Black & White: Creature Isle - recenze
8/10
zdroj: tisková zpráva

Black & White: Creature Isle - recenze

Datum vydání:
1. ledna 2002
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

15. 2. 2002 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

První datadisk Creature Isle obohatí strategickou hru na boha Black & White o nový ostrov, kde se v novém příběhu budete ucházet o srdce jedné krásné slečny výhrami v různých soutěžích.

Autor: Bergy
Publikováno: 15.února 2001


Obrázek zdroj: tisková zpráva Veledílo Petera Molyneuxe s názvem Black & White (recenze) znáte určitě všichni. Ono také asi nebylo jednoduché přehlédnout tak výraznou a originální hru, která svého času doslova rozpoutala herní mánii. Po mnoha letech tu totiž bylo konečně něco nového a hlavně velmi chytlavého. Stát se tak alespoň na chvilku bohem, ovlivňovat svět pod vámi a ještě k tomu vychovávat své vlastní stvoření, které je na onom světě vaší prodlouženou rukou, zaujme zkrátka skoro každého.

Není proto divu, že si to chtěl kdekdo vyzkoušet. Mnozí z nás proto u této hry strávili mnoho probdělých nocí, přičemž čas s B&W ubíhal doslova zběsilou rychlostí. Právě takové vtažení do hry, kdy po nějaké době nemáte ani představu, kolik je hodin nebo který je den, je jasným důkazem toho, jak dobrá je hra, které se zrovna věnujete.

 Svět přerostlých stvoření se vrací
B&W ale nemělo jen kladné stránky, pochopitelně i zde se našlo pár pih na kráse. Jednou z nich byla i dost vysoká obtížnost celé hry, která zvláště v pokročilejších fázích mohla některé hráče dost trápit. Dalším problémem byly drobné chybičky, které někdy byly dost na překážku. Naštěstí byl vypuštěn opravný patch, který některé nedostatky vyřešil a po něm přibylo i pár přídavků. Ovšem ani tato hra se nedala hrát věčně, a tak i šílenství kolem B&W začalo pomalu ustávat a nepomohly tomu ani volně stažitelné přídavky.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Dnes už ale víme, že se na nás v dílně Petera Molyneuxe chystá druhé pokračování, nicméně na to si ještě nějaký ten pátek počkáme. Aby ono čekání nebylo zas až tak dlouhé, rozhodli se v Lionhead Studios, že své skalní fanoušky obšťastní alespoň svým oficiálními datadisky. Ten první nese název Creature Isle a právě o něm si povíme něco bližšího.

 Objev nového ostrova
Původní hra Black & White byla velmi detailně zpracována a to včetně příběhu. Ne jinak tomu je i u tohoto datadisku. Nejenže má svůj vlastní příběh, on i navazuje na jednu otevřenou dějovou linii z B&W. Určitě si vzpomenete na jeden z prvních questů, kde jste měli za úkol sehnat třem chlapíkům dostatek dřeva na dostavbu jejich lodě. Pak jste jim přidali ještě nějaké to jídlo a oni odjeli objevovat nová místa.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Creature Isle začíná právě ve chvíli, kdy oni tři mořeplavci ztroskotávají na pobřeží neznámého ostrova a vydávají se poznat krásy této nové země. Záhy zjišťují, že na tomto ostrově nevládnou žádní bohové, protože místní obyvatelé na ně nevěří. A kde není víra, nemůže být pochopitelně ani žádné božstvo. To ale neznamená, že na ostrově jsou jen lidé. Tento kousek země se doslova hemží různými stvořeními, která dříve sloužila bohům, ale z nějakého důvodu se prostě osamostatnila. Jelikož to nejsou žádné hloupé bytosti, je jim jasné, že v jednotě je síla, a tak vytvořili vzájemné společenství. Každý právoplatný člen svazku se rovněž pozná podle zlatého náramku na ruce.

