Pro Evolution Soccer 2009 - recenze
8/10
zdroj: Archiv

Pro Evolution Soccer 2009 - recenze

17. 11. 2008 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Konami se zvedli a dopilovali řadu hratelnostních detailů, získali licenci na Ligu mistrů a umožňují vám stát se vycházející fotbalovou hvězdou se všemi souvisejícími radostmi i strastmi.

Autor: Mickey Mouse
Publikováno: 17.listopadu 2008
Verze: prodávaná/PC/anglická
Doba recenzování: 1 týden

Obrázek zdroj: Archiv
Loni se chlapci z Konami moc nevytáhli a PES 2008 se dal zcela regulérně považovat za zatím největší zklamání v historii Pro Evolution Socceru. Skepse a rozčarování, které mezi fanoušky tímto nastaly, bravurně nahrály do karet konkurenční FIFĚ, která naopak v posledních letech nabírá dech a její poslední ročníky z ní dělají minimálně rovnocenného konkurenta. Jelikož i sami tvůrci série PES uznali, že loňský ročník se jim příliš nevyvedl, čekalo se s napětím, zda se tomuto kdysi velice ambicióznímu projektu podaří znovu nabrat vítr do plachet. A na úvod mohu prozradit, že se to povedlo.

Trocha omáčky
Velice stručně shrnu to ne až tak podstatné, abych se pak mohl věnovat hlavně hratelnostní stránce. Grafika se zase o poznání zlepšila, přibyly nějaké ty animace, při editacích hráčům můžete například přiřadit jeden z několika charakteristických typů běhu, vybírat lze i z desítek způsobů oslavy vstřelení branky apod.

Co se týká grafiky v menu, nejsem z ní nijak uchvácený, ale to jsem u téhle hry nebyl nikdy. Podstatné však je, že je přehledná a sem tam najdete zas nějakou tu novinku, která buď rozšíří možnosti, anebo aspoň přispěje k větší přehlednosti či uživatelské přítulnosti. Hudba mi přijde děsná hlavně proto, že se mi k fotbalu jako takovému prostě vůbec nehodí. Vím, co dokáže šikovně zvolená muzika s atmosférou, bohužel to, co přináší PES 2009 ve mně fotbalovou horečku neevokuje.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Za pochvalu určitě stojí stadiony, kterých pár přibylo a prakticky všechny byly přemodelovány, což je rozhodně poznat. Samozřejmostí známou už z dřívějška je pak snadno dostupná textová nápověda, rozmístěná všude možně v nabídkách, případně jsou jí prošpikovány kariérní herní módy, tedy ty, kde jde o víc než jen o kopání do míče. Snad byly odstraněny i dřívější potíže se zobrazením hry (já jsem například na svém širokoúhlém 24palcovém LCDčku loňskou hru dokázal spustit jen v okně a v poměru stran 4:3). Už dokonce vyšel oficiální patch 1.10 (mirror), který se další optimalizací zobrazení hry na monitorech zabývá.

Legendy
Snad největší novinkou PES2009 je nový herní mód Become A Legend, který přináší zcela jiný pohled na hru. Zatímco dosud jste plnili role trenéra při přípravě na zápas a pak v jeho průběhu aktivně ovládali celý mančaft, v roli vycházející fotbalové hvězdy prožíváte fotbal obdobně, jako jej vnímá samotný hráč. Do hry vstupujete ve věku 17 let jako součást sestavy průměrného týmu z druhé ligy. Chodíte na tréninkové zápasy a snažíte se podávat stabilně dobré výkony, aby si vás trenér všiml a nasadil do ostrých zápasů.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Až se vám to povede, zahříváte střídačku a sem tam vás na pár minut pustí na trávník, kde dostanete šanci se předvést. Pokud si dobře vedete, dostáváte více a více příležitostí, můžete si vybudovat pevnou pozici v základní sestavě, no a pak – jako v reálu – vám mohou přicházet zajímavé smlouvy od zvučných klubů, nabídky na místo v sestavě pro poháry, reprezentaci atd. atd. A samozřejmě – pokud vám to nepůjde, není problém o angažmá přijít.

