Evropská komise vydala kladné rozhodnutí pro Microsoft a ZeniMax, které firmy potřebovaly k dokončení svého obrovského obchodu, v němž má první jmenovaný pohltit toho druhého. Microsoft o svolení EK požádal na začátku února, akvizice této velikosti totiž musí projít vyšetřováním, které má odhalit, zda se z firmy posléze nestane monopol v příslušné oblasti.
Microsoft je tak zase o krok blíže získání ZeniMaxu i se všemi jeho herními studii, kam kromě Bethesdy, tvůrců legendární série The Elder Scrolls, spadají také Arkane, id Software, Tango Gameworks či MachineGames. Na webu Evropské komise se můžete dozvědět, že k rozhodnutí došlo 5. března, což splňuje stanovenou lhůtu a úřad v tomto případě neměl žádné námitky.
Některé hry vyvíjené pod ZeniMaxem přitom mají oznámené exkluzivní dohody se Sony, jedním z hlavních konkurentů Microsoftu. Jde konkrétně třeba o časovou konzolovou exkluzivitu pro Deathloop a Ghostwire: Tokyo na PlayStationu. A přestože Microsoft nákup ZeniMaxu stihne patrně dokončit ještě před jejich vydáním, na Xboxech v prvním roce opravdu nevyjdou. Není nicméně jasné, jak s exkluzivitami bude akvizitor zacházet v budoucnu. Pořád se tak může stát, že si šestý díl The Elder Scrolls na svém PlayStationu nezahrajete.
Šéf Xboxu Phil Spencer v říjnu prohlásil, že Microsoft má díky PC, Xboxu, Game Passu a xCloudu tak velkou hráčskou základnu, že její rozšiřování už není potřeba. ZeniMax prý firma nekupuje proto, aby přetahovala hráče z těch ostatních základen. Ředitel Bethesdy Todd Howard zase v rozhovoru řekl, že si lze jen těžko představit, že by TES VI bylo exkluzivní pro zařízení od Microsoftu, když si Skyrim můžete zahrát pomalu i na chytré lednici.
Inu, možná těžko představitelné, ale určitě ne nemožné. Budoucnost značek pod ZeniMaxem ukáže jen čas.