zavřít

F1 World Grand Prix 99

Vychází na platformách: Windows, PS

Verdikt: Slušný simulátor světa F1, který ale nepřináší nic moc nového. Máte-li navíc doma nějaký jiný simulátor F1 (např. Monaco Grand Prix 2), tak bych koupi této hry (ale i F12000) považoval za vyhozené peníze.

Hodnocení redakce ?/10

Jak hodnotíme

- Recenze autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

F1 World Grand Prix 1999 Season - recenzeAutor: LeonPublikováno: 18.července 2000• Hrám...


F1 World Grand Prix 1999 Season - recenze

Autor: Leon
Publikováno: 18.července 2000

 Hrám s F1 chybí invence
Když jsem po delším hraní F1GPW měl napsat tuto recenzi, dlouho jsem přemýšlel co napsat a přitom si dát pozor, aby nevznikla stejná recenze, jakou si můžete přečíst v článku o F1 2000. Není to ani tím, že bych neměl invenci, ale prostým faktem, že poslední hry o F1 se podobají jako vejce vejci. Žádný výrobce se ani nesnaží přinést nějakou inovaci, vymyslet něco nového, zvýšit hratelnost pro nejširší veřejnost. Prostě vám předhodí simulaci jedné sezóny F1 a to je všechno. Pak už se jenom chválí naprostou realitou, nádhernou grafikou, licencemi a kdoví čím ještě. Zajímavé na tom všem je, že se každý simulátor F1 stejně poměrně dobře prodává. Ale náročnější hráč by si jistě zahrál i jiné módy než trénink, závod či šampionát.

Proč se výrobci nepokusí třeba o simulaci celé jedné kariéry? Závodník (hráč) by mohl například začínat v F3000 a podle vlastních výsledků by dostal nabídku od stáje F1. Čím lepší výsledky, tím lepší nabídka od slavnějšího týmu. No a v F1 by mohl najezdit třeba deset sezón. Hra by začínala třeba v roce 1990 a hráč by si tak mohl prožít mnoho sezón s jinými jezdci, jinými monoposty a jezdil by i trochu jiné tratě, respektive v jiném pořadí. Přímo podle skutečnosti. No nelíbilo by se vám to? Nebo co takhle alespoň vlastní editor tratí?

 Grafika & ozvučení
Hodně jsem odbočil od recenze, ale hned na začátek jsem vám chtěl sdělit, co jsem měl na srdci. Nemá ostatně ani detailně popisovat, co vám F1GPW umožňuje. Vezmu to letem světem. Na výběr máte tradiční volby (bohužel) jako volný trénink, jeden závod, celý šampionát a také multiplayer. Během jízdy si můžete zapnout pomoc při brždění, řazení atd (zase jako obvykle). Aby jste se dozvěděli alespoň nějaké zajímavé údaje, tak se dále pokusím hru srovnat s jejím největším konkurentem - F12000. Hra simuluje sezónu 99, což je oproti F12000 určitě nevýhoda. Na tuto sezónu má ale oficiální licenci a setkáte se proto se skutečnými jezdci i týmy. Po shlédnutí intra jsem konstatoval, že je vynikající a jenom doufal, aby se mu hra přiblížila co nejvíce. Což se bohužel nestalo, ale tím nechci říci, že by po grafické stránce F1GPW nějak zaostávala. Grafika je zhruba na stejné úrovni jako u F12000, ovšem s tím rozdílem, že tady je alespoň plynulá a nedočkáte se hrozného trhání, které nastává u jejího konkurenta především na startu. Za zmínku také stojí, že engine hry podporuje T&L, což je dobrá zpráva pro majitele karty GeForce.