Do vývoje hráče je zakomponován systém zdokonalování, kdy sbíráte zkušenosti a vylepšujete své herní atributy. Můžete si dokonce nastavit, které schopnosti budete rozvíjet intenzivněji podle toho, co je pro vás důležité. V Legendách můžete plnit roli útočníka nebo zálohy, za obránce si bohužel z nějakého neznámého důvodu nezahrajete. Na Legendách je zajímavé i jejich přenesení do online hry, kde se můžete až ve čtyřech spojit a hrát zápasy se svými virtuálními egy.

Novinky v ovládání
Trochu mě mrzí absence propojení legend s tréninky. Docela živě si dokážu představit trénování přímých kopů, driblingu, střelby, přihrávek apod., které by se pak odráželo ve vašich příslušných atributech. Tohle tu ale není a můžeme doufat, že se někdy v budoucnu i tyhle prvky ve hře objeví. K Legendám zmíním ještě speciální ovládací prvky, k nimž patří třeba tlačítko, kterým si voláte o přihrávku. Stačí si dobře naběhnout, a zvednutím ruky si říct o míč. To, zda vám jej skutečně spoluhráč pošle závisí na konkrétní situaci, nefunguje to tedy stoprocentně, což je jen dobře.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Další specialitou je ovládání rychlosti zápasu v době, kdy hru jen sledujete ze střídačky. Tempo hry jde zrychlit až na dvojnásobek, abyste aspoň trochu zkrátili pasívně trávený čas. Pro hraní za jediného hráče hra nabízí vhodnou kameru, která zabírá hřiště tak, abyste neustále měli přehled o míči i o svém hráči. Dostanete-li se do ofsajdu, signalizuje to ikonka nad hráčem, podobně se indikuje i jeho únava. Máte-li ze začátku problém udržet hráče v optimálním postavení vzhledem k roli, kterou má plnit, můžete držet příslušné tlačítko gameapdu a on vám bude automaticky nabíhat do míst, kde by se měl optimálně zdržovat.

Ovládání hráče jako takové bylo přepracováno i jinak – zůstaly zachovány všechny možnosti, ale ovládání se podstatně zjednodušilo. Pohyb hráče i kličky nyní provádíte pouze levým kniplem, a ten pravý slouží k manuálním přihrávkám a centrům. Konami se tak povedlo výborně skloubit variabilitu s jednoduchostí, což brzy oceníte.

 Přepracováná střelba
Citelnou novinkou je i zdokonalená umělá inteligence. Hráči se chovají podstatně lépe jako tým, šikovněji si nabíhají, obrana hraje lépe pozičně, centry a pasy útočníků jsou nebezpečnější a často směřují šikovně za obranu, což vás nutí si tyhle úniky dobře hlídat.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Změnil se i systém střelby, míč je o poznání lehčí (což je i ve skutečnosti) a stupnice používaná při střelbě se chová trochu jinak než dřív. Šikovněji než loni je řešena i rychlá rozehrávka po faulu, kterou vám hra tu a tam nabídne. Naopak si – nevím proč – přestali nabíhat spoluhráči při autových vhazováních. Rovněž zmizelo udělování žlutých karet za hrubé fauly v případě, že je po nich ponechána výhoda.

Letos si konečně můžeme vychutnávat opakované záznamy i poté, co dojde k odpískání. Výborná je nově možnost používat ryze manuální přepínání kurzoru mezi hráči. Tím pádem můžete ovládat hráče pouze jednoho (obdobně jako v Become A Legend), ale kdykoli si navíc můžete přepnout na kohokoli jiného. Tato zdánlivá drobnost zcela mění herní pojetí i zážitek a dokonale doplňuje ostatní herní možnosti. Podobně je na tom hra s fixovaným kurzorem na konkrétního hráče. Tato herní varianta dovoluje si zvolit i více hráčů, které můžete během hry ovládat. Tím se nabízí řada zajímavých variant – například můžete ovládat jen útočníky, nebo naopak pouze bránit apod.

