zavřít

Eufloria - recenze

Vychází na platformách: Windows, PS3

Verdikt: Nabízí relaxační strategickou zábavu, jež je zabalená do velmi minimalistického hávu. Připomíná mi hříčku Flow pro PS3, se kterou má společné ladění a neotřelé pojetí. Nevím, zda je to úplně originální hra, ale rozhodně není hloupá, dokáže zabavit a zpracování slouží svému účelu dokonale. Jako hlavní chyby vidím absenci multiplayeru a fakt, že se může velmi rychle dostavit nuda.

Hodnocení redakce 5/10

Jak hodnotíme

metacritic 63/100

- Recenze autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Chopíte se role jakéhosi vesmírného zahradníka v jakémsi vesmíru. Na asteroidech pěstujete stromky, sázíte semínka a bojujete s nepřáteli. Že to zní divně?

Autor: mindwarp.cz
Publikováno: 4. února 2010
Verze: PC/anglická/Steam
Doba recenzování: 3 týdny


V této hříčce se chopíte role jakéhosi vesmírného zahradníka v jakémsi vesmíru. Na asteroidech pěstujete stromky, sázíte semínka a bojujete s nepřáteli. Možná to zní divně, ale Eufloria je docela příjemná a dotažená záležitost.

Strategická pěstírna
Eufloria by se asi dala přirovnat k real-time strategii, kde je k úspěšnému dokončení levelu třeba obsazovat nová území. Ta jsou zde reprezentována asteroidy, respektive kruhovými planetkami. V prvním kole začínáte s jednou planetkou, kolem které krouží jedno semínko. Po kliknutí na planetku vidíte další kruh, jenž ohraničuje pole, kam až můžete semínko poslat. Pokud je v dosahu tohoto pole další asteroid, můžete tam semínko odeslat. Tím záhy získáte další planetku pod svou kontrolu a tak postupujete dál.

Když máte kolem planetky deset semínek, můžete z nich zasadit strom, jenž produkuje další semínka. Stromů můžete na planetce zasadit i více a čím je strom starší, tím je větší a produkuje více semínek. Ještě můžete zasadit jeden jiný druh stromu, který má obrannou funkci - vystřeluje výbušná semínka, jež likvidují nepřátele v dosahu, tedy jakási strážní věž.Všechny asteroidy zde mají svá vlastní jména, velikosti a každý je něčím jiný. Mají vždy tři hlavní parametry – energii, sílu a rychlost, jež určují, jak vám na tom kterém půjde pěstování od ruky. Vypěstovaná semínka se řadí do tří kategorií, jež jsou totožné, jako ty u planetek. Později vás hra naučí, jak semínka podle těchto vlastností filtrovat. Jsou to tedy tři druhy jednotek, jejichž správné kombinování je později docela důležité.

Co by to ale bylo za strategickou hru, kdyby zde nebyli žádní nepřátelé. Ti zde jsou a jde o nepřátelská semínka, která se budou snažit zničit ta vaše a obsadit vaše planety. A v tom jim musíte zabránit.

Nepřítel si počíná stejně jako vy. Pěstuje tedy také semínka, zasazuje stromy a obsazuje nové planetky. Pokud chcete zabrat planetku jím už obsazenou, zkrátka tam vyšlete svá semínka. Mně se osvědčilo tam poslat větší počet jednotek, než má on, nějak jsem nedbal na správnou volbu druhu semínek. Prostě jsem si nastřádal semínka a pak je vyslal zdecimovat jeho planetku. Semínka pak mezi sebou začnou bojovat a pokusí se navzájem vyhladit. V pozdějších fázích už to ale tak jednoduché nebude a budete stavěni před různé zapeklité situace, kde musíte více zapojit své mozkové závity.Ke hře je dodáván manuál, ale sami autoři ho nedoporučují příliš číst, jelikož obsahuje spoilery, tedy informace, které vám mohou zkazit radost ze hry. Doporučuji se tedy řídit pouze vestavěnou nápovědou a číst pokyny na obrazovce. Ty mi přišly zcela srozumitelné, naučí vás hru ovládat a je zde i jakýsi pokus o příběh ve stylu „Objevili jsme nakažená útočná šedá semínka. Kde se tu vzala? To musíme zjistit, ale nejdřív je musíme zničit.“. Příběh opravdu není to, co byste měli od Euflorie čekat (od Arkanoidu ho přeci také nečekáte, že), tyhle řeči jsou tu spíš jen proto, aby nápověda a úvodní texty u každého levelu měly nějakou šťávu.

