DOOM III - podrobnosti z PC Gameru
zdroj: tisková zpráva

DOOM III - podrobnosti z PC Gameru

15. 7. 2004 0:00 | Preview | autor: Redakce Games.cz |

První světová recenze hororové first-person akce DOOM III vyšla v americkém časopisu PC Gamer, z nějž vám zde nabízíme další, ještě podrobnější informace o příběhu a postupu hrou. Čtěte pouze na vlastní nebezpečí.

Autor: Kate
Publikováno: 15.července 2004


Jak nejspíš víte ze včerejška, první světová recenze hororové first-person akce DOOM III vyšla exkluzivně v zářijovém čísle PC Gameru. Jelikož se jedná o jednu z nejočekávanějších her všech dob, nyní vám zde nabízíme ještě další, mnohem podrobnější informace původem z tohoto amerického časopisu. Pokud však nechcete být ošizeni o řadu překvapení při vlastním hraní, obzvláště co se týká příběhu a postupu hrou, pak vám doporučujeme tento článek raději dále nečíst.


Podrobnosti z PC Gameru

Obrázek zdroj: tisková zpráva Příběh DOOM III odehrávající se v roce 2145 začíná ve výzkumném středisku na planetě Mars, kam jste byli coby mariňák právě převeleni. Prvních 15 minut hraní zůstanete prakticky úplně beze zbraně, což vám ale umožní seznámit se s prostředím a hlavně prý překonat údiv z ohromující grafiky. Kromě toho, že si při procházení okolo komplexu budov vychutnáte zpracování otevřených prostorů, se také naučíte používat své PDA, které se vám pak v průběhu celé hry stane užitečným společníkem. Právě do něj si budete moci stahovat informace ze zařízení svých kolegů, ukládat přístupové kódy anebo si v něm pročítat e-maily s více či méně důležitým obsahem.

Samotná akce začíná v momentě, kdy je základna napadena hordnou krvelačných zombií. Škála kreatur, na které postupně narazíte, je prý ohromná. Vaším úkolem je však kromě jejich zabíjení také zjistit, co se to na Marsu vůbec stalo a kdo za otevřením brány do pekel vlastně stojí. Pravdu budete krok za krokem odhalovat právě pomocí záznamů z cizích PDA, posloucháním útržků rozhovorů, čtením e-mailů apod. Postupně se tak dozvíte, že za celou apokalypsu může spiknutí, v jehož čele stojí šílený vědec, doktor Betruger. Právě ten zneužil teleport k tomu, aby na základnu opravil hordy démonických kreatur, ovšem jeho hlavním cílem je poslat tuto krvavou armádu na Zemi a tím ji ovládnout.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Recenzent PC Gameru dále zdůrazňuje, že DOOM III není pouze o zběsilém kosení všeho, co se hýbe, jak bychom mohli s největší pravděpodobností očekávat. Pokud se tímto způsobem budete chtít dostat přes všech 28 misí, spláčete prý rychle nad výdělkem. V jistých částech je prostě potřeba použít spíš tichý taktický postup, při kterém se schováváte ve stínech a sbíráte každý kousek munice, aby vám pak někde nechyběla. Vzápětí ale autor možná trochu paradoxně dodává, že DOOM III přece jen není Splinter Cell, a tak se skutečně málokterá minuta obejde bez větší či menší konfrontace s nepřáteli, což z této hry dělá jednu z nejintenzivnějších akcí.

V novém DOOMovi narazíte na všechny staré známé zbraně z minulých dílů. Můžete se tak těšit na brokovnici, útočnou pušku, raketomet, plasmovou pušku, motorovku, BFG 9000 (viz první obrázek této zbraně níže) a další, již dříve zmiňované kousky. Zajímavou novinkou je zbraň Soulcube, která se automaticky aktivuje pokaždé, když sejmete pět nepřátel klasickými prostředky. Soulcube je prý vysoce účinná, protivníka zničí prakticky okamžitě a navíc převede jeho zdraví do vašeho health-meteru. Její připravenost je reprezentována ikonkou na obrazovce a také zvukovým znamením, takže o možnosti jejího použití budete včas informováni i v průběhu rychlých přestřelek s více potvorami najednou.

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Po napadení základny je vaším úkolem probojovat se ke vzduchovému uzávěru a ven, kde se všude vznáší realisticky vypadající oblaka rudého prachu. V temných chodbičkách můžete zase ocenit dokonalé zpracování baterky, která vám osvětluje cestu. Prostředí samotného „pekla“ v útrobách planety je pak už skutečnou třešničkou na dortu děsivosti nehledě na to, že když se do něj teleportujete, jste prý ze začátku opět úplně beze zbraně! Lokace, která vaši pouť hrůzy uzavírá, se nachází nedalo základny a jde v podstatě o ruiny po dávno vyhynulé marťanské civilizaci. Právě zde byste měli dostat konečné odpovědi na všechny otázky.

Podle autora recenze je hra velice promyšlená v tom, jak se vám dokáže dostat pod kůži a skutečně ve vás vzbudit pocity strachu. Co se týče grafického zpracování, je DOOM III podle PC Gameru bez nadsázky nejlepší hrou, která tu zatím byla. Jediné, co se recenzentovi příliš nezamlouvalo, byly občasné vtípky - například spam v PDA, který je v podstatě hádankou, k jejímuž vyřešení musíte ukončit hru a najít na internetu jistý kód. Nyní už víte téměř vše, co v současnosti vůbec vědět lze, a nezbývá než se těšit na srpen.

