Saints Row - mega-recenze
8/10
zdroj: tisková zpráva

Saints Row - mega-recenze

Datum vydání:
1. září 2006
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

13. 11. 2006 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Na ulicích už zase není bezpečno. Kradou se televize, znásilňují důchodkyně a zelinář Jimmy na rohu ulice má ve výloze díry po .45 rodeu. A když se do toho vložíte vy, na policejních stanicích nepřestanou drnčet telefony...

Autor: Jiří Lavička
Publikováno: 13.listopadu 2006
Verze hry: prodávaná/X360
Doba recenzování: 2 týdny


Obrázek zdroj: tisková zpráva Na ulicích už zase není bezpečno. Kradou se televize, znásilňují důchodkyně a zelinář Jimmy na rohu ulice má ve výloze díry po pětačtyřicítkovém rodeu. Městečko Stilwater navzdory svému názvu rozhodně není v klidu. A když se do toho vložíte vy, je skoro jisté, že na místních policejních stanicích nepřestanou vyzvánět telefony. Na pozoru by se měli mít nejen obyvatelé virtuální metropole se vším všudy, ale také konkurenční gangy a především konkurenční herní firmy. Ty v Saints Row nenajdete (i když potkat někde na ulici třeba Johna Carmacka by bylo docela zábavné), ale chlapíci z Volition jim rozhodně nasadili pár brouků do hlavy.

Už od screenshotů se na jejich hru čekalo s nervózním očekáváním, které se mísilo s despektem, ale jejich prvenství jim teď nikdo neupře. Je to sice z mnoha stran pomuchlané vítězství, ale Saints Row se oficiálně stává prvním simulátorem gangstera na Xboxu 360 a nabízí toho víc, než byste možná čekali. Stojí za investici nebo jenom za vyzkoušení u kamaráda? Jak rozseknout tohle dilema, se dozvíte v hloubkovém rozboru.

Ukradli jsme to a jsme na to pyšní!
Jednu věc je třeba zmínit hned v úvodu, protože je zřejmá při pohledu na jakýkoli obrázek. Saints Row je klon GTA. Zřejmě nejvěrnější a nejdoslovnější, jaký jste kdy viděli. Podobné prostředí, podobný systém misí a tisíce detailů, které by odkazovaly k jednovaječným dvojčatům. Ani Mafie, Godfather a True Crime dohromady neměly tolik drzosti, aby okopírovaly fungující systém do posledního puntíku a pak s hlasitými fanfárami napochodovaly na novou platformu. Můžete si o morálními kodexu vývojářů říkat cokoliv, ale faktem také zůstává, že GTA IV nepřisviští dřív než za rok a tak zůstává Saints Row jedinou možností jak si zařádit v pestrých HD barvách.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Osobně jsem v hrách série GTA nahrál stovky hodin a každý díl mi většinou vydrží do té doby, než se na obzoru objeví další. Kdo zná piplání Rockstaru, ten ví, o čem mluvím. I když bude tahle recenze dlouhá, stejně jako v případě GTA her, se mi nikdy nemůže povést obsáhnout všechny možnosti, které hra nabízí. Ocitnete se ve středně velkém městě (o dost menším než v GTA: SA, rozlohou by se dalo přirovnat k Vice City), které je komplet odemčené od samotného začátku hry a... dělejte si co chcete. Absolutní svoboda, solidní přehlednost, minimální zodpovědnost. To je svatá trojice, kterou máme rádi. I ostřílený veterán GTA her však zjistí, že pár věcí se od jeho poslední návštěvy Zvětšit zdroj: tisková zpráva změnilo. Saints Row totiž rozhodně umí překvapit.

