Chessmaster 10th Edition - recenze
9/10
zdroj: tisková zpráva

Chessmaster 10th Edition - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

16. 8. 2004 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Ne nadarmo jsou šachy považovány za královskou hru a dlouholetá série Chessmaster, se kterou se můžete stát velmistrem, naučit se základy nebo si jen zdokonalit svůj styl, nyní přichází v 10. edici s řadou vylepšení.

Autor: Mickey Mouse
Publikováno: 17.srpna 2004
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: finální/anglická
Doba recenzování: 4 dny


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Po roce a půl přichází na svět další přírůstek určený milovníkům logické zábavy. Ne nadarmo jsou šachy považovány za královskou hru, a to jak z pohledu strategicko-válečného, tak i co do kvality a krásy. Sérii Chessmaster není třeba nikomu, kdo o šachy aspoň trochu zavadil, nijak podrobněji představovat, neboť se jedná o mnohaletou stálici, jež se šachu pro počítač věnuje už od dob osmibitů. Odtud pochází i engine, který se neustále vyvíjí a hru počítače pohání. Konkrétně v posledním Chessmasterovi se jedná o známý engine King, který je zde představen ve verzi 3.33 z května letošního roku.

 Přepracované rozhraní
První novinka poslední verze Chessmastera je už v samém názvu. Od zažitého standardu pojmenování sérií tisícovkovými číslovkami (..., 6000, 7000, 8000 až předchozí verze 9000) autoři přešli na přívlastek „10th Edition“, čili desátá edice. Ta už na první pohled zaujme zcela přepracovaným grafickým rozhraním, což je jen dobře, neboť přes všechny šachové kvality předchozích verzí působilo jejich rozhraní dost archaicky a uživatelsky nepřítulně. Právě tohle se teď konečně změnilo a do hry s tím přišlo příjemné oživení.

Krom moderního designu, nabízejícího dokonce několik skinů, potěší našince konečně odstranění závislosti hry na anglickém národním prostředí, nastaveném ve Windows. Konečně tak mizí utrpení v podobě nutnosti před každým spuštěním Chessmastera přepínat národnostní specifika v operačním systému a na krabice s hrou už nebude třeba lepit hanlivou etiketu, která na tento nedostatek upozorňuje (a zároveň tak odrazuje) případné zájemce. Hurá!

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

K uživatelské přítulnosti řadím i kontextové menu, které se zobrazí klepnutím pravým tlačítkem kamkoli do plochy obrazovky. Zřejmě si autoři vzali za vzor 3D Studio MAX, kde se obdobným způsobem pracuje už nějaký ten pátek. Velice snadno se tak dostanete ke všem podstatným činnostem, které byste mohli v daný okamžik potřebovat, navíc je vše rozděleno pěkně do skupin podle příbuznosti. Malou vadou na kráse byla některá okna, která se po přepnutí na nižší rozlišení zobrazovala mimo monitor a nepodařilo se mi je vrátit zpět. Trochu škoda je i nemožnost měnit velikost některých oken, která zůstávají někdy zbytečně veliká. Je vidět, že nové rozhraní má ještě mušky, ale v každém případě jde o velký krok vpřed.

 Hutný obsah
Chessmaster je komplexní produkt, který k šachu přistupuje pečlivě a s ohledem na všechny skupiny hráčů od dětí a začátečníků přes hráče příležitostné, až po zkušené veterány včetně profesionálů. Tohle není nic nového a známe to již z verzí předchozích. Ta poslední obsahuje vše, co bylo k dispozici minule a samozřejmě zase přichází s novinkami, jež už tak nadupaný obsah dále košatí.

Šach v Chessmasterovi nezačíná rozestavěním figur a odpálením partie. Pro úplné nováčky tu je teorie na úrovni naprostých základů od vysvětlení pravidel, popisu každé figury a jejích možností, objasnění základních pojmů jako rocháda, en passant, garde, šach – prostě úplně vše, s čím se ve hře setkáte. Chessmaster je vlastně šach doplněný o elektronickou encyklopedii, která by vytištěná na papír zaplnila tisíce stran.

