Armed Assault: Queens Gambit - recenze
6/10
zdroj: tisková zpráva

Armed Assault: Queens Gambit - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

14. 11. 2007 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Již tak neklidnou Sahranskou republikou cloumá občanská válka vládnoucího rodu. Zlá doba si žádá odvážné činy a tak v roli žoldáka i příslušníka speciálních sil pozvednete ještě kouřící zbraň v datadisku.

Autor: Michal Jonáš
Publikováno: 14.listopadu 2007
Verze hry: prodávaná/česká/PC
Doba recenzování: 1 týden


Obrázek zdroj: tisková zpráva Jak se zdá, horké hlavy jen tak nevychladly, protože neklidnou republikou znovu prochází stín válečného zmaru. Aby toho nebylo málo, vládnoucí rod sužují stále častější pře o moc a vládu nad ostrovy, která nakonec vyústí v občanskou válku a nový teror. Nástrojem k prosazení vůle silou jsou u všech znepřátelených stran nikoli vojáci, ale najatí žoldáci, protože situace je choulostivá a cizí polo civilní jednotky nejsou tolik na očích.

V první ze dvou samostatných kampaní v datadisku Queens Gambit se právě jedním z ozbrojených žoldáků stanete i vy, přičemž bojovat budete po boku pravidelné královské armády proti povstalcům. Krycí jméno operace „Královská postupka“ částečně prozrazuje poměrně zajímavou zápletku v gerilové válce znuděné šlechty, tudíž je tato kampaň stěžejní částí přídavku.

Vojáci bez uniformy
I když ne každému sedne převtělení do žoldáka se splácanou výstrojí různých výrobců a stran, nutno říci, že náplň hlavní kampaně je docela pestrá. Od prvotního vrtulníkového výsadku není nouze o všudypřítomné přestřelky a souboje, přičemž mě překvapila i taková kratochvíle, jako je osvobozování internačního tábora. O takovou špinavou prácičku nezavadíte ani ve většině druhoválečných stříleček, nicméně zde podobné akce výborně ilustrují celkovou atmosféru strachu a útlaku, která na jednou zpustošené země znovu dolehla. Jinak jsou vaše rozkazy vcelku standardní náplně, od přepadů vojenských konvojů, útoků na nepřátelské základny až po klasické obsazování důležitých budov s následnou kruhovou obranou proti ztečím protivníka.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Oproti válce v širším měřítku původní hry (je třeba ke spuštění datadisku) jsou boje v Queen's Gambit spíše komornějšího rázu, protože družstva žoldáků nejsou tolik početná a tak si zde pro změnu vyzkoušíte nástrahy pravé partyzánské války. Zajímavé jsou dva různé konce této kampaně, přičemž místo, které má vliv na budoucí vývoj více než se zdá jistě poznáte poměrně snadno. Pro pilné je to tak vcelku příjemná motivace k opakovanému zahrání. Neustálé plnění pokynů z vysílačky je sice vesměs stejného kalibru jako plnohodnotná původní kampaň Armed Assault, ale jestli originální hra obsahovala alespoň pro mě poměrně hodně hluchých a nudných částí, zde je to již o něco lepší.

Pěchota bez podpory
Sice protřelé válečné veterány, kteří s metály prošli pekly ještě původního Flashpointu Královská postupka stejně ničím výrazněji nepřekvapí, větší důraz na rozmanitější skladbu misí zafungoval rozhodně lépe, než u svého předchůdce Armed Assault. Je ale velká škoda, že kampaň jak začíná, tak i rychle končí, protože těch několik misí vás rozhodně na více než pár večerů nezabaví.

Docela se také divím, že nikoho ze scénáristů nenapadlo častější využití těžké bojové techniky, popř. leteckých sil, protože kromě výsadkové podpory se můžete s řízením těchto strojů prakticky úplně rozloučit. Mise by tak mohly být daleko více variabilní, ale na druhou stranu si můžeme myslet, že cizí žoldáci by nemuseli plně zvládat domácí bojovou techniku, což samozřejmě platí zejména pro letectvo. A nový prvek v podobě nákupu vesměs ručních zbraní od překupníků to nezahojí.

Druhá kampaň
Oproti Královské postupce je značně rozdílná. Jedná se o zcela jiné mise, navíc zčásti postavené na zbrusu nový ostrov, který v původní plné hře absentoval. Tento ostrov Porto je součástí souostroví Rahmádí a navštívíte jej v kůži člena speciálních jednotek spojenců, jenž má za úkol potlačit poslední uprchlé a stále kousající skupinky rozprášených členů Sahranské lidové armády.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Ani druhá kampaň není nijak extra rozsáhlá, pouhá trojice byť delších úrovní ani tolik nevadí, protože největší překážku vašemu taktickému rozhodování připraví ostrov Rahmádí samotný. Kvituji sice zcela novou oblast konfliktu, ale do té se po hříchu dostanete až později, přičemž největší z ostrovů, kde se nejdříve vylodíte, se prakticky vůbec nehodí pro tajné operace malých čet speciálních sil.