Vaše bezejmenné "já"
Nejmarkantnější změnou, která vás bude provázet celou hrou na každém kroku, je váš virtuální avatar. Zatímco v GTA hrajete za předdefinovanou postavu, Volition vám nechají při výrobě vašeho hrdiny absolutně volnou ruku. Systém připomíná sportovní hry od EA, měnit můžete úplně všechno, od velikosti postavy, přes barvu a styl vlasů až po tvar lebky nebo barvu očí. Tahle vychytávka s sebou však nese zásadní nevýhodu. Skoro by se chtělo říct, že tady soudruzi udělali větší chybu, než s plastovými lžičkami v Pelíškách.

První dojem je sice super - vámi navržená postavička se prohání jak ve hře, tak v perfektně střižených in-game scénách, které mj. zalidnily svými hlasy hollywoodské celebrity (Michael Clarke Duncan, David Carradine...), ale málokdy promluví a vlastně ani nemá jméno. Jste to zkrátka vy a to po chvíli hraní přestane být vzrušující. Tommy z GTA měl přeci jenom osobnost. Vy máte jenom sebe. Někomu to bude vyhovovat, někomu zas ne. Každopádně se nebojte být např. ve vlasových útvarech patřičně kreativní, to aby vás nezastínily některé vedlejší postavy příběhu.

I když... nazývat to příběhem by bylo trochu přehnané. V tomhle ohledu se Saints Row rozhodně nestaví nad úroveň svých konkurentů. Jednoduše jste ve špatným čas na špatném místě a když vás po mírně explozivní přestřelce posbírá ze země lídr gangu z 3rd Street Saints, holt mu kývnete na drobnou výpomoc. Ze začátku se schováváte v kostele, ale pokud chcete ovládnout všech 36 čtvrtí města, musíte vyzvat na souboj ostatní gangy. A... to je celé. Zasypejte to hromadou kýčovitých dialogů, které jakž takž drží nad vodou profesionální dabing, ujetými charaktery a máte tradiční výplň mezi mise. Abych nebyl nevděčný, během hraní se příběh trochu zamotá, ale pořád to není nic, kvůli čemu byste v noci nemohli spát.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Hra se dělí na dvě části. Tou první jsou důležité mise, ve kterých budujete svojí pozici ve městě a ovládáte jednotlivé části města. Najdete tu staré známé scénáře - dojeď sem, vyzvedni tohle, zabij tamto, ale i komplexnější a zábavnější úkoly. Autoři Saints Row se poučili z mírného stereotypu, který dřív nebo později zachvátí GTA kariéru a proto se hráče snaží spíš překvapit, než pobavit. Většinou to o chlup vyjde. Třeba jako s onou druhou částí - povinně volitelnými úkoly.

 Prostitutky, pojišťovací podvody a zabíjení? Sem s tím!
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Povinně volitelné? Tenhle termín si pamatuji ze školy. Můžete si vybrat pořadí, ale stejně to nakonec budete muset odmakat všechno. Narozdíl od taxikaření a rozvážení pizzy v GTA jsou totiž tyhle úkoly nevyhnutelné. Pokud je nesplníte, nenaroste vám "respekt" a neotevřou se vám další klíčové mise. Respekt přirozeně naháníte několika různými způsoby - lepší auta, lepší hadry (dokonce získáváte bonusové body, pokud se oblékáte do barev svého gangu, při vaší smůle je ale tou jedinou správnou barvou růžová) a skutečně rozmanitá škála vedlejšáků. A tady je překvapení. Nečeká vás totiž (jenom) únavné převážení věcí z místa A do místa B. Můžete se proměnit v nájemného vraha a v časovém limitu zklikvidovat určené cíle (konkrétně daným způsobem), vaše auto lze přestavět na pojízdný bordel, ve kterém si nevěrní manžílci užívají s prostitutkami (nesmí vás překvapit, že vám na okno zaklepe nějaká dopálená manželka... i to se stává) a pak jsou tu velmi oblíbené pojišťovací podvody.