 Trénink
Kromě teorie je trénink nebo možná přesněji „výuka“ obohacena o velkou spoustu ukázek, šachových kvízů, úloh a konkrétních situací, které se vám předkládají k řešení. Šachová škola se zaměřuje na všechny typy hráčů a každý se tu odpíchne od místa, kde cítí, že se má co učit. Šachovou školu a rébusy jsem už zmiňoval, ale tím výuka zdaleka nekončí. Najdete tu i mnohem pokročilejší techniky jako šachovou strategii, podrobně komentovaná zahájení (1200) i celé partie (830), to vše za doprovodu šachových osobností jako Josh Waitzkin anebo Larry Christiansen, který se ve svém samostatném oddílu šachové akademie soustředuje na výrazně útočnou hru a odkrývá její specifika.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Josh Waitzkin je v Chessmasterovi známým průvodcem a i on zde má krom jiného svou vlastní akademii, pokrývající celkové pojetí šachu od úplných začátků, kde je každá lekce zakončena sérií kvízů zaměřených na právě probraná témata. Na konci celé akademie jsou pak i kvízy pro pokročilejší, které se na šach dívají trochu komplexněji. Komu by ani tohle nestačilo, najde tu také akademii samotného Chessmastera, rozdělenou do sekcí Nováček, Pokročilý a Zkušený, každou dále rozčleněnu do několika forem šachové výuky.

 I pro děti
Již tradičně je speciální sekce hry věnována dětem, čemuž pak odpovídá i zpracování rozhraní a figurek. Společně s těmi klasickými najdete i různé modifikace více či méně ujeté. Pro děti to je například animovaná sada figurek, které při pohybech vydávají různé zvuky, neustále se vrtí, poskakují a při pohybu nebo braní jsou jejich akce provázeny animacemi a zvukem. Nechybí ani klasické 2D pohledy, které jsou pro vlastní hru nakonec stejně asi nejlepší už pro svoji přehlednost.

Trojrozměrné šachovnice lze libovolně naklánět, otáčet či přemísťovat po obrazovce včetně zoomování. Podobně tak i šachovnice dvourozměrné mohou měnit svoji velikost, natočení a polohu. Celkem je ve hře šachových sad okolo třech desítek. Dětem je přizpůsoben nejen vzhled jim věnované sekce, ale rovněž šachová škola, kterou zde rovněž najdou. Je přizpůsobena jejich vnímání, což je určitě jen dobře a potvrzuje to způsob, jakým Chessmaster na propagaci šachu shlíží.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Půlmilionová databáze
S historií Chessmastera se pojí i hutná půlmilionová databáze skutečných šachových partií z historie až po současnost (od roku 1619 – 2004). Do poslední verze bylo přidáno přes 50 000 nových partií, které si lze tak jako všechny ostatní přehrávat, z jakéhokoli místa je zkoušet dohrát, vyhledávat v nich zadáním různých kritérií, třeba i podle konkrétní pozice figur atd.

Při práci s oknem databáze jsem bohužel narazil na mírné grafické nesrovnalosti a občas se prvky na monitoru nechovaly zcela korektně, překrývala se tlačítka s tabulkou apod. Sice jsem nezažil nic vysloveně fatálního a šlo vždy jen o kosmetiku, ale chybka to přeci jen je. Vedle celých partií tu najdete i databázi herních zahájení včetně vysvětlení jednotlivých tahů a jejich význam pro další vývoj hry.

