Pacific Fighters - recenze
8/10
zdroj: Tisková zpráva

Pacific Fighters - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

15. 11. 2004 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Všechny důležité bitvy v Pacifiku za druhé světové války – počínaje napadením Pearl Harboru, přes Midway či Guadalcanal až po Novou Guineu - můžete prožít v tomto leteckém simulátoru od tvůrců IL-2: Sturmovik.

Autor: Leon
Publikováno: 15.listopadu 2004
První česká recenze této hry zdroj: Tisková zpráva Verze hry: anglická/finální
Doba recenzování: 5 dnů


Obrázek zdroj: Tisková zpráva Již v několika recenzích leteckých simulátorů jsem tu vzpomínal, že prvním simulátorem, který mě učaroval, byl dnes již legendární Aces of the Pacific. U žádné jiné hry z tohoto žánru jsem od té doby nestrávil tolik času, jako právě u něj. Pravdou je, že tenkrát jsem ty hry vnímal trochu jinak a také tehdejší doba přála legendám, každopádně tahle hra je pro mě zkrátka značně nostalgická. Vždy se proto těším na další letecké simulátory z prostředí Pacifiku a abych řekl pravdu, nebyl jsem zklamán ani již postarším Combat Flight Simulatorem 2 z dílem Microsoftu. Teď jsou tu ale Pacific Fighters od Olega Maddoxe, tvůrce nejlepšího leteckého simulátoru z druhé světové války – Il-2 Sturmovik.

 Nástupce IL-2
Pacific Fighters nejsou úplně samostatnou hrou, jak by se mohlo zdát. Jde spíše o další velké rozšíření hry Il-2, přesněji řečeno novějšího Il-2 Sturmovik: Forgotten Battles (v češtině Zapomenuté bitvy) a jeho rozšíření Ace Expansion. Pokud tedy tyto hry vlastníte a zakoupíte si Pacific Fighters, máte možnost si ho instalovat přímo do předešlých her. Tím získáte velký balík, v jehož rámci si můžete vybrat, co chcete hrát.

Ostatně, ač se to možná nezdá, v obou hrách je mnoho společného, dokonce i některá letadla potkáte v obou verzích (například P-39 Airacobru). Vlastnit některý z předešlých simulátorů ale není nezbytná nutnost. Hra plnohodnotně funguje i samostatně, kromě jedné drobnosti. Pokud chcete hrát multiplayer a máte hru nainstalovanou samostatně, můžete hrát po síti zase jen proti těm, kteří jsou na tom stejně. A takových asi nebude tolik.

Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva

 Pacifik v plamenech
Asi není třeba znovu zdůrazňovat, že hra je zasazena do rozlehlých prostor téměř nekonečného Pacifiku, neboli Tichého oceánu. Troufám si tvrdit, že největší zásluhu o popularizaci tohoto bojiště u nás má Miloš Hubáček a jeho úžasná knižní série popisující válečný průběh v této trochu opomíjené části světa. Ten, kdo tyto knihy četl, může v Pacific Fighters očekávat všechna důležitá bojiště a bitvy – počínaje napadením Pearl Harboru, přes rozhodující bitvy u Midway a o Guadalcanal a přes bitvy o Novou Guineu, Filipíny a další ostrovy až k závěrečné fázi války, která skončila na Okinawě. Hra tak pokrývá celý rozsah bojů od prosince 1941 až po léto 1945.

Zvětšit zdroj: Tisková zpráva Co by to bylo za simulátor, kdybychom si v něm nemohli zalétat za všechny zúčastněné strany. Kromě amerických a japonských sil, o kterých asi ví všichni, se ve hře ocitnete i v řadách Královského australského letectva (RAAF) i britské RAF hájící například Singapur. Správně jsou rozděleny i letectva jednotlivých států. V rámci amerických leteckých sil si tak můžete zalétat jak v armádním USAF, tak v námořním US Navy i u námořní pěchoty USMC. Podobně i u Japonců je rozděleno armádní a námořní letectvo a jak možná víte, panovaly mezi nimi dost vyhrocené vztahy. Dokonce by se dalo říci, že spolu skoro nespolupracovaly, což se Japoncům stalo v mnoha bitvách osudné.

