Cabela Outdoor Adventures - recenze
5/10
zdroj: Archiv

Cabela Outdoor Adventures - recenze

12. 1. 2010 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Je libo výstavní paroží nad krb, nebo chytit kapříka? Hra na lovce a jeho kořist v malebných krajinách po celém světě si nezaslouží být opovrhována.

Autor: Warlock
Publikováno: 12. ledna 2010
verze hry: PC/anglická/finální
doba recenzování: 1 týden


Obrázek zdroj: Archiv Je libo výstavní paroží nad krb, vlastnoručně chyceného kapříka nebo raději dáte přednost něčemu z ptačí říše? Hra na lovce a jeho kořist se odehrává v malebných krajinách po celém světě.

Týdny plánování a příprav, hodiny stopování po lese a jediný výstřel, který může vše zhatit, nebo přinést další trofej. Takto zhruba vypadá sezóna lovce střílejícího pouze pro zábavu. Neznámí vývojáři (Cauldron jimi není, ten vytvořil pouze podobný Cabela`s Big Game Hunter 2010 - omlouváme se mu za chybu) spolu s Activison Value navázali na dlouholetou sérii loveckých her Outdoor Adventures. Přestože tento žánr může někomu připadat k smíchu, prodává se poměrně slušně a pokročil kupředu nejen technickým zpracováním, ale i pestřejší náplní hratelnosti.

Vzhůru na lov!
V lesích nikdy nebloudíte úplně osamoceni a společnost vám vždy dělá parťák. Ten sice většinou sleduje jinou stopu či se vám snaží nahnat nějaký pěkný kousek přímo na ránu, ale pokaždé oceníte jeho rady z vysílačky, které se týkají lovu, vašeho vybavení či směru, kterým se máte vydat. Jste tak neustále vedeni za ručičku a prakticky nikdy se nevydáte po vlastní ose stopovat některého z obyvatel lesa.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Ono by to ani moc dobře nešlo, protože mapy Outdoor Adventures se sestávají z několika otevřených lokací propojených nalinkovanými koridory. Pokud vám v cestě nestojí zrovna spadlý strom či příliš vysoká skála, jste zastaveni neviditelnou stěnou, která jasně signalizuje, že jste se vydali špatným směrem. Nemusím snad dodávat, že tento fakt je jedním z největších mínusů celé hry. Ale je to zjevný záměr, aby příležitostní hráči, pro něž Cabela's Outdoor Adventures vznikla, nebyli frustrováni.

Na číhané
V několika prvních misích stačí vylézt na kopec, schovat se za velkým kamenem a zpovzdálí sledovat v podřepu svoji kořist. Posléze ji musíte dostat do zaměřovače, kdy se zvýrazní důležité tělesné orgány. Pak už jen zadržet dech, přesněji zacílit a vypálit. Při úspěšném výstřelu kamera sleduje cestu kulky od hlavně skoro až do vnitřností oběti.

Navíc, pokud by se zvíře pohnulo nebo začalo utíkat, zaměřovač jej vždy bude sledovat, což svým způsobem ještě více zjednodušuje celý lov. S postupem času však musíte být čím dál tím nápaditější a používat třeba sprej na potlačení vašeho pachu, vlastnoručně postavené posedy či nejrůznější vábničky na zvířata. Celková obtížnost však příliš nestoupá.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

To stavění posedů na stromech se stalo jednou z mých nejneoblíbenějších činností, za což může především děsivě vymyšlený způsob práce s inventářem. Pro jeho zobrazení totiž v PC verzi musíte neustále držet zvolené tlačítko, myší nebo klávesami vybrat z kruhové nabídky dané vybavení či zbraň a volbu potvrdit. Při běžných činnostech se vše dá přežít, ale pokud jsem byl zrovna na posedu, který jsem zpočátku v inventáři jako podpoložku vábničky nemohl vůbec najít, častokrát jsem se ukliknul a právě místo vábničky zvolil posed a slezl ze stromu. To samozřejmě mělo za následek neúspěch celého lovu a mohl jsem pokračovat od posledního checkpointu.

