zavřít

Fish Fillets 2 CZ - recenze & video

Vychází na platformách: Windows

Verdikt: Důstojné pokračování prvního dílu se spoustou novinek a s příběhem, který sice není nijak světoborný, ale vaši pozornost udrží, hlavně díky spoustě dialogů, kterými je vyprávěn. Pokud máte velkou trpělivost a rádi řešíte logické hádanky, neměli byste váhat ani vteřinu. Mnozí shledají hru v pozdějších fázích hry až příliš těžkou, ale i tak s rybičkami jistě stráví spoustu zábavných chvil.

Hodnocení redakce 8/10

Jak hodnotíme

- Recenze autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Dvě šikovné a vtipné rybičky se vrací společně s novými pomocníky. Ponořte se s nimi do hlubin oceánu a zjistěte, jak obtížné je rozlousknutí tamních zapeklitých hádanek, které jsou nasáklé atmosférou Akt X.

Autor: Michigan
Publikováno: 12.března 2007
Verze hry: finální/česká/PC
Doba recenzování: 2 týdny


S rybími agenty Fakt Děsně Tajné Organizace (zkráceně F.D.T.O.) jste se možná již setkali už v roce 1997. Právě tehdy Altar vydal svou první hru Fish Fillets, která sice trpěla mnohými neduhy, ale přesto si své fanoušky našla. K jejímu masovějšímu rozšíření došlo až o pár let později, v roce 2002, kdy ji autoři na našem tehdejším portálu World Online uvolnili jako vánoční dárek zdarma ke stažení. Později se hra dočkala ještě předělávky Next Generation fungující i pod linuxem. Nyní, po mnoha letech, přichází plnohodnotné pokračování v mnohem nablýskanějším hávu.

Jednoduchý princip, nekonečné možnosti
Základní princip z minula zůstal nezměněn a stále dobře funguje. Ovládáte dvě rybičky a vaším úkolem je dostat je pryč z obrazovky. Cesta ven je většinou trnitá a blokují ji různé předměty, které je potřeba posunout tak, aby nepřekážely. A právě v tom tkví ten největší problém – rybičky jsou velmi křehké a když na ně něco spadne, nepřežijí to.

Hlavními hrdiny hry jsou opět dva již zmínění agenti, modrý sympaťák Max Flounder a jeho sličná kolegyně, Tina Guppyová. Narážku na Akta X tu přehlédne asi jen málokdo, a tak nikoho nepřekvapí, že se tihle dva chovají téměř identicky jako jejich předlohy, Fox Mulder a Dana Scullyová. Flounder je vtipný a vymýšlí mnohé konspirační teorie a Tina je odměřená a jeho teorie usměrňuje. Jako pár však ladí skvěle.


TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Kdesi na dně oceánu
Přesně ve stylu filmu Hledá se Nemo vás na začátku hry uvítá intro, které nastíní úvodní zápletku. V oceánu se děje cosi podivného. Mizí jeho obyvatelé a něco je záhadným způsobem zmrazuje. Vyšetřování se ujme F.D.T.O. a to pověří právě vás, abyste tuhle záležitost objasnili. Vše začíná pátráním po pohřešovaném krabovi Virgilovi, jehož únos má podle všeho na svědomí nechvalně známý postrach moří, Jack Vytahovač. Netřeba říkat, že postupem času vše přeroste v případ daleko větších rozměrů. Děj je celkem zdařilý a i když neoslní námětem, dobře poslouží jako motor, co vás žene dál. Autorům se podařilo vytvořit originální podvodní svět plný života, který má vlastní záhady i tajemství.

Příběh se budete dovídat po střípcích během misí, které si budete volit na velké mapě mořského dna. Mapa je mimochodem pěkně zpracovaná a přehledná. Oproti minulému dílu po celý čas řešíte pouze jeden příběh a větve na mapě tak představují jen jednotlivé podkapitoly, přičemž každá vám o vašem pátrání prozradí více.

Vyprávění se na mnoha místech dělí a je možné si vybrat, kterou misi budete plnit dřív. Po vyřešení několika větví (typicky dvou až tří) a odemčení všech zámků získáte přístup do další části hry. Místnosti se jedna od druhé liší a každá má nějaké to ústřední téma či nápad. Dokonce občas zavítáte i na břeh, protože krabi se mohou pohybovat i po souši. Sem tam narazíte i na obměněnou místnost z prvního dílu, což fanoušci nepochybně ocení (ať už se jedná o ponorku nebo vikingskou loď). V pozdějších levelech přibývají různé nové prvky a díky tomu se jednotvárnost, ke které by hra jinak sklouzávala, téměř vytrácí.


