Haze - recenze
zdroj: tisková zpráva

Haze - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

26. 5. 2008 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Co myslíte, naplnily se obavy přiživené demem? Nebo je tomu přese všechno právě naopak - tedy, že tahle FPS o droze ovládající smyslové vjemy nakonec stojí za hřích? PRVNÍ ČESKÁ RECENZE

Autor: Mart
Publikováno: 26.května 2008
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze: prodávaná/PS3/anglická
Doba recenzování: 3 dny

Obrázek zdroj: tisková zpráva
Předem svého dnešního povídání musím říci, že futuristická střílečka Haze rozhodně není takový propadák, jak se skrze hratelné demo tvářila. Úroveň v ukázce totiž patří k tomu vůbec nejhoršímu, na co ve hře můžete narazit. Ale pěkně popořadě. Nejprve tu máme docela zajímavý příběh vojáka nadnárodní korporace, který dokonale prozřel a následně se postaví proti svým bývalým chlebodárcům. Za chlebem, který mu tito poskytovali, se však maskuje droga zvaná Nectar, s jejíž pomocí se jednak ovládají smyslové vjemy a druhak… ale to se dozvíte sami.

Story by mohla trochu evokovat slavný Orwellův román 1984 nebo ještě lépe filmový snímek Equilibrium. Třebaže má několik silných momentů a pěkných myšlenek, tu základní bohužel nijak zvlášť nerozvíjí. Je to přeci jenom FPS s důrazem na akci - a nikoliv naraci. Celý tenhle vážněji pojatý koncept navíc devalvují časté hlášky vašich spolubojovníků na place, co jsou pro změnu jak z "céčkových" akčních bijáků, k tomu se často opakují a jsou tím pádem vyloženě otravné. Eventuálně povedený feeling z několika vskutku hodně podařených bitevních scén tak úspěšně zašlapávají do země.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Jeden svět nestačí
V Haze jste tedy na začátku řadovým vojákem organizace Mantel, vojákem ve slušivém žlutém oblečku disponujícím silným dopinkem - anoncovanou látkou Nectar, kterou si dílem aplikujete sami a dílem je vám pouštěna žilou takříkajíc na dálku. Díky ní se všem zúčastněným výrazně modifikuje pohled na dění a vymazávají negativní emoce. Mimojiné tu chybí krev a nářek vašich protivníků, potažmo mrtvá či přímo zmasakrovaná těla.

Řeč je o tzv. rebelech, jež mantelovská propaganda úspěšně postavila mimo zákon, rebelech, mezi kterými jste nyní jako onen příslovečný vlk mezi ovcemi. Samozřejmě s výrazným přispěním Nectaru, po jehož použití se vám zlepší bojové schopnosti, počítaje v to vidění a výdrž. Nicméně za přispění vašeho okolí a něco lidskosti, která ve vás ještě zůstala skryta a nepotlačena, posléze dojde k prozření a postavení se na druhou strany barikády, kde strávíte většinu herního času.

 Prima vychytávky
Pravda, něco prima vychytávek z dob, kdy jste oblékali dres Mantelu je nenávratně pryč, ale přesto se můžete těšit na jiné, zcela unikátní prvky. Počítaje v to eventualitu zcizení zbraně vašemu protivníkovi. Modifikaci munice po padlých pro vámi právě držený kvér. Předstírání smrti, díky čemuž si váš zubatá přestane na nějakou dobu všímat. Výrobu speciálních granátů, po jejichž aktivaci se vojáci Mantelu obrátí proti sobě navzájem.

Ano, střelba z většiny zbraní už nenabízí klasický zoom s nitkovým křížem, ale přes mušku se dají také efektně rozdávat ultimátní headshoty. Navíc máte nyní v repertoáru svých pohybových aktivit, vyjma přikrčení a poskočení pro překonání nějaké překážky v cestě, i rychlý skok do strany, pro který si vás jistě zamiluje Červený kříž, co tak ve vašem případě nebude muset zbytečně často vyjíždět do akce.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Všichni za jednoho
Haze je sice veskrze lineární a mnohdy příliš hloupě naskriptované představení, ale díky pravidelné přítomnosti dalších mužů bojujících po vašem boku si místy připadáte jako v opravdové válce. Pochopitelně v komornějším vyznění, neboť hra proti vám popostrkuje nepřátele po skupinkách. Není to tedy další one-man-show, kde se musíte prodírat zástupy, řekl bych standardně chytrých (čti hloupých) oponentů, jakkoliv tu nejdůležitější práci musí tradičně odřít právě vaše maličkost.

Aktivování různých pák a spínačů, žádaná destrukce objektů, jako jsou obří minomety, které si můžete v jednom případě osahat na vlastní triedr - to jsou úkoly dne. S čímž souvisí povědomí o slušné interakci, do kteréžto kategorie může směle patřit příklad chatrče s plaňkovým oplocením, které lze účinně rozstřílet. Nejde sice o nějaké vše prostupující pravidlo, nicméně uvedené lze kvitovat kladně.

