Nascar Heat
zdroj: tisková zpráva

Nascar Heat

1. 9. 2000 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Nascar Heat - recenzeAutor: LeonPublikováno: 1.září 2000 Typicky americké...


Nascar Heat - recenze

Autor: Leon
Publikováno: 1.září 2000

Typicky americké závody Nascar jsou náplní další hry z tohoto prostředí - Nascar Heat, ale zaujme nás vůbec něčím když už jsme podobných her viděli desítky?

 Něco pro Amíky
Američané mají zálibu v hodně netradičních, pro nás Evropany skoro nesmyslných sportech. Počínaje americkým fotbalem, baseballem a třeba wrestlingem a konče závody traktorů, dragstrů a dalších všemožných vozítek. Do této kategorie by se daly zařadit i závody série Nascar. Ne snad proto, že by se závodní automobily na první pohled tolik odlišovaly od běžných vozů (i když pod kapotou to jsou šíleně nadupaná monstra, která se výkonem vyrovnají F1), ale spíše pro zvláštní dráhy, na kterých se tyto závody jezdí. Pojem závodní okruh tady je zcela na místě, protože Nascar se jezdí téměř výhradně na oválech, kde jsou třeba jenom dvě dlouhé klopené zatáčky, ve kterých se ani nebrzdí, možná lehce ubere plyn. Jinak se jezdí stále dokola, klidně i stovky kol. A fandové u toho šílí… Tedy ti američtí. Pro většinu Evropanů, tedy i pro mě, je nepochopitelné, co na tom v té Americe vidí. Ostatně za mořem se zase podivují, co my vidíme na tak obyčejné hře jako je fotbal (v Americe nazvaný soccer). No, vraťme se zpět k závodům Nascar, neboť právě o nich je nová hra Nascar Heat od Hasbro Interactive.

Hra obsahuje licenci na letošní rok, tedy včetně jezdců, reklam i okruhů. Měla by být tedy reprezentativní a ostatně se o to i snaží. Máte možnost si vybrat z 27 nejlepších tamějších závodníků a jejich pestře zmalovaných aut, ale hodně pochybuji o tom, že někomu z vás ty jména závodníků něco řeknou. Po spuštění hry mě překvapilo přehledné a pěkné menu, které je korunováno dunivou hudbou přesně podle mého gusta. Asi trochu předbíhám, ale tato věc mi potěšila na celé hře vůbec nejvíc. Na výběr máte tradičně několik módů, mezi nimi klasický Single Race, Championship a samozřejmě i Multiplayer. Poslední dva módy jsou trochu odlišné. V závodu Beat the Heat musíte splnit sérii předem daných úkolů, jako například ujet určitý úsek trati v daném čase nebo se během několika kol probít z pozice X minimálně na pozici Y. Mód Race the Pro je určen hráčům, kteří si to chtějí rozdat přímo proti některému slavnému jezdci. Jedete tak závod a vašeho protivníka vidíte jako ghosta většinou před sebou, protože mě se ho nikdy nepodařilo předjet.

 Hratelnost a grafika
Grafika patří k lepším stránkám této hry, i když třeba kabina s volantem mi přijde divná, na druhou stranu jsem v takovém autě neseděl, tak nemohu soudit. Na výběr máte pohled z několika kamer, včetně jedné netradiční, která je umístěna kdesi na podvozku a vy tak můžete sledovat pohyby celé nápravy včetně tlumičů. Samozřejmostí je dnes možnost přehrávat si zpětně celé závody, nebo si je přímo uložit a pak se s nimi někomu pochlubit. Hodně slabé jsou ale zvuky. Pochybuji, že takovéto zvuky vydávají vozy Nascar. Chvíli jsem nevěděl, jestli mi hučí v hlavě nebo jestli to jde skutečně z mých repráků. Vrchol nastal v momentě, kdy jsem se probojoval na čelo závodu a najednou jsem po americku slyšel tleskot a souhlasné bučení diváků :) Inu Amerika.

Autoři hry od firmy Monster Games také uvádějí, že chování a poškození vozů je „all realistic“ (v překladu asi jako naprosto realistický), bohužel skutek utek a chování vozů na trati je hodně arkádovité, zvláště při volbě Normal. Ostatně občas sami můžete v televizi spatřit záběry z těchto závodů a hlavně havárie, kdy stačí lehké škrtnutí o soupeře či o mantinel a auta se v rychlosti přes 300 km/h stávají naprosto neovladatelná a končí většinou jako šrot. Mě se vůbec nepodařilo nikoho ani vytlačit, natož roztočit nebo narazit na mantinel. I po nárazu do někoho nebo do něčeho jedete dál jakoby nic. Na volbu Expert je to sice o něco lepší, ale skutečný realismus si představuji jinak.

Bezesporu největším problémem hry je ale její hratelnost. Ostatně nejde ani tak o problém hry, jako spíš o tom, že simulovat závody Nascar je samo o sobě nezáživné. V praxi to vypadá tak, že jedete neustále na plný plyn a je vám divné, že ostatní jsou ještě rychlejší. Kdo je třeba ze simulací F1 zvyklý na předjíždění „na brzdy“, bude zklamán, protože brzda se používá výjimečně na pár okruzích. No a takhle kroužíte stále dokola a dokola a dokola a dokola a zase dokola, stále na plný plyn. Prostě nic, co by vás po chvíli nezačalo nudit. Ani ony módy navíc to nemohou zachránit.

 Žádné překvapení
Ani hra Nascar Heat tedy ničím nepřekvapila a zařadila se mezi tituly, které si sice v Americe někdo jistě koupí (ostatně podívejte se někam na žebříček nejvíce prodávaných her v USA, čím větší blbost, tím víc lidí si to kupuje, viz simulace lovu na jelena nebo hry typu „Kdo chce být milionářem?“), ale v Evropě a asi i v Čechách (i na Moravě a Slezsku :) určitě po ní neštěkne ani ten pes. Jenom dodám, že konkurence v podobě Papyrus Design/Sierry na začátek příštího roku chystá už čtvrté pokračování známé série Nascar. Tím vás chci už předem varovat před případnou koupí jakékoliv hry se jménem Nascar v názvu. Všechny mají totiž společné všechny atributy, o kterých jsem již psal. Především jsou totiž hrozně nudné. Ale říkejte to Američanům :)

LeonObrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva


Nejnovější články