Mashed - recenze
8/10
zdroj: tisková zpráva

Mashed - recenze

28. 6. 2004 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Vývojáři ze Supersonic, kteři jsou podepsaní pod sérií Micro Machines, tentokrát nechali miniauturní autíčka stranou a se skutečnými vozidly vytvořili závodní arkádu Mashed, kterou vám přiblížíme v první české recenzi.

Autor: Korgull
Publikováno: 28.června 2004
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: finální/anglická
Doba recenzování: 7 dnů

Obrázek zdroj: tisková zpráva
Vývojáři ze společnosti Supersonic, kteři jsou podepsaní pod tituly ze série Micro Machines, tentokrát nechali malá autíčka stranou a vytvořili žánrově jinak velmi podobný projekt s názvem Mashed. Jedná se o závodní arkádu a už podle hlavních menu lze poznat, že byla v první řadě určena pro konzole PS2 a Xbox. PC verze zřejmě nehrála prim, i když vychází ve stejnou dobu. Tím ovšem nechci říci, že by to tím pádem měla být hra špatná. I přes některé vyloženě konzolové prvky jde o velmi zábavný titul, který se vám pokusím přiblížit v první české recenzi.

Na poušti i na ledu
Narozdíl od Micro Machines nebo Ignition, kde jste řídili miniatury vozidel, si v Mashed zajezdíte v automobilech skutečné velikosti. Představí se vám jich více než deset různých typů, přičemž u každého z nich lze pozorovat určité rozdíly v jízdních vlastnostech. K dispozici jsou jak vozy silniční, tak terénní. Postupně si s nimi vyzkoušíte rovněž různé tratě. Slovo "různé" v tomto případě znamená jak co do rozsahu a složitosti, tak co do prostředí, ve kterém se vyskytují, nebo co do ročního období a denní doby.

Podíváte se proto například do hor, do rozpálené a prašné pouště, půlnočního města, vyzkoušíte jízdu po ledem pokryté silnici, na dálnici za plného provozu atd. Klimatické nebo jiné podmínky závodu však nemůžete ovlivnit, jelikož tratě jsou předem pevně dané a nelze si je přizpůsobit k obrazu svému jako třeba v editoru Trackmanie. Za zmínku stojí ale skutečnost, že se na tratích vyskytují i četné zákeřné překážky. Ať už jsou to bortící se mosty, padající sloupořadí či silniční zábrany, barely aj.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

 Výsledek Challenge Cupu rozhoduje
Základním herním módem Mashed je singleplayer, konkrétně pak Challenge Cup. Módů hra pochopitelně nabízí vícero, ale teprve až na základě toho, jak si vedete právě v Challenge Cupu, se vám zpřístupňují různé další tratě a herní typy i v jiných módech (eventuálně se dá využít odemykací cheat - pozn.ed.). Úplně na začátku máte totiž k dispozici jenom jednu trať a na ní pouze jeden herní typ bronzového poháru. Když jej vítězstvím nad soupeři získáte, odemkne se vám jednak další možná lokace se soutěží o bronz, ale také na stejné trati pohár stříbrný. Když zvládnete i ten, tak nakonec také pohár zlatý. Tak je to pak u každé lokace.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Co pohár, to jiný herní typ a jiné podmínky pro jeho nabytí. Jednou je například cílem porazit jednotlivé soupeře nebo týmy v závodě na tři kola. Jindy potřebujete nad nimi získat na trati dostatečný náskok, který zajistí bod pro vás a nasbíráním určitého počtu bodů také vyhrajete. Dále jsou zde závody, při kterých máte tři kola na dosažení jediného soupeře a nabourání jeho vozidla; anebo s pomocí určitých power-upů musíte sestřelit bojový vrtulník opětující vám palbu.

 Další herní módy
V každém případě, vše, co se vám podaří odemknout, budete mít ihned k dispozici rovněž v jiných herních módech, včetně multiplayeru. Základních tratí je ve hře deset, ale jsou zde i skryté tři bonusové dráhy. V těch se už nesoutěží o poháry, ale o medaile. Navíc, když se vám podaří vyhrát všechny poháry i medaile, hra vám nabídne ještě další bonus v podobě čtyř různých pohledů kamer, které zpestří vaše budoucí závodění. Ptáte se jak? Například tak, že prostě obrátí obraz vzhůru nohama (obrázek). Ty další prozrazovat nebudu, aby vám zbylo alespoň nějaké překvapení...

