zavřít

Fire Department - recenze

Vychází na platformách: Windows

Verdikt: Pokud nejste záchranář či požárník, pravděpodobně vás Fire Department moc nechytne. V opačném případě budete možná nadšeni, že to, co děláte skoro každý den, si můžete vyzkoušet bez rizika. V každém případě si koupi dobře promyslete a zahrajte si nejdříve alespoň demoverzi.

Hodnocení redakce 6/10

Jak hodnotíme

- Recenze autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

V originální real-time strategii Fire Department se ujmete velení hasičského sboru, který je povoláván k likvidaci požárů a zachraňování lidských životů. Je taková věrohodná simulace vůbec něčím zábavná?

Autor: Firebird
Publikováno: 13.srpna 2003


Francouzská firma Monte Cristo na nás přichystala real-time strategii v netradičním stylu. Přes všechny akční hry, kde se nehledí na oběti, nebo strategie, které se nezaobírají tím, co je pro některé lidi skutečným povoláním, se nám dostává do rukou hra, ve které nás to čeká. Ano, Fire Department (dále už jen FD) je o zachraňování životů a hlavně o hašení požárů. Kdo z vás v dětském věku nechtěl být požárníkem? Nebo alespoň se projet po silnici sanitním vozem bez ohledu na semafory a dopravní předpisy? Ale tato hra nebude o jízdě na červenou, nýbrž poznáte v ní, jakou práci zastávají hasiči a zdravotníci. Nečekal jsem žádný trhák, ale ani propadák, očekával jsem něco mezi. Jak si hra nakonec vedla se dozvíte na následujících řádcích.

 Členem 615. hasičského sboru
Jak už jsem naznačil na samém začátku, ve hře jde o zachraňování lidí z nedostupných míst, poskytnutí první pomoci, jejich následný transport do nemocnic a hlavně o hašení malých či velkých požárů. Hráč se stává velitelem záchranné jednotky - 615. hasičské stanice, která se skládá jak se samotných požárníků, zdravotníků, tak třeba i techniků a dalších specialistů. Ti budou hasit nejen jednotlivé požáry, ale v případě nutnosti vyrážet dveře, přenášet oběti, které se nadýchaly dýmu, anebo zachraňovat důležitá data z počítačů a obsahy trezorů. Skoro v každé misi je po boku hasičů v týmu hráče i zdravotník, který poskytuje první pomoc na místě jak postiženým, tak i požárníkům, kteří utrpěli zranění nebo upadli do bezvědomí.

Dalším v týmu je odborník na vyprošťování, který je povoláván tam, kde obyčejní hasiči již nestačí. V některých misích jsem s jeho pomocí zdolával vysoké kovové ploty, se kterými si ostatní již neporadili. Velmi důležitým členem je technik, který nejen může řídit veškerá vozidla, ale dokáže i opravit poškozené vozy. Kromě toho jako jediný může zneškodnit zařízení, která mohou způsobit explozi. Několikrát jsem tímto způsobem přišel o část svého týmu. Předposledním členem je odborník na riziková prostředí, který je mimo jiné nejrychleji se pohybujícím členem týmu. Je schopný vyšplhat do vyšších míst a následně spustit žebřík pro ostatní. Nebo může z vyšších míst začít s evakuací obětí. Umělá inteligence a výběr vozidel
A konečně posledním je specialista v ochranném oděvu. Jeho oblek je ohnivzdorný, ovšem nic nevydrží věčně. Jednou se mi podařilo zapomenout ho v plamenech a on tam prostě a jednoduše uhořel. Tím se dostávám k prvnímu nedostatku a tím je inteligence samotných postav ve hře. Všichni členové hasičského týmu nejenže nemají pud sebezáchovy, ale kam je postavíte, tam prostě stojí a koukají. Je sice pravda, že když hasí požár o větší rozloze a hráč jim dá příkaz, tak pokračují sami od sebe, ale postupují naprosto nelogicky. Udělají si v plamenech cestičku, oheň se zase rozšíří a oni tam uhoří - jak smutné.

Ve FD dostanete ještě k dispozici šest druhů vozidel. Prvním je sanitka, kam vaši záchranáři nebo požárníci přenášejí oběti požáru. Dále cisterna, kde je možné doplňovat prázdné hasicí přístroje. Požární vůz s čerpadlem je schopný hasit oheň sám od sebe díky hadici na střeše, ale pouze přizemní požáry, na ty ve vyšších patrech zde máme vozidlo s vysokozdvižnou plošinou. A poslední je vůz se záchranným žebříkem, po kterém jsou členové týmu schopni vylézt rovnou do vyšších pater. Ale pozor, jeho délka je samozřejmě omezená. Ani vozidla plná vody nejsou nehořlavá, proto je potřeba dbát na to, kde parkujete, abyste nedopadli jako já, když jsem si úplně v klidu zaparkoval vedle hořícího křoví a pak se divil, že mi auto chytlo.

