Aaaaa! - recenze
8/10
zdroj: Archiv

Aaaaa! - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

11. 2. 2010 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Skákat bez padáku z mrakodrapu? Zde ho naštěstí máte, přesto si hubu alespoň virtuálně rozmlátit můžete. Řítit se rychlostí a bezpečně přistát tu znamená zábavu.

Autor: mindwarp.cz
Publikováno: 11.února 2010
Verze: PC/anglická/Steam
Doba recenzování: 1 týden

Zvětšit zdroj: Archiv
Skákat bez padáku z velké výšky není dobrý nápad, v této hře ho ale naštěstí máte. I tak si hubu alespoň virtuálně rozmlátit můžete. Skočit ze střechy, řítit se obrovskou rychlostí kolem budov a bezpečně přistát může ve hře Aaaa! znamenat jen jediné - skvělou zábavu.

Volným pádem
Base jumping je adrenalinový sport, ve kterém se skáče z budov, skal, mostů a prostě z objektů, které jsou dosažitelné bez pomoci letadla. Je to velmi náročné a nebezpečné. O seskoky z budov se jedná i ve hře Aaaa!, která se celým názvem jmenuje AaaaaAAaaaAAAaaAAAAaAAAAA!!! - A Reckless Disregard for Gravity!. My budeme v článku, aby se dal vůbec číst, používat jen označení Aaaa!.

V této parašutistické legraci je vše podřízeno skvělé hratelnosti. Hra nemá realistickou grafiku, nýbrž stylizovanou do jakéhosi Matrix stylu, viz obrázky okolo. V hlavním menu vidíte matrici plnou jakýchsi krychlových obrazovek. To jsou levely, videa a speciální schopnosti, které postupně odemykáte. Začínáte ale jen s jedním dostupným levelem a tak už jen zbývá kliknout na tlačítko Play.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Úroveň vždy začíná tak, že stojíte na střeše, jenom kousek popojdete a skočíte z budovy. Potom je třeba plachtit a korigovat let tak, abyste letěli co nejblíže budov po co nejdelší dobu. Za to jste bodováni a po dopadu, před kterým musíte pochopitelně otevřít padák, se dozvíte své skóre. Podle toho, jaké bodové hodnocení nastřádáte, se vám přičte na účet určité množství zubů. Ano, ve hře nejsou kredity nebo dolary, ale vymlácené zuby. Těmi se vše platí. Za tyto zuby potom tedy odemykáte další obrazovky, respektive levely.

Celý seskok vypadá velmi psychedelicky, a kdo zná závěrečnou sekvenci z filmu 2001: Vesmírná Odyssea od Kubricka, tak skoro přesně tak tato hra občas vypadá. Prostě padáte po hlavě pořád dolů. Můžete se ale rozhlížet a částečně plachtit, a hlavně korigovat směr letu. Kromě základního létání co nejblíže budov tu jsou i další věci, které se postupně odemykají. Třeba bonusové body ve skleněných deskách, jimiž prostě proletíte anebo jsou tu i mosty, na nichž stojí diváci.

Když vidíte, že se blížíte k mostu, musíte sledovat jeho barvu, která je buď červená, nebo modrá. Vy musíte v tu chvíli co nejblíže mostu zmáčknout buď levé tlačítko myši (červený most), nebo pravé (modrý most). Červené gesto je vulgární, na červených mostech jsou totiž vaši odpůrci. Modré gesto znamená palec nahoru a ukazujete ho před svými nejvěrnějšími fandy na modrém mostě. Kromě toho jsou tu i další powerupy, jako třeba teleport, a mnohé další.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Nejlepší je, že v matrici si levely můžete otevírat, v jakémkoliv pořadí se vám zamane. Jediné omezení je, že můžete otevřít vždy jen sousední kostku. Ale to alespoň zaručí, že se hráč hned nedostane k úrovním na druhé straně matrice. Nakupování je výborně promyšlené, akorát budete muset některé levely hrát vícekrát, abyste vydělali na otevření nových. V jednotlivých kolech je totiž možné překonávat své rekordy a většinou i za pouhé plachtění co nejblíže budov nějaké ty zuby dostanete.

Kromě toho autoři zařadili mezi levely třeba i relaxační videa, která se dají taktéž odemknout za určitý počet zubů. Potom se vám zobrazí klidná animace s klidnou hudbou a s hlasem průvodce, který vás provází meditací. Dobrý nápad.

