6 ženichů a 1 navíc - recenze
zdroj: tisková zpráva

6 ženichů a 1 navíc - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

23. 12. 2003 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Humor, sex, kreslená grafika a skvěle namluvené dialogy. To je kombinace, kterou na CD příloze časopisu Level nabízí tato česká freeware adventura, jež je volným pokračováním klasiky 7 dní a 7 nocí.

Autor: Dyler
Publikováno: 23.prosince 2003
Verze hry: česká s dabingem
Doba recenzování: pár dnů


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Tým Enteron složený z Tomáše Nevrtala a Jana Kottmana má s flashovými adventurami velké zkušenosti. Nejen, že vytvořil celkem tři projekty pro soutěž Becherovka Game, s nimiž se umístil dvakrát na 1. a jednou na 2. místě, ale na začátku tohoto roku se dal do kupy s Illusion Softworks, aby pro nostalgické milovníky starých dobrých adventur připravil tuto novinku. Ta má název 6 ženichů a 1 navíc (dále už jen 6+1) a vymyslel ji Petr Vochozka (nejen) pro hráče, kteří si ještě pamatují dnes již klasickou českou adventuru od Pterodonu - 7 dní a 7 nocí.

V ní před devíti lety dostal hlavní hrdina – Venca Záhyb - úkol od zbohatlíka a milionáře Smithe uhlídat 7 jeho dcer, aniž by se s každou z nich někdo pomiloval. Jenže to nevěděl, že Venca je starý proutník, takže asi každému bylo předem jasné, jak to celé dopadlo, když se v jedné hospůdce vsadil se svým kamarádem, že je do týdne všechny „ohne“...

6+1 je jako marketingová hra vydávána ve freeware licenci zcela zdarma. Ve 108. čísle herního časopisu Level se exkluzivně objevila nadabovaná verze, kterou jsme měli možnost si zahrát a o níž pojednává tato menší recenze. Verze bez dabingu bude mimochodem volně dostupná na internetu ke konci ledna a verze s dabingem, aniž byste si museli kupovat Level, až na konci června 2004.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Teplý Týnec věrný svému názvu
V 6+1 se Venca díky nárazu do asteroidu vrátil ze své cesty vesmírem, do nějž se nedobrovolným způsobem dostal zásluhou pana Smithe, který ho tam vykopl v minulé hře za zneuctění všech jeho dcer. Po tvrdém dopadu na zem Venca zjišťuje nemilou skutečnost, že všechny dívky – Jasmína, Hermína, Trampolína, Karmína, Filoména, Evelína a Rosalína - už s ním mají narozeny potomky. Milionář Smith si ho však najde a pod pohrůžkou smrti ho donutí, aby jeho dcerám sehnal toho správného ženicha. Je to nelehký úkol, ale jelikož je Venca soukromý detektiv a pro strach má uděláno, pokusí se to zvládnout.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Novým dějištěm hry je namísto původní Lhoty městečko Teplý Týnec. Možná se divíte, že je to trochu podivný název, ale věřte, že k obyvatelům tohoto města se náramně hodí. S takovou spoustou individuí jste se ještě určitě nesetkali a myslím, že postavy jsou ještě zajímavější a vtipnější, než třeba ty ze slavné série Polda od Zima Software. Tak kupříkladu sexuchtivý farář, jenž prodává odpustky, dále homosexuální výčepní Sladký Toník (jeho dabing se opravdu povedl), drogový dealer vydávající se za bezdomovce, slepý ladič pián, kulturista alá Arnold, úchyl ze sex-shopu, fetišistický hasič nebo plastický chirurg - alkoholik.

 Pubertální humor
Ve hře naleznete kolem 20 lokací, což je na freewarovou adventuru docela slušné. Pokud bych měl říct něco málo o dialozích, byla by to samá chvála. Těšte se na opravdu velké množství textu, který je prakticky vždy namluven. Navíc v 6+1 najdete i pár zpestření, jako třeba náhodné vytáčení telefonních čísel z budky na ulici, kdy se na druhém konci ozve opravdu dost lidí, pokud budete tuhle činnost párkrát za sebou opakovat. To samé platí i o rozhovorech, které jsou poměrně rozvrstvené a navíc vtipné. Pamatujete-li si na 7 dní a 7 nocí, určitě se vám vybaví typický pubertální druh humoru a přesně to samé je náplní i v 6+1.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Scénář nezapomněl ani na některé detaily jako například to, že Hermína je feministka. Během hraní narazíte na sexuální narážky, známé osobnosti (nechybí Tereza „Leo“ Pergnerová, Bohuš Matuš, dechovkář Josef Zíma nebo Britney Spears) nebo častý výskyt sprostých slov. Jinak se ale neděste zákysů jako tomu bylo minule, kdy jste například museli strkat do studny zmagnetizovaného psa. Herní doba není nikterak dlouhá a 6+1 dohrajete maximálně za pár hodin. Žádné těžké hádanky nečekejte, vše je logické a na řešení problémů byste měli bez sebemenších obtíží přijít i bez návodu. I na to, jakým způsobem zjistit PIN kód u bankomatu.

 Zpracování
Ručně kreslená grafika mi nejvíce připomínala předchozí hru Enteronu - Becherův sen - která soutěžila v Becherovka Game 2002 a byla také vytvořena kompletně ve Flashi MX a programovacím jazyku C++. Pro plynulý chod této hry je vyžadován silnější počítač, ale stačí si trochu pohrát s nastavením detailů a měli byste dosáhnout znatelně lepších výsledků. Grafik se jistě částečně inspiroval 7+7, což je vidět například na hlavní postavě díky culíku s blonďatými vlasy.

Bohužel občas se při animacích začaly ztrácet některé části grafiky, které se pak objevovaly na úplně jiných místech, než by měly. Navíc se mi tu a tam stávalo, že hra vyhodila chybovou hlášku, po níž spadla, a pokud jste ji předtim nestihli uložit, nebylo to nic veselého.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší galerii

Ovládání je jednoduché - jako ve většině jiných adventur, i v této potřebujete ke hraní pouze myš, jejíž kurzor se mění podle akce, kterou můžete na daný objekt vykonat. Nechybí ani inventář, jenž je v horní části obrazovky. Jelikož hra disponuje trochu lechtivým námětem, je doporučována až od 18 let a pro jistotu je v ní i rodičovský zámek. Dialogy se dají přeskočit pomocí klávesnice mezerníkem. Užijete si také různorodého hudebního doprovodu, který se mění v každé lokaci a ani po delším hraní nepůsobí stereotypně.

 Závěr
Zvětšit zdroj: tisková zpráva 6 ženichů a 1 navíc je tedy zajímavý vánoční dárek od Illusion Softworks, který potěší nejednoho hráče, jež si chce připomenout zašlou slávu starých dobrých ručně kreslených adventur. Pokud máte rádi humor a příběh s lehce erotickým nádechem, není co řešit.

Tuto hru v současné době najdete pouze na CD/DVD příloze 108. čísla časopisu Level. Na internetu bude textová verze 6 ženichů a 1 navíc (9 MB) volně ke stažení od 28. ledna 2004, zatímco dabovaná verze hry (195 MB) bude zpřístupněna až 28. června 2004.

Související linky: Návod, Tisková zpráva o hře

Dyler
autor je redaktorem magazínu GameCentrum.net

 
 

Nejnovější články