zavřít

Geniální sociální stránka Spore

- Preview autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Odhalení "multiplayeru" v podobě takové kombinace Myspace, Youtube a Wikipedie.

Zcela jedinečný, evoluční projekt Willa Wrighta Spore po několika odloženích a dalších finančních injekcích od EA připomíná hořící supernovu: jenom na zaplacení nákladů by se titulu muselo prodat 8 milionu kopií. Výrobce je však optimistický a včera upřesnil datum vydání 5. září pro Evropu, která má být důležitějším odbytištěm než USA. Tvůrci ve svých emervillských kancelářích herním redaktorům předvedli zbrusu novou sociální stránku hry neboli jakýsi "multiplayer pro jednoho".

Celý koncept se jmenuje Sporepedia a ve zkratce jde o mix Youtube, Myspace a Wikipedie: každý živočišný druh, autíčko nebo budovu, které ve hře vyvinete, budou mít svoji vlastní Sporecard neboli profilovou stránku s veškerými údaji i samotnou DNA, která zabere zhruba 8kB do velikosti a proto bude moci být snadno umístěná na serverech EA. Odsud si ji bude moci stáhnout kterýkoliv další hráč na světě: jediným kliknutím se otevřou brány singleplayerového Spore a herní vesmír obydlí statisíce potvůrek, které stvořili další majitelé hry. Nezní to přímo geniálně?


Samozřejmě, v rámci této komunity si budete moci dělat přátele, posílat vaše potvůrky jen vybraným jedincům nebo se po vzoru podcastů přihlásit ke "Sporecastu" spřátelených hráčů a přijímat organismy jen od nich. Pokud budete hledat jen určitý druh potvorek, poslouží vyhledávací systém dle barvy, popularity, biologického druhu apod. Stejně tak budete moci některým živočichům dát ve vašem světě ban a navždy je zakázat. A konečně přes Sporepedii zjistíte i to, jak si vede váš druh v cizích světech, kolikrát byl stažen, co si o něm ostatní hráči myslí atd. Budete-li jej chtít propagovat, přímo ve hře budete moci pořídit ukázkové video a uploadovat ho na Youtube, aniž byste museli Spore vypnout.

Pokud se celý nápad v praxi osvědčí, Spore má šanci jako první hra v historii přinést opravdu nekonečnou zábavu: mj. to také znamená, že si Maxis budou moci po vydání hry oddychnout a nelámat si hlavu se stažitelnými přídavky či datadisky, jejichž případný obsah hráčská komunita vytvoří ve větším počtu a zadarmo pro všechny. O sólové hře jsme se již dostatečně vypsali v našem preview a loňských dojmech z GC, proto jen dodejme, že každou z jednotlivých evolučních částí si budete moci zahrát zvlášť a navzájem se nebudou podmiňovat: nikdo vás nebude nutit postoupit z kmenové úrovně na budovatele měst a naopak pokud si budete chtít ušetřit začátek ve stylu Pac-Mana, budete moci začít klidně od druhého či třetího vývojového stupně.

Spore vyjde nejprve pro PC, Macintosh a DS (předobjednávka z Xzone). V druhé vlně by pak hra měla vyjít nejen pro Wii, nýbrž snad i na next-gen konzole. Pokud byste Spore opravdu chtěli vidět v pohybu a překousnete horší kvalitu záznamu, můžete si pustit zhruba půlhodinové video z předváděčky v NASA, jak ho na kameru zachytil jeden z přítomných.
zdroj: 1UP, IGN, Newsweek, Gamespot, Wired, Gamespot

levis

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.