FIFA 07 - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

FIFA 07 - recenze

23. 10. 2006 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Podzim co podzim nesmí chybět v nabídkách obchodů nový ročník fotbalu FIFA. Potěšil nás letos nějakými zásadními vylepšeními, kterými by překonal konkurenci, nebo pokračuje v dlouhodobém úpadku sportů od EA?

Autor: Mickey Mouse
Publikováno: 23.října 2006
Verze hry: finální/anglická+česká/PC
Doba recenzování: 1 týden

Obrázek zdroj: tisková zpráva
Každý podzim nesmí chybět v nabídkách herních obchodů nový ročník fotbalu FIFA. Letos jde z dílen EA Sports již o druhý titul tohoto druhu, jelikož v létě se konalo Mistrovství světa ve fotbale (viz recenze 2006 FIFA World Cup). Již nějaký čas je možné u EA Sports pozorovat změnu strategie ve vývoji sportovních sérií. Tradiční hala-bala překopání hry od A do Z se neosvědčilo, takže se konečně po letech přistoupilo k postupnému vylepšování stávající hry, přidávání nových nápadů, herních možností, prostě pilování toho, co tu bylo minule.

Přesně v tomto duchu se nese i FIFA 07 a to nelze než pochválit. Odklon od původní koncepce a nástup cesty zdokonalování se dá spojit se vstupem Konami a jejich Pro Evolution Socceru na PC platformu a vycítění silné konkurence. S tím souvisí i převzetí řady hratelnostních i neherních prvků právě od Konami, ovládáním počínaje, přes volby strategíí přímo za hry a grafickými šikovnostmi jako třeba dovednostní hexagon konče. I tohle „opisování“ beru jako klad a známku vývoje, ale EA nezůstali jen u toho.

Nabušený obsah, česká reprezentace však ne-e
Velkou a čím dál silnější devizou FIFY je nabušený obsah. Zcela samozřejmou součástí obvykle jsou plně licencované ligy, týmy i hráči ze všech koutů světa, jejichž základna se neustále rozrůstá. Letos to je přes pět stovek týmů, což hovoří za vše a netřeba to dál komentovat. Vlastně ano - mezi nároďáky (jichž je tu přes čtyřicet) ve hře chybí Česká republika. Jediný náš zástupce v té záplavě týmů je AC Sparta Praha, což je vzhledem k naší fotbalové historii i současnosti celkem překvapující zjištění. Důvody neznám a mohou být jakékoli, takže tuto skutečnost berme jako pro nás nemilý fakt....

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

.... pochopitelný tím méně, že letos je FIFA na našich pultech k dostání s kompletním českým komentářem z úst nikoho menšího než Jaromíra Bosáka (a Petra Svěceného). Bohužel, ani tak není mluvené slovo tím pravým ořechovým. V prvé řadě proto, že intonace vůbec nepřipomíná fotbalový komentář, jak jej od Jaromíra známe z televize. Komentáře jsou místy sekané a ne vždy zcela odpovídají dění na trávníku. Výsledek je rozpačitý, byť o něco lepší, než jakého dosáhli v NHL 07 Záruba s Vichnarem, což trochu souvisí s pomalejší rychlostí fotbalu než hokeje - nedochází zde k tak častým změnám (týmu/hráče) v držení míče a tím pádem ani k tolika trhaným přechodům v komentáři. Zmiňme při téhle příležitosti editační možnosti hry, které nikomu nebrání si naši repre vytvořit a upravit ke svému obrazu, což jde samozřejmě udělat i s jakýmkoli týmem či hráčem již existujícím.

Bohatší herní možnosti
Druhým nesporným kladem hry jsou způsoby, jakým si lze FIFA 07 užívat. Vedle zmíněných editací můžete hrát přáteláky s tím, že si hra pamatuje vaše naposledy vybrané týmy (což kupodivu zdaleka nebývá zvykem). A tak máte-li svůj oblíbený klub, nebude potřeba jej pokaždé složitě vyhledávat v seznamech. A najdete tu i tlačítko pro zcela náhodný výběr týmu, ligy apod., jehož funkčnost trochu kazí (tradičně) ne zcela přítulné ovládání nabídek, takže si občas přejedete myší po položce, kterou měnit nechcete. Přátelák jde odehrát i tak, že vám hra sama vybere soupeře a odpadne ruční výběr týmů. Příjemné. Opět tu platí zachování vašeho oblíbeného klubu.