 Náplň misí
Fire Department obsahuje 34 misí, ale má to malý háček. Představoval jsem si, že jedna samostatná mise bude trvat až do doby, než skončí vítězstvím nad požárem. Ale to byl omyl, neboť se podíváte celkem do deseti různých prostředí, která jsou však různě rozdělena na další mise. Jedná se například o lesy, kde vypukl požár, jadernou elektrárnu, tovární sklad, banky, zahraniční velvyslanectví nebo o vilu jednoho místního milionáře.

Poslední jmenovaná mise byla zajímavá. Začaly hořet tenisové kurty, kde právě zmiňovaný zbohatlík trávil jeden ze svých nezáživných dnů. Po příjezdu mého týmu mi bylo oznámeno, že plameny olizují garáž, ve které se nachází soukromá sbírka luxusních vozů včetně jednoho historického kousku. Můj technik dostal za úkol vyvézt ven jen ten historický vůz. Ostatní tam zůstaly a kdyby vybouchly, nikomu to vadit nebude. Být to moje, tak já bych vyvezl ven v první řadě to Ferrari :-)


Auto tedy bylo venku, požár uhašen. Říkal jsem si, že je úkol splněn, ale přišlo pokračování, které je počítáno rovnou jako další mise. Z ničeho nic mi začala hořet celá druhá polovina mapy včetně domku, kde byl uskladněn chlór do vody v bazénu. Hra mě upozornila, že do výparů z chlóru nemám vstupovat, ale to bych nebyl já, abych to nezkusil. Hasiči mi po chvilce omdlévali, takže jsem použil s pomocí technika pumpu u bazénu jako hasící náčiní a můj zdravotník měl práci.

Další mise jsou podobné. Vždy ve formě animace přijede tým automobily na místo, hra vás seznámí s několika důležitými faktory a můžete začít. Ať už jste v jaderné elektrárně, u havárie vlaku nebo v obyčejném skladu, vždy jde v reálném čase o to samé - hašení požárů a zachraňování obětí. Občas narazíte na výjimku ve formě nalezení důkazů o žhářství a tak podobně.

 I jednoduché ovládání má své mušky
S pohybem záchranářů by nikdo neměl být problém, protože ovládání je naprosto jednoduché a prosté - stačí myš a pár kláves. Výběr postav je klasicky levým tlačítkem, pohyb a akce pravým. Všechny členy hráčova týmu lze rozdělovat do libovolných skupin pomocí standardního Ctrl+čísla. Pokud se na mapě nachází něco, s čím je možné něco dělat, změní se kurzor myši. Problém nastane až při řízení vozidel. Bohužel nelze použít přesun vozu z místa na místo jedním kliknutí, ale je potřeba celou dobu držet tlačítko myši. Nehledě na to, že vozy jsou schopné zaseknout se o cokoliv, co jim stojí v cestě. Na druhou stranu je pravda, že o pořádný sloup nebo strom se vozidlo zastaví, ale průjezd úzkými cestami je občas zkouškou hráčových nervů. Nehledě na to že to pěkně zdržuje, ale přeci jen se to dá překousnout.

Přes jednoduchost a snadnou pochopitelnost je někdy obtížné trefit myší tu určitou věc, co zrovna potřebujete. Kupříkladu obyčejné dveře, za nimiž je hořící místnost. Vidíte je bez problémů, ale hra odmítá zobrazit náznak pro vykopnutí. V takové situaci je potřeba rychle otočit celým obrazem do takové polohy, aby si hra uvědomila, co po ní hráč žádá.

 Jak se to vlastně hraje?
Určitě vás zajímá, do jaké míry je tato hra, kde se nikdo a nic nestřílí, zábavná. Inu hraje se docela dobře až do chvíle, kdy poznáte, že je to stále na jedno brdo. Neděláte nic jiného, než že posíláte hasiče k věčně se obnovujícím ohniskům požáru - speciálně banka snad je zakletá, neboť mi tam věčně chytaly schody. Jen by mě zajímalo, co na nich hořelo, beton, jak je mi známo moc dobře nehoří. Každopádně věřte, že věčné hašení začne po chvíli nudit, nepomůžou tomu pak ani skutečnosti, že je v sázce život sekretářky nebo že začíná hořet hlavní trezor. Každá pořádná banka musí mít protipožární zařízení, které se má samo spustit v případě požáru. Asi tahle nebyla nic moc, protože se vůbec nespustilo.