 Nudné mezihry
Outdoor Adventures má na loveckou hru velmi slušný odpich. Nikde příliš dlouho nečekáte na vaši kořist a po úspěšném vyzvednutí trofeje přeběhnete jeden kopec a už máte opět v hledí zaměřenou kořist další. Sem tam máte i na výběr, jestli před lovem losa nedáte přednost laškování s několika křepelkami či bažanty. Po cestě potkáváte i drobné obyvatele lesa, jako mývaly nebo zajíce, které lze rovněž poslat na věčnost.

Lovem vysoké a medvědů to však nekončí. Jakousi mezihrou je střelba na kachny, kdy se nelze bohužel z předem daného rákosí hnout ani o píď. Stačí pouze sledovat obří hejno, vábničkou vždy zlákat jednu oběť, přepnout na brokovnici a vypálit. To vše v určitém časovém limitu.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Na podobném principu funguje rybaření na člunu, které mi však k srdci zrovna dvakrát nepřirostlo. Opět stačí jednoduše pomocí speciální krabičky lokalizovat shluk ryb, vylézt na příď loďky a nahodit návnadu. Posléze pomocí rychlého hýbání s myší k sobě kořist přitáhnout. Žádná velká věda, naopak nebetyčná nuda. Mávání s myší na různé strany si užijete ještě při používání ostatních vábniček.

 Kladné body
Obrázek zdroj: Archiv Co naopak musím autorům připočíst k dobru, je zpracování krajiny, které lahodilo mému oku. Samozřejmě se stále pohybujeme v žánru loveckých her pro co nejširší publikum (i pro starší HW výbavu počítače), ale sytost barev, relativně věrné zpracování vody a absence jakýchkoliv ukazatelů skutečně navozovala pocit, jako bych pobíhal v lesích kdesi v Kanadě. Po stránce zpracování detailů a již zmiňované linearity to však již není žádná sláva.

Další kladné body získává Outdoor Adventures za solidní zbrojní arzenál zahrnující dokonce i luky a pistole. K dispozici vám bude řada různého vybavení, jež jsem však málokdy využil. Příkladem za všechny budiž třeba GPS, kterou bych zužitkoval teprve, kdyby se spojily všechny mapy ve hře dohromady.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Zajímavostí je rovněž možnost vytvoření vlastního zvířete trochu ve stylu Spore (samozřejmě několikanásobně zjednodušené). Přesněji řečeno, již existující zvíře můžete různě natahovat či zvětšovat a vybírat různé druhy rohů. Nemusím snad dodávat, že by to byla trochu zbytečná práce, kdyby se z vámi vytvořeného kousku nemohla stát obratem další trofej. Tento lov se odehrává na daleko volnějších a rozlehlejších mapách, než ty z příběhové části, ale na druhé straně postrádá lov jakýkoliv spád.

Zvětšit zdroj: Archiv Pro příště musejí autoři ještě více zapracovat na herní náplni, čímž nemyslím herní odměny či kolekci zbraní. Klíčem k úspěchu by byla možnost méně vodit hráče za ručičku. Občasným hráčům by v tomto ohledu stačil propracovanější tutoriál, ale takto autoři berou vítr z plachet a chuť na hru zkušenějším hráčům. I přes výše zmíněné však musím dodat, že Outdoor Adventures je solidním simulátorem lovce. Nejde však o budgetovku (levnou hru), nýbrž o titul za téměř plnou cenu (40 dolarů).

 
Warlock
autorovi je 19 let, studuje na ČVUT v Praze a přispívá i na server o mobilních telefonech; zaměřuje se na strategie všeho druhu a nechá se zlákat i kvalitní FPS; řadí se mezi filmové fandy, příznivce metalu a rád jezdí na horském kole
 
 
Warlock

Verdikt:

Tuto hru si užijete, pokud patříte mezi příležitostné a nenáročné hráče, máte flintu ve skříni nebo vám nad krbem visí několik zástupců zvířecí říše. V tomto případě si můžete nějaké bodíky k výslednému skóre přičíst, i za možnost stavění posedů a další zpestřující prvky. Pro zkušenější hráče jde o příliš nudnou záležitost, kterou zabíjejí otravné mezihry, lineární mapy a v neposlední řadě šíleně vymyšlený inventář.

Nejnovější články