Beam Breakers - recenze
6/10
zdroj: Archiv

Beam Breakers - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

27. 10. 2002 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Loni vyšla hra NY Race na motivy filmu Pátý Element a nyní přilétá podobný titul s futuristickými vznášedly. Pojďme se tedy podívat, jak se s New Yorkem budoucnosti poprali autoři Beam Breakers.

Autor: Leon
Publikováno: 27.října 2002


Obrázek zdroj: Archiv Někdy loni jsem zde recenzoval hru New York Racer na motivy filmu Pátý Element. Jak se můžete přesvědčit, nijak jsem z ní unešený nebyl. Rok se s rokem sešel a máme zde hru dosti podobnou - Beam Breakers od Jowoodu. Pojďme se tedy podívat, jak se s New Yorkem budoucnosti poprali autoři tentokrát.

 Město budoucnosti
Ačkoliv tentokrát nemá oficiálně hra s výše uvedeným filmem nic společného, město vypadá skoro stejně, snad jen název se změnil na Neo York (že by Matrix?). Jinak je ale město 24. století velmi divné, alespoň z pohledu dnešního obyčejného človíčka netušícího ani co bude za pár let. Obrovské výškové budovy působí velmi chladně, mezi nimi jsou všelijaké mosty a trubky. Sluníčko kdo ví proč na obloze nenajdete, snad proto, že je nad městem nějaký deštník.

Klasické silnice nejsou třeba, protože by po nich stejně nikdo nejezdil. Veškerý dopravní ruch se odehrává ve vzduchu, což má mimochodem jednu výhodu. Vedle klasických jízdních pruhů, kdy můžete jezdit souběžně, se dá jezdit i v různých výškách. Bez toho by byla doprava nepředstavitelná, protože počet vozidel v ulicích je naprosto neuvěřitelný. Chtěli byste žít v takovém městě a v takové době?

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Těžký život poslíčka s pizzou
á tedy ne, ale ve hře jsem si to zkusil. Žít jako řádný obyvatel města je nuda, takže se stanete členem jednoho z pouličních gangů, pro který budete plnit různé úkoly. Od těch nudnějších, jako je rozvoz pizzy (vida, pizza nezmizí) na čas přes ničení konkurenčních restaurací až třeba po kradení aut. Vše je pak prokládáno klasickými závody ve městě, kdy každý gang postaví svého zástupce. Vám nezbude nic jiného než vyhrávat, jinak se do dalších misí nedostanete. Není to vždy tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Tak předně vše je děláno na čas, takže když to nestihnete, máte smůlu a můžete začít znova.

Zvětšit zdroj: Archiv Skutečně se to stává často, třeba při na první pohled jednoduchém rozvozu pizzy. Dojedete do pizzerie, naberete sadu pizz a jedete rozvážet. Šipka na displeji vás navádí na nejbližší další místo, kde si ji zákazník objednal, to však neznamená, že vždy zvolíte ideální cestu. Navíc musíte přiletět co nejblíže a akčním tlačítkem pizzu vystřelit přesně do místa určení. Tady je to asi trochu přitažené za vlasy, protože já bych tedy jako zákazník nebyl nadšen, kdyby po mě někdo zásilku házel, natož střílel. Ale budiž, možná se to v té době bude distribuovat v nějakých speciálních obalech. Pokud se netrefíte, můžete střílet znova, dokud máte zásoby. Když dojdou, musíte se vypravit do prodejny pro novou várku, což většinou znamená, že to nestihnete.