Známou samozřejmostí je sledování zápasu pouze v roli trenéra s tím, že máte po celý zápas k dispozici veškeré taktické možnosti, ale žádného z hráčů přímo neovládáte. Taky to má hodně do sebe a doporučuji vyzkoušet.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Liga mistrů
Propracovaná Master League samozřejmě nechybí, včetně všech známých možností. I tato liga byla místy dopilována směrem k šikovnější a uživatelsky příjemnější práci. Novinkou je skutečná Liga mistrů, čili Champions League, na kterou se Konami povedlo získat práva na čtyři sezóny. Díky tomu se téměř všechny mančafty zde zastoupené objevují ve hře včetně všech log, reklam, včetně známé oficiální znělky soutěže.

S Ligou mistrů se podstatně rozšířil počet licencovaných týmů, což byla v PES vždy slabší stránka. Francouzská a holandská liga jsou zde zastoupeny kompletně, k tomu známé kluby jako Manchester, Liverpool, Inter Milan, Real Madrid, FC Barcelona a další. Hra nabízí standardní editační nástroje, na které jsme zvyklí, trénink najdete v podobě, do níž jej před pár lety ořezali (čili pouze volný trénink plus standardky).

 Závěr
Nejhodnotnější novinku PES2009 spatřuji v obrovské herní variabilitě, kterou Konami hru obohatilo nejen zavedením módu Become a Legend, ale i na první pohled jednoduchou úpravou možností přepínání kurzoru. Otevřela se tak pestrá paleta možností, jak si tento fotbal užít: lze plnit roli trenéra a zaměřit se pouze na taktické možnosti hry. Anebo lze hrát za jediného hráče a vnímat hru pouze z jeho pozice. Dále můžete nastavit přepínání jen mezi libovolnými hráči sestavy, takže se pak v zápase lze zaměřit jen na obranu, útok, zálohu, hru po jednom křídle, prostě jak vás zrovna napadne.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
další obrázky z této hry si prohlédněte v galerii

Překvapivě veliký vliv na hraní má i možnost zvolení plně manuálního přepínání kurzoru, kdy lze hrát za kohokoli, ale sami si volíte, kdy toho kterého hráče budete ovládat. K tomu samozřejmě připočtěme již zmiňovaný Become A Legend, Master League, Champions League, tréninky a samozřejmě online hru, která letos umožňuje propojit až čtyři hráče, s nimiž lze hrát jak standardně, tak i v režimu Legends.

PES 2009 na mě v průběhu testování působil čím dál lepším dojmem. Na první pohled se jevil, jako že nic moc nového nepřináší. Čím hlouběji jsem pak do hry pronikal, tím více jsem si ji začínal užívat a vnímat její bohatost. A to je asi nakonec pro jeho celkové hodnocení to nejdůležitější.

Stáhněte si: Demo, Expander, Trailery, Videa...

Související články: Novinky, Pro Evolution Soccer 2008 recenze, Vše o FIFA 09

 
Mickey Mouse
autorovi je 37+ let, pracuje jako grafik na volné noze, hrami se zabývá od dob osmibitů, zaměřuje se hlavně na akční a sportovní hry nebo ty s podporou multiplayeru


 
 
Mickey Mouse

Verdikt:

Letošní počin si dovolím jednoznačně ohodnotit jako nejlepší PES, jaký jsme doposud měli možnost hrát - předně proto, že je v něm dopilována řada známých detailů do potěšitelné podoby. Sem zahrnuji především propracovanější AI, její týmovou hru, vypilované ovládání a mód Become A Legend. Na druhou stranu zamrzí přetrvávající způsob kopání penalt, a hlavně degradace autových vhazování.

Nejnovější články