Hra má totiž ragdoll fyziku made in Havok, což zjistíte, ve chvíli, kdy do někoho/něčeho narazíte. Chodci se pravidelně vydávají na výlety do říše salt a přemetů, řidiči prorážejí přední skla svých plechových miláčků a vy na tom všem můžete vydělat! Stačí si sehnat protřelého právníka a ten už vám poradí, jak si šikovně stoupnout a nafilmovat zranění. Nebo stačí někde špatně skočit a spadnout z velké výšky. Ta zlomená noha bude americké zdravotnictví něco stát. Jen se trochu snažte a zahrajte poškozeného. Dolary potečou proudem.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
 Vydělávejte prachy, budete je potřebovat
Bez peněz ostatně do Stilwateru nelez. Tohle pravidlo se vám vpije do mysli velmi rychle, až zjistíte, že i věci, které jsou v GTAčku zadarmo, se v Saints Row pěkně prodraží. Např. jízda vlakem. Tím pravým důvodem k hromadění majetku jsou ale přirozeně nákupy zbraní, aut a domů (zhruba v tomto pořadí). To první je nezbytné, to druhé je příjemné a to třetí pohodlné. Jakmile si zvyknete na střílení skrz joypad, oceníte možnost svobodného zaměřování a rychlé volby zbraní (je tu všechno... od vodní pistolky po raketomet).

Do zbraní tedy investovat především. Auto si můžete ukrást, ale v garáži vám ho nejen schovají (mnohem vychytanější systém než v GTA... prostě přijdete a mechanik vám připraví jakékoliv z aut, které jste si u něj zaparkovali), ale také parádně "vytuní". Mírný náznak už byl v GTA: SA, ale Saints Row se množstvím možností blíží spíš Need for Speed: Underground.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Každé vozidlo má krom několika kategorií i osobité možnosti tuningu (již zmíněná lůžková úprava dodávek a pick-upů), takže se rozhodně nudit nebudete. A co teprve ty časté návštěvy za účelem opravy. Destrukční model je opravdu vychytaný a pomačkané plechy vám div nevženou slzy do očí. Ke cti tvůrců budiž řečeno, že i když auta vybuchují bez varování, dávají o své snížené kondici vědět jak změnou zvuku, tak jízdních vlastností.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Peníze můžete samozřejmě utratit za spoustu dalších věcí. Parádní šaty, nové songy do vašeho rádia (ještě o tom bude řeč) a nakonec jsou tu domy - místa, ve kterých se dá jen tak pobíhat (veškeré interiéry v Saints Row si v pestrosti nezadají s katalogem IKEA) nebo savovat hru. Některé domy koupíte, jiné ukradnete cizím gangům. Jejich členové z toho pochopitelně radost nemají a v pozdějších částech hry se váš pohyb po městě rozhodně nedá považovat za klidný. Zvýšenou pozornost strážců zákona si musíte zasloužit (helikoptéry a SWAT jednotky jsou samozřejmostí), okolní gangy vám ale usmaží zadnici bez vyzvání. To se pak hodí každá pomocná ruka.

GANGY VE STILWATERU
3rd Street Saints - Mladí a neklidní. To je váš gang... na ulicích si ze začátku příliš respektu neužijete, ale je vám předurčeno ovládnout město, takže se věci brzy začnou měnit k lepšímu a vy se nebudete muset schovávat v rozbořeném kostele.

Los Carnales - Nejstarší gang ve Stilwateru. Mají úzké styky s kolumbijskými překupníky a jsou jedničkou v drogovém byznysu. Nechají se snadno vyprovokovat a jejich latinsko-americká krev pak není k utišení. Jsou v těsném sousedství Saints, takže na ně budete narážet hodně často.

West Coast Rollers - Maníci, kterým tuning trochu leze na mozek. Ovládají černý trh s automobily a ilegální závodění, kterého se též můžete zúčastnit. Když nebudete mít peníze na úpravu vašeho miláčka, můžete jim ukrást nějakou nadupanou káru. Přirozeně vám to pak hezky osladí, ale to už je jiný příběh.

