Contract JACK - recenze
6/10
zdroj: tisková zpráva

Contract JACK - recenze

Datum vydání:
21. listopadu 2003
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

16. 12. 2003 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Herní série No One Lives Forever se zcela jistě zapsala mezi nezapomenutelné tituly a z její slávy se nyní snaží těžit další střílečka, ve které je sličná Cate nahrazena tvrdým nájemným vrahem Jackem.

Autor: Leon
Publikováno: 16.prosince 2003
Verze hry: finální/prodejní
Doba recenzování: 1,5 týdne


Obrázek zdroj: tisková zpráva Herní série No One Lives Forever od Monolithu se zcela jistě zapsala mezi nezapomenutelné tituly, a to hned z několika důvodů. Jednak to bylo díky půvabné, ale přitom vynikající agentce Cate Archer, dále díky výbornému příběhu, dostatku humoru, bondovské atmosféře z šedesátých let, inteligentním nepřátelům a v neposlední řadě byla nadprůměrná i herní doba. Zkrátka šlo o dva velmi komplexní díly, a tak jsem byl zvědav, s čím přijde díl další.

 Vzpomínka na sličnou Cate
Ten se možná trochu nečekaně zbavil názvu No One Lives Forever, a tak vznikl Contract Jack. Nenechte se ale zmást, jde skutečně o další příspěvek do této série, byť, jak za chvilku poznáte, mu zrovna čest nedělá. Největší změna je na pozici hlavního hrdiny. Sličná Cate, možná nejkrásnější ženská postava v dějinách počítačových her, byla nahrazena tvrdým, leč značně neosobním nájemným vrahem Jackem.

Jen tak mimochodem, Jack je také zkratka pro Just Another Contract Killer, což se dá přeložit asi jako „jen další nájemný vrah“. Tato změna sebou nese i to, že se pro tentokrát postavíte na druhou stranu barikády, tedy na stranu těch špatných. Ne, nebojte se, že budete bojovat proti samotné Cate, protože tento díl je pojat jako prequel, což znamená, že se děj odehrává ještě před oběma díly. A o čem že tedy je?

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Odbytý příběh
Jack se živí zabíjením, a tak není divu, že pro některé je trnem oku a jemu samotnému jde o kejhák. Přesně tak začíná i tato hra, protože v první řadě je třeba zachránit si vlastní život před pomstychtivými mafiány. Krátce poté vám nabídne práci starý známý Dmitrij Volkov, jedna z mála již známých postav, které ve hře najdete. Po složení zkoušky se dostáváte do Československa (!), kde se pracuje na projektu raket vysílaných na Měsíc. Celé se to pak zkomplikuje, dostanete se i měsíčního střediska, abyste se nakonec vrátili zpátky na Zem vyřídit si účty.

Více podrobností o příběhu nechci sdělovat vzhledem k možným překvapením, o které bych vás mohl ochudit, pokud máte v plánu si hru zahrát. Rozhodně ale mohu konstatovat, že úplný závěr hry je přinejmenším divným, navíc ho nijak neovlivníte. Kdo to již hrál, dá mi asi za pravdu, kdo to teprve dohraje, tak asi nakonec taky…

Konec bych hře asi odpustil, pokud bych se dobře bavil v jejím průběhu. Bohužel ani v tomto směru nemohu být spokojen, protože hra ztratila prakticky všechny klady předchozích dílů. Pryč jsou doby, kdy jsme se v No One Lives Forever cítili jako filmu, hltali vyvíjející se příběh, smáli se u nových „vynálezů“, poslouchali rozhovory našich protivníků, vnikali nepozorovaně do nepřáteli kontrolovaných budov, hledali dokumenty, klíče atd. Na toto všechno (!) tentokrát zapomeňte. Z No One Lives Forever se stal Contract Jack, z vynikající špionážní hry se stala pouhopouhá střílečka.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Nulová atmosféra
Ano, je to tak, od prvního do posledního okamžiku hry jen procházíte hrou a střílíte. Což o to, nepřátel je více než dost, ale hra se brzy stává velice stereotypní a nebýt několika málo zajímavých nápadů (například souboj ve vesmíru), byla by hra designově skutečně podprůměrná. Nechápu co vedlo autory k takovému odklonu od osvědčeného základu, výsledkem ale je, že si Monolith pořádně zahazardoval se svým jménem.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Ponechme teď stranou fakt, že jde pouze o střílečku, a pojďme se podívat, co nám i tak nabízí. Není toho mnoho. Celkem 15 misí rozdělených do 7 kapitol je žalostně málo nejen ve srovnání s prvním dílem, ale dokonce i s kratším dílem druhým (40 misí v 15 kapitolách). Ve výsledku to dá nějakých 8-10 hodin hraní, což je asi tak jako u Max Payna 2, ale z hlediska herního zážitku je to absolutně nesrovnatelné.