 Letový park
Zpět ale k simulátoru. Určitě vás také bude zajímat, s kterými letadly si můžete v Pacific Fighters zalétat. Na japonské straně je to především velké množství stíhaček, kterým samozřejmě vévodí legendární A6M Zero. Pilotovat můžete ještě další stíhačky Ki-43 Oscar, Ki-61 Tony a Ki-84 Frank, stejně jako střemhlavý bombardér D3A1 Val. To je bohužel vše, co se dá pilotovat, na mnoho dalších sice narazíte, ale nezalétáte si (snad jedině po dalších updatech hry). Zamrzí to hlavně u torpédových letadel (například Kate) nebo u jediného rozšířeného klasického bombardéru G4M Betty.

Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva

U „amíků“ jsme se dočkali všech hlavních stíhaček tohoto bojiště – Wildcatu, Hellcatu i Corsairu. Vedle nich nechybí ani několik dalších armádních stíhaček, které už známe z předešlých simulátorů – P-38, P-39 nebo třeba P-51 Mustang. Z klasických bombardérů nechybí B-25 ani A-20, je tu i jeden střemhlavý bombardér (Dauntless), podobně jako na japonské straně ale chybí pilotovatelné torpédové bombardéry (Avenger).

Za zmínku stojí i solidní nabídka letadel na britské straně – Hurricane, Spitfire, jeho námořní verze Seafire a dvoumotorový Beaufighter. Celkově lze tedy konstatovat, že nabídka letadel je slušná, ale ne vyčerpávající. Nejvíce chybí právě torpédonosné bombardéry, které hrály v Pacifiku velmi důležitou roli. Vůbec ale nepochybuji, že nám je autoři formou updatů nebo datadisklů nakonec poskytnou.

 Simulace se vším všudy
Zvětšit zdroj: Tisková zpráva Až dosud jsem se soustředil vlastně jen na popis základních vlastností hry. Každého správného fanouška ale hlavně zajímá, jak dobře se to hraje. V tomto případě to mám trochu ulehčené, protože samotné hraní je prakticky totožné, jako u Il-2 Sturmovik: Forgotten Battles. Vzhledem k tomu, že jediný podstatný rozdíl je opravdu v místě bojiště, odkážu milovníky podrobností na recenzi starší hry a sám spíše zmíním to nejdůležitější. Modely letadel jsou tradičně vynikající a vyvedené do nejmenších podrobností. Asi nebudu jediný, kdo se během delších přeletů přepíná na vnější pohled a kochá se různým natáčením a přibližováním letadel či dalších objektů.

Také letové modely jsou velmi precizní, což, jinak řečeno, znamená, že létat není vůbec jednoduché, a to ani na nejlehčí obtížnost. Zapomeňte na arkádové létání - v Pacific Fighters si musíte hodně hlídat, jak moc říznete zatáčku, abyste neztratili rychlost, jak moc si můžete dovolit letět střemhlav, abyste to ještě vybrali, jakou rychlostí budete přistávat na letadlové lodi, abyste nebyli moc dlouzí a neskončili v moři.

Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva

Vidíte, letadlová loď, další významný, možná nejvýznamnější činitel bitvy v Pacifiku. Nebojte se, jsou tu! Na americké i na japonské straně najdete všechny důležité letadlové lodě, od těch nejstarších typu Saratogy, Lexingtonu, Akagi až po ty nejrozšířenější typu Essex. Je to výborné zpestření startovat či přistávat na letadlové lodě, a to nemluvím o tom na ně útočit. V takových okamžicích jsem si připadal jako ten nejdůležitější pilot na světě, jenž píše dějiny lidstva. Pokud takto dokáže hra vtáhnout, není co řešit…

 Dynamická kampaň
Hra vám samozřejmě nabízí mód kariéry v podobě dynamické kampaně, která obsahuje jak generované mise, tak mise založené na historickém základě. Díky generování misí a možnosti hrát za různé strany, letectva či v různých hodností nehrozí, že byste létali stále stejné mise. I když, občas narazíte na stejnou misi, ale účastníte se jí na opačné straně. Není to úžasné? Na druhé straně je pravda, že kampaň se někomu může zdát taková nemastná neslaná, protože se omezuje dost na samotné mise a jí chybí takové to pozadí.

