Evolva
zdroj: Archiv

Evolva

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

16. 6. 2000 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Evolva - recenzeAutor: Béla NemeshegyiPublikováno: 16.června 2000 Už mnohokrát ...


Evolva - recenze

Autor: Béla Nemeshegyi
Publikováno: 16.června 2000

Už mnohokrát jsme si mysleli, že s originalitou a novými nápady u počítačových her je konec. Herní tvůrci nás však stejněkrát vyvedli z omylu a dokázali přijít s novými prvky nebo umně zkombinovali už známé styly a vytvořili z nich zajímavou a atraktivní směsici. Evolva je další z řady těchto her.

 Úspěchy genetických inženýrů
Všechno to začíná velkými úspěchy v oblasti genetického inženýrství. Vědcům se podařilo ovládnout DNA a tím pádem i život. Brzy poté se vyřešilo několik globálních problémů ohrožujících život; Zmizely nebezpečné nemoci a lidé měli vždy dostatek jídla pro svoji obživu. Pro nebývale vzkvétající život byla však brzy Země malá, a protože kosmický výzkum zatím nebyl tak daleko, aby se kolonizovaly další planety naší soustavy, muselo logicky dojít ke konfliktu, který nakonec přerost v třetí světovou válku. Ta však tento problém vyřešila pouze dočasně a brzy opět nebylo na Zemi k hnutí. Obrovské prostředky vložené do kosmického programu nakonec přinesly svoje ovoce v podobě prvních kolonizovaných planet a následné expanzi lidstva do kosmu. Čím se však lidé vzdalovali od svojí domovské planety, tím měli větší šanci narazit na civilizaci Parazitů, která měla ve zvyku usadit se na cizí planetě, využít všechny její zdroje a pak ji zničit výbuchem. Společně s kusy planety pak byla do vesmíru vystřelena i vajíčka Parazitů, aby dopadla na další planety, usadila se na nich, využila zdroje…a tak to šlo stále dokola. To bylo pro lidstvo nesmírně nebezpečné, a proto byla vybudována armáda genových predátorů Evolva, která střežila jednotlivé části vesmíru a byla připravena vždy zasáhnout. Se svojí schopností absorbovat a využívat cizí DNA byla Evolva největší nadějí lidstva.

Evolva je herní prvotinou londýského týmu Computer Artworks, který na sebe před pěti lety upozornil velmi zdařilým screensaverem Organic Art, stejně jako prací na některých videích skupiny Shamen a filmových či televizních projektech. Možná už tehdy se v hlavách Williama Lathama a Marka Atkinsona rýsovaly obrysy hry Evolva, nevídané ságy o vývoji druhů, která má ambice stát se jednou z nejzajímavějších her tohoto roku.

 Čtyřčlenná posádka
Není těžké uhodnout, že jste to právě vy, kdo dostane na starost čtyřčlenný tým Genolovců, který byl vysazen na neznámé planetě, na níž se Parazité usadili. Ještě než se vydáte do boje, musíte svoji skupinu sami sestavit. Počítač vám nabídne čtyři individua a-la dlouhý, široký a bystrozraký, tedy pojmenovaná podle svých vlastností: hbitý, těžký, chytrý a rychlý, ale v samotné hře nakonec stejně každý dělá všechno a záleží spíš na tom, jak schopnosti momentálně rozvrhnete. Také si můžete každou postavičku pojmenovat a barevně upravit, ovšem díky tomu, že Evolva je velmi týmová práce a barvy těl postav se během hry mnohokrát mění, také na tom moc nezáleží. Jak už bylo napsáno, zpočátku se vůbec nemusíte starat o žádné charakteristiky nebo vlastnosti postav, ty se vytvoří už po prvních několika minutách hry. Jakmile totiž zabijete živého tvora, automaticky vstřebáte jeho DNA a tu pak můžete využít ke svému prospěchu. Můžete si například zvětšit ostré drápy, zrychlit svůj pohyb nebo zvýšit odolnost. V případě, že zabijete někoho, kdo měl jiné schopnosti než vy, automaticky se je naučíte a používáte je.