 Nové překážky, nové tváře
S druhým dílem přichází i jisté změny, co se týče hratelnosti. Ryby nyní už mohou předměty po sobě posouvat a klesat s nimi, aniž by přišly k úrazu a tohoto principu je zde hojně využíváno. Také přibyla možnost neomezeně vracet předchozí tah zpět, což mnozí přivítají s radostí. Ukládání teď díky tomu sice není tak důležité jako dřív, ale přesto se bez něj neobejdete - je chytře řešeno malými bublinkami ve spodní části obrazovky.

Nechybí ani nové typy předmětů, kupříkladu řasy - ty neklesají k zemi, ale zůstávají tam kam je posunete. Anebo led, jenž nepadá, ale stoupá k hladině. Či laser, který je nutné ostatními věcmi odklonit tak, aby šlo pokračovat dál. Nezřídka bývá uvězněn jen jeden člen vaší výpravy a ostatní odplout mohou, ale nic naplat, ven musí prostě všichni, jinak se dál nehnete. Občas je potřeba někoho „rozmrazit“, tj. pohnout s ním, jindy zas vytlačit něco z místnosti - novinek je zkrátka více než dost.

Kromě oranžové a modré rybičky se ujmete i dalších mořských stvoření. Je jich celkem osm a během hraní je budete potkávat postupně. Jedná se například o malého a slabého mořského koníka, který umí pohybovat pouze řasami a jakýkoli jiný předmět ho zabije. Nebo se zhostíte kraba, který sice neumí plavat, ale náraz mu nic neudělá (cestou potkáte i jeho staršího rapujícího bráchu :)


A co třeba takový ráčkující šnek? Ten když se k nějakému předmětu přisaje, tak na něm pevně drží zuby nehty, čehož lze mnohdy strategicky využít. Ve hře si nechá říkat Arnošt a Arnošt (oni ti šneci jsou vlastně dva :) Aby byl výčet úplný, zmíním ještě starou a moudrou želvu ve službách F.D.T.O, která může díky svému pevnému krunýři volně procházet laserovými paprsky. Většinu misí budete plnit jen s vybranými zástupci téhle sestavy, aby se všichni pěkně vystřídali.

 Nic není tak těžké, aby to nemohlo být ještě těžší
Zvláštním prvkem hry jsou hvězdičky, které se skrývají v některých místnostech. Pro dokončení úrovně je není nutné sebrat, ale pokud se vám to podaří, odemkne se pak v menu hry nějaký bonus. To mohou být buď různé obrázky, puzzle skládačky, videa, dokumenty o vytváření rybiček, bonusové místnosti nebo zpřístupnění nových funkcí hry.


Občas dostanete i odměnu nejvyšší - žolíka, s jehož pomocí lze přeskočit nějakou záludnou a obtížnou místnost. Samozřejmě je v tom ale malý háček - dohrát místnost s hvězdičkou je často o hodně těžší než odejít bez ní. Její získání je tak mnohdy zkouškou vaší trpělivosti a nervů. Bonusy jsou ale dostatečným lákadlem a nepodaří-li se vám to napoprvé, můžete si místnost zopakovat později a pokusit se hvězdičku získat znovu.

Co se týče obtížnosti, je již vyváženější než v prvním dílu a stupňuje se s počtem pokořených místností na vašem kontě. Počáteční úrovně jsou jen takové rozjezdové a dostanete se přes ně celkem snadno, ale pak přijde pár míst, kde se budete vyloženě „prát“ o každý centimetr. Právě z řešení hádanek a z jejich překonávání pramení veškerá zábava ve hře. Rybičky vám rozhodně nedají nic zadarmo, ale o to větší pak budete mít radost, podaří-li se vám nějakou zapeklitou obrazovku splnit. Hra by měla mít celkem 112 úrovní a že nejsou nijak lehké, lze vyčíst z toho, že během betatestu, dle mých informací, nepokořil celou hru i s hvězdičkami nikdo. Když vše funguje
Po technické stránce nemám k Fish Fillets 2 žádné větší výhrady - vše je stabilní, odladěné a kromě pár překlepů v titulcích jsem nenašel jediný zádrhel. Kreslené rybičky nahradily nové, vyrenderované, ale i přesto vše zůstalo pěkně ve dvou rozměrech. Design postav a celkové zpracování jistě nebudou vyhovovat všem a nepochybně se najdou i tací, kteří jej označí jako dětinský. Po chvíli ale zjistíte, jak všechno náramně sedí a že je to k tomuto typu hry ideální.