Zvětšit zdroj: Tisková zpráva

Jak jsem naznačil už v úvodu, nechybí ani multiplayer, který se nijak neliší od toho ve Forgotten Battles. Můžete se tak těšit na masivní souboje desítek virtuálních pilotů i kooperativní mise.

 Zpracování
Ani grafika nedoznala výraznějších změn oproti Forgotten Battles. Nutno říci, že to ani nebylo třeba, protože grafický engine je výborný a kromě ne úplně dokonalých mraků mu snad nic nechybí. Tím, že není úplně nový se odráží i na tom, že hra běží poměrně plynule i na běžných současných počítačích. I když, znáte to, letecké simulátory jsou v tomto směru trochu nevyzpytatelné. Stačí nálet na Pearl Harbor plný lodí, letadel, v okolí několik letišť, přístav a město, teď to všechno začíná kouřit, bouchat, hořet, ve vzduchu řádí letecké souboje… Počítač se začíná zadýchávat, obraz se vám znatelně trhá a co teď? Nic, pomůže jen opravdu silný počítač.

Zmínit bych se mohl i o pár nedostatcích, které jsou opět velmi podobné Il-2. Někdy trvá dost dlouho, než se mise nahraje, což je při několikerém opakování mise dost otravné. Co se týče samotného hraní, tam mi vadí zdlouhavé přelety na místo, kde se něco děje. Zrychlení hry pomáhá jen trochu, protože i tak přelet celé Nové Guiney v bombardéru není zrovna krátký. Tady by se hodilo přeskakování na delší waypointy, jak je to v některých dalších simulátorech.

Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Dále opravdu nemá cenu pitvat Pacific Fighters do hloubky, protože by se daly opisovat odstavce z Forgotten Battles. Jde opravdu o prakticky totožné hry, jejichž jediný rozdíl je ve zvoleném bojišti. Ostatně, možnost integrování obou her do sebe je více než výmluvná.

 Závěrečné hodnocení
Nezbývá než vynést závěrečné hodnocení. Z toho, co jsem napsal, je jasné, že nejde o nijak převratnou hru, ale spíše o takový datadisk k Il-2 Sturmovik: Forgotten Battles. Nepočítám to jako mínus, ale na závěrečné hodnocení to přeci jen vliv má. Kdo miluje letecké simulátory a boje v Pacifiku, ten rozhodně neprohloupí koupí Pacific Fighters, protože to je zcela jistě nejlepší letecký simulátor z tohoto bojiště. Pro ty, co denně podstupují souboje ve Forgotten Battles, je tahle hra přímo povinnost a ti ať si taky k závěrečnému hodnocení přidají klidně 10%.

Zvětšit zdroj: Tisková zpráva P.S. Pokud vám vaši tatínkové nechtějí koupit tuto hru, zkuste jim k Vánocům koupit nějakou knihu od Miloše Hubáčka. Třeba po jejím přečtení změní názor…

Stáhněte si: Trailery

Související články: Novinky, IL-2 Zapomenuté bitvy recenze

Leon
autorovi je 26 let, pracuje v zahraniční firmě, specializuje se na akční a závodní hry nebo simulátory a netradičně pojaté strategie (všechny články autora)


 
 
Leon

Verdikt:

Spíše než o samostatnou hru jde o masivní rozšíření Forgotten Battles, které potěší především ty, kteří mají zálibu v tichomořském bojišti.

Nejnovější články