V praxi to vypadá asi takhle. Jdete a proti vám vyběhne Parazit. Vaše skupina ho rozstřílí na kusy a když projde kolem jeho těla, automaticky si rozdělí mezi sebe jeho DNA. Pomocí tzv. "mutačního okna", kam se přepnete stiskem klávesy "m", pak můžete měnit původní vlastnosti jednotlivých postav. Při každé mutaci dostanete dvě nové, náhodně vybrané varianty postavy s často pouze mírně vylepšenými schopnostmi, z kterých si pak vyberete. Takto můžete zkoušet štěstí do té doby, než vám dojde nastřádaná DNA. Je jenom na vás, jestli si vytvoříte partu vyrovnaných bojovníků, nebo budete naopak cvičit jednotlivé specialisty. A kdybyste chtěli změnit svoje rozhodnutí v průběhu hry, jednoduše DNA přerozdělíte. V některých fázích je to dokonce nutné, například abyste se vypořádali s členitým terénem.

 Upgrade zbraní
Brzy po prvních soubojích se "naučíte" nové, učinnější zbraně. Nejprve si budete muset vystačit pouze s drápy, ale později si osvojíte i chrlení ohně, laser, kanón nebo jakési samonaváděcí, explodující broučky. Každá zbraň má něco do sebe a dříve nebo později ji budete muset použít. Například nemá cenu na sebe vzájemně zblízka plivat oheň, když můžete hezky z dálky celou věc vyřešit mnohem elegantněji laserem. Občas vystřídat zbraň však neškodí, zvláště během delších bitev, kdy střílíte o sto šest a musíte dát zbrani na chvíli vydechnout, jinak se jakoby přehřeje a vypoví službu. Šikovná možnost je nabít zbraň na maximální možnou míru a vše koncentrovat do jednoho výstřelu.

Deset útočných schopností doplňují čtyři obranné nebo jinak užitečné vlastností. Od zvířat, která na planetě původně žila, získáte ochranný štít, naučíte se skákat nebo se na okamžik zneviditelnit. Dokonce tu je i "lepivost nohou", která dovolí vaší postavičce pohyb na kluzkých, zeleným hnusem potažených skalách. Kromě těchto zbraní a pomůcek budete muset používat i jakási žlutá a modrá vajíčka, která vyrůstají volně v přírodě. Když k sobě přiblížíte dva odlišné druhy, dojde k explozi, která vám často otevře cestu vpřed, nebo ušetří spoustu práce a riskantní soubojů.

 Mise, které neupadají do stereotypu
Celá hra je rozdělena do dvanácti misí, které na sebe navazují tak, jak se váš boj proti Parazitům vyvíjí. Nečekejte ale nelineární děj nebo odlišné konce, všechno je dopředu dané. Autoři se ze všech sil snažili, aby hra neupadala do stereotypu. Proto navrhli úrovně tak, aby vás stále nutily přemýšlet a stavěly vás přes stále nové úkoly. V páté misi například musíte zablokovat podzemní tunel spojující první a druhý kontinent tím, že nad vchodem odpálíte velký balvan, který jej zabarikáduje. Než však sežene potřebnou výbušninu, někoho musíte u tunelu nechat, aby ho bránil. Parta se rozděluje a vám začínají starosti. A to není jediná situace, kdy se genolovci rozdělí. Hned v následující misi začínají po dvou na různých stránách hracího pole, rozděleni neprůchodnou skálou. Opět musíte kombinovat a vymyslet, jakým způsobem jedna skupina může pomoci té druhé a naopak.

Zpestřujícím prvkem hry jsou stále přibývající noví nepřátelé s vám dosud neznámými schopnostmi. Zpočátku máte co do činění pouze s klepety obřích vetřelců, později se však objeví nepřátelé s biologickými kanóny na zádech, pavouci dštící oheň nebo nepříjemní laseroví brouci. Když se vám tahle sestava nešťastně sejde v hojném počtu, máte se na co těšit.

Přesto přese všechno jde v misích stále o to samé. Najít výbušná vajíčka nebo klíče, s nimi si otevřít cestu k určenému místu, přestát útoky tlup nepřátel a alespoň s jedním predátorem zůstat na živu. Určitě by neškodilo více předmětů a zlepšená manipulace s nimi. Protože každý predátor unese jenom jednu věc, musíte se někdy zbytečně vracet.

pokračování

Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv


Zvětšit

Nejnovější články