Mark of the Ninja - recenze
9/10
zdroj: tisková zpráva

Mark of the Ninja - recenze

Datum vydání:
7. září 2012
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

25. 9. 2012 19:30 | Recenze | autor: Lucie Jiříková |

Kvůli mohutné masáži akčními filmy má spousta z nás značně zkreslené představy o způsobu boje, kterým ninjové prosluli. Praví ninjové sice jsou tvrdí bojovníci, nevrhají se však bezhlavě do lítého boje proti mohutným přesilám. Naopak. Otevřený boj je pro ninju pouze krajním řešením jinak bezvýchodné situace. Ninjové se v první řadě soustřeďují na špionáž, infiltraci, sabotáže a atentáty.

Ale proč to vlastně píšu? Studio Klei Entertainment vložilo do svého nového titulu právě tuto prapůvodní myšlenku. Mark of the Ninja je tedy jedinečná už jen tím, že se jedná o stealth akci. A aby toho nebylo málo, autoři hru zasadili do 2D prostředí. Shodneme se asi na tom, že šlo o odvážný tah, což může mít pozitivní i negativní konotaci. Pokud ve vás na to konto hlodají jisté pochybnosti ohledně zábavnosti netradičního mišmaše, měli byste dát této hře alespoň šanci. Mark of the Ninja vás o svých kvalitách přesvědčí už během úvodních minut, a čím déle budete hrát, tím více jí budete propadat.

Na první pohled člověka upoutá lehce komiksové ztvárnění herního světa. Podobně jako ve svých předešlých titulech Shank a Shank 2 použili autoři mírně nadsazených tělesných proporcí postav. A ze svého zajetého standardu nevybočili ani při vytváření prostředí.

Většinou se tu tudíž setkáváme s odstíny černé na popředí a s mírně zabarveným pozadím. Tento druh vyobrazení ve výsledku skvěle podtrhuje ponurou atmosféru a plíživé napětí, které ze hry čiší téměř při každém vašem pohybu, ale především při ukrývání se před nepřátelskými vojáky.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Selhat jako ninja mrzí víc jak smrt

Nejde však o pocity paniky a zoufalství, jaké jsme si do sytosti užili například s Deadlight, nýbrž o zdravý adrenalin, který má blahodárný vliv na jakékoliv výkony a při akci jistě zaplavuje i tělo skutečného ninji. V téhle hře si jednoduše velmi dobře uvědomujete svou sílu, schopnosti a moc nad veškerými hýbajícími se bytostmi. Vy jste tady pánem a budete řádit jako černá ruka. Rychle, tiše, efektivně.

Strach ze smrti je tu úplně cizí, protože osud máte ve vlastních rukách. Bát se budete pouze o úspěšné završení aktuálně probíhající operace. Pokud se to totiž přece jenom zvrtne a vy uděláte chybu, moc dobře už víte, že v 70 % případů vás hlídkující žoldáci zastřelí, a pokud se vám náhodou podaří utéci, už to prostě stejně není ono. Nejen že selžete jako ninja, ale také přijdete o body a tím potažmo i o medaile, za něž si můžete nakupovat další speciální techniky, pohyby a předměty.

Důvtipné bojové techniky a jejich evoluce

Z počátku se do akce vrháte pouze s šipkami, vystřelovací kotvou, slabými kopy a uměním zabíjet vojáky potichu zezadu. S tím, jak si osvojíte všechny tyto dovednosti a zvládnete elementární používání předmětů, se však arsenál vašich schopností rozroste. A že jich je docela úctyhodné množství. Naučíte se například i slaňování a podřezávání vojáků pěkně shora nebo útoky zdola, při nichž je stáhnete za okraj plošiny, pod kterou číháte.

Kosit své nepřátele můžete ale i nepřímo. Stačí položit nášlapnou past, sestřelit lustr nebo vyprovokovat jednoho vojáka k tomu, aby zabil druhého. A jelikož vojáci jsou stále silnější a přibývají jim štíty, plynové masky, hlídací psi nebo prostě jen speciální výcvik, všechny své nabyté znalosti a předměty budete nuceni stále lépe kombinovat. Se zběsilým mačkáním tlačítka pro přímý úder si nevystačíte ani v prvním levelu. Spíše než síla vás na konec hry dostane důvtip.

Vedle možnosti porovnávání dosažených výsledků v hi-score tabulce jsou vlastnosti a předměty druhou zárukou znovuhratelnosti. Zaprvé je jich opravdu hodně na to, abyste si je všechny pořádně vyzkoušeli, a zadruhé vám hra nedovoluje vzít si do boje úplně všechno. Před každým levelem a občas i v jeho průběhu se vždy budete muset rozhodnout pouze pro některé z nich. Netřeba podotýkat, že jde o závažnou volbu, která podstatně ovlivňuje nadcházející způsob pohybu skrze nepřátelské území.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Žádné řešení není úplně správné

Svět v Mark of the Ninja je však po většinu času otevřený a v každé situaci nabízí hned několik možných řešení. Nemusíte se proto bát, že vám nebude umožněno, abyste svůj výběr náležitě uplatnili. Pokud se s ním sžijete vy, hra nemá v tomto směru vůbec žádné problémy. Omezeni budete jedině při řešení občasných logických puzzlů, které sestává hlavně z manipulace s různými pojízdnými bednami za účelem skrývání se před smrtelnými laserovými paprsky. Jenže ve chvíli, kdy budete vybaveni kouřovými bombami, ani tohle omezení neplatí.

Je však možné, že zrovna vy najdete ještě úplně jinou cestu nebo řešení. A v tom se skrývá veškerá krása Mark of the Ninja. Vždy si totiž můžete vybrat, a i když si myslíte, že dané řešení bylo to nejlepší, možná vás už za 10 minut napadne ještě něco mnohem efektivnějšího, což je společně se 16 rozlehlými levely a cenou 1200 MS vražedná kombinace.

P. S. PC verze této skvělé hry vyjde 16. října!

Verdikt:

Precizně provedená stealth plošinovka, která vás vhodí do otevřeného světa a přinutí přemýšlet. Svým pojetím dokázala, že i do klasického žánru se dá implementovat mnoho nových a současně i velmi dobře fungujících prvků.

Nejnovější články