Rychlé dojmy z Need for Speed Heat: Kde jsou mikrotransakce?

8. 11. 2019 16:10 | Dojmy z hraní | autor: Patrik Hajda |

Dnes je ten den, kdy po roční pauze vyšly nové Needy. Předloni to vůbec nevyšlo, Need for Speed Payback chtěli vypadat jako nelicencovaná verze Rychle a zběsile s „pořádným příběhem“. Zda se tohle podařilo splnit, už nechám na vás. Ale všichni se asi shodneme, že hra byla mistrovsky zneuctěná opravdu špatnými mikrotransakcemi. Teď, když už je Need for Speed Heat venku, to vypadá, že se v EA poučili.

Aby bylo jasno, Need for Speed Heat nerecenzuji. O toto privilegium se přihlásil náš externí kolega Ondra Švára a já mu nepotřebuji stát v cestě, když vím, že si nové arkádové závody i tak vyzkouším. Kód se k nám dostal se zpožděním, takže jsem s gamepadem usedl ke hře až dnes alespoň na hodinku, abych zjistil, jestli mě hra během tak krátké chvíle dokáže přimět k dalšímu sezení.

A světě div se, dokáže. Předně, neviděl jsem žádné mikrotransakce. Nepídil jsem se po nich, ale fakt, že vám nejsou hned od začátku předhazované na postříbřeném podnose, který je ve skutečnosti prorezlý až hanba, mě lehce uklidňuje. Popravdě vlastně ani nevím, kde by mohly být schované, za co by zde EA chtěla vybírat poplatky. Možná tam někde jsou, možná také ne. Dokud samy nevylezou, nebudou mě trápit a budu se tak moct soustředit na hru jako takovou.

Čekat, že audiovizuální stránka nových Need for Speed nebude prvotřídní, by bylo pošetilé. Do aut byste nejradši okamžitě sami usedli, protočili ten jejich řvoucí motor a vyrazili do ulic města, ať už za svitu slunce, nebo měsíce. Need for Speed Heat nemá cyklus dne a noci, ale sami si volíte, v kterou dobu budete závodit.

zdroj: Archiv

I když je volba na vás, herní systémy vás prakticky přinutí ke střídání obojího, pokud se chcete dostat dál. Ve dne jde o zcela legální závody, kdy vás neohrožuje policie a za umístění jste odměnění penězi. Ty potřebujete samozřejmě na nákup nových vozidel a lepších či hezčích dílů.

V noci zase závodíte pro zlepšení vlastní reputace. Jde o princip push-your-luck, tedy je jen na vás, jak moc budete pokoušet štěstí. S každým dalším nočním závodem stoupáte v hledáčku policie, která na vás posílá víc a víc vozidel. Pokud vás dopadnou, o vydělanou reputaci přijdete. Abyste si z noci do dne odnesli získanou reputaci, musíte bez sledování policie přijet do úkrytu.

Proč tedy budete muset střídat obojí? Nejenže to v noci nevydržíte kvůli policii věčně, ale zároveň si s pomocí reputace odemknete nová vozidla a díly. No a na ty nebudete mít peníze, pokud nebudete jezdit ve dne. Když budete závodit ve dne, budete mít fůru prachů, ale kvůli nízké reputaci si za ně zase nic nepořídíte.

zdroj: Archiv

Jízdnímu modelu zatím nemohu nic vytýkat. Zatím jsem prohnal jen těžkopádného Mustanga z šedesátého pátého, se kterým mi chvilku trvalo přijít na kloub driftování (brzda je prakticky k ničemu a ručka vás zbytečně zpomalí, pracuje se zde spíš s opětovným přidáním plynu v zatáčce, což vyvolá drift). Sympatické je, že si můžete pohrát s nastavením podvozku vozidla za jízdy.

Stejně tak nemusíte kvůli změně denní doby do garáže, ale můžete se přepnout kdekoliv z nabídky mapy. Své růžky vystrčil i příběh, který to přehání, jak jen to jde. Drsní závodníci klasicky rozdělení do klubů tu čelí nemilosrdnému náčelníkovi policie, který by klidně vraždil, aby dal ostatním kárný příklad (ne, nepřeháním). Ale i mezi policisty panuje láska k autům, jen ne, když jsou v rukou ilegálních závodníků.

Opět nemohu posoudit, zda náhodou nepůjde o ten nejlepší příběh v historii závodních her. Laťka je přeci jen proklatě nízko. Ale pravdou je, že mě jeho přítomnost neuráží. Dává jistý smysl celému tomu střídání dne a noci a jsem překvapivě docela zvědavý, do jakých absurdit povede vyprávění.

Need for Speed Heat každopádně vypadají jako fajnové závody, tak snad to další hodiny nepopřou. Hra už vyšla na PC, PlayStationu 4, Xboxu One a v rámci předplatného od EA.

Nejnovější články