Staré dobré 2D
2D zpracování Euflorii vyloženě sedí a sluší. Vše je naprosto jasné, vyvedeno v čistých liniích. Pravděpodobně je to naprogramováno ve Flashi, alespoň mně to tak připadá. Osobně mám takovouto čistotu až sterilitu poměrně dost rád. Vše je přehledné, nic tu neruší a tudíž je to podřízeno spíše hratelnosti – obsah převládá nad formou, což je dobré znamení.

Navíc, jak jsem zjistil, jsou levely vždy procedurálně generované, což znamená, že každý level je vždy jiný, když si ho zahrajete znovu. Planetky pokaždé vypadají trochu jinak a pokaždé jsou někde jinde. Nicméně určité základy jsou vždy stejné, jako třeba cíle jednotlivých kol, což dá docela rozum.


Vše se ovládá myší a to velmi pohodlně. Vystačíte si víceméně s kolečkem myši a jedním tlačítkem. Někdo ale může být zpočátku zmaten, tudíž doporučuji řídit se pokyny na obrazovce. U ovládání na mě asi největší dojem udělalo extrémní zoomování. Přibližovat a oddalovat lze skutečně do úplných extrémů (pravděpodobně kvůli absenci textur, díky vektorům). Pro strategické účely jsem měl pohled většinou více oddálen a tak jsem měl perfektní přehled o všech svých planetkách a semínkách. Kdykoliv je ale možné se absolutně přiblížit a detailně vidět třeba vaše stromy, jak rostou a vypouštějí nová semínka …

Celé mi to připomíná opět jakousi relaxační psychedelickou vizualizaci a hudba tento dojem jen podkresluje. Je velmi minimalistická, v ambientním stylu a perfektně k celku sedne. Možná jen těch skladeb by mohlo být více, přišlo mi to monotónní. Zvuky se omezují též na minimum a jsou slyšet při obsazování planetek či při boji, jinak příliš ne.

Asi ne pro každého
Hraní této hříčky je poměrně klidná záležitost. Možná až příliš klidná, někdo by u toho mohl i usnout. Akce tu sice je a rozhodovat se občas musíte docela rychle, ale celkové vyznění je spíše dost relaxační. Navíc to vypadá víceméně stále stejně. Stále vidíte jen kruhy a poletující semínka, stromy, planetky, nic víc.Stereotyp rozbíjí hlavně časem se zvyšující obtížnost a přidávání několika nových prvků, které postupem času odemykáte. Je zde i skirmish mód a pár jiných režimů hry, jež ale nechci prozrazovat. To celkovou hrací dobu prodlužuje, jenže tyto módy lze odemknout v menu okamžitě po zapnutí hry a navíc lze takto otevřít i všechny levely, tudíž to docela ztrácí kouzlo a smysl. Také jsem nikde nenašel možnost multiplayeru, což mě mrzelo asi nejvíc. Tahle hra si vyloženě říká o to, aby se dala hrát s kamarádem po internetu, ale podle všeho nejde. Je to škoda.

Někomu mohou věci obsažené v Euflorii stačit, někomu ne. Já se přiznám, že nějak úžasně jsem se u téhle hry nebavil. Nicméně vše tu funguje jak má, zpracování mi vyloženě sedělo a rozhodně je to hra, která je dotažena do konce a neobsahuje žádné bugy. Alespoň já na žádné nenarazil. Je tak pouze na vás, zda v dnešní záplavě áčkových a takzvaně „velkých“ her dáte šanci i Euflorii. Pravděpodobně vás nezklame.

Stáhněte si: Demo

mindwarp.cz
autorovi je 24 let, studuje uměleckou školu se zaměřením na multimédia a mezi jeho hlavní zájmy patří tvorba hudby, kterou prezentuje na svých stránkách, kde jste vždy vítáni 
 
mindwarp.cz
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce her či hardwaru. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta. Více informací zde.

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.