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Ale zpět nohama na zem a k singleplayeru. Dalšími herními módy jsou Quick Race a Time Trial. Jak asi tušíte, v prvním si prostě jen pro svůj závod vyberete některou z nabízených map. Oproti Challenge Cupu, kde je vše dáno, v Quick Race máte možnost různých nastavení parametrů závodu. Můžete například určit, zda se budou na dráze vyskytovat power-upy, případně typ jejich výskytu; obtížnost; druh vozu; počet soupeřů (až tři) a herní mód - jeden proti všem nebo všichni proti všem. V Time Trial se pro změnu snažíte danou trať zajet za co nejrychlejší čas.

 Power-upy pomohou i zavaří
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Výše byly již několikrát zmíněny power-upy. Ty jsou velmi důležitou součástí této hry, i když se neobjevují úplně ve všech závodech. Ve většině ale jsou a mohou vám být nejen nápomocny, ale také vám klidně pořádně zavaří. Na dráze se vyskytují v podobě barevných krychlí, s obrázkem naznačujícím co daný power-up přináší. Některý vás vybaví zbraní se zaměřovačem, takže se můžete vůz před vámi pokusit odstřelit; jiný po zaměření vypustí na cíl raketu; další metá do určité vzdálenosti před vámi výbušninu; jiný za vámi rozlévá olej, spouští explodující barely, šlehá plameny apod.

Některé z power-upů jsou dvojsečné, protože pokud je nevyužijete správně, můžete si sami zkomplikovat život. Například jeden vám umožní klást miny, které jsou ale připraveny bouchnout až po pár vteřinách. Takže jede-li za vámi soupeř příliš blízko, přestože na minu najede, nic se nestane, zato mina zůstane na svém místě a vám hrozí, že na ni v dalším kole najedete sami. Dalším příkladem může být power-up produkující oslepující záblesk. Oslepíte na okamžik nejen soupeře, ale i sebe, což může vést samozřejmě ke kolizi, když najednou nevíte, jak pokračuje cesta.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Ovládání a kamera
Na začátku jste se mohli dočíst, že je tento titul hodně poznamenán svými konzolovými sourozenci. Ovládat hru proto můžete jednak klávesnicí, ale především pak nejrůznějšími gamepady/joysticky. Ovládací klávesy či tlačítka si můžete před hrou dle libosti nadefinovat. Klávesnice užívá standardně pět kláves (A, S, D, X a C) a kurzorové šipky. Vzhledem k tomu, že model řízení vozu je velmi zjednodušený, lze takovéto ovládání považovat za velmi pohodlné a účelné. Stisknutá klávesa "S" váš vůz udrží v otáčkách, "A" aktivuje případné power-upy, "X" je brzda a zpátečka, klávesou "D" odstraníte nevyhovující power-up a stisknutím "C" vypustíte nějakou peprnou hlášku na adresu soupeřů (však i oni vás kibicují neustále).

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Zajímavě je řešena kamera. Závody jsou totiž ve většině případů sledovány zeshora, jakoby z vrtulníku. Za zajímavé to považuji proto, že se kamera v určitých situacích soustředí na dramatické situace závodu a stáčí se různými úhly - vám tak nezbývá, než se přizpůsobovat a odhadovat, jak trať pokračuje dále, protože nevidíte dost daleko před sebe. Rozhodně to nelze považovat za chybu, ale spíše za rafinovaný záměr. Obzvlášť, když další podobně laškovné kamery odhalují i již výše zmíněné bonusy. Hra ovšem skýtá i situace, kdy závod sledujete z klasického third-person pohledu za vozidlem - vTime Trial módu tak pojedete všechny závody s časem.

