zavřít

Helldorado - recenze

Vychází na platformách: Windows

Verdikt: Nová kampaň z Divokého západu držící se zuby nehty konceptu Desperados 2. Novinek není mnoho, ale vyčnívá z nich používání kombo akcí, pozměněné uživatelské rozhraní a ještě pár drobností. V zásadě tedy jde o dobře zvládnutý samostatně spustitelný větší datadisk, ač s jiným názvem.

Hodnocení redakce 7/10

Jak hodnotíme

metacritic 65/100

- Recenze autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Stýskalo se vám po sérii Desperados? Ačkoli s jiným názvem, máme tu pokračování příběhu šesti hrdinů z Divokého západu, kteří jsou obdařeni dalšími schopnostmi a pár jinými novinkami.

Autor: Bergy
Publikováno: 17.ledna 2008
Verze hry: anglická/prodávaná/PC
Doba recenzování: 1 týden


Po kladném ohlasu na Desperados 2 měli vývojáři nakročeno k vydání reedice s podtitulem Conspiracy, jenž měla kromě původní kampaně obsahovat i nové bonusové scénáře. Nakonec ale - zřejmě kvůli finančním problémům Atari a rozchodu tvůrců s nimi? - došlo k téměř ročnímu zpoždění anglické verze, přejmenování, nalezení jiného vydavatele a drobné úpravě herního obsahu. Výsledkem je nyní v podstatě nová hra s názvem Helldorado, jenž přináší zbrusu novou kampaň a herní prvky, ale se všemi důvěrně známými postavami. Žádní hratelní hrdinové (viz. recenze Desperados 2) tedy nepřibyli, ale zároveň ani neschází.

Doc McCoy v ohrožení
Na rozdíl od příběhu druhého dílu, jenž se nesl v duchu Cooperovy pomsty se v Helldoradu role poněkud obrací. Doc McCoy je otráven, unesen a držen jako rukojmí. Cooper je následně vydírán vdovou po L. L. Goodmanovi (zesnulý vlastník železniční společnosti Goodman & Sons), která kuje své vlastní pomstychtivé plány. Cooper a zbylí členové jeho party tak musejí chtě nechtě plnit její ne zrovna snadné úkoly a doufají, že tak zachrání McCoyovi život.Pominu-li tréninkovou misi, tvoří hlavní nabídku Helldorada singleplayerová kampaň čítající celkem dvanáct misí rozdělených do čtyř tématických kapitol. Ty se odehrávají v Relais Station, Santa Fe, Black Watter či New Orleansu. Styl hry se opět liší podle toho, kdo proti vám stojí jako protivník. Například s bandity se moc mazat nemusíte a v řadě možností je tak můžete bez okolků pěkně odprásknout, zapíchnout či vyhodit do povětří. V těchto misích je fajn, že je čistě na vás hráčích, jestli svých cílů dosáhnete potichu ve stylu Commandos nebo to pojmete jako akční střílečku se vším všudy.


Osvědčený koncept
S americkými vojáky a obyčejnými civilisty je to ovšem jiné. Jejich vraždění je totiž striktně zakázáno a pokud se o ně v rámci úkolů musíte nějak postarat, tak jedině omráčením a svázáním. Jakékoli hrubší násilí vedoucí k usmrcení podobné NPC postavy znamená okamžitý restart celého scénáře nebo načtení poslední uložené pozice. Asi nemusím připomínat, že tyto mise patří k těm obtížnějším, protože si musíte počítat maximálně obezřetně. Když vás odhalí, ze šlamastiky se ven zkrátka neprostřílíte, byť na to máte správné zbraně i dostatek munice. Pro vaše protivníky přitom žádná omezení neplatí. Vojáci tak v případě vašeho prozrazení okamžitě střílí na všechny strany.

Kampaň Helldorada je poměrně slušná a kvalitativně na stejné úrovni, jako byla ta v Desperados 2. Obtížnost je místy velmi tuhá, ale jinak se autoři snažili vyjít vstříc co možná nejširší skupině hráčů. I proto jsou k dispozici už tři druhy obtížnosti oproti dvěma z minula. Je zde i systém odměn v podobě dolarových mincí, které hra uděluje v závislosti na zvolené obtížnosti a taktice.


