo jinými rachejtlemi povzbuzuje a obveseluje dělníky. Vlastní navíc vrhací hvězdici, která ostny poškozuje nepřátelské jednotky.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Další postavou je lovec odměn Drake, jehož nejsilnější stránkou je ostrostřelba z pušky na dlouhou vzdálenost a dokáže dodat bonusy všem okolo stojícím střelcům. Poslední novou osobností je čarodějnice Kala, která jednak zraňuje všechny okolo stojící protivníky nebo na ně může sesílat déšť šípů.

Bystřejší z vás už asi stačili zareagovat na zmíněnou střelbu z pušky, jenž zatím byla v Settlerech něčím naprosto neznámým. Ruční zbraně využívající střelný prach jsou tak významnou novinkou, kterou tento přídavek přináší. Vojáci s puškami stojí v pomyslném vývojovém řetězci mezi střelci úplně nejvýše, a proto je potřeba vynalézt i nové technologie jako je doutnákový zámek nebo výroba pušek. Výzkum a složitější produkce však nese výtečné ovoce v podobě velice silných jednotek, kterým se ani sebelepší lučištník zkrátka nemůže vyrovnat. Trénovat je možné jak lehkou tak těžkou variantu těchto střelců.

 Záškodníci v akci
Dalšími novými jednotkami je průzkumník a zloděj. První jmenovaný se rekrutuje v krčmě a je potřeba mít zároveň vynalezený dalekohled. Hodí se výborně k průzkumu krajiny, který je nejefektivnější, když s touto jednotkou nehýbete a ona se tak může v klidu rozhlížet po krajině. Rovněž dokáže hledat nové nerostné suroviny a umísťovat na mapu pochodně pro sledování terénu.

Druhý chlapík vyučený lupičským řemeslem je dostupný v hospodě (vylepšená krčma) a jeho povolání je poněkud akčnější. Jednak se dokáže zamaskovat před zraky nepřátel (podobně jako hrdinka Ari) a také umí krást suroviny nashromážděné protivníkem. Nejužitečnějším kouskem je ale možnost destrukce nepřátelských budov výbušninami a zneškodňování bomb nastražených soupeřovými zloději.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Jak už jsem výše naznačoval, obtížnost datadisku je poměrně vysoká a jelikož se na vás pohromy řítí jedna za druhou, může se občas stát, že se vám nebude dostávat vojenských jednotek. Krize může dostoupit takového stavu, že i když budete mít dost peněz, nezbude čas potřebný k výcviku nové armády. V některých misích je naštěstí dostupná možnost najímat si za úplatu žoldnéřské jednotky, které i mě samotnému nejednou vytrhly pověstný trn z paty. K najmutí armády je ale vždy potřeba s jedním ze svých hrdinů dorazit do vyznačeného tábora a promluvit s jeho velitelem.

 Stavitelé mostů
Za zmínku snad ještě stojí nová stavební technologie umožňující budování mohutných mostů přes řeky. Tyto konstrukce se samozřejmě nedají postavit, kde se vám zlíbí, nýbrž jen na předem daných místech. Ze všeho nejdříve ale musí vaši vynálezci objevit matematiku, čímž se zpřístupní pracovna architektů, která se umístí poblíž budoucího mostu. Poté lze nechat vztyčit základní dřevěné lešení a zbytek práce už odvedou normální dělníci.

Zajímavostí je také skutečnost, že mostní konstrukce nemůže být zničena žádnými normálními vojenskými jednotkami. Jediné, čemu neodolá, je nepřátelský zloděj s výbušninou. Most je jinak veledůležitým strategickým bodem a je dobré nezapomínat, že pokud vám posloužil k cestě k nepřátelskému ležení, otevřeli jste tímto i vy propojení k vaší základně. To platí zejména u map, kde jsou oba tábory rozděleny vodním tokem.

 Editor map
Kromě hlavní kampaně se v tomto datadisku nacházejí ještě další samostatné mapy jak pro singlepalyer tak multiplayer, ale stále chybí skirmish, ve kterém by si člověk mohl definovat vlastní cíle a trénovat na síťovou hru. Alespoň, že nyní dali autoři k dispozici editor map, jehož ovládání sice není úplně primitivní, ale při trošce snahy by se s ním měl naučit téměř každý. Druhou možností je počkat si na výtvory ostatních a poté si je pohodlně stáhnout z internetu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Grafika je pochopitelně bez výraznějších změn, přibyla pouze prostředí bažiny a suché stepi, což souvisí s novými krajinami, které objevují hrdinové vedení Dariem. HW náročnost je zřejmě stejná, ale já jsem od hraní původních Settlers V: Heritage of Kings vylepšil svůj počítač na AMD Athlon 64 3500+, 1GB RAM a GF 6800GT, takže vše probíhalo zcela bez problému i v rozlišení 1280x1024 při použití maximálních možných detailů.

Zatímco původní hra vyšla v České republice lokalizovaná firmou Playman, o překladu datadisku zatím žádné oficiální informace nejsou, ale na Tiscali GameShopu u jeho předprodeje uvádí opět titulky a příznivou cenu jen 299 Kč. Mimochodem, anglická verze přídavku bezproblémově funguje, když je nainstalovaná na počeštěnou původní hru.

 Standardní datadisk
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Co se celkově tohoto Expansion packu týká, myslím si, že byla odvedena standardní práce. Na druhou stranu podle toho, co vše má obsahovat druhý přídavek Legends, je více než evidentní, že autoři si tu hlavní porci nápadů a novinek jednoduše schovali na příště.

Stáhněte si k datadisku: Trailer, Cheaty

Stáhněte si k původním Settlers V: Demo, Patch, Videa, Cheaty...

Související články: Settlers V recenze (2/2005), Novinky...

 
Bergy
autorovi je 25 let, pracuje v IK+EM jako správce ekonomického systému a specializuje se na strategie všeho druhu (všechny články autora)


 
 
Bergy

Verdikt:

Pokud se oprostíme od již zmiňované kritiky celého herního konceptu Settlers V, je tento přídavek poměrně slušným rozšířením, které v nové kampani dál rozvádí příběh původní hry a přináší několik zajímavých novinek.

Nejnovější články