Aby to nebylo tak jednotvárné, v misi s lesním požárem jede po nedaleké silnici vůz, který se nabourá a po chvíli začne hořet. Tím máte o starost víc, ale vaši muži mají plné ruce práce s dřevorubci, které obklíčily plameny a s tím, aby vyklidili plochu pro přistání helikoptéry. Toto má být zpestření mise, ale mně to udělalo velkou čáru přes rozpočet, protože jsem vše nějak nestíhal. V dalších misích se podíváte na jednu stavbu uprostřed města, kde na první pohled malý požár vzroste díky mnoha automobilům do velkých rozměrů. Stavba je plná elektrických rozvodů a proto je potřeba vypnout přívod elektřiny, jinak to záchranářům akorát ublíží.

 Vizuální stránka
Grafická stránka FD je perfektní - mapy, požár a jednotky jsou zpracovány skvěle. Vzhledem k tomu, že jde pohled na dění na mapě maximálně přiblížit (ctrl + šipka dolů), vynikají detaily, leč pak toho samozřejmě moc vidět není. Grafici si opravdu vyhráli a mapou lze samozřejmě i otáčet dle libosti. Stačí obraz natočit tak, aby bylo dobře vidět tam, kam je zrovna potřeba.

Ale co mě vadilo, byl fakt, že při maximálním oddálení mapy a v místech, kde byl obrovský lesní požár, se vše pohybovalo nějak líně. Normálně bych řekl, že počítač nezvládá grafiku, ale ten svůj za pomalý zrovna nepovažuji (Athlon XP 2100; 512 RAM; GeForce FX 5600 atd.). Kde je tedy chyba? V enginu hry, nebo v tom, že jsem měl veškeré detaily na maximum? Přikláněl bych se k první možnosti, poněvadž jako minimum je uváděn procesor na frekvenci 500 MHz a doporučen je rovný 1GHz, což více než splňuji. Nebo snad je nutné mít detaily opravdu na minimum? Ale to by potom jejich nastavování bylo skoro zbytečné...

 Kompletně v češtině?
Domácí distributor hry, firma Cenega, zde prodává českou verzi za 499 Kč. Na krabici s hrou je nápis „Kompletně v češtině“, ale překlad se týká pouze menu, psaných komentářů v in-game animacích, nápovědy a veškerých textů, které jsou psané. Hlášky záchranářů a namluvení začátku misí je bohužel anglicky.


další obrázky z této hry najdete v sekci screenshotů

V některých případech se mi rozpadal text, ale to může být problém jen u mě. Překlad neobsahuje chyby a každý, kdo neovládá angličtinu, bude ve hře jako doma. Ale pod logem kompletně v češtině si představuji, že tam anglicky nebude ani slovíčko. Pravda, z druhé strany krabice je psáno, jak je to doopravdy s překladem, ale takovým malým písmem, které se dá velmi lehce přehlédnout.

Manuál, který je součástí balení originální hry, je samozřejmě také v našem rodném jazyce. Naleznete v něm tipy pro strategii hašení požárů, popis jednotek a vozů a další informace, které by měl každý správný manuál obsahovat. Ještě jsem nezmínil zvuky a hudební doprovod. Obojí hra samozřejmě nabízí, ale není to nic převratného. Hlášky hasičů jsou skoro nesrozumitelné, protože je hlásí přes vysílačky. Nehledě na to, že hudba hraje pouze v menu.

 Shrnutí
Abych tedy dokončil myšlenku ze začátku recenze - předtucha mě nezklamala, tato hra je opravdu jen o hašení požárů a po delší době přijde na hráče pocit nudy. Nicméně Fire Department nám předvedl, jakou práci zastávají lidé, kteří si jako své povolání vybrali požárníka nebo záchranáře. Hráč má možnost se z této originální hry dozvědět o tom, co jsou schopné některé látky při styku s ohněm udělat nebo co všechno takový požár dokáže. Představte si v některé misi, až budou kolem vašich postav plameny, jak byste se cítili, být tam ve skutečnosti - nic moc představa. Buďme rádi za tento „trenažér“, který nám vesměs nedoceněnou práci těchto statečných lidí přiblížil.

Stáhněte si: Demo, Cheaty
Související články: Novinky

Firebird
autorovi je 23 let, pracuje jako správce sítě ve větší firmě na Vysočině, specializuje se na strategie, dungeony a adventury (všechny články autora) 
 
Firebird

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.