Zvuky jsou celkem dobré, ale u F1 2000 uslyšíte určitě lepší. Navíc ve hře není vůbec žádná hudba, což na jednu stranu u simulace F1 není velký problém, ale právě agresivní hudba vás někdy dokáže pořádně rozpumpovat, jako je to u jiných závodních her (např. u série NFS). Co jsem ocenil, byla možnost volby mnoha kamer a externích i interních pohledů. Zde je namístě zmínit se i o určitě největším přínosu této hry. Tím je nesporně pohled přímo z jezdcova pohledu, tedy i skrz přilbu (viz obrázky). Geniální na tom je, že při projíždění zatáček se i pohled automaticky natáčí ve směru tratě a simuluje tak i pohyb hlavy. Tento pohled působí velice reálně a navíc je ohromně působivý. Troufám si tvrdit, že tento výhled určitě okopírují i další výrobci a v budoucnosti se stane základním pohledem v simulátoru F1. Pozitivně také mohu hodnotit možnost prohlédnout si každou trať z vrtulníku a poslechnout si k tomu odborný komentář.

 Simulace versus arkáda
Hra vám umožňuje jízdu na dva základní stupně realističnosti. Na volbu arcade je skoro nemožné vyletět z tratě, natož dostat se do smyku. Při výběru simulation je to už o něčem jiném. Vůz se poté poměrně obtížně ovládá, lehce přechází do smyku a je tak volbou pro zkušenější hráče. Navíc ve hře se může i měnit počasí, což má (podle mých poznatků) skutečně velký vliv na chování vozu (ve hře F1 2000 vůbec déšť není!). Musím ale také říci, že typ deště je jeden. Prostě prší. Čekal bych plynulou změnu od mrholení až po průtrž mračen. I když, lepší něco než nic. Dalším faktorem, kterým se autoři každého závodního simulátoru chlubí, je možnost vlastního nastavení vozu. Můžete tak hýbat s nastavením křídel, odpružení, převodovky a kdoví čím ještě. Navíc vám budou tvrdit, že to má obrovský vliv na chování monopostu při jízdě. Nevím, kdo je tak sečtělý, aby přesně věděl, co se stane, když nastaví tohle či ono. Ale znám i takové fanatiky (bez urážky - tímto zdravím klub F1 Online na CS a jeho členy :).

Co se týče poškození vozu po kolizích, byl jsem opět zklamán. O nějaké realitě se nedá vůbec hovořit. Když v rychlosti přes 300 km/hod vletím do zdi, tak bych celkem čekal, že ze mě i mého vozu zůstane hromádka něčeho neurčitého. Tady vám tak upadne přední křídlo, možná bouchne guma (ani náhodou se mi nepodařilo urazit závěs kola, což je jedna z nejčastějších příčin odstoupení ze závodu). Když se mi navíc do sluchátek ozve, že jsem poškodil gumy a je třeba zajet na jejich výměnu, je mi do smíchu (i do pláče).

 Schumacher na Hrad :)
Nejsem fanouškem Michaela Schumachera a i proto jsem si všiml, že je při šampionátu neskutečně protěžován. Vyhrává prakticky všechny závody, přičemž třeba Coulthard jezdí skoro poslední. Ale do větších podrobností už zabíhat nebudu. Je na čase si hru F1GPW zhodnotit celkově. Má opět dost nedostatků a některé zajímavé nápady, čímž mám na mysli především výhled z přilby. Jinak nepřináší prakticky nic nového a pravděpodobně se jen zařadí do nekonečné řady simulátorů F1, aniž by nějak více vyčnívala. Srovnání s F1 2000 od EA pro mě vyznělo skoro nerozhodně, což ostatně můžete vidět na celkovém hodnocení. Hlavní nevýhodou je asi simulace minulé sezóny. V tomto směru má F1 2000 výhodu.

Pokud čekáte na to, jestli vám hru doporučím, tak vězte, že na vašem místě bych ještě počkal (nemělo by to již trvat dlouho - asi jeden měsíc) na Grand Prix 3 od Microprose. Neříkám, že právě ona bude tím NEJ simulátorem, ale alespoň bych odložil rozhodnutí o případné koupi do té doby, než bude GP3 vydána.

LeonNovinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.