Far Gate
9/10
zdroj: tisková zpráva

Far Gate

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

27. 12. 2000 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Far Gate - recenzeAutor:BergyPublikováno: 27.prosince 2000Když se před rokem objevila 3D...


Far Gate - recenze

Autor:Bergy
Publikováno: 27.prosince 2000

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Když se před rokem objevila 3D vesmírná strategie Homeworld, mohli jsme mluvit o revoluci strategického žánru. Bylo nasnadě, že dříve nebo později se objeví jeho následovatelé z řad konkurence a takovým titulem je určitě i hra Far Gate. Zprávy o ní se objevily už letos na jaře (stejně tak demo), ale to se ještě jmenovala The Rift, až později byla přejmenována na současný název. Taktéž firma vyvíjející hru se z Thrushwave přejmenovala na Super X Studios. Nicméně přes plánované datum vydání někdy na konec léta jsme se Far Gate dočkali až nyní, těsně před koncem roku. Jestli se ono čekání vyplatilo, to se už za chvíli dozvíte.

 Osídlení Proximy Centauri
Příběh se odvíjí v době, kdy lidé na Zemi dospěli k takovému názoru, že je na čase začít objevovat a osidlovat nové planety. Celých 15 let letěla vesmírná výprava ke vzdálené Proximě Centauri, kterou už dříve prozkoumaly pozemské sondy a vyhodnotily jednu z jejích planet jako vhodnou pro stavbu nové kolonie. Jaké však bylo překvapení, když po strastiplné a dlouhé cestě vesmírem vyšlo najevo, že ona planeta je zcela neobyvatelná a že sondy se musely mýlit. Co teď? Vrátit se nešlo, nestačilo by palivo ani zásoby, na zemi se totiž počítalo pouze s cestou k Proximě, cesta zpět nikoho nenapadla :)

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Jediné řešení které přicházelo v úvahu, bylo to, že se výprava pokusí nalézt nějakou jinou planetu, kde by se její členové mohli usadit. Bohužel první, co se podařilo objevit, nebyla žádná planeta, ale vetřelci, kteří samozřejmě ani na chvilku nezaváhali a hned zaútočili. Útok se naštěstí podařilo odrazit, ale dalo se čekat, že oni se jednoho dne vrátí. Zpráva o vetřelcích samozřejmě vyvolala i na Zemi doslova pozdvižení, a proto byla do Proximy Centauri vyslána vesmírná vojenská flotila, která měla vetřelce zlikvidovat, aby nemohli ohrozit samotnou planetu Zemi. Flotila byla o něco rychlejší, její cesta trvala „pouze“ 9 let a zatímco původní kolonizační výprava se věnovala otázce jak přežít v pustém vesmíru a zvláště vlastní obraně, vojenská admiralita se připravovala na zdrcující útok.

Vetřelci totiž přepadali pozemšťany velice nečekaně, protože přicházeli četnými červími dírami, které byly vlastně teleporty mezi dalšími slunečními soustavami. Vrchní velitel vojenské flotily se proto rozhodl následovat vetřelce, až se znovu objeví, do červí díry a samozřejmě je zničit. Kolonizátoři tedy znovu zůstali osamoceni a jelikož za 9 let získali mnoho zkušeností a dokázali využít různých zdrojů, začali si stavět základnu umístěnou ve volném vesmíru. Díky ní mohli těžit nerosty, začít vyrábět různé stroje a budovat si tak velice dobré zázemí. Ovšem oblast Proximy se za nedlouho stala opět velmi „horkou“, a proto se výprava dala do pohybu a raději se sakumprásk přesunula do další sluneční soustavy pomocí červí díry, kde snad naleznou aspoň trochu klidu, než je vetřelci znovu vypátrají.