Vice Kings - Nejdrsnější gang vůbec. Připomínají spíš mafii a jejich prsty jsou opravdu mimořádně dlouhé. Věnují se prostituci, vydírání a pašování nejrůznějších věcí - nejvýdělečnějším formám zločinu. Jejich úplatky vedou až na ta nejvyšší místa.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva

 Já na bráchu, brácha na mě
Nezapomínejte, že jste v gangu a tak máte svoje "homies". Stačí některého z nich potkat na ulici a houknout na něj. Buď vám vleze do auta a střílí za jízdy (to vy můžete taky), nebo se k vám přidá na pěší tůře za průšvihem. Nejlepší jsou ti ozbrojení. AI nepřátel sice není nikterak závratná, ale když omylem vytáhnete z auta vlivnou osobu a celá ulice se obsype persónami s nervózními ukazováčky na spoušti, budete ještě rádi za posily.

Honičky kombinované se zběsilým střílením do všeho a do všech patří k tomu nejlepšímu ze hry. Výpravy s partou spřízněnců vás ujistí o tom, že ukazatel respektu není jen prázdnou hodnotou. Fanouškům GTA: SA tohle leštění ega možná vynahradí řadu chybějících aktivit. V Saints Row se totiž nikde nenajíte a nemůžete si ani zajít odpumpovat železo do posilovny. Kopírování některých věcí holt Volition drželi na uzdě.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Městečko jako na dlani
To hlavní se jim ale povedlo. Napodobením klíčových prvků se dostali uznávanému etalonu doslova na dostřel. Mnohem blíž než je tomu třeba v případě True Crime nebo Godfather. V těch bylo město jen uniformním přihlížejícím veškerému dění. V Saints Row máte konečně pocit, že všechno kolem vás se děje tak nějak samo od sebe. Stačí na chvíli zpomalit a rozhlížet se kolem sebe. Spoluobčané se hádají, vjíždějí si do vlasů i do kapot, neuvěřitelně vás stírají, když je málem přejedete a policie má co dělat, aby udržela pořádek.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Je to příjemný pocit, jen tak zastavit u chodníku, vystoupit a chvíli pozorovat okolní dění, na které střídavě dohlíží slunce a měsíc (interní hodiny ale hra nenabízí). Všechno to pulzuje a vy cítíte tu obrovskou svobodu rozhodování, kterou krom GTA žádná z her nenabízí. Je to svébytný žánr a není vůbec snadné ho naplnit tak, aby byl hráč spokojen. Rozhodují detaily a celkové provedení. Čím lépe hra vypadá a blíží se skutečnosti, tím věrnější je iluze každodenní reality. Tady se hardware Xboxu 360 snaží ukázat svoje zuby.

 Next-gen grafika s ustřelenou nohou...
A nejsou to žádné mléčné potvory, jak jste si mohli ověřit na titulech jako Project Gotham Racing 3 či Fight Night Round 3. Prvních deset minut ve Stilwateru opravdu budete mrkat na drát. Obyvatelé i automobily na sobě mají požehnaně pixelů, kapoty se lesknou až oči přecházejí a HDR efekty šlapou na plné obrátky. Pokud za něco můžeme vývojáře pochválit, tak jsou to právě záležitostí související se světlem. Dokonale provedené stíny a odlesky vás nepřestanou fascinovat - průjezd kolem kamionu, po kterém putují odrazy vašich světlometů, to všechno vstříc ozářenému panoramatu mrakodrapů, to potěší nejedno oko.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Přirozeně se nejedná o přímo dechberoucí prezentaci, protože stejně jako v případě GTA musí mašina vykreslovat rozsáhlé prostory s množstvím objektů. Co se týče rozhledu, v tom není žádný problém. Uvidíte i kilometry vzdálené objekty a pohled do dálky umí být hodně působivý. Zvlášť v kombinaci s průzračnými vodními plochami (koupat se můžete bez ostychu). Nic ale není zadarmo. Optimalizace zjevně zůstává španělskou vesnicí a tak se hra občas zakucká (hluboko pod 30 fps) nebo si nesportovně pomůže dopočítáváním věcí (auta, chodci, stíny) na poslední chvíli.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Nestává se sice, že vám zmizí při rozhlížení auto, které ještě před chvíli stálo za vámi (klasický GTA bug), ale přesto grafická stránka Saints Row není bez výhrad a naznačuje, že programátoři se s potenciálem nové konzole ještě budou muset poprat. Na druhou stranu masakrování v High Definiton nikdy neomrzí. Během explozí nastupuje efekt tetelení horkého vzduchu, z aut odpadávají dveře a celé to vypadá prokazatelně mnohem LÉPE než jakákoliv hra ze série GTA. To je jeden z hlavních trumfů hry a i když se nejedná přímo o srdcové eso, odvážím se tvrdit, že nerozhodné kupce grafika hry dotlačí k tomu, aby sáhli hluboko do peněženky.