Zdroj: PC Gamer


Klady a zápory, HW nároky, multiplayer

Nebudeme vás dlouho napínat a rovnou prozradíme, že výsledné skóre z recenze v PC Gameru je neuvěřitelných 94%. Co nás překvapilo, je údajná délka hry, která se pohybuje kolem 20+ hodin. Například recenzentovi PC Gameru prý dohrání zabralo celých 23 hodin, což je na dnešní poměry velice slušná doba. Tak vysoké hodnocení samozřejmě vyžaduje adekvátní zdůvodnění - hra prý vyniká prakticky téměř ve všem. Hraní DOOM III je údajně jednou velkou intenzivní akcí, plnou hrůzy, napětí a zmasakrovaných nepřátel. Recenzent ji dokonce neváhá nazývat novou klasikou. K celkové perfektní atmosféře pak samozřejmě přispívá i mimořádná grafika a skvělé zvukové efekty.

Jediným možným zádrhelem bude pro mnoho hráčů asi hardwarová náročnost. Sestava, kterou PC Gamer pro hraní DOOM III doporučuje, je procesor 2 GHz, 512 MB RAM, Radeon 9800 a pětikanálový audiosystém. Nejhorší podporovanou grafickou kartou je GeForce 4 MX - nového DOOMa tedy rozběháte například na GeForce 3, 4, FX nebo Radeonu 8500, 9000 a vyšších řadách. V PC Gameru hru testovali na nové GeForce 6800, a tak není divu, že vše prý běželo naprosto hladce a bez problémů v rozlišení 1024x768. Vyšší rozlišení je prý možné zapnout, ale PC, na kterém by v něm hra fungovala dostatečně plynule, zatím neexistuje.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
DOOM III wallpapery

Pokud jde o multiplayerovou část, obsahuje DOOM III celou řadu deathmatchových variací, ale maximálně jen pro čtyři hráče současně. Můžete hrát klasicky jeden na jednoho, DM ve více lidech, Team Deathmatch nebo Last Man Standing. Do plné verze nakonec id Software dali 5 síťových map, což je ale přece jen trochu málo. Možná vás však bude zajímat, že jednou z nich je i remake známé mapy The Edge z Quake II.

Zdroj: PC Gamer k novince


DOOM III oficiálně hotov

Hra DOOM III byla ve středu 14. července prohlášena za dokončenou neboli "gold". Nejedná se jako mnohokrát v minulosti o podvrh z nějakého pochybného zdroje (jako nedávno v případě falešných fotografií krabic či CD nejen s DOOM III nebo marketingového letáku), nýbrž o oficiální vyjádření samotného šéfa id Software Todda Hollensheada. Ten se domnívá, že jde o absolutně nejlepší hru, co kdy udělali.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Vydavatel Activision tedy včera schválil poslední "release candidate" verzi DOOM III a poslal ji do lisovny. Odpověď na hlavní otázku dne - kdy se hra dostane na pulty prodejen? - je trochu složitá. Jako první se samozřejmě dočkají Američané (3. srpna), které následují obyvatelé Velké Británie (6. srpna) a zbytku Evropy (okolo 13. srpna). Tato prodleva je prý způsobena tím, že výrobci CD na starém kontinentu nepracují nonstop 24 hodin 7 dnů v týdnu jako v USA. Nějaký čas samozřejmě zabere také zabalení krabic a rozvezení do obchodní sítě. Mezi výjimkami, kde hra vyjde určitě až v druhé polovině srpna, bylo jmenováno Rusko a Polsko.

U nás se o distribuci postará Cenega Czech, v jejímž dnešním release-listu na prázdniny 2004 však DOOM III překvapivě úplně chybí. PR manažerka Cenegy Bára Veselá na náš dotaz uvedla, že v jejich release-listu chybí hra záměrně - až bude moci říct konkrétní datum, tak se ho prý hned dozvíme. Nicméně podle neoficiálních informací z dneška má DOOM III vyjít v České republice pravděpodobně někdy koncem srpna. Každopádně chcete-li mít doma originálku s českým manuálem jako jedni z prvních v ČR, doporučujeme předobjednat si hru z Tiscali GameShopu, kde vedle zvýhodněné ceny 1399 Kč (jinde bude stát 1699-1999 Kč) navíc můžete získat exkluzivní DOOM III figurku nebo plakát.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva DOOM III zabere přibližně 3-4 CD. S DVD verzí se nepočítá, protože její výroba je stále ještě o něco dražší. Id Software nyní začnou pracovat na demu, ale k jeho vydání zřejmě nedojde dříve než se plná verze objeví v amerických obchodech. Screensaver, který odpočítává dny do vydání hry, vytvořil Nat z Quake.cz a stáhnout si ho můžete odsud (415 KB).

Zdroj: BluesNews, vlastní zpráva a další || k novince


Stáhněte si: Všechny trailery, videa a obrázky vydané v letech 2001-2004

Související články: QuakeCon 2003 preview (8/2003), QuakeCon 2002 preview (8/2002), Preview (5/2002), DOOM III vs. Half-Life 2 HW téma (6/2003), NovinkyKate
autorce je 19 let, kromě studia a psaní pro Tiscali Games občas příspívá i do časopisu LEVEL, dříve se také podílela na televizním pořadu GamePage. Nejspolehlivěji ji k počítači připoutá akce s promakaným příběhem nebo vojenské simulace, volný čas ale tráví i jinak


 
 
Kate

Nejnovější články