 Zločiny a poklesky
Singleplayerová kampaň vám v závislosti na volbě obtížnosti zabere necelých deset hodin, přičemž do již pokořených úrovní se lze vracet. Některé jsou vážně povedené, za čímž je i snaha o rozmanitost herního prostředí, kde se ocitáte kupř. na lodi či v členitých a komplexněji pojatých ulicích města/vesnice. Způsob generace vašich protivníků může být však místy poněkud otravný, ruku v ruce s povědomím, že eventuální smrt a návrat k poslednímu checkpointu zabere něco času načítáním dat, takže v kritických úsecích se s trochou nadsázky více díváte na loadingovou obrazovku než na tu herní. Přitom Haze je dalším titulem v řadě vyžadujícím instalaci na PS3, která trvá bratru deset minut.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Třebaže jsem si řadu úrovní hodně užil, jsou tu další, ze kterých je dojem spíše rozpačitý. Pasáže, v nichž strávíte čas za volantem nějakého dopravního prostředku (auto, obrněný vůz, čtyřkolka), který nota bene musíte vždy řídit vy (mluvím o momentech, kdy se okolo vás motají vaši lidé), jsou nudné tím spíše, čím více máte dojem, že je ovládání odbyté. Pokud byste tudy projížděli řekněme na kolečkových bruslích, měli byste z jízdy stejný pocit jako z řízení mnohatunového kolosu - a to není vůbec dobře.

Tvůrci se snažili o dílčí zpestření, takže vám do cesty položili miny nebo vypustili jiná vozítka, se kterými si váš střelec, vezoucí se s vámi, musí poradit. V co-opu se tenhle nedobrý dojem částečně napravuje, ale mnohdy je skoro lepší jít po svých a ignorovat přitom ten legrační tunel a sterilní design okolo vás, co věrně spolu provázejí téměř každý jízdní úsek.

 Co-op
Kooperativní režim je pro čtyři hráče online či dva ve splitscreenu, tedy u jedné TV. Můžete se připojit kamkoliv v rámci něčí rozehrané singleplayerové kampaně, tedy i do úrovní, které jste sami ještě nepokořili. Některé pasáže jsou na kooperativní snažení jako stvořené (jiné zase moc ne :-), horší to je s interfacem. Sice tu je podpora headsetu, ale citelně chybí nějaké rychlé předdefinované textové hlášky.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Zajímavostí budiž fakt, že v co-opu je hraní náročnější, protože vaše postava vydrží výrazně méně než v singlu, takže ke slovu často přicházejí vaši spolubojovníci, co vás ve vymezený čas musí stihnout postavit na nohy. I z toho důvodu se vyplatí držet se na dohled, jinak se propadnete do Spectator módu a pak je nutné chvíli čekat, než na tenhle rozjetý vlak budete moci zase naskočit. Online hraní je přitom plynulé a nezaznamenal jsem jediný zásadní technický problém.

 V nízkém rozlišení
Grafika Haze rozhodně nepatří k nezapomenutelným a absence skutečného HD rozlišení je nepřehlédnutelný nonsens, jakkoliv se přes tohle dá nakonec přenést mnohem snáze, než přes místy "jalovou" herní náplň. Ta, přese všechno výše v pozitivním slova smyslu vyřčené, nabízí jen další "shoot’n’run" koncept, kde musíte akceptovat limitující bariéry, průhledná schémata a skripty a pár nedotažeností, do čehož lze zahrnout vaše kolegy ve zbrani, co se nechávají trestuhodně snadno odpravit. Tohle platí zejména v hektickém závěru hry.

Klasický výběr zbrojního arzenálu jako jsou různé automaty, brokovnice či puška odstřelovačka, doplňuje trochu nečitelný plamenomet, v jehož eventuálním sevření musíte kroutit Sixaxisem, abyste plameny na těle uhasili. Je to otrava a tady nikoliv kouřovými zplodinami!

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky v galerii

 Online válčení
Nabídka online režimů je jinak kromobyčejně chudá. Je tu možná účast až 16 hráčů, kteří participují na několika k tomu vymezených mapách, ale všehovšudy čtyři tradiční módy oživuje toliko týmové klání za předem stanovených podmínek. Jako že jedna strana musí chránit pole oseté Nectarem, zatímco druhá (rebelové) tato musí zapálit. Abych řekl pravdu, přes jednoduše a přehledně navržené možnosti nastavení parametrů hraní a vstřícná menu je online bitkaření značně chudokrevné a nedávám mu v téhle podobě mnoho nadějí na úspěch. Haze se řadí do kategorie svižnějších stříleček, tedy že hodně odbyté rozpohybování postav není zrovna v moderním duchu motion-capture.

 Resumé
Haze je hodně rozporuplná hra. Jednotlivým misím sluší díky nepříliš schopné AI vašich spolubojovníků kooperativní rámec skrze online, který jinak v dalších multiplayerových aktivitách nezaujme. Snaha o různorodost prostředí shazuje nízké rozlišení, kterému nepomohou ani časté kouřové efekty.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Různé cíle k plnění během hraní jsou fajn, ale není to nic mimořádného, co byste už mnohokrát předtím neviděli, včetně tradičních nedotažeností. Některé boje si ale opravdu užijete, navzdory tomu, jak se tvůrcům "úspěšně" povedlo pocit z bitevní vřavy negovat třeba skrze repetetivní hlášky. Haze je tak ve finále pouze solidní projekt, který sice nelze šmahem zatratit, ale mezi námi, raději bych sáhnul po podobně koncipovaném Killzone 1 ještě z PS2. Tam je totiž atmosféra o dvě třídy lepší a hraní o něco zábavnější.

zdroj: Archiv


Haze launch trailer

zdroj: Archiv


Haze - 8 minut záberů z hraní - stažitelná verze (220 MB, HD)

Za zapůjčení hry pro recenzi děkujeme obchodu PlayCentrum.

Stáhněte si: Demo z PlayStation Network, Trailery a Videa

Související články: Dojmy z dema, Dojmy z UbiDays 07, Dojmy z Games Convention, Novinky

Mart
editor:jd
 
 

Nejnovější články