Hardwarové požadavky jsou velmi nízké, pro spuštění stačí Pentium III, 256 MB RAM a 32 MB grafická karta, což dovolí hru spustit téměř každému. Navíc jde program přepnout i do okna, což potěší příznivce multitaskingu v zaměstnání ;) Někteří uživatelé měli problémy při přepínání do fullscreenu na kartách GeForce8, autoři však zareagovali rychle a na oficiálních stránkách hry nabídli patch.

 Tisíc a jedna věta
Ozvučení hry je velmi kvalitní, nejen co se týče dialogů. Řešení problémů zpříjemňuje celkem 15 hudebních melodií, které se kupodivu neoposlouchají ani po velmi dlouhé době - vlastně spíš naopak, na konci se vám budou líbit ještě víc. Různé zvukové efekty jsem sice zaznamenal, ale jejich celková kvalita spadá spíš k průměru. Zpracování dialogů oproti tomu působí velmi profesionálně a to je jen dobře, protože během hraní si jich vyslechnete více jak tři tisíce.

Domácí verze má navíc oproti anglické tu výhodu, že dvě hlavní rybičky namluvili zkušení dabingoví herci Jana Musilová a Ladislav Cigánek, na které si mnozí vzpomenou právě díky hlasům, jež propůjčili Foxu Mulderovi a Daně Scullyové v české mutaci Akt X. Celkový dojem a atmosféru to umocňuje víc, než bych čekal.


další obrázky z této hry si prohlédněte v galerii

Množství dialogů je téměř neskutečné - ryby neustále něco komentují a nejen, že tím posunují děj dál, ale také tak jednouchým způsobem udržují vaši pozornost. Občas dokonce i nějakou tou radou pomohou. V každé místnosti si povídají o něčem jiném a budete-li jejich debaty poslouchat pečlivě, dozvíte se spoustu zajímavostí. Jejich narážky jsou navíc vtipné a mnohdy vyloudí úsměv na tváři. Na závadu mohou být pouze v místnostech, jejichž pokoření vám zabere delší dobu, neboť se po chvíli začnou opakovat a stávají se místy až otravnými. V menu jde naštěstí četnost výskytu jejich poznámek nastavit.

Máme rádi komunitu
Velkou novinkou a vítaným zpestřením je možnost porovnávat si dosažené skóre s ostatními hráči na internetu. Zjistíte tam, že momentálně je nejlepším hráčem KR, který pokořil 88 místností na 40 tisíc tahů a získal přitom 49 hvězdiček. S online žebříčky jsou spojeny nejrůznější soutěže a ti, kteří hru dokončili, se mohou zúčastnit každoměsíčního losování o ceny. Za své peníze tak opět dostanete něco navíc. Tu nejhodnotnější výhru, konzoli Nintendo Wii, má ale šanci získat pouze ten, kdo hru dohraje a navíc sesbírá všechny hvězdičky, což se určitě hned tak nestane. Samotné rybičky se v některých místnostech zmiňují i o editoru, který ale na stránkách hry zatím dostupný není (ve hře však podpora modifikací zabudovaná již je). Pokud v budoucnu ke stažení bude, trvanlivost hry se tím jistě několikanásobně prodlouží.

Když to celé shrnu, tak v našich luzích a hájích vznikl po dlouhé době opět jeden zajímavý titul, který se sice nezařadí po bok nejznámějších a nejdražších her, ale přesto má velkou šanci se prosadit nejen tady, ale i v zahraničí. Autorům se druhým dílem podařilo přiblížit rybičky masovějšímu publiku, aniž by museli činit ústupky v hratelnosti nebo snižovat obtížnost. Sice to není hra pro každého, ale kdo jí dá šanci, ten se u ní bude náramně bavit. Výhodou je též cena 559 Kč.


Stáhněte si: České demo

Související články: Novinky, Rozhovor o Fish Fillets

Michigan
autorovi je 26 let, věnuje se překládání a hry hraje už více jak 12 let;žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má ty s dobrým příběhem či pohlcující atmosférou;ve volném čase s oblibou sáhne po fantasy knížce či zajímavém filmu


 
 
Michigan
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce her či hardwaru. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta. Více informací zde.

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.