Statistika věda je: Valve spouští svou vlastní verzi Steam Charts
zdroj: Steam

Statistika věda je: Valve spouští svou vlastní verzi Steam Charts

23. 9. 2022 11:20 | Novinky | autor: Šárka Tmějová |

Top 100 je mrtvé, ať žijí Steam Charts! Statistiky herní popularity pod taktovkou Valve prošly výrazným faceliftem, grafy aktuálně nejhranějších titulů nově nahradily detailnější statistiky.

Na příslušné stránce na Steamu si teď hezky na jednom místě můžete prohlédnout nejprodávanější a nejhranější tituly, tamtéž najdete i týdenní a měsíční žebříčky. Asi nejzásadnější novinkou je jakási týdenní hitparáda, kde se pravidelně dozvíte, o kolik si hry v prodejích polepšily či pohoršily oproti předchozímu týdnu.

Steam Charts zdroj: Steam

Oficiální název Steam Charts může být trochu matoucí - totožný název totiž nese i web třetí strany, který podobná (mnohdy přehlednější a podrobnější) data s využitím Steam API zveřejňuje už několik let.

Žebříček nejprodávanějších her nebere v úvahu počet kusů, ale reálný obrat dané hry a podle oficiálního blogu při tom využívá nových metrik. Proto v něm najdete i tituly, které jsou free-to-play. Tedy pokud v nich hráči utrácejí za mikrotransakce či za DLC - proto v něm teď na třetím místě můžete vidět třeba CS:GO a šestá až devátá příčka momentálně také patří hrám, které jsou v základu zdarma.

Čtvrté místo mezi nejprodávanější patří skoro dva roky po vydání Cyberpunku 2077, který mezi nejhranějšími tituly sídlí na desáté příčce. Anime Cyberpunk: Edgerunners na Netflixu tak ke kyberpunkovému RPG patrně nepřilákalo jen navrátilce, kteří ho už měli koupené, ale zvládlo k němu přivábit i spoustu nových zákazníků.

Nejhranější tituly si pak můžete seřadit nejen podle počtu lidí, kteří dané hry hrají v daném okamžiku, ale i podle počtu unikátních uživatelů v uplynulých 24 hodinách. Tahle funkce může být zajímavá pro virtuální výletníky do jiných časových zón - CS:GO, Dota 2 a Apex Legends zůstávají na svých místech, třeba takové Lost Ark se ale propadne o pět příček, GTA V a Cyberpunk 2077 si naopak polepší.

Nejnovější články