Největší ostrov je totiž přímo stvořený pro rozvinutí širokého předmostí a boj na celé frontě pomocí obrněných jednotek s podporou pěchoty, ovšem ani jednoho se opět nedočkáte. Pro malé a poměrně lehce zranitelné družstvo nenabízí ostrov mnoho pořádných míst ke krytí, když převládají ponejvíce rovinaté a přehledné úseky, které mají nepřátelské hlídky pěkně pod kontrolou. Proto je i na nejlehčí nastavení občas postup pěkně obtížný, neřkuli zbytečně frustrující. Navíc není ani pořádně vidět, protože operace se odehrává zpočátku pod příkrovem tmy. Vy tak často nepřítele nevidíte, ale on vaši partu již ano, takže vás často buď přímo postřelí, nebo alespoň pořádně zdecimuje zbytek jednotky.

Za rohem číhá smrt
Poslední část druhé kampaně pojmenované prostě Konflikt Rahmádí je již lepší zážitek, protože se odehrává v městských exteriérech, kde okusíte nefalšovaný strach z boje v úzkých uličkách. Navíc teroristé na potkání střílející bezbranné obyvatele jsou velmi vítaným terčem, na který budete mít opravdu velkou pifku. Tento nový ostrov je pak výborný i pro souboje ve více hráčích, protože hodně členité a k tomu i uvěřitelné prostředí dokáže vytvořit perfektně napínavou atmosféru i při menším počtu účastníků. Taktický postup, kdy klidně i malé jednotky útočí jako jeden muž v perfektní kooperaci se střídavým krytím a přebíháním od překážky k překážce jsou znamenité a nabízejí špetku atmosféry jak z čistokrevných stříleček, tak i z oblíbených taktických akcí ve stylu Rainbow Six.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry si prohlédněte v galerii

Pokud čekáte na širší doplnění vozového parku, asi vás zklamu, protože kromě civilní variace na Humwee a ještě několika málo prostředků nevalné bojové kvality nic pořádného do datadisku tvůrci nepřibalili. Ono je to skoro jedno, protože se zde stejně s pořádným využitím těžké bojové techniky po hříchu nepočítá. Více zbraní pak alespoň obsahuje přiložený patch 1.08. Náplastí jsou dvě nové striktně multiplayerové úrovně až pro parádních čtyřicet hráčů. Queen's Gambit je tak spíše trošku rozporuplný datadisk, kterému by lépe slušelo označení placený přídavek. Dvě singl kampaně totiž nabízejí střídavě jasno a střídavě oblačno, přičemž moc dlouho nevydrží

Daleko trvanlivější část pak představují multiplayerové hrátky. A to zejména v novém prostředí, kde můžete hrát stále dokola, protože hra je podle počtu účastníků pokaždé trošku jiná. Někoho určitě zklame nicotný počet nových vozidel, zbraní a prostředků, ovšem mě nejvíce mrzí chybějící těžké zbraně, které by přinesly do kampaní daleko více možností a variability.

Závěr
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Pokud jste plnou hru již dohráli a cítíte hlad po nových dobrodružstvích byť v jiném obsazení, určitě má pro vás Queen's Gambit za doporučenou cenu necelých čtyř stovek význam. Ovšem kvalit dřívějšího datadisku Resistance k Operaci Flashpoint nedosahuje. Nakonec doplním, že je v prodeji (za 899 Kč) mimo samotného přídavku také kompletní zlatá edice včetně původní hry Armed Assault, kde je přibalena jako bonus i pěkná topografická tištěná mapa Sahrání.


ofic.trailer


gameplay video s českými titulky

Související články: Recenze, Novinky

Michal Jonáš
autorovi je 30 let, pracuje jako IT specialista v právní firmě a herní novinařině se věnuje skoro 10 let v mnoha internetových i tištěných médiích; na rádiu Akropolis hostuje v pořadu Cheat a vede si www.gamesblog.cz; mezi jeho záliby patří modelářství a deskové hry
 
 
Michal Jonáš

Verdikt:

Spíše střídmější přídavek potěší hlavně protřelé veterány ostrovního válčení, kterým se dvojice krátkých, ale nových kampaní jistě bude hodit. Mě si ale podmanil spíše dramatický multiplayer na novém ostrově, ovšem je velká škoda, že datadisk nedokázal více využít všech možností původní hry, což nezalepí ani nižší cena.

Nejnovější články