Po přátelácích se zaměříme na ligy či turnaje. FIFA přináší první a často i druhé ligy z více než dvaceti zemí plus turnaje, které se tam hrávají. Krom toho lze vytvořit turnaj či ligu vlastní, ligu až pro 24 týmů, turnaje se dokonce může zúčastnit týmů až 64. Hrát je lze vyřazovačkou anebo zpočátku ve skupinách, z nichž se pak postupuje dál podle umístění.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Hra nabízí soutěživcům i další zpestření formou FIFA úkolů, které musí hráč plnit. Zadání jsou rozdělena geograficky i podle náročnosti, vy si seznamem procházíte, vidíte, jaké úkoly jste již splnili a které ještě zbývají. Jako příklad uvedu vítězství v zápase bez střídání hráčů, hattrick nebo třeba vítězství, kdy se za celou hrací dobu nesmíte dostat do ofsajdu. Proč ne. A nechybí ani známé „scénáře“, které vás hodí do již rozjetého utkání.

Hrajem i simulujem
Pro pilování standardních situací i hry v poli je k dispozici trénink. Volná hra proti zvolenému soupeři, rohové i pokutové kopy, přímáky. U přímých kopů opět existuje jen šest předdefinovyných míst, z nichž lze na bránu kopat - stále ještě chybí možnost si míč postavit libovolně kam chcete. Třešní na dortu je pak manažerský mód, který je čím dál lepší, obsahuje zas nějaké ty nové vychytávky, majitelé klubů se s vámi nijak nepářou a když nejsou výsledky, bez milosti letíte.

Nově hra obsahuje i tzv. „grafický prohlížeč průběhu simulovaného utkání“. Díky němu lze sledovat simulaci na speciální obrazovce (podobně jako třeba textové přímé přenosy na webech), kde vidíte krom aktuálního výsledku i neustále aktualizované textové zprávy o průběhu zápasu a jeho klíčových okamžicích, jakož i stupnici, kdo má momentálně herně navrch. Rychlost simulace jde měnit a samozřejmě můžete kdykoli do zápasu vstoupit a dohrát jej běžným způsobem. Prostě jedna z novinek už tak výborně zpracovaného manažeru, do nějž určitě stojí za to se ponořit.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Drobné vychytávky
Na FIFA 07, ale i dřívějších ročnících, jsem si oblíbil šikovné nápady, které tu a tam zpříjemňovaly práci s nabídkami, pomáhaly přímo ve hře, případně to byly rovnou i prvky hratelnostní. Aktuální FIFA v mnohém vděčí své konkurenci, kterou v mnohém tvrdě kopíruje. To je známý fakt, na kterém ale nevidím nic špatného, když je to k dobru věci. Sem tam ve hře ale narazíte na věci, které by možná zasloužily, aby naopak konkurence obšlehla do EA. Mnohem víc se mi zde třeba líbí autová vhazování. Mohu si přepínat mezi hráči v poli, popoběhnout s nimi kam je třeba a pak jim nahrát. Pohoda... kdo zná PES, ví, jak se někdy dá při autech vyšumět.

Vyzdvihl bych ještě např. možnost měnit exekutora přímých či rohových kopů jednoduše tak, že si přímo při zahrávání příslušným tlačítkem zobrazím v rohu seznam hráčů, u nichž se objevuje „konamácký“ hexagon s parametry, které hrají při kopání důležitou roli. Taky paráda! Není potřeba nikam běhat do menu, výměna hráče je rychlá a snadná. Podobných věcí je víc (třeba ještě animované obrazovky týmových taktik) a mohly by být dobrou inspirací pro Konami. Zlepšila se i zvuková kulisa, především ochozy povzbuzují intenzivněji a dávají pocítit, že fanoušci k fotbalové atmosféře neodmyslitelně patří.

Animace a grafika
Kdyby končil článek v těchto místech, hra by musela dostat aspoň devadesátku. Bohužel, po výčtu kladů přicházejí na řadu i mínusy, které celkové hodnocení pošramotí stejně, jako jejich přítomnost šramotí celkový dojem z FIFY. Začnu grafickým zpracováním. Živě pamatuji doby, kdy každý nový ročník FIFY či NHL přinášel světu i revoluci ve zpracování vizuálním. Většinou vám padla brada a trvalo, než úžas odezněl. Už nějakou dobu tomu tak však není a s příchodem novějšího enginu a hráčských modelů nějak nemohou grafici přijít na způsob, jak hře dodat lesk. Rozplizlé textury, trávníky připomínající často spíš oraniště, přesycené stíny, prapodivné barvy.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Hra navíc vypadá, jako byste na ni koukali skrz akvárium – nepřirozeně a myslím že i zcela zbytečně se tak zřejmě snaží nasimulovat rozostřené pozadí, ale dle mého názoru to dojmu nijak nepřidává, spíš naopak. Nebo se EA řídí heslem "každý rok jiný filtr", aby se alespoň nějak vizuální zpracování změnilo a šly vůbec od sebe jednotlivé ročníky rozeznat? V grafice zkrátka FIFA tápe a je to na ní hodně znát. Často se vám stane i to, že proti sobě nastoupí týmy, jejichž hráče od sebe rozeznat je úkol pro detektiva a zápas je díky tomu nehratelný.

Ne zrovna ideální grafiku pak sráží i animace, které jsou rovněž na hony vzdáleny plynulosti - hráči působí jako křečovití roboti, což vyvolává ten samý pocit, jako když vám nestíhá počítač a cuká grafika. Výsledný dojem je pak na hony vzdálen přirozenosti, o níž se opravdu nedá hovořit. Znáte-li to z loňského ročníku, víte o čem píšu a stejným dílem na to narazíte i zde. A tohle hře dává pořádně na frak, ztrácí autentičnost a kouzlo, kterým vás vtáhne do sebe. Namísto toho jste nad věcí a s despektem pozorujete, co se to na monitoru děje za křečovité orgie.

Fyzika
Fyzikální engine doznal dalších změn, krom vylepšeného kličkování přibyly horní i spodní rotace míče a jde používat i speciální techniky kopů. Hra ale trpí od svého počátku neduhem, který s sebou engine nese a jehož se nemůže zbavit. Je tím ignorace aktuálního dění na hřišti, vzájemné postavení přihrávajícího vůči tomu, na nějž přihrávka je adresována, zda hráč provádí kop či pas ze sprintu či v klidu, zda je zrovna atakován či má na odehrání klid. To samé platí o střelbě na branku, kdy klidně hráč stojící zády k brance vypálí volejem v naprosto nemyslitelném úhlu, se stejně neskutečnou razancí (krátké video - 2 MB, XVID). Právě tyhle věci dělají FIFU nadále strojovou, hodně odtrženou od reality, včetně množství tyček, které v utkáních co chvíli zvoní.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry si prohlédněte v galerii

Přispívá tomu nepříliš kvalitní AI, která je jednak slabá a ani nejvyšší obtížnost není ničím, co by dala zkušenějším hráčům zabrat. Obránci příliš nereagují na přihrávky, nechají je v klidu procházet kolem sebe a v útoku si tudíž připadáte jako nůž v másle. Brankáři dělají stále tytéž chyby, na střely z veliké dálky často reagují na poslední chvíli. Celé hře prostě chybí plynulost a přirozenost. Tohle vše jsou věci již známé a nijak citelně se nespravily ani letos. Hratelnostně bych tedy viděl hodnocení na průměr, víc určitě ne. Tedy 50%.

 Srovnání s PES
Mám-li hru zkusit telegraficky srovnat se sérií PES, přijde mi, že se tyto tituly ukázkově doplňují. Silná stránka jednoho je slabinou druhého a naopak. Oficiální licence, přebohatá databáze týmů, hráčů, lig i pohárů se vším, co k nim patří. Snaha přinášet nové dílčí nápady do všech herních složek. To jsou devizy na straně FIFY. Naproti nim stojí kostrbaté animace, neinteraktivní fyzika, slabá AI a celkově hodně nepřirozená hratelnost.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva A teď co s tím? Fanoušků i odpůrců jsou zástupy, důvodů se pro každou stranu najdou desítky (FIFA 07 byla např. ve Velké Británii zářijovým bestsellerem a i u nás se díky českému komentáři prodává několikanásobně lépe než vloni). Já budu hru hodnotit především z pohledu hratelnostního, protože tohle kritérium považuji za zdaleka nejdůležitější, ostatní složky jako grafika, zvuky apod. pak mohou celkový dojem více či méně vylepšit. Výsledné hodnocení je průměrem z těch dílčích, která jsme v článku uvedl pod shrnutím kladů i záporů. Sami autoři o problémech svého enginu vědí a proto prý pro nextgen verzi vyvinuli engine zcela nový, který by snad měl hratelnostně i většinu toho, co jsem kritizoval, řešit zcela jinak. Uvidíme, ale všelék od toho nečekejme (viz příští týden recenze verze NHL 07 pro X360).

 
Stáhněte si: Demo, Videa...

Související články: TEST, Novinky, 2006 FIFA World Cup recenze, FIFA 06 recenze, FIFA 2005 recenze

Mickey Mouse
autorovi je 37+ let, pracuje jako grafik na volné noze, hrami se zabývá od dob osmibitů, zaměřuje se hlavně na akční a sportovní hry nebo ty s podporou multiplayeru


 
 
Mickey Mouse

Verdikt:

Další fotbal od EA přesně tak jak, ho známe - s řadou novinek a vylepšení (např. v manažerském módu), ale i včetně většiny chyb, které byly a jsou už dlouho kritizovány. Pro fanoušky série tak bude příjemným oživením, ale odpůrce určitě nepřitáhne ani nedotažený český komentář a absence naší reprezentace či více domácích klubů.

Nejnovější články