 Umělá inteligence
Co se týče umělé inteligence soupeřů, nutno říci, že to nejsou žádná "mejdla". Nic vám nedají zadarmo a velmi rádi a často okoření jízdu nějakým tím akcí zaujatým zvoláním. Moc dobře jsou si vědomi, že když soutěžíte vy sami proti všem týmům, že stačí jen jednomu z nich dojet do cíle první, a tak si sami sobě snaží cestu nekomplikovat. Zatímco jeden míří do cíle, ostatní vás klidně zablokují mezi vozidlem a nějakou překážkou, čímž vás často vyřadí. Jsou zákeřní a rychlí.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Multiplayer
Bohužel multiplayer je omezením konzolí poznamenán nejvíce. Můžete si jej sice zahrát až se třemi svými přáteli, ale pouze za předpokladu, že máte právě tolik ovládacích zařízení/padů připojených ke svému PC. Hra totiž nezná nic jako lokální síť nebo Internet, což je podle mě hodně velká škoda. Určitě by to bylo minimálně pohodlnější. K dispozici máte jinak dva typy her - Standard a Team Race. Vybrat si můžete ze čtyř stupňů obtížnosti, nastavení power-upů, délky závodu (5, 10, 20 min), přizvání extra oponentů vámi vybrané kvality, volby vozidla či herního módu - Battle Game, Hold The Flag a Fugitive (tedy pokud je u dané tratě máte již odemknuté).

 Grafika, HW požadavky a fyzika
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Po grafické stránce není Mashed ničím výjimečná ani převratná hra. Je samozřejmě 3D včetně všech moderních vychytávek a efektů, ale tvůrci se netrápili přílišnými detaily, spíš asi dbali na svižnost hry. Přesto lze Mashed považovat po této stránce za zdařilou a relativně pěknou (podporuje rozlišení až do 1280 x 1024).

Systémové požadavky Mashed nejsou na dnešní dobu zvlášť náročné. Minimum je 1 GHz Pentium nebo odpovídající AMD, paměť 128 MB (256 MB pro Win2000/XP), grafická karta s 32 MB a klávesnice. Výrobcem doporučená specifikace zní Windows XP, 2 GHz Pentium 4, 512 MB paměti, grafická karta se 128 MB a kompatibilní s DirectX 9 a 4 x USB Gamepad.

Fyzikální model není ultra-realistický, ale není ani "marťanský". Je prostě navržen tak, aby si hráči především užili co největší zábavu. Různé povrchy tratě jsou při jízdě znát (led klouže, apod.), stejně jako vůz poháněný na přední kola se chová trochu jinak než vůz poháněný na všechny čtyři. Také různé překážky, do kterých během jízdy narazíte, se chovají docela realisticky (některé s více či méně zavřeným okem).

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
Zvětšit zdroj: tisková zpráva 15 dalších vytípaných obrázků z hraní jsme přidali do sekce screenshotů

Model poškození vozů je sporadický a nejvíce se projeví, když vybouchnete, a to buď najetím na minu, nebo pádem z útesu, při nárazu či podobné situaci. To se totiž rozletí kusy plechu do okolí a vyšlehnou plameny. Poškození můžete ale pozorovat i u vozidel, která byla například zasažena zbraní a ustála to. Často jim hoří zadní část. Že by to ale mělo mít nějaký zásadní vliv na ovládání vozu, to se říci nedá. Prostě buď rovnou skončíte úplně nebo jedete, jakoby se nic nestalo. Je to zkrátka arkáda.

 Shrnutí
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Mashed je titul, který má hráčům co nabídnout. Má spád, rafinovanou kameru, zajímavé bonusy i podnětnou AI. Snadno se ovládá a je zábavná. Škoda jen, že nepodporuje multiplayer přes LAN nebo Internet. Hra pro více hráčů přes gamepady připojené k jednomu PC přeci jen nemusí být pro každého příliš pohodlná nebo dostupná. Někomu rovněž může vadit nemožnost uživatelské úpravy aut, absence editoru tratí či podobné specialitky.

Stáhněte si: Video, Cheaty...

Související články: Novinky

Korgull
Korgull spatřil světlo světa před více než 25 lety, protlouká se, jak se dá, a na Tiscali Games píše především novinky. Nejraději hraje adventury (staré dobré Grim Fandago, Neverhood), ale nepohrdne ani dobrou strategií, RPG nebo akcí (všechny články autora) 
 
Korgull

Verdikt:

Mashed se dá vřele doporučit všem nenáročným fanouškům akčně závodních arkád.

Nejnovější články