 Repráky naplno
A když to neudělají vizuální finesy, postará se o to zvuk, který je ještě o trochu lepší. Sousedi mě poslední dva týdny neměli rádi, protože jim duněly všechny stěny. Nemohl jsem si pomoct, protože audia v Saints Row se nejde nabažit. O dabingu už jsem mluvil v úvodu, ale zdaleka nejlepší jsou obecné zvuky, které často v recenzích odbudeme slůvkem "fajn". V Saints Row má každé auto svůj nezaměnitelný sound, bezpečně poznáte, kdy jedete po kvalitním asfaltu a kdy po šotolině (např. při smyku vám kamínky hezky odskakují od spodku auta) a když už jedete v polovičním vraku, dá vám to klepající se motor patřičně najevo. Skutečná symfonie a to i při vypnutém rádiu.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Tím se dostáváme k největší krádeži Saints Row, protože systém rádií je okopírovaný z GTA bez jakékoliv změny. Najdete tu žánrové výběry i kecací stanice a rádobyvtipné reklamy. Na ujetého moderátora Lazlowa z GTA přirozeně nikdo nemá, ale ve Volition se snažili. Opravdu hodně snažili. Důkazem budiž některé skutečně vtipné debaty a průpovídky, ale i pestřejší výběr stanic (je tu i klasika). Většina písniček pochází od neznámých interpretů, ale jsou patřičně chytlavé a musím říct, že jsem si je užíval. Rádio je slyšet i z projíždějících aut a dopplerův efekt funguje skvěle. Co víc si přát? Vlastní playlisty a mp3ky streamované z Xbox harddisku? Máte to mít. Některé songy dokonce můžete najít ve formě pohozených balíčků na různých nepřístupných místech (řekl bych, že je to další kopírování GTA, ale tahle třípísmenná zkratka se v článku objevuje až příliš často, nemyslíte? :)

 Co takhle se jen tak projet?
Základní dějová linie by vám měla zabrat něco kolem 20-30 hodin. Záleží na tom, jak rychle se sžijete s joypadem... mě to trvalo déle, což se vždycky projeví na úspěšnosti přestřelek. Síla "simulátorů života" ale vždy spočívá v tom, jestli vás to v nich baví i mimo plnění běžných misí. Saints Row nabízí spoustu možností k vyblbnutí, i když je pravda, že chytře navržené mise vás protáhnou tím nejlepším, na co lze ve hře narazit. Určitě si ale najdete chvilku času na vyzkoušení rozsáhlého vozového parku a ocenění architektonické vynalézavosti. Můžete sice zapomenout na lodě, letadla, motorky nebo kola, ale aut je tu spousta a většina se celkem podobá reálným předlohám (přirozeně se jmenují jinak).

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Hlavně se s nimi ale zajímavěji jezdí. Fyziku kolizí bych raději nekomentoval, ale auta mají svou váhu a setrvačnost a jejich řízení nepůsobí tak arkádově jako v případě GTA. Bude se vám často stávat, že nevyberete zatáčku, nedobrzdíte do křižovatky, nebo se vám smýkne zadek při necitlivé práci s plynem. Samozřejmě to není Gran Turismo, ale hmatatelný pokrok určitě potěší a znásobí požitek z jízdy, která přece jenom tvoří převážnou část vaší existence.

