EURO 2000
zdroj: Archiv
Recenze

EURO 2000

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

5. 6. 2000 0:00 | autor: Redakce Games.cz |

EURO 2000  - recenzeAutor: Béla NemeshegyiPublikováno: 5.června 2000 Nebyli by to...


EURO 2000  - recenze

Autor: Béla Nemeshegyi
Publikováno: 5.června 2000

Nebyli by to EA Sports, kdyby před mistrovstvím Evropy v kopané nepřišli s novou fotbalovou simulací. A asi by to také nebyli oni, kdyby nám konečně nabídli něco opravdu nového a neokoukaného.

S EURO 2000 to ale zase není tak hrozné, jak jste mohli pochopit z úvodního textu. Je pravda, že EA Sports si v posledních letech svými "vylepšenými" verzemi her za plnou cenu trochu pošramotili pověst a jejich nejnovější EURO 2000 je také jakousi nadstavbou již dobře známé FIFA, tentokrát ovšem přeci jen zapracovali a obohatili hru o několik významných prvků.

Úvodní menu vás postaví před první volbu. Kromě samotného EURO se samozřejmě můžete pustit do tréninku, hrát přátelské utkání nebo se zúčastnit závěrečného vyřazovacího turnaje osmi nebo čtyř mužstev, který nastává poté, co týmy postoupí ze základních skupin. Kromě toho je tu ještě mód Zlatý gól, v němž hrajete zápas na určitý počet gólů, přičemž ten poslední je zlatý. V případě, že se vám podaří vyhrát EURO, otevře se vám ještě sekce klasických zápasů, kde si můžete například zahrát za české legendy z 60.let Kvašnáka, Masopusta a další. Ze všeho nejdřív ale doporučuji v rychlosti projet trénink, a až pak se vrhnout na samotné EURO, které nabízí tu nejlepší zábavu.

Euro 2000 začalo už dávno předtím, než bylo známo šestnáct týmů, které se spolu utkají na turnaji v Belgii a Holandsku. Skutečnosti, že všechno začíná už kvalifikací, si byli samozřejmě vědomi i EA Sports, a proto se nelekněte, že v nabídce týmů se objevují i jména jako Albánie nebo Kypr. Celkem je tu na padesát evropských reprezentací, jež je rozlosováno do kvalifikačních skupin a stejně jako ve skutečnosti si v nich musí vybojovat postup na závěrečný turnaj. Fotbaloví historikové a puntičkáři si mohou od počítače vyžádat původní rozlosování, ale pokud někoho příliš neláká svádět boje s neatraktivními soupeři jako naše reprezentace, může nechat tak dlouho losovat, až bude s volbou spokojen.

 Konečně manažer
Prvním velkým překvapením je konečně alespoň trochu ucházející management týmu, který je důležitou součástí přípravy na zápas (stejně jako dostatečný přísun tekutin, návštěva toalety a ve spíži uzamčená babička).

Stejně jako ve FIFA máte možnost zvolit si tři druhy rozestavení, které pak během hry snadno měníte, třeba podle toho, jestli potřebujete víc útočit, nebo naopak bránit. Pokud máte trenérské vlohy, dokonce můžete určit, jakým způsobem budou hráči rozehrávat standardní situace a kdo je bude kopat. To je po obvykle velmi slabé neherní části fotbalových simulátorů od EA Sports téměř zázrak.

Příjemným prvkem je také možnost ještě před odstartováním turnaje nominovat hráče ze širšího kádru. Každý fotbalista má svoje schopnosti, míru únavy, postavení na hřišti a také netradiční, procentuální vyjádření jejich vztahu k obraně, záloze a útoku (ovšem nad 16 útočnými proceny Kollera zůstává rozum stát).

 Vzhled a editace hráčů
Z nějakého hloupého důvodu se jednotliví hráči podobají svým skutečným předlohám jen velmi vzdáleně (pravděpodobně, že to samé bylo u FIFA 2000 a EA Sports nečetli recenze). Virtuální Poborský je sice blond, ale to je asi tak všechno, co má s českým záložníkem společného. Naštěstí je tady editor. Autoři vám sice zapomněli dát možnost měnit výšku hráčů, ale na druhou stranu lze měnit podobu obličeje hráče, číslo jeho dresu, místo na hřišti i jeho vlastnosti. Aby však nedocházelo ke vzniku superhráčů a tak se narušila rovnováha sil, můžete určitou vlastnost zlepšovat pouze na úkor jiné a naopak. Oproti FIFA 2000 už můžete fotbalisty přejmenovávat, a tak snadno zahladíte nepřesnosti, kterých se při sestavách autoři dopustili, případně si dosadíte vlastního oblíbence.

Co se týče editoru vzhledu hráče, je pravděpodobně tím nejrozsáhlejším, který se dosud ve hrách objevil. Můžete například měnit styl účesu, barvu vlasů a dokonce i části jejich obličeje. Jsou tu čtyři barvy pleti a neuvěřitelných 154 různých očí, nosů a úst, včetně knírků, bradek či plnovousů. Paradoxně i při všech těchto možnostech je vytvoření požadovaného obličeje téměř nadlidským úkolem a všichni hráči stejně nakonec vypadají jako opice s ošklivým akné na obličeji.

 Grafika
Přitom grafika je jedním z hlavních kladů EURO 2000. Detailnost i animace jasně vypovídá o tom, že tohle už mají EA Sports prostě zvládnuté. Dokonalý pohyb hráčů, probíjení se rukama vpřed, ladné zákroky brankářů, špína na dresech hráčů, různé travnaté plochy, měnící se počasí, několik obrovitých stadionů a na tribunách obzvláště euforičtí diváci s rukama nad hlavami. Při pohledu z dálky to působí, jakoby skutečně byly v ochozech stadionu tisíce lidiček. Horší je to už, když se přiblížíte k hrací ploše a vidíte, že diváci jsou téměř jeden jako druhý a že hráči mají dost zvláštní, ony opičí, výrazy. Objevíte také jednu vadu na kráse animace, a to je jejich držení hlavy při sprintu, které svojí nepřirozeností ze všeho nejvíc připomíná Miloše Zemana. Ještě, že při tom hráči nekoulí očima.

Volba úhlu, z kterého se budete dívat na hru, je obrovsky důležitá a často se stane, že ta samá hra se v jednom módu hraje skvěle, a v jiném úplně příšerně. EURO 2000 má pro vás přichystané obvyklé menu čtyř základních pohledů: z boku, seshora dolů, z vysoké věže a šikmý, isometrický pohled. U každé kamery si navíc můžete upravit výšku záběru nad trávníkem a celkovou vzdálenost od hřiště. EURO 2000 se hraje celkem dobře překvapivě ve všech pohledech, záleží tedy pouze na vás, jestli zvolíte věž a výhodu dobrého přehledu na hřišti, nebo jestli vám vyhovuje bližší pohled a detailnější hráči.

pokračování

Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv


Zvětšit

Nejnovější články