LittleBigPlanet 2 - recenze
10/10
zdroj: tisková zpráva

LittleBigPlanet 2 - recenze

Datum vydání:
19. ledna 2011
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

4. 1. 2011 0:00 | Recenze | autor: Petr Prošek |

Roztomilí hadroví panáčci z LittleBigPlanet (recenze) se zapsali do srdcí miliónů hráčů z celého světa. Tato oceňovaná arkáda vyšla pro PlayStation 3 v říjnu 2008 a díky velkému úspěchu se zhruba o rok později dočkala i „péespéčkové“ verze. Neuvěřitelné se tehdy stalo skutečností a vývojáři z týmu Media Molecule dokázali, že klasické arkády rozhodně nepatří do starého železa, když se chytí za ten správný konec. LittleBigPlanet si kromě řádu myšího kožíšku odnesl rovněž pěknou řádku ocenění za hru roku a nebylo pochyb, že se pod taktovkou Sony kutí druhý díl.

Hop a je tu Negativitron

Vydání LittleBigPlanet 2 pro PlayStation 3 je už takřka na spadnutí (19. ledna 2011) a my jsme měli to štěstí strávit vánoční svátky v její příjemné společnosti. Vytvořit pokračování parádní hry není jednoduché, a o to větší bylo naše nadšení, když se před námi otevřel pohádkový Craftworld. Pestrobarevný fantastický svět plný bizarních tvorů všech možných tvarů a velikostí napadl zákeřný Negativitron a natěšení hráči musí dát vše do pořádku. Samotný příběh samozřejmě není žádné terno, ale o ten v případě druhého LittleBigPlanet skutečně nejde.

Základní herní princip zůstává zachován - proč také měnit něco, co doteď skvěle fungovalo v next-gen pozlátku i handheldové verzi. Hadrový panáček, kterého si v průběhu hry ozdobíte dle vlastních bizarních představ, skáče jako blázen a s pusou od ucha k uchu řeší různé hádanky, aby překonal všechny překážky a získal co možná největší počet bodových kouliček a speciálních bonusových koulí. Ty ukrývají všemožné předměty, nálepky, materiály a jiný herní obsah, který lze využívat k odemykání dalších bonusů v příběhových levelech, a především při tvorbě vlastních světů.

Příběh LittleBigPlanet 2 je rozdělen do šesti originálně zpracovaných lokací, které zbavujete Negativitronových pohůnků a získáváte spojence na finální střet s velkým šéfíkem. Překvapení na sebe ovšem nenechá dlouho čekat. Hned po prvních minutách je jasné, že si autoři pohráli s kamerou, a nový LittleBigPlanet tak působí mnohem více filmově a „cool“. A světe div se, ono to funguje a hraje se to vskutku famózně!

Gadgety, kam se podíváš

Během čtyř desítek příběhových levelů a dalších bonusových misí autoři s velkou parádou servírují obrovské možnosti LittleBigPlanet 2. V téhle továrně na hry si s trochou šikovnosti můžete jednoduše vytvořit takřka vše, na co si vzpomenete. Klasickou arkádu, střílečku, závodní hru, sportovní arkádu, puzzle a jiná virtuální dobrodružství pro jednoho až čtyři hráče online i offline, včetně vlastních animací, dabingu a nastavení umělé inteligence NPC.

Již k prvnímu dílu hry vzniklo zhruba 2,5 miliónu levelů, které jsou navíc kompatibilní s aktuálním pokračováním. S ohledem na možnosti LittleBigPlanet 2 se už nemůžeme dočkat, jaké skvosty se objeví v příštích týdnech a měsících.

Hadroví panáčci mají navíc k dispozici řadu speciálních gadgetů, díky nimž je hratelnost katapultována do nebeských výšin. Klasický vystřelovací hák (grappling hook) slouží k přichycování na měkké povrchy, speciální rukavice (gratinators) umožňují manipulaci s těžkými předměty, cukrářskou helmu (creatinator) použijete ke střílení dortíků po dotěrných nepřátelích a vodní dělo (splashcanon) je stvořené pro hašení ohně a zalévání kytek, jež vám následně otevřou cestu do dalších úrovní. A to jsme ještě nezmínili plyšové roboty RoboBun (zajíc), MechaPup (kočka), The Hamstertron 2000 (křeček) nebo Bee 2.0 (včela) s vlastními speciálními schopnostmi, které si s chutí osedláte.

Hratelnost nade vše

S LittleBigPlanet 2 jde veškerá nuda stranou a autoři vás budou neustále překvapovat svou vynalézavostí a naprosto geniálním designem levelů. Zmiňované gadgety jsou zde využity takřka na dřeň a hráčům nezbývá než žasnout, co všechno s nimi lze provádět. Takřka permanentní údiv je ostatně zaručen i díky vylepšené grafice a opět naprosto perfektnímu soundtracku. Mnohokrát jsme jen s otevřenou papulou sledovali, co všechno se na obrazovce děje a jak je lahodný virtuální koktejl přetavován na ryzí hratelnost bez náznaku sebemenšího zakolísání.

Ukázkovým příkladem jsou třeba roztomilí roboti z tovární lokace (The Factory of A Better Tomorrow), kteří mají vlastní umělou inteligenci a reagují na hráče podle toho, v jakém jsou aktuálně módu. Zatímco v jednom levelu tedy k dalšímu postupu využíváte jejich plachosti, jindy vám přijde vhod jejich láskyplná povaha. Jistě si dokážete sami dobře představit, co všechno mohou tvořiví hráči jen s tímto nástrojem vykouzlit ve vlastních virtuálních světech.

Příběhové lokace lze procházet v jednom až čtyřech hráčích a nemusíme zdůrazňovat, že ve skupině přátel je vždycky větší legrace, ať už jde o klasický platforming nebo kooperativní či soutěžní levely. Celkové hratelnosti navíc přispívá i snížení obtížnosti, která není tak frustrující jako v pokročilé fázi prvního dílu. Hra je přístupnější širšímu publiku a zároveň zůstává zábavná i pro skalní fanoušky LittleBigPlanet.

Move your sack!

Zajímavým přídavkem je samostatná hra Sackboys Prehistoric Moves se šesti příběhovými a čtyřmi bonusovými levely pro majitele pohybového ovladače PlayStation Move, která se nachází na herním disku a zároveň je již nějaký ten pátek k dispozici zdarma ke stažení z PlayStation Store (pouze pro účet PlayStation Plus).

Zatímco jeden hráč se pomocí gamepadu chopí hadrového panáčka, druhý ovládá s PlayStation Move okolní prostředí tak, aby mu umožnil bezpečný průchod. Klasické levely z LittleBigPlanet tak získávají zcela jiný rozměr a nezbývá tedy než doufat, že se v budoucnu dočkáme plnohodnotného datadisku v podobném duchu. Ostatně, i LittleBigPlanet 2 je jako stvořený pro DLC všeho druhu, a pokud nás autoři budou zásobovat stejně kvalitním obsahem jako v plné hře, máme se rozhodně na co těšit.

Verdikt:

Nové pokračování arkádové pecky LittleBigPlanet je adeptem na prestižní ocenění hry roku a před vývojáři z Media Molecule nezbývá než smeknout. Jen málo titulů může konkurovat LittleBigPlanet 2 v nápaditosti a ryzí hratelnosti, která z této next-gen arkády přímo prýští. Nenechte se zmást infantilními hadrovými pajduláky. Ať už hrajete sami, online nebo s přáteli u jedné konzole, budete se skvěle bavit - bez rozdílu věku!

Nejnovější články