Podivnost Humanity nahlíží na lidstvo jako na hejno ptáků
zdroj: tisková zpráva

Podivnost Humanity nahlíží na lidstvo jako na hejno ptáků

25. 9. 2019 14:30 | Novinky | autor: Patrik Hajda |

Kde jenom začít. U lidí? U ptáků? U vnějšího pozorovatele, kterým může být bůh, mimozemšťan nebo umělá inteligence? Tyto tři zvláštní kategorie dávají dohromady prapodivnou hru Humanity, která velmi zvláštním způsobem pojednává o davech lidí. Snaha o vysvětlení v článku.

Za Humanity stojí designové studio Tha, které nikdy předtím nepracovalo ve videoherním prostředí, ale jeden z designérů kdysi dostal pozoruhodný nápad, vytvořil jeho demoverzi, odprezentoval ji na srazu Unity a měl to štěstí, že v porotě seděl tvůrce Rez ze studia Enhance, který se o pár měsíců později nabídl s pomocí ve vývoji a vydání hry.

O co tedy jde? Objasnění náplně hry musí začít u ptáků a jejich počítačové simulace zvané Boids. Ta každému objektu dává pouhá tři pravidla, jimiž se má řídit: pohybuj se do středu skupiny, zatáčej se skupinou a udržuj si od ostatních takový odstup, abys do nich nenarazil.

Tuto simulaci navrhl už v roce 1986 grafik Craig Reynolds a jejím výsledkem bylo chování objektů, které se až překvapivě podobalo hejnům ptáků. Humanity považuje lidi za ptáky. Pokládá sama sobě otázku, jakým způsobem by se nějaká vyšší bytost snažila pochopit naše chování, jako jsme se my snažili pochopit chování ptáků.

zdroj: Enhance

Je to velmi zvláštní. Netuším, co si o hře mám myslet. Je to vůbec hra? Asi by bylo snazší to pochopit z videa, které by popisovalo herní mechanismy, ale z dostupného traileru lze jen těžko odhadnout, jaká je role hráče. Jde jen o pozorovatele? Jsou zde nějaké prvky tower defense (ve videu figurují souboje na blízko i na dálku)? Půjde o logické hádanky, jak a kam dostat různé davy lidí bez tváří, aniž by se promíchali a shodili ze srázu?

Ať už to bude cokoliv, vypadá to, že by se Humanity mohla dotýkat otázek přelidnění a davového šílenství. Jsme jen ovce, které se plahočí za cílem někoho jiného? Ale když jsme všichni takoví, kdo nám vlastně vybral ten cíl? Kdo udává, kam se hejno ptáků ubere? A kdo nás to pozoruje a dělá si o nás poznámky?

Odpovědi snad ani nehledám. Humanity si zahrajete na PlayStationu příští rok, a to i ve VR.

Nejnovější články