Sami uvidíte, jestli ze Stilwateru odjedete prvním vlakem hned po skončení dějové části, nebo chvilku pobudete. S tučným balíkem na kontě a raketometem na rameni jsou ale pochmurná podzimní odpoledne o poznání veselejší. Kdo to nezkusil, ten by to měl napravit.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

 Přestřelky LIVE!
A nemusí u toho být sám. Jak už bývá na XBOXu zvykem, hru lze vychutnat i online. Tady mohl Saints Row využít možnosti zasadit smrtící úder, protože GTA se téhle funkci zatím vyhýbala jako čert kříži. A možná věděla proč. Multiplayer v Saints Row totiž tak trochu zaostává za očekáváním.

Mohou za to částečně i nadšené nápisy na obalu, které hlásají věci jako "dej dohromady svůj gang a ovládni město". Skutečnost je mnohem pragmatičtější. V několika módech (info) pobíháte po uzavřených mapách a snažíte se vystřílet co nejvíc zásobníků do svých nepřátel. Maximem je dvanáct hráčů v mapě a síťový kód má k dokonalosti stejně daleko jako já ke spokojenému důchodu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry si můžete prohlédnout v galerii

Lagování bylo v základní prodávané verzi hry na denním pořádku, mapy jsou malé a o zábavě se dá mluvit jen ve chvíli, kdy vám v půl třetí ráno koktající Polák začne do sluchátek zpívat hymnu. Záchranu nepřináší ani kooperativní mód, těžce nedodělaný přívěšek, který by se dal nazvat spíš kolekcí miniher. Tady se určitě dalo vytěžit mnohem víc, zvlášť když si vezmeme jak chytře je řešen multiplayer u jiných X360 her. Marná sláva, pánové ve Volition si svojí online šanci nechali utéct pod rukama, ale snaží se to aspoň napravit spoustou patchů a přídavků.

 Do roka a do dne
O singleplayeru se to ale s jistotou tvrdit nedá. Saints Row je možná sprostý klon, ale zároveň se jedná o zábavnou gamesu, která přinesla pár novinek a všechny osvědčené věci zkopírovala s chladnokrevnou pečlivostí. Můžeme jí vyčítat, že se nepokusila o nový směr (třeba jako Just Cause), ale pokud už použijeme slovo "náhražka", nemělo by to být vyloženě v pejorativním slova smyslu. Na místě je trochu vděčnosti za to, že celý ten rok do vydání GTA IV budeme mít co hrát a nebudeme se při tom stydět. Budeme se totiž bavit.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Saints Row je úspěchem a pro majitele X360 zároveň jednou z trvalek, která by se mohla v mechanice ohřát celou zimu. A to rozhodně není špatné vysvědčení. A jelikož uspěla i po finanční stránce a už se prý chystá pokračování, mohla by Rockstaru vyrůst parádní konkurenční série. A konkurence je zdravá. Stejně jako virtuální kradení aut, střílení gangsterů a podvádění pojišťoven. Doporučuje osm psychologů z deseti.

Stáhněte si: Video...

Související články: Novinky, Rozhovor o startu X360 v ČR

Jiří Lavička
autorovi je 28 let, pamatuje ZX Spectrum a v současné době přebíhá mezi PCčkem, konzolemi a nekonečnou prací v jednom vědeckém ústavu


 
 
Jiří Lavička

Verdikt:

Vrcholně neoriginální a vrcholně zábavné. Prolezlé chybičkami i potěšujícími detaily. Mizerně optimalizované a graficky působivé. Místy frustrující a místy plné příjemných překvapení. Saints Row má k dokonalosti daleko, ale mojí spokojenost si poctivě vydřela. Dejte jí šanci a nebudete litovat.

Nejnovější články