Příběh dále vypraví o tom, jak se jednoho dne dostalo na pobřeží tohoto ostrova i jakési mládě ženského pohlaví, které si ona stvoření vzala do opatrování a vychovala z ní krásnou slečnu, která je mimojiné připravena se s vhodným samečkem spářit. Jak už asi tušíte, ten vyvolený by mohl být právě váš svěřenec (buď se naimportuje vaše stvoření z B&W nebo je vám přidělen opičák) a vaším hlavním úkolem v Creature Isle je ucházet se o přízeň tohoto něžného stvoření.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Soutěžení místo zabíjení
Nic ale není tak jednoduché, to dá rozum. Ono zvířecí bratrstvo se totiž pasuje do role tatínků, kteří svou dcerušku přeci jen tak někomu nesvěří. Nejprve tedy musíte splnit přes 20 různých úkolů, které si na vás ona vychovatelská parta vymyslela. A že to nebude procházka rajskou zahradou, to vám asi nemusím dvakrát říkat :)

Každý úkol totiž spočívá v tom, že musíte v nějaké disciplíně porazit jednoho z pečovatelů. Ovšem pozor, zde je ona největší změna oproti původní hře. Datadisk je ve své podstatě velmi mírumilovnou hrou, a tak zde nejde o žádné mocnářské boje ani o zabíjení. Veškeré questy jsou tedy veskrze soutěžní hry, ve kterých zkrátka musíte uspět. Když se vám nezadaří na poprvé, nic se neděje, zkusíte to třeba několikrát a tak dále.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
A co že na vás tedy čeká za disciplíny? Jedná se například o závod s želvou, zalévání mrkve, nahánění oveček do ohrádky, kuličky s opičkou, bowling s kravičkou a spoustu dalších. Možná se vám zdají tyto sporty dost primitivní, ale nenechte se ani na chvilku zmást. Každý váš protivník je v dané oblasti doslova mistrem a vy přicházíte jako naprostí nováčci, takže se nedivte, když vám to ze začátku moc nepůjde. Respektive půjde, ale soupeři budou vždy o něco lepší :)

Mě osobně se asi nejvíce líbil bowling, ale když si vzpomenu na ty perné chvilky a těch výbuchů zlosti nad nepovedeným vrhem, škoda mluvit. Kravička totiž dělala chyby jen velmi zřídka a já se musel přinutit vyhrát v zápase na 5 kol. Stejně je to s obtížností i v dalších úkolech, takže se rozhodně obrňte velkou dávkou trpělivosti. Když budete cítit, že se blíži výbuch zlosti a budete chtít vzteky mlátit myší či klávesnicí do stolu, raději si běžte odpočinout a zkuste to později znova :)

 Dojde i na výchovu
Jistým osvěžením od úmorných klání vám určitě bude stvoření jménem Tyke („trošku“ větší kuře), které se vylíhlo z opuštěného vejce. Vaše bytost se ho zkrátka ujme a začne ho učit věcem potřebným k životu. Sám za sebe jsem za tuto kulturní vložku velmi vděčen. Přeci jen, komu z vás se v B&W nelíbilo, jak jste vychovávali svojí vlastní příšerku. Zde na oplátku zase ona naučí další bytost tomu, jak to na světě chodí (samozřejmě s vašim přispěním), a to rozhodně potěší.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Blížíme se k závěru a já bych rád ještě před závěrečným hodnocením i trochu kritizoval, protože zatím jsem jenom chválil. Creature Isle je v podstatě výborný a propracovaný datadisk s novým příběhem a vůbec v něm jde o úplně něco jiného než v původní hře. To je ale jen jeden úhel pohledu - v tom druhém mi zde chybí jakékoli novinky (pokud pominu pár nových stvoření z řad zvířecího spolku), které by v datadisku měly být. Já vím, pro někoho je Black & White už beztak dokonalou hrou, ale já bych stejně čekal od datadisku trochu více nových věcí.

Ani grafika či zvukové efekty nedoznaly žádných změn, což samozřejmě není ani nutné, ale stejně to člověka potěší, když vidí, že se autoři snaží vylepšit v datadisku maximum věcí. Nezbývá tedy než doufat, že se toho všeho dočkáme v Black & White 2 nebo dalším datadisku nazvaném The World Disc (info), který se má více zaměřit na vesničany a stávající herní svět, který rozšíří o nová kouzla nebo budovy.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Celkově ale zůstává Creature Isle znamenitým přídavkem pro skvělou hru, jakou B&W bezpochyby je. Jednoznačně pro hovoří i fakt, že zde nejde hlavně o fyzickou likvidaci soupeřů, ale spíše o netradiční sportovní vybití.

Stáhněte si: Video (2 MB)
Související linky: Black & White recenze (duben 2001)

 
Bergy
připravil: jd
 
 

Verdikt:

Pokud bylo Black & White vaší oblíbenou hrou a nemůžete se již dočkat druhého dílu, pak mi nezbývá, než vám Creature Isle vřele doporučit.

Nejnovější články