Zpracování
Graficky je hra, jak jsem již uvedl, velmi zajímavě stylizovaná a nevyhlíží nijak realisticky. To je ale podle mě jen ku prospěchu, protože tím pádem mohou být prostředí velmi různorodá a psychedelická. Kupříkladu mrakodrapy, kolem kterých padáte, prostě levitují ve vzduchu. Nebo prolétáváte různými točícími se nástrahami. Případně létáte kolem skály. Je toho dost a je to legrace.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Je zde i docela dost hudby. V menu hraje pohodová karibská skladbička, ale při samotných pádech už hraje jakýsi instrumentální metal ve freestyle stylu. Skladby mi přišly velmi dobré, sice ne žádné hitovky, ale jako podmaz k extrémnímu base jumpingu mi přišly zcela ideální. Co se týče hudby v relaxačních videích, tak jde o ambientní klidnou muziku, která je velice příjemná.

Ovládání je hodně snadné. Je řešeno přes myš a klávesnici a postupně se vám trochu rozšíří. Pohled se tedy ovládá myší a její dvě tlačítka slouží hlavně pro akce s fanoušky na mostě. Jinak přes WASD ovládáte směr svého pádu a přibude i třeba tlačítko SHIFT, kterým můžete jednou za celý pád vypít tři šálky espresa a znásobit tím počet bodů. Opět zde nechybí humor, kterým je celá hra protknutá.

Dojmy z hraní
Hra na mě působila velmi uvolněně a svým stylem mi připomněla mnou dříve recenzovaný Audiosurf. Navíc jsem se od Aaaa! vůbec nemohl odtrhnout, pořád jsem si říkal, že musím vydělat ještě na odemčení dalšího levelu. Jenomže když jsem toho dosáhnul, hned jsem objevil něco nového a snažil se vydělat další zuby na další odemykání.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Celkové pojetí, zpracování a vůbec všechno mi přišlo velmi dobré a zábavné. Navíc osobně jsem příznivcem meditace a psychedelických her, takže jsem si zde přišel na své. Začlenění zvláštních prvků mě velmi nadchlo. Zpočátku jsem si říkal, zda by nebylo lepší, kdyby hra vypadala realisticky a měla lepší grafiku jako třeba Mirror's Edge, ale nakonec jsem byl spokojen s tímto zpracováním. Prostě je zde citelná inspirace v Matrixu nebo Tronu. Což hře jen prospívá, lze tak narazit na objekty, které by v realistickém zpracování bylo jen těžko možné zařadit.

Zvětšit zdroj: Archiv

Tahle hra zkrátka není o realitě, ale o zábavě. Nicméně ten základ v podobě skoku, volného pádu a otevření padáku je vždy zachován. Vše je protknuto i humornými nápisy a reklamami jako z Blade Runnera. Mně tohle sci-fi pojetí přišlo úplně geniální. Už jenom úvodní hláška "Dejobaan Games vám přináší kvalitní hry přes 75 let" je prostě skvělá. Někoho může odradit trochu vyšší cena 15 USD, ale garantuji vám, že tato pecka za to stojí. Po dlouhé době hra, u níž mi přišlo, že má všechny atributy, jež dobrá hra mít má - originalitu, dobré zpracování, rozsáhlé funkce, znovuhratelnost, návykovost a hlavně zábavnost.


Podívejte se také na video, kterým se autoři hry nechali inspirovat.

mindwarp.cz
autorovi je 24 let, studuje uměleckou školu se zaměřením na multimédia a mezi jeho hlavní zájmy patří tvorba hudby, kterou prezentuje na svých stránkách, kde jste vždy vítáni 
 
mindwarp.cz

Verdikt:

Skákání z budov v tomto počinu je velmi originálně a zábavně pojato. Postupné odemykání levelů, videí, relaxačních skladeb a dalších věcí prostě nemá chybu. Grafika je dobrá, ač by technická kvalita mohla být na dnešní dobu určitě lepší. Díky svérázné stylizaci je to prostředí celkem jednotvárné a já bych rád, kdyby pády trvaly déle. Jinak jde ale o naprosto výbornou hru, kterou doporučuji určitě neminout.

Nejnovější články