 Kradení aut a závody
Takové kradení aut je ovšem ještě těžší. Chtěl bych upozornit, že nelze ukrást jakékoliv auto ve stylu GTA, ale jen vždy jedno konkrétní. V momentě, kdy šlohnete cizí auto, se kolem vás sesype hromada policejních aut a není jednoduché uniknout. Používají jakýsi modrý paralyzér, který vás brzdí a sráží k zemi, takže k úspěšnému úniku je potřeba značného umění a mnohdy i štěstí. Pokud to ale vezmeme z čistě logické stránky, něco tu nehraje. Když budete létat po městě jako nejhorší vzdušný pirát a narážet do všeho včetně ostatních příslušníků silničního provozu, policajti nikde. Jen co sednete do ukradené auta, je jich ve vteřině kolem spousta. Je to z extrému do extrému a patrně vás to začne ve hře brzy štvát.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Tyto speciální mise jsou prokládány klasickými závody. Ve městě je vytyčena dráha s několika checkpointy a jezdí se na několik kol. Soupeřů máte několik a vždy z jiného gangu. Pokud chcete (vlastně musíte) vyhrát, nezbude vám nic jiného, než nejen čistě prolétávat trať (každý zádrhel o cokoliv stojí sekundy), ale i využívat několika bonusů. V případě velkého poškození se vám bude hodit bonus na opravu, nejvýhodnější je ale přidání energie pro turbo. Díky němu můžete zrychlit nad maximální rychlost vozidla a bez jeho častého používání nevyhrajete. Automaticky se vám doplňuje jen při průletu do dalšího kola a při jeho velké spotřebě ho proto musíte sbírat po cestě. Jen tudy vede cesta k vítězství v závodech.

 Další herní módy
Zvětšit zdroj: Archiv Své zprvu značně obstarožní vozítko budete moci brzy vyměnit za jiná ukradená i vyhraná auta. Budete volit především vzhledem k výkonu a maximální dosažitelné rychlosti. Jejich schopnosti pak můžete doplnit nějakým tím vyhraným přídavným zařízením, ale jinak se v garáži zase moc zdržovat nemusíte. Určitým zklamáním je pro mě velikost města, respektive jeho čtvrtí. Když si zobrazíte mapu, zjistíte, že jde vždy jen o několik ulic v blocích. Alespoň že ty různé čtvrtě se trochu liší.

Pokud chcete jen soutěžit, můžete zvolit mód Championship, který je složený pouze ze závodů a sčítají se body dosažené v nich dosažené. Pokud by vám i to bylo málo, je zde ještě volba Survival, kdy zdrháte před policisty, nebo Observation, kdy se naopak můžete volně pohybovat po městě bez jakéhokoliv cíle. Nechybí ani multiplayer pro ty, kteří se u hry budou bavit.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
další obrázky z této hry najdete v sekci screenshotů

 Grafika ala Voodoo Lights
Na první pohled vás upoutá zajímavá grafika, což je patrně nejsilnější stránka hry. Protože autoři nebyli ničím omezeni, mohli si vytvořit svět 24. století podle svých představ. V jejich podání vypadá velmi barevně, ale přitom velmi studeně. Při létání po městě to leckdy barevně vypadá, jako by vám na obrazovce běžel šetřič obrazovky Voodoo Lights, který byl velmi populární v době nástupu 3D akcelerátorů. Hezké, barevné, při bližším pohledu to ale zase takový zázrak není.

Zvětšit zdroj: Archiv Z mého pohledu je největším problémem hry již její samotná podstata. Nemohu si pomoci, ale z tohoto námětu nejde mnoho vytěžit, i když se o to autoři snažili. Úkoly se brzy stávají monotónní a závody jsou nakonec také stále o tom samém. Ani přidáním dalších módů se ze hry mnoho navíc nedostalo. Oproti New York Racer je hra variabilnější, ale po krátké době stejně omrzí. Zkrátka tyto hry dnes mnoho nemohou nabídnout a i přes slušné zpracování tak Beam Breakers zapadnou mezi hry, na které se brzy zapomene. Jsem zvědav, zda do roka a do dne budu recenzovat další hru na toto téma. Přikláním se k tomu, že ano.

Stáhněte si: Demo, Trailer, Cheaty
Související články: Novinky, NY Race recenze (12/2001)

 
Leon
připravil: jd
 
 

Verdikt:

Další hra nepřímo inspirovaná filmem Pátý Element. Přesto, že je lepší a variabilnější než New York Racer, ve výsledku vás asi stejně příliš bavit nebude.

Nejnovější články