Pharaoh: Cleopatra
zdroj: Archiv

Pharaoh: Cleopatra

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

10. 8. 2000 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Pharaoh: Cleopatra datadisk - recenzeAutor: LeonPublikováno: 10.srpna 2000 Stalo se ...


Pharaoh: Cleopatra datadisk - recenze

Autor: Leon
Publikováno: 10.srpna 2000

Stalo se tradicí, že ke každé úspěšnější hře se vydává datadisk. Úspěšný Pharaoh se tak dočkal přídavku pod názvem Cleopatra.

 Čtyři nové kampaně
Pokud nevíte, o čem je Pharaoh, pak se vám pokusím krátce vysvětlit princip hry. Jde o komplexní budovatelskou strategii, kde máte za úkol postavit město a dotáhnout ho na určitou kvalitativní úroveň. Musíte přitáhnout lidi do města, zajistit jim jídlo a vodu, umožnit jim práci, vzdělání i zábavu, přitom dbát na zabezpečení města před nepřítelem, předcházet si bohy, stavět obrovské monumenty a přitom všem hlavně vydělávat obchodováním. Ještě dodám, že egyptskému Pharaohovi předcházel římský Caesar III a následovat by mohl snad již na podzim řecký Zeus.

Cleopatra začíná tam, kde Pharaoh skončil. Plynule na něj tedy navazuje a přináší 4 nové kampaně, které obsahují dohromady 15 misí. V kampaních můžete hrát například za Tutankhamona, Ramsese II nebo samotnou Cleopatru. Kampaně jsou koncipovány podobně a navíc obsahují určitá zpestření. Hned na začátku první kampaně musíte například po výstavbě královské hrobky zabránit jejímu vykradení. Novinkou se stávají i některé mise, které jsou časově omezené. Ty patří mezi ty nejtěžší a pokud vám uteče začátek, jste prakticky bez šance misi úspěšně dokončit. Mise jsou vůbec dost těžké. Nejtěžší mise v Pharaohovi se prakticky rovná nejlehčí v Cleopatře. To je jenom dobře a sami autoři udávají průměrnou dobu hraní 5 hodin na misi, což máte v součtu kolem 75 hodin čisté hry. Na datadisk je to dost.

 Stavba hrobek a další novinky
To by ale nebyl správný datadisk, abychom se vedle nových misí nedočkali i mnoha dalších nových věcí. V Cleopatře už nebudete stavět pyramidy, ale to neznamená že nebudete muset stavět monumenty. Naopak, budete stavět ještě větší. Začnete stavbou hrobek v proslulém Údolí králů (znáte ze školního dějepisu?) a skončíte stavbou slavného majáku či obrovské knihovny v Alexandrii na začátku našeho letopočtu. Oproti Pharaohovi musíte navíc hodně těchto monumentů vybavit potřebnými dárky a pozornostmi, které taky nejsou zrovna zadarmo. S tímto souvisí ale jedna obrovská chyba ve hře. Pokud máte nějaký monument nedostavěný a pokusíte se do něj odeslat požadované zboží, stavbaři prostě zastaví práci na monumentu a už ji nikdy neobnoví! Pokud si říkáte, žádný problém, prostě si nahraji uloženou hru před odesláním, pak jste vedle jak ta jedle. Ani to nepomůže! Prostě se znehodnotí veškeré (???) savy z této mise, respektive nikdy už se vám nepodaří přimět někoho ke stavbě. Jinak řečeno, několik hodin hraní této mise je vám k ničemu, což je dost frustrující. Z toho všeho tedy vyplývá, že se nepokoušejte distribuovat jakékoliv zboží do monumentů dřív, než je dostavíte. Ušetříte si tak nemalé zklamání (mě se to bohužel stalo). Jenom mi vrtá hlavou, proč už se neobjevil patch opravující tuto zjevnou chybu.

Výstavba hrobek sebou přinesla i další dvě řemesla. Pokud razíte v jeskyních hrobka, potřebujete si posvítit a vzniklé hrobky pak nemůžete nechat jen tak a musíte je tedy patřičně vymalovat. K tomu potřebujete manufaktury Lamp Maker (vyžaduje pottery a oil, který musíte pokaždé dovézt) a Paint Maker. Další novinky se týkají vašich vojenských jednotek. Zajímavé je především to, že některé vaše úspěšné jednotky s vámi mohou přecházet z mise do mise (pouze během kampaně). Jenže… Vy osobně to nijak neovlivníte. Pokud máte štěstí (nebo na čem to vlastně závisí?), pak je vám na začátku další mise oznámeno, že se vám vrací bojová jednotka. Postavíte pak jenom pro ni pevnost a jednotka do ní narukuje. Podivné mi však připadalo, že moje slavné jednotky, které si v předešlé misi vydobyly slávu v těžkých bojích a získali tak několik stupňů zkušenosti, byly v další misi na zkušenosti začátečník. Přinejmenším nedotažený dobrý nápad. Setkáte se i s dalšími nepříteli například z Persie nebo Říma. Ale bojová část není v Cleopatře (ostatně jako ve Pharaohovi) prioritní. Hlavním úkolem je výstavba města. Proto máte nově možnost zlepšit úroveň vašeho města výstavbou ZOO, do kterého je nutno sehnat potravu pro zvířata.

 Žáby, hadi a sarančata
Hru vám nově znepříjemní několik aspektů. V okolí vašeho města se nově budou potulovat škorpióni a jedovatí hadi. Horší jsou však jiné katastrofy. Když vám nad město přiletí roje sarančat, přijdete o veškerou úrodu, což nepotěší. Podobnou katastrofu vám přinese i krupobití, řeka zaplněná krví nebo přemnožení žab :) Je jisté, že na všechny tyto katastrofy mají vliv všemocní bohové a nikdy proto není na škodu si je předcházet. Sice to něco stojí, ale mnohonásobně se vám to pak vrátí.

Po grafické stránce se nic nezměnilo a město i s lidmi je tak i nadále příjemné na sledování. Jsem zvědav, jestli v příští hře (měl by to být řecký Zeus) přibude možnost zoomování a možnost volně otáčet s mapou. Protože by to však vyžadovalo přechod na 3D engine, tak o tom silně pochybuji. Hudba zůstala stejná, pouze logicky přibylo pár nových zvuků. Stejné je i ovládání atd. Také požadavky na počítač jsou stejné, tedy na dnešní dobu téměř směšné. Totožné zůstávají i drobné nedostatky ve hře. Především jde o chyby v systému skladování zboží. Někdy se prostě stane, že přestože máte některého zboží dost, nikdo ho nechce, protože je ve skladě někde na kraji města. Často se stává, že se zboží ukládá tam, kde ho nikdo nechce a bylo by potřebné jinde. Tento nedostatek se dá do velké míry nahradit ručním nastavením každého skladu, což je ale dost zdlouhavá a nezáživné.

 Vzít si Cleopatru nebo ne?
Musím také dodat, že Cleopatra se prodává za sníženou cenu a ke hraní vyžaduje původního Pharaoha. Je také dost možné, že se v obchodech objeví speciální edice obsahující originální hru a datadisk za cenu normální hry. Z toho všeho tedy plyne jedna věc. Pokud jste se dobře bavili u Pharaoha, budete se výborně bavit u Cleopatry. Pokud vám tento typ hry nic neříká a vedle poklidného hraní dáváte přednost rychlé akci, pak na ni zapomeňte. Cleopatra je určena pouze pro věrné fanoušky, kterým má ale co nabídnout.

LeonObrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv


Zvětšit

Nejnovější články