Golf Resort Tycoon - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Golf Resort Tycoon - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

7. 6. 2001 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Budgetové divizi Activisionu se podařilo vypálit rybník Sidu Meierovi se Sim Golfem a vydat první strategii simulující golfové hřiště.


Golf Resort Tycoon - recenze

Autor: ABE
Publikováno: 7.června 2001

 Popularita Tycoon her
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Budovatelských strategií existuje opravdu velké množství. Od simulace farmy (SimFarm), přes stavbu města (Sim City) až třeba po zábavný park (RollerCoaster Tycoon). Do této početné rodinky simulací skoro-všeho nyní přibude i simulátor stavby golfového hřiště, s názvem Golf Resort Tycoon. Activision Value vytvořili po nevalném Ski Resort Tycoonu až nečekaně dobrou hru, ve které se budete starat o všechno co patří ke správnému golfovému hřišti a která současně poodhaluje, co asi tak bude nabízet nedávno ohlášený Sim Golf od Sida Meira.

V Golf Resort Tycoonu představujete majitele golfového klubu. Abyste však vydělali nějaké peníze, budete se muset pěkně snažit, protože provozování takového klubu není nijak jednoduchá záležitost. Návštěvníci chtějí stále lepší golfová hřiště, více stánků s potravinami nebo lepší záchody. A aby toho nebylo málo, útočí na vaše hřiště také všude přítomní krtci (nebo co já vím, co to je :), které musíte samozřejmě vyhubit a to nejsou zdaleka všechny problémy se kterými se setkáte.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Herní módy
Hra nabízí dva herní módy - Instant Action a Challenges. V prvně jmenovaném budete moci stavět své golfové hřiště podle libosti a nebudete omezováni žádnými limity ani úkoly. Jediné, co si budete moci na začátku zvolit, je druh terénu, na kterém budete budovat svůj klub. Na výběr je několik různých druhů (normální zelená tráva, poušť, ostrov, hory a podzimní krajina), které se liší hlavně barvou země a druhem stromů, kteří na ní rostou.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Druhý mód mě až tak moc nezaujal, protože obsahuje několik různých scénářů, které se liší jen úkolem, který musíte splnit. Na výběr je jich několik, například postavení určitého počtu golfových jamek, přilákání určitého počtu návštěvníků do klubu nebo vydělání nějaké sumy peněz. U obou módů si navíc můžete vybrat ze tří obtížností, které se ale liší pouze počtem peněz, které na začátku dostanete.

 Stavíme golfové hřiště
Jak jsem už zmiňoval výše, nebudete stavět pouze hřiště pro hraní golfu, ale také spoustu doplňkových budov a dalších vylepšení. Vybírat si můžete z pěti skupin staveb - servisní budovy, stavby pro návštěvníky, úpravy terénu, golfové hřiště a úpravy krajiny.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

První krok, který budete muset podniknout, je stavba golfové jamky. Stavba jamky je jednoduchá a můžete si u ní nastavit mnoho různých věcí. První věc, kterou nastavujete, je délka jamky, která se měří na předpokládané údery, které musí hráč vykonat, aby dostal míček do vytouženého cíle. Dále nastavujete tvar jamky, umístíte startovní pozici a nakonec ještě můžete umístit několik druhů vodních a písečných pastí. Postavením jamky vám ale starosti nekončí, o každou jamku se musíte pečlivě starat, zalévat ji, sekat a odstraňovat všemožné hlodavce, kteří vaše hřiště v houfech napadají. O tyto věci se samozřejmě nemusíte starat osobně, stačí když postavíte odpovídající budovy (grounds keeping a pest control).

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Tak, první jamku máme úspěšně postavenou, první návštěvníci si přicházejí zahrát. Po chvilce hraní se nad jejich hlavičkami začnou objevovat takové malé bublinky a podle nich poznáte, co jim ve vašem golfovém klubu chybí. Takže budete muset začít stavět restaurace, kterých je na výběr několik druhů - stánky na kávu, koblihy, pivo, hamburgery a nakonec budete muset vybudovat i luxusní restauraci. Samozřejmě ihned poté, co postavíte první prodejnu s jídlem, začnou se návštěvníci dožadovat nějakých těch sociálních zařízení, takže budete muset postavit takové malé modré wc budky, které však vašim návštěvníkům brzy přestanou stačit a budete muset postavit nějaké lepší toalety.

To samozřejmě není všechno, protože vaši návštěvníci nechtějí hrát pouze golf, ale chtějí se bavit i jinak, tak vám nezbude nic jiného, než postavit třeba minigolfová hřiště, tenisové kurty, bazén, závodiště golfových vozítek nebo lázně. O všechny tyto stavby se musí někdo starat, a tak musíte postavit několik opravářských baráčků a mnoho dalších staveb. Mezi ně patří třeba několik druhů golfových klubů, nemocnice, hotely, které se od sebe liší svojí velikostí a kvalitou nabízených služeb nebo školu golfu, ve které budou profesionálové učit hrát golf vaše návštěvníky.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Kromě budov můžete ještě stavět všelijaké druhy květinových záhonů a stromů, několik druhů cestiček, různé okrasné doplňky, které sice nedosahují takových kvalit ale oživí vaše golfové hřiště. Poslední věcí, kterou můžete dělat, je různé deformování terénu (zvyšování, prohlubování, zarovnávaní…)

 Roztomilá grafika
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Podle obrázků, které by měly být někde tady okolo, je vidět, že Golf Resort Tycoon má i velmi pěknou grafiku. Celý obraz si můžete zoomovat ve čtyřech stupních nebo natáčet, taktéž ve čtyřech úhlech pohledu. Pokud zazoomujete až na maximální zvětšení, vidíte dokonce i jednotlivé odpaly golfového míčku nebo typické golfové obleky návštěvníků (kostkované kalhoty, čepice a golfová hůl v ruce). Všechny budovy jsou detailně vykresleny a hrají veselými barvami. Hra umožňuje vybrat si rozlišení od 640x480 až po 1024x768, ve kterém vypadá úplně kouzelně. Podle gest hráčů poznáte, jak se jim daří, například po dobrém odpalu prohodí nějakou nadšenou hlášku a rukama naznačí vítězné gesto.

Bohužel grafika má i své mouchy. Nejhůře asi dopadla stavba cestiček, ty totiž někdy, pokud je nepostavíte na rovině, vypadají až skoro odporně, naštěstí jsou tyto podivnosti vidět jen po pečlivém zkoumání postavené cestičky, takže to zase tolik nevadí. Další nedostatek je pohyb panáčků, ti totiž nedisponují nijak velkým počtem animací a občas procházejí i skrz sebe nebo třeba i přes vodní příkop. Všechno to jsou však pouze drobné nedostatky kterých si všimnete až po pečlivém hledání. Poslední chybou je docela velká hardwarová náročnost grafiky, ale pokud snížíte rozlišení, není to zase tak strašné.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Všechno ještě podbarvuje hudba, která se ke hře skvěle hodí a nepůsobí nijak rušivě. Kromě ní ještě slyšíte odpalování golfových míčku, nadšené nebo naštvané komentáře hráčů, tleskání diváků a mnoho dalších zvuků, které jen dokreslují celkový dojem ze hry. A dojem je to velmi dobrý, GRS nejvíce připomíná asi RollerCoaster Tycoon, za což se rozhodně nemusí stydět, právě naopak.

ABE
připravil: jd


Verdikt:

Kvalitně udělaná simulace stavby golfového klubu, s mnoha dobrými nápady a hezkou grafikou. Všem, kteří si rádi vyhrají se stavbou čehokoliv, jen doporučuji.

Nejnovější články