Herní stereotyp je takový, že více hodin u hry by asi u hry stejně málokdo strávil, takže ono je to vlastně jedno. Krátká herní doba by se měla kritizovat u výborných her, protože tam jsme tím o něco ochuzeni, u špatných her by to měla být spíš výhoda. Myslím to samozřejmě trochu s nadsázkou, ale něco na tom je.

 Inteligence a zbraně
Příběh nic moc, variabilita nic moc (no spíš nic než moc), čím dalším se dá akční hra aspoň trochu zachránit? Určitě třeba kvalitní umělou inteligencí nepřátel. Ta byla v předchozích dílech na velmi vysoké úrovni, proto nechápu, proč i v tomto směru šla série kvalitativně dolů. Inteligence protivníků se omezuje víceméně jen na to, že se za něco schovávají a snaží se střílet. Sami nic nevymyslí, když je zasáhnete, často dokonce z úkrytu vyběhnou proti vám, patrně ve snaze spáchat harakiri. Párkrát sice efektně převrhnou stůl kvůli úkrytu, ale celkově mohu říci, že i AI šla dolů. Dost možné je ale i to, že autoři jen odflákli skriptování v levelech, čímž se dala umělá inteligence velmi zvýšit.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Ani zbraně nejsou to, co by vás do hry vtáhlo nebo nějak více zaujalo. Série NOLF si vždy zakládala na reálných zbraní, takže ani Jack se ničím jiným neohání. Pistolí si moc neužijete, granát se občas hodí (zajímavá slovní hříčka, hodí se hodit), ale nejčastěji budete protivníky likvidovat všelijakými samopaly nebo brokovnicí. V části hry odehrávající se na Měsíci si vyzkoušíte nějakou tu laserovou zbraň, která má mimochodem vcelku mizerný účinek a ani „nábojů“ do ní není zrovna mnoho, jinak ale žádné překvapení. Velmi mi tak chybělo třeba střílení kuší, což je ovšem dáno charakterem hry, protože ta se hodila na tichou likvidaci.

 Zábava alespoň se sněžným skútrem
Trochu zábavy si užijete se sněžným skútrem a motorkou Vespa. Ne že bychom to neznali z minulých dílů, ale tyto stroje tentokrát umějí dokonce i střílet a částečně i sami zaměřují. Sice hezké zpestření, ale je tu zase jedno ALE. Tato vozidla se totiž neuvěřitelně špatně ovládají a plynulá jízda (a střelba) je tak asi stejně pravděpodobná, jako výskyt mouchy TSE-TSE na severním pólu. Opět to zamrzí o to víc, že v minulém dílu s jízdou na skútru nebyl žádný problém.

Snad jedině grafika drží hru celkem nad vodou. Engine LithTech sice neprošel žádným revolučním vývojem, ale pořád je to poměrně příjemné na koukání. Interaktivita s okolím sice opět znatelně poklesla, ale grafika samotná se mi stále líbí. Hra není ani příliš náročná na hardware, na Bartonu 2500+ a GF4 Ti4200 běželo vše plynule v nejvyšších detailech i ve vyšších rozlišeních. Jako vůbec nejlepší stránku hry pak hodnotím hudbu, protože ta jako jediná stále připomíná bondovský námět hry. Ke známým hudebním motivům přibylo několik nových, neméně dobrých.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v sekci screenshotů

Pokud by si někdo chtěl zkusit multiplayer, má na výběr z několika módů - deathmatch, team deathmatch, doomsday a demolition. Sice hezké, ale všechny tyto módy byly vydány již v březnu (informovali jsme) jako přídavek pro NOLF2, takže to vlastně nic extra není. Ani map příliš mnoho nových není, takže ani multiplayer není to, co by drželo hru nad vodou.

 Shrnutí
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Když to tak shrnu,Contract Jack je vlastně docela slušný propadák. Kdyby to nebyl další díl NOLFa, asi bych konstatoval, že je to průměrná střílečka. Vzhledem k tomu, že to ale JE následovník této vynikající série, nechápu, proč se hra dostala na tuto úroveň. Nemohu se stále zbavit pocitu, že někdo tuto hru velmi odbyl, pak ale nechápu, že dal někdo svolení ji vydat. Tím si totiž někdo velmi snížil renomé, které bylo až do vydání této hry hodně vysoko. Když už to chtěli vydat, mohl z toho být pěkný, volně stažitelný přídavek. Tahle hra totiž nestojí ani za datadisk, natož za úplně novou hru.

Stáhněte si: Dema, Patch, Trailery, Cheaty...

Související články: Novinky, No One Lives Forever 1 & 2 recenze a návod

Leon
autorovi je 26 let, pracuje v zahraniční firmě, specializuje se na akční a závodní hry nebo simulátory a netradičně pojaté strategie (všechny články autora)


 
 
Leon

Verdikt:

Prakticky vše, co bylo krásné na sérii No One Lives Forever, je pryč. Nulový příběh, stereotypní mise, minimum humoru a ironie, to vše způsobuje, že atmosféra je pryč. Contract Jack je tak vlastně obyčejná střílečka. Já chci zpátky Cate!

Nejnovější články