Zachována byla možnost se během hry kdykoli přepnout z ptačí perspektivy na mapu do pohledu třetí osoby a to u kteréhokoli hrdiny. Oceníte to především ve větších přestřelkách, při nichž se pak lépe míří a pohybuje. Stejné to je i v případě taktického rozplánování jednotlivých akcí, které si pro jednotlivé postavy přesně nadefinujete, uložíte a pak ve vhodný okamžik naostro spustíte. Novinkou je ovšem tzv. movie mód, který vaši pěkně naskriptovanou akcičku ukáže v širokoúhlém zobrazení a z atraktivního pohledu filmové kamery.

 Nové prvky - ve dvou se to lépe táhne
Zdaleka nejvíce novinek přináší notně pozměněné uživatelské rozhraní a s ním i související nové herní prvky. Upravena byla v podstatě všechna tlačítka na herní obrazovce, na což si člověk zvyklý z Desperados 2 musí chvilku zvykat. Co se týká hrdinů a jejich unikátních schopností, zůstalo vše při starém.

Nové jsou ale tzv. kombo akce, kterých je celkem patnáct. Jedná se o speciální činnosti, jejichž účelem je například odlákání protivníků nebo vylepšený způsob jejich likvidace. Ke každému kombu ovšem potřebujete dvě postavy, které navzájem spojí své dovednosti a mnohdy musí být vybaveny i příslušnými předměty.


Třeba z dynamitové nálože a šípu se v rukách Sama a Hawkeye stane vynikající nástroj schopný ve vteřině odrovnat partu chlapů v dostřelu luku. Sanchez zase umí sehrát pěkné divadýlko pro kovboje, když předstírá, že indián Hawkeye je jeho zajatec a když to nepřátelé nejméně čekají, překvapí je oba výtečníci tasenými zbraněmi. Mezi nenásilná komba pak patří například ozdravná kůra, při které se Cooper a Kate vzájemně líbají a vroucími polibky si vzájemně obnovují ztracenou vitalitu.


Každá z těchto akcí je vskutku unikátní a má odlišné použití. Nevýhodou ovšem je, že i přes velký výběr lze v jednotlivých scénářích vždy využít jen některé. Buď totiž nemáte k dispozici správné postavy do páru nebo vám chybí potřebné předměty či zbraně. Nelze tedy stavět svou taktiku na používání těchto komb, ale na druhou stranu je to doplněk, který hru viditelně oživuje.

 Drobné pomůcky
Ulehčením jsou malé ikonky nad hlavami NPC postav, které naznačují, jaké léčky vašich hrdinů na ně lze s úspěchem aplikovat. Například značka s malou skleničkou znamená, že v případě nastražení láhve s tequilou do zorného pole dané NPC se jednoznačně neminete účinkem. Stejně to funguje i s Cooperovými hracími hodinami, to v případě, že je aktivní ikonka malé notičky. Další indikátory ještě ukazují, jestli dotyčná NPC bude reagovat na nástrahy svůdné Kate. Výhodou těchto pomůcek tedy je, že jednoduše zjistíte, co na kterou postavu platí a neztrácíte čas zkoušením nevhodných pastí.


další obrázky z této hry v galerii

Až na již zmíněnou úpravu uživatelského rozhraní je vizuální podoba Helldorada v podstatě totožná s Desperados 2 a to včetně hardwarových nároků. Herní lokace jsou sice odlišné, ale jsou v přesně tom samém stylu. Tato oblast tedy neprošla žádnou zásadnější obměnou a tak nezbývá než zopakovat, že hlavní výhodou použitého 3D enginu je jednak možnost použití kombinovaného izometrického zobrazení a pohledu třetí osoby. Samozřejmostí je libovolná rotace kamery kolem dokola a zoom. Potěší i drobnosti typu plazící se had v trávě, hopkající zajíci apod.

Narozdíl od druhého dílu Desperados, který se u nás prodával v české lokalizaci, je Helldorado u nás k dostání pouze v anglické verzi s českým manuálem a to za cca 599,- Kč. Podle mého názoru se toto pokračování vyplatí především fandům této série, kteří mají předchozí díly dohrané a touží po dalším dobrodružství.


trailer

Stáhněte si: Francouzské demo

Související články: Novinka, Desperados 2 exkluzivní recenze

 
Bergy
autorovi je 27 let a pracuje jako vedoucí HW zákaznického servisu; psaním se zabývá více jak 7 let a kromě strategií si oblíbil i simulátory; pokud to čas a starost o rozrůstající se rodinu dovolí, věnuje se plastikovému modelářství a vojenskohistorické literatuře 
 
Bergy

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.