 Protivníci
Šachový engine Chessmastera nabízí dvě stovky předdefinovaných oponentů, řazených podle jejich úrovně, tedy v šachu mezinárodně používaného systému ELO. Každý si tak najde soupeře sobě rovného a postupně si může zkoušet hru proti silnějším a silnějším soupeřům. Velkým kladem hry je možnost si i vlastní soupeře vytvářet, případně editovat ty existující. K dispozici je dlouhá řada parametrů, jimiž se jak kvalita hry, tak i herní styl a strategie počítačového hráče dají výrazně ovlivnit – zaměření na útok či obranu, hra poziční či materiálová, atd. atd.. Řada předdefinovaných oponentů odpovídá svým herním stylem skutečným šachovým osobnostem.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Vlastní hra je rozdělena do několika skupin. Předně je to možnost odehrát tréninkovou partii, jejíž výsledek se nebude nijak hodnotit a neovlivní vaše ELO. V takové partii máte k dispozici řadu nápověd, možnost brát tahy zpět a ani se neklade důraz na nutnost dodržovat časové limity dané zvolenými pravidly (počítač je ovšem dodržuje). Prostě si zahrajete jen tak a v případě nouze požádáte počítač o radu, o analýzu pozice, případně i uprostřed hry změnit stranu, za kterou hrajete.

Dalším typem partií jsou ty, které je třeba brát vážně. Hraje se podle předem zvolených pravidel, žádné nápovědy se netolerují a výsledek se promítne do vašeho hodnocení. Takto lze hrát i celé turnaje, které lze zvolit buď z již předdefinovaných schémat (je jich kolem padesátky a odpovídají skutečným turnajům, které se odehrály, včetně konkrétního hráčského obsazení), anebo lze vytvořit turnaj vlastní, nastavit pravidla, vybrat účastníky (až 128) a pustit se směle do hry.

 Multiplayer
Velký krok kupředu učinil Chessmaster v multiplayeru, kdy umožňuje i přes internet pořádat turnaje, ligy, jakož samozřejmě i vyzývat hráče k samostatným partiím. Partie je možné i sledovat v roli pouhého pozorovatele, což je také dobrá škola. K dispozici je i chat pro domlouvání se s ostatními a rozhraní dovoluje pracovat i se seznamy hráčů na webu, přidávat si je mezi oblíbené nebo naopak prudiče strkat do zvláštní složky, aby vás nemohli otravovat.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Chessmastera lze provozovat i po lokální síti, kde bohužel chybí možnosti turnajů a lig - vše je omezeno pouze na jednotlivé partie. Tohle je možná trochu škoda.

 Závěr
V podání Chessmastera 10 nezískáte pouze silného a variabilního soupeře, ale i ucelenou šachovou encyklopedii, jež vás dokáže do šachu zasvětit, poskytne vám nepřebernou spoustu teoretických i praktických lekcí, vhodných pro hráče na všech úrovních. K tomu přidejme půlmilionovou databázi skutečných partií, šachový slovník a možnosti hrát po LAN i internetu. Komu jsou šachy blízké anebo by do nich rád pronikl, má jedinečnou příležitost se seznámit jak s hrou, tak i její celosvětovou komunitou.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Chcete-li zkusit hratelné demo, můžete si ho stáhnout z domovské stránky www.chessmaster.com. Vydrží vám osm hodin hry, což na seznámení a ocenění kvalit určitě stačí. Demo má rozumných 60 MB, takže není důvod váhat. Najdete v něm i několik základních tutorialů a možnost si zahrát i online na šachovém serveru UbiSoftu.

Související články: Novinka, Chessmaster 9000 recenze (1/2003)

Mickey Mouse
autorovi je 35 let, pracuje jako grafik na volné noze, hrami se zabývá od dob osmibitů, zaměřuje se hlavně na akční a sportovní hry nebo ty s podporou multiplayeru (všechny články autora) 
 
Mickey Mouse

Verdikt:

Chessmaster i ve své poslední verzi jde dobrou cestou a navazuje tak na komplexní přistup k šachové problematice, již razí už řadu let. 10. edici hry bych vytkl pouze drobné kosmetické nedodělky v novém rozhraní, které ale může vyřešit nějaký patch.

Nejnovější články