 Pakt s vetřelci
Děj hry se ale neskládá jenom z úvodního příběhu, ten se neustále vyvíjí a uzavře se až na konci samotné hry. I o různé zvraty rozhodně není nouze, během hraní vás hodně věcí přinejmenším pořádně zaskočí a díky tomu je atmosféra Far Gate doslova strhující. Jenom abych vás navnadil, tak prozradím, že velitelem oné nešťastné výpravy se stáváte vy jako hlavní postava Jacob (bývalý pašerák, nyní velice schopný a nápady oplývající kladný hrdina), vystřídáte tak už trochu zatuchlé a nemohoucí stařešiny na velitelském postu. Postavíte řadu základen v několika rozdílných slunečních soustavách a začnete budovat i své vlastní vojsko, se kterým budete bojovat proti vetřelcům.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Postupem času se z dlouhotrvající nelítostné bitvy vrátí i pozemská flotila, která arogantně prohlašuje, že nad vetřelci zvítězila a chce převzít kontrolu i nad vašimi silami. Posléze dojde k výměně názorů pomocí zbraní a vám nezbude než zase prchnout. Další zvrat ale následuje vzápětí, vetřelci totiž s vámi jako Jacobem navázali kontakt a po další rozmluvě vám nabízejí spojenectví proti pozemské flotile a pomůžou vám vzpupného admirála na hlavu porazit (tato mise je velmi zajímavá, protože můžete ovládat a dávat příkazy samotným vetřeleckým jednotkám). Posléze je sjednáno chatrné přátelství s touto rasou alienů, kteří vám mimo jiné poskytnou cenné informace o dalších slunečních soustavách a nepřátelských rasách se kterými ještě budete mít tu čest se potkat. Dál už ale nic prozrazovat nebudu, ať jste také aspoň něčím překvapeni.

 Stavba vesmírné základny
Zpracování celé hry je výborné a najde se zde spousta nových nápadů. Především vetřelci jsou naprosto originální, jsou zcela na organické bázi a to i jejich zbraně a celé základny. Jsou odlišní po všech stránkách a znovu připomínám, že ve hře se vyskytuje hodně ras různých alienů a každá je úplně jiná. Další novinkou je budování volně vesmírem plovoucích základen. Ze speciálního modulu totiž můžete složit prstenec, který se stane středem vaší báze. K tomuto středu pak můžete přistavovat další komponenty jako doky, továrny, různá stanoviště a posty pro různé druhy střeleckých věží určených k vaší obraně. Výsledek je takový, že vznikne něco, co asi nejvíce připomíná pavoučí síť, ostatně pro názornost, stačí mrknout na přiložené obrázky a máte jasno.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Díky kruhovému tvaru je i systém obrany jednoduší než kdybyste měli nějakou nudli a museli jste zvlášť zabezpečovat jeden či druhý konec základny. Jestli jsme si u Homeworldu mohli na něco stěžovat, tak to rozhodně byla menší přehlednost toho, co se všude děje a možná ze začátku i těžší ovládání a nutnost neustále používat současně myš i klávesnici (včetně různých klávesových zkratek). Zde je všechno jinak, autoři Far Gate vyvinuli velice vymakaný interface a herní prostředí, které ač je úplně 3D, vám jen stěží zamotá hlavu. To podstatné se totiž vždy děje kolem určitých slunečních soustav, které jsou díky své velikosti a kruhovému tvaru velmi přehledné.

 Nápaditý interface
Pokud by i přesto měl přesto někdo sebemenší problém, tak jej dozajista vyřeší výborný systém ovládacích panelů, které jsou součástí interface. Na jednom z nich máte uspořádané celé skupiny jednotek, kterým lze zadat příkaz najednou, na dalším panelu zase máte vyčleněny všechny jednotlivé stroje v rámci vybrané skupiny a na třetím panelu můžete zadávat příkazy jednotlivým jednotkám a stavbám. Pokud na kterémkoli výběrovém panelu ukážete na jednotku a stisknete pravé tlačítko myši, okamžitě se kamera přesune na danou skupinu či jednotku. Nikdy, opakuji nikdy se mi nestalo, že bych nevěděl co zrovna dělá nějaká jednotka nebo nedejbože, že jsem nemohl nějaký svůj stroj vůbec v prostorovém vesmíru najít.

V této hře navíc najde své uplatnění především myš s rolovacím kolečkem, která je snad už standardním vybavením každého strategisty. Kolečkem jde samozřejmě zoomovat a přes pravé tlačítko natáčet pohled a nastavit si patřičný úhel. Rolovací kolečko pak lze použít stiskem i jako třetí tlačítko myši a tím ovládat zobrazování oněch příkazových panelů, protože když potřebujete větší přehlednost můžou vám i trochu vadit (lze ale využít i volby, kdy panel nezmizí úplně, ale jenom se sklopí, tudíž nepřekáží, ale je stále připraven kdykoli k vašim potřebám). Podobně jde vypnout i pomocná orientační mřížka, která je natažená přes celou sluneční soustavu ve které zrovna hrajete, jenž vám pomáhá lépe odhadnout vzdálenosti. Můžete se tedy rozhodnout pro pohled s úplně veškerým vybavením, nebo pro pohled pouze s onou mřížkou zobrazující vzdálenosti a pokud budete chtít, můžete vypnout všechno a kochat se nádherným pohledem na dokonalou scenerii.

 Vesmír jak má být
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Tím se dostáváme ke grafice, která je jedním slovem skvělá, zobrazení vesmíru jako takového je prostě úžasné. Základem každé soustavy je slunce, které je naprosto fantasticky vymodelováno jako koule plynného skupenství. Abych nezapomněl, vše včetně planet, vaší základny a rojů meteoritů je neustále v pohybu, protože každá věc musí přece obíhat na oběžné dráze kolem slunce a zde je to opravdu znát.

Ale nyní zpátky ke grafice, zatímco Homeworld mohl působit pustým a prázdným vesmírem, Far Gate přímo překypuje členitostí a rozdílnými světy, které spojují červí díry. Nic zde není jednotvárné a v tom já vidím ohromné plus. I když se vesmír jako takový může jevit jako černé prázdno, v této hře se přesvědčíte o pravém opaku. Jedinou pihou na kráse této hry je fakt, že pokud spolu v in-game animacích promlouvají mezi sebou postavy, opět bylo použito komixového ztvárnění, což před rokem bylo hodně originální, ale bylo to aplikováno už i v dalších hrách a myslím, že nemluvím sám za sebe, když řeknu, že by se už mělo vyzkoušet opět něco jiného.

 Skvělá hratelnost
Ať si kdo chce co chce říká, hratelnost je vždy tou nejdůležitější složkou každé hry. Sebelepší grafika či zvuky nikdy nezamaskují špatnou hratelnost a bohužel v poslední době, se občas taková hra přece jen ukáže, následné zklamání snad ani netřeba popisovat. Nemusíte mít strach, Far Gate se hraje velmi dobře, myslím že hlavně díky onomu již výše zmiňovanému interface, který velice usnadňuje hráčovu pozici a pokud nechcete sami, nemusíte používat vůbec klávesnici, vše zvládnete myší.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Další ingrediencí, která má velký vliv na hratelnost jsou jistě náplně jednotlivých misí, které jsou velmi členité (během jedné mise můžete plnit i více jak 5 úkolů). Prakticky žádný scénář mise se nikde již víckrát neopakuje. Úkoly většinou na sebe navazují, to proto, že děj je naprosto lineární a nová náplň mise se odvíjí od toho, co jste udělali předtím. Například v jedné misi přijdete o základnu, v další se ze zbytkem sil musíte zdekovat do bezpečí atd. Vždy jsem se ale velmi dobře bavil a pevně věřím, že stejně tak jako mě, se tato hra bude líbit i vám - opravdu za to stojí.

Bergy


Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva


Verdikt:

Skvělá vesmírná strategie ve 3D, která je důstojným